Log In
Afterglow - A Cyclocross Race • Dec 17 2011
0
0
0
0
0
Overcast, 29 degrees, wind 11 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Mclaughlin SRAM Factory
2 Barry Wicks Kona
3 Kevin Klug The Pony Shop
4 Michael Hemme CHICAGO.CX
5 Joe Curtes
6 Jeff Curtes
7 John Kurtz Flatlandia Cycling Team
8 Ian Haupt Planet Bike
9 Teodoro Ramos Iron Cycles
10 Paul Mumford Kinky Llama Racing
11 Luke Seemann xXx Racing
12 Michael Curtes
13 Ryan Gingerich
14 Bill Street KUHL
15 Brandon Feehery South Chicago Wheelmen
16 Austin Warner ROBOTS <3
17 Dominic Casey Iron Cycles
18 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters
19 William Pankonin xXx Racing
20 Thomas Babinski Iron Cycles
21 Anthony Mikrut Kinky Llama Racing
22 Michael Beebe Iron Cycles
23 Paolo Urizar
24 Mike Norman The Pony Shop
25 Alfonso Reyes Bloomington Cycle Racing Team
26 Quentin Gniot Big Ring Flyers
27 Hayes Sanborn Spidermonkey Cycling
28 Gavin Gould
29 Cody Gunst
30 Jason Knauff Burnham Racing
DNF Eric Drummer Alberto's Sport
DNF Marc Engelhardt
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 12   Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Norvilas
2 Patrick Dust
3 Matthew Kelley
4 Jamie Sanchez Half Acre Cycling
5 Joe Nelson SRAM Factory
6 Eleanor Blick Johnny Sprockets
7 Jason Doty
8 John-henry Marshall
9 Brandon Gobel Chicago Cargo
10 Brent Wegscheid Johnny Sprockets
11 Sean Kennedy Johnny Sprockets
12 Claire Tinley
13 John McGrath
DNF Andrew Nordyke Chicago Cuttin Crew
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 5   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Osborne ISCorp Cycling Team
2 Maxx Hall Verdigris-Village CX
3 Ezra Wardpackard
4 Jacob Thom Half Acre Cycling
5 Nikos Hessert xXx Racing
6 Carter Kleiman Vision Quest
7 Luke Arrigoni Verdigris-Village CX
8 Max Auerbach Vision Quest
9 Jose Gonzalez West Town Bikes
10 Alex Mazursky
11 Jake Mceneanly
12 Ruben Gonzalez
13 Mitchell Dutczak South Chicago Wheelmen
14 Dylan Bernal Pedal & Spoke North Aurora
15 Emma Osborne ISCorp Cycling Team
16 Diego Arana
17 Ella Neurohr Chicago Cuttin Crew
18 Dana Robinson West Town Bikes
19 Ladijah Hollingsworth West Town Bikes
DNF Marissa Macias West Town Bikes
DNF Shacora Hawkins West Town Bikes
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 12   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louis Kuhn The Pony Shop
2 Jason Knauff Burnham Racing
3 Brian Parker xXx Racing
4 Eric Drummer Alberto's Sport
5 Scott Arrigoni Verdigris-Village CX
6 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
7 Greg Heck xXx Racing
8 Mark Mccain xXx Racing
9 Ross Cerniglia My Wife Inc
10 Paul Warloski My Wife Inc
11 Tim Boundy Verdigris-Village CX
12 Philippe Lunardelli Team TATI
13 Bryan Bos SRAM Factory
14 Tom Driver
15 Adrian Redd
16 Jonathan Fairman CHICAGO.CX
17 Matt Daniel Iron Cycles
18 Michael Catano Johnny Sprockets
19 Joel Roth Team TATI
20 Brandon Murphy Kinky Llama Racing
21 Christopher Berthold
22 Aaron Byrnes Spidermonkey Cycling
23 Andrew Mcgrath
24 John Boggs xXx Racing
25 Hayes Sanborn Spidermonkey Cycling
26 David Capretto Team TATI
27 Michael Kirby xXx Racing
28 David Pilotto Flatlandia Cycling Team
29 Jason Para Cycle-Smart Inc.
30 Erik Didriksen xXx Racing
DNF Erik Herro Team Pegasus
DNF Mike Heenan My Wife Inc
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 14   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ed Bernal
2 Jeffrey Bannink Team Type 1
3 Chris Henning
4 Mike Scalise Verdigris-Village CX
5 Allan Thom Half Acre Cycling
6 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters
7 John paul Mccarthy SRAM Factory
8 Harlan Thompson The Pony Shop
9 Matt Bennett Verdigris-Village CX
10 Robert Garner V.C. Bikesport
11 Christopher Macfarland xXx Racing
12 Fred Schuler xXx Racing
13 Rob Capps
14 Brian Haas SRAM Factory
15 Robert Schrank Team Type 1
16 Scott Starbuck The Pony Shop
17 Dan Mallek Verdigris-Village CX
18 Thomas Kramer Verdigris-Village CX
19 Chad Mueller
20 Joshua Rosenberg 2CC/Second City Cyclists
21 John Stainthorp xXx Racing
22 James Depkon
23 Bryan Rheude The Pony Shop
24 Christopher Osborne
25 Donald Isaacs Team Bicycle Heaven
26 Robert Ruggles Hampshire Cycle Club
27 Fred Mcdonald Flatlandia Cycling Team
28 Iouri Dolgitser
29 Emmanuel Dimalanta
30 Gregory Molnar Flatlandia Cycling Team
DNF James Brady The Pony Shop
DNF Brian Kavanagh The Pony Shop
DNF John Craychee Bicycle Heaven
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 13   Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Rheude The Pony Shop
2 Nico Cabrera Chicago Cuttin Crew
3 Brad Keyes Half Acre Cycling
4 Louis Kuhn
5 Paul Mumford Kinky Llama Racing
6 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
7 Avi Neurohr Chicago Cuttin Crew
8 Paul Dekeersgieter Bloomington Cycle Racing Team
9 John Lionberger
10 Brent Wegscheid Johnny Sprockets
11 Duane Higgs Verdigris-Village CX
12 Ryan Ramirez
13 Keith Ortiz Half Acre Cycling
14 Brent Knepper
15 David Pilotto Flatlandia Cycling Team
16 Aaron Rosenstock
17 Alexander Pearson Chicago Cuttin Crew
18 Alex Koch
DNF Timothy Strege Team Geargrinder
DNF Benjamin Van couvering Team Pegasus
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Mezo Rbikes.com / FleetTruckParts.com
2 Russ Kuryk Iron Cycles
3 Christopher Osborne ISCorp Cycling Team
4 Edwin Bagley Rhythm Racing
5 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
6 Maxwell Riordan Chicago Cuttin Crew
7 Mark Mccain xXx Racing
8 Mark Bowers
9 Ted Burger Flatlandia Cycling Team
10 Benjamin Demong ABD Cycling Team
11 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
12 David Schrauth The Pony Shop
13 David Bowers Half Acre Cycling
14 Tristan Whitehead Team Higher Gear
15 Christopher Stpeter
16 Forest Hynes Johnny Sprockets
17 Adrian Redd
18 Nathan Schneeberger Johnny Sprockets
19 Andre Odendaal Team Higher Gear
20 Mike Grimm Flatlandia Cycling Team
21 James Brady The Pony Shop
22 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
23 Brent Wegscheid Johnny Sprockets
24 Ezra Wardpackard
25 Brandon Scheiner Team Pegasus
26 Michael Young Half Acre Cycling
27 Brandon Murphy Kinky Llama Racing
28 Erik Eiseman
29 Joshua Arends
30 Brent Knepper
31 Nathan Phelps Big Ring Flyers
32 Chernoh Sesay
33 Matthew Flaherty Tulsa Tough Racing
34 Joshua Shough Chicago Cuttin Crew
35 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
36 Fred Mcdonald Flatlandia Cycling Team
DNF Dan Mallek Verdigris-Village CX
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 34   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Schmidt
2 Andrew Haala Tuxedo Thunder Cycling
3 Cullom Radvillas Tuxedo Thunder Cycling
4 Evan Kuchar xXx Racing
5 Paul Dekeersgieter Bloomington Cycle Racing Team
6 Andrew Scheyer Team TATI
7 Christopher Schmidt
8 Rt Zelm
9 Sage Hahn
10 Rob Capps
11 Rusty Klein Einstein Racing
12 Shane Feehery South Chicago Wheelmen
13 Aaron Byrnes Spidermonkey Cycling
14 Andy Walker ABD Cycle Club
15 Neil Fortner Wild Card Cycling
16 Chase Wreyford
17 Maxx Hall Verdigris-Village CX
18 Randy Koren
19 Scott Larson Tuxedo Thunder Cycling
20 Kyle Goodmaster SRAM Factory
21 Cory Norris Scum City
22 Matt Sipple
23 Erin Young Rapha-Catfish
24 Mike Palmer Half Acre Cycling
25 Steven Ladouceur
26 Peter Monko Spidermonkey Cycling
27 Mark Tank Bloomington Cycle Racing Team
28 Matt Harmeyer
29 Jeffrey Perkins Chicago Cuttin Crew
30 Michael Kelly South Chicago Wheelmen
31 Patrick Kulwicki Spin Zone Racing
32 Sean Klontz
33 Will Ansley Scum City
34 Dan Lucas
35 Nathan Kemphues Team Hungry
36 Stuart Hannon Tuxedo Thunder Cycling
37 James Mceneaney
38 Shawn Laplante
39 Nathaniel Miller
40 Nate Kersten Turin Bicycling Society
41 Joshua Herting Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
42 Lester Arguelles
43 Nickolaus Lekovish Trails-Edge Cycling Team
44 Katie Tomarelli Kinky Llama Racing
45 Brion Goudreau
46 Alexandre Solomides
47 Jose Gonzalez West Town Bikes
48 Thomas Lopez betanzos
49 Max Morris-cohen
50 Lance Caldwell Track & Trough Athletic Union
51 Mark Witthoefft
52 Andrew Santos
53 Damiel Ortiz
54 Alex Koch
55 Evan Arnold
56 Jon Labok
57 Tim Joe
58 Jorge Crespo
59 Michael Dill
DNF Jon Skaggs
DNF Dylan Gimpel SCUM CITY RACING
DNF Jon Kiner Bloomington Cycle Racing Team
DNF Jesse Hautau ROBOTS <3
DNF Joseph Mallari
DNF Russell Miller
DNF Robert Garcia
DNF Ben Fietz Chicago Cuttin Crew
DNF Michael Newman
DNF Luis Serrano West Town Bikes
DNF Joel Mulder Tuxedo Thunder Cycling
DNF Bailey Newbrey Johnny Sprockets
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 54   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Hill The Pony Shop
2 Corrie Osborne ISCorp Cycling Team
3 Kim Brokhof Spidermonkey Cycling
4 Eleanor Blick Johnny Sprockets
5 Christina Peck Chicago Cuttin Crew
6 Nancy Heymann Higher Gear- Gear Head Cyclocross T
7 Jannette Rho Chicago Cuttin Crew
8 Rebecca Welbes Kinky Llama Racing
9 Lindsay Zucco Team Bicycle Heaven
10 Patricia Kaufmann My Wife Inc
11 Kristina Young Team TATI
12 Gina Kenny PSIMET Racing
13 Julie Phelps Big Ring Flyers
14 Sue Semaszczuk Bellum Racing
15 Amy Weik
16 Sandra Samman xXx Racing
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marie Snyder Chicago Cuttin Crew
2 Jessica Whiton
3 Vanessa Buccella Iron Cycles
4 Rosanna Lloyd
5 Sarah Lu ROBOTS <3
6 Alexandra Blom Kinky Llama Racing
7 Sarah Mallory
8 Nicole Falk West Town Bikes
9 Annette Stahelin
10 Laurie Chipps Half Acre Cycling
11 Sara Bernabei Bloomington Cycle & Fitness
12 Hailey Horwath Tuxedo Thunder Cycling
13 Anna Bacsik xXx Racing
14 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew
15 Katherine Kolon WEST TOWN BIKES!
16 Suzy Dees Bloomington Cycle & Fitness
17 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling
18 Carmelita Sams West Town Bikes
Finishers: Cat 4: 13   Cat ?: 5