Log In
World Cup #5 • Dec 18 2011
0
0
0
0
0
Mostly Cloudy, 1 degrees C, wind 14 kph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sven Nys Landbouwkrediet 1:03:04
2 Niels Albert BKCP - Powerplus 0:00:05
3 Klaas Vantornout Sunweb - Revor 0:00:21
4 Kevin Pauwels Sunweb - Revor 0:00:26
5 Zdenek Stybar Quickstep Cycling Team 0:00:32
6 Tom Meeusen Telenet - Fidea 0:00:40
7 Francis Mourey FDJ 0:01:23
8 Aurelien Duval (Fra) 0:01:24
9 Bart Aernouts Rabobank - Giant Off-Road Team 0:01:27
10 John Gadret Ag2R La Mondiale 0:01:34
11 Gerben De knegt Rabobank - Giant Off-Road Team 0:01:48
12 Marcel Wildhaber Scott - Swisspower MTB - Racing 0:01:56
13 Mariusz Gil Baboco Cycling Team 0:02:03
14 Matthieu Boulo Roubaix Lille Metropole 0:02:18
15 Simon Zahner BMC Racing Team 0:02:19
16 Nicolas Bazin Big Mat - Auber 0:02:26
17 Steve Chainel FDJ 0:02:40
18 Bart Wellens Telenet - Fidea
19 Thijs Van amerongen AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:02:41
20 Enrico Franzoi Selle Italia Guerciotti 0:02:57
21 Twan Van den brand Orange Babies Cycling Team 0:03:06
22 Sven Vanthourenhout Landbouwkrediet 0:03:16
23 Petr Dlask Madeta Fitness / Specialized 0:03:33
24 Julien Taramarcaz BMC Mountainbike Racing Team 0:03:52
25 Jonathan Page Planet Bike 0:03:59
26 Vladimir Kyzivat (Cze) 0:04:06
27 Philipp Walsleben BKCP - Powerplus 0:04:09
28 Lars Boom Rabobank Cycling Team 0:04:14
29 Martin Zlamalik KDL Trans 0:04:22
30 Radomir Simunek BKCP - Powerplus 0:04:38
31 Jiri Polnicky Sunweb - Revor 0:04:39
32 Rob Peeters Telenet - Fidea 0:04:40
33 Lubomir Petrus (Cze) 0:04:42
34 Niels Wubben Rabobank - Giant Off-Road Team 0:05:02
35 Sascha Weber Team Differdange - Magic-Sportfood. 0:05:06
36 David Kasek (Cze) 0:05:09
37 Ian Field Hargroves Cycles 0:05:14
38 Marco Bianco (Ita)
39 Tim Johnson Cannondale / Cyclocrossworld.com 0:05:15
40 Marco Ponta (Ita) 0:05:24
41 Javier Ruiz de larrinaga ibanez (Spa) 0:05:29
42 Clement Bourgoin (Fra)
43 Mirko Tabacchi (Ita) 0:05:50
44 Marcel Meisen (Ger) 0:05:56
45 Martin Haring (Svk) 0:06:11
46 Magnus Darvell (Swe) 0:06:14
47 Johannes Sickmueller Feenstra Stevens Bike Team 0:06:18
48 Cristian Cominelli TX Active Bianchi 0:06:21
49 Robert Gavenda KDL Trans 0:06:28
50 Patrick Van leeuwen Orange Babies Cycling Team 0:06:29
51 Luca Damiani Kenda - 5-Hour Energy Cycling Team 0:07:13
52 Troy Wells (USA)
53 Gusty Bausch (Lux)
54 Mitchell Hoke (USA)
55 Kenneth Hansen (Den)
56 Eddy Van ijzendoorn Orange Babies Cycling Team
57 Craig Richey (Can)
58 Yannick Mayer Team NSP
59 Keiichi Tsujiura Team Bridgestone Anchor
60 Emil Arvid olsen (Den)
61 Elia Silvestri Selle Italia Guerciotti
62 Jeremy Durrin (USA)
63 Dimitriy Sorokin (Lat)
DNF Christoph Pfingsten Cyclingteam De Rijke
DNF Egoitz Murgoitio rekalde (Spa)
DNF Thijs Al AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
DNF Vincent Dias dos santos (Lux)
DNF Pablo Trabadelo villabrille (Spa)
DNF Rene Lang (Swi)
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 64  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marianne Vos Nederland Bloeit 0:36:53
2 Lucie Chainel-lefevre (Fra) 0:00:54
3 Katie Compton Rabobank - Giant Off-Road Team 0:01:11
4 Sanne Cant Boxx Veldritacademie 0:01:40
5 Helen Wyman Kona Factory Racing 0:01:44
6 Eva Lechner Colnago Farbe Sudtirol 0:01:52
7 Sophie De boer Telenet - Fidea 0:02:01
8 Daphny Van den brand Aa Drink - Leontien.Nl Cycling Team 0:02:31
9 Pauline Ferrand prevot Lapierre International 0:02:36
10 Kaitlin Keough Cannondale / Cyclocrossworld.com 0:02:41
11 Caroline Mani (Fra) 0:02:53
12 Jasmin Achermann (Swi) 0:03:11
13 Linda Van rijen Skil - Koga 0:03:37
14 Christel Ferrier-bruneau Gauss 0:03:52
15 Pavla Havlikova Telenet - Fidea 0:04:03
16 Sabrina Stultiens Brainwash Wielerploeg 0:04:33
17 Christine Majerus Team Gsd Gestion 0:04:50
18 Gabby Durrin (GBr) 0:05:02
19 Reza Hormes Orange Babies Cycling Team 0:05:12
20 Ellen Van loy (Bel) 0:05:17
21 Hilde Quintens (Bel) 0:05:19
22 Asa Maria erlandsson (Swe) 0:05:32
23 Vania Rossi (Ita) 0:05:36
24 Maureen Bruno roy Bob's Red Mill / Seven Cycles 0:05:44
25 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:06:07
26 Lise-marie Henzelin (Swi) 0:06:15
27 Arenda Grimberg (Ned) 0:06:25
28 Nikolene Hansen (Den) 0:06:33
29 Tessa Van nieuwpoort (Ned) 0:06:50
30 Martina Zwick Abus Nutrixxion 0:07:53
31 Kim Van de steene (Bel) 0:07:58
32 Alice Maria arzuffi (Ita) 0:08:13
33 Christine vardaros Baboco Baboco Cycling Team 0:08:35
34 Nicolle De bie-leyten Telenet - Fidea
35 Katrien Thijs (Bel)
36 Martina Mikulaskova (Cze)
37 Genevieve Whitson (NZl)
38 Nancy Bober Style & Concept
39 Sarah Stewart (Can)
40 Margriet Helena kloppenburg (Den)
41 Madara Furmane (Lat)
DNF Nikki Brammeier Telenet - Fidea
DNF Amy Dombroski Crankbrothers - The Race Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 39