Log In
Limestone Cross at the Kiln • Dec 11 2011
5.4
0
0
6.2
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.4
Beers
?
Moisture
?
Accel
6.2
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Pronovost Cheshire Cycle Racing - CyclistsAre 0:41:28
2 Joe Pigga Chester County Velo 0:41:36
3 Alexander Bremer CRCA/Foundation 0:41:59
4 Michael Green Bicycle Therapy / Melitta 0:42:05
5 Bernhard Resch Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 0:42:10
6 Michael Goret Watchung Wheelmen/High Gear 0:42:21
7 Ryan Dudek TOMS Shoes p/b KindHuman Sports 0:42:26
8 Caleb Holmes Campano HVAC/Breakawaybikes.com 0:42:30
9 Jack Drummond Bicycle Therapy / Melitta 0:42:36
10 Daniel Lehmann Colavita-Baci U19 0:42:51
11 Marten Beels Lamprey Systems 0:42:52
12 Brendan Mcgrath Bicycle Therapy/Melitta 0:42:53
13 Samuel Salisbury CRCA/Breakaway Courier Systems 0:43:54
14 Myles Lund Unattached 0:44:15
15 Kyle Peppo 0:44:21
16 Dan Coleman Colavita Racing Inc. 0:44:41
17 0:44:45
18 Christopher Valenti Unattached 0:44:50
19 Todd Everett Bike Line 0:45:16
20 Collin Olan Cicli Devotion 0:45:44
21 Scott Green Spud Racing 0:45:47
22 Jake Davidson C3-Athletes Serving Athletes 0:45:59
23 Glenn Ferreira Unattached 0:46:04
24 William Pluta Sunnybrook Racing / Professional Ph 0:46:11
25 John Cerasulo Cicli Devotion 0:46:11
26 Andrew Bernstein Champion System Racing 0:46:25
27 Peter Dziembowski QCW-breakawaybikes.com Ifractal 0:46:48
28 Robert Mecea Brooklyn Velo Force/Gorilla Coffee 0:49:56
29 Marc Bertucco Kissena Cycling Club 0:50:00
30 Joseph Bacinski Fast Forward Racing 1 Laps
31 Glenn May Watchung Wheelmen 1 Laps
32 Scott Steele Gotham Cyclists 1 Laps
33 Robert Takacs Fitness Central 1 Laps
34 Adam Burke FITNESS CENTRAL 1 Laps
35 Gary Thornton C3 Athletes Serving Athletes 1 Laps
36 David Molinero giles Lamprey Systems 1 Laps
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 14   Cat 4: 15   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucia Matioli Rockstar Games Hup United 0:34:54
2 Caitlin Thompson Human Zoom 0:36:30
3 Sophia Lee Team TATI 0:37:06
4 Maria Murphy CRCA/FinKraft Cycling Team 0:37:24
5 Kimberly Zubris HUP United 0:37:29
6 Melanie Glenn Campanohvac/breakawaybikes.com 0:37:41
7 Lara Marek Sturdy Girl Cycling 0:37:50
8 Michelle Lee Bicycle Therapy / Melitta 0:38:00
9 Tamara Cabalu Campanohvac/Breakawaybikes.com 0:39:10
10 Jennifer Franko TOMS Shoes p/b KindHuman Sports 0:41:20
11 Audra Miller Bikesport 0:43:39
12 Clair Sauer Firehouse Bicycles 1 Laps
13 Bridget Zolman Potomac Velo Club 1 Laps
14 Mary Stabinsky Crossfit Endurance 1 Laps
15 Kristen Weir Bikesport Grass Roots 1 Laps
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Greenberg Sunnybrook Racing / Professional Ph 0:37:57
2 Mark Fetsurka 0:38:44
3 Ryosuke Baba Philadelphia Bicycle Messenger Asso 0:38:53
4 Arthur Gorka Philadelphia Ciclismo 0:39:43
5 Adam Mcneill Team Tinney's Tavern Cycling 0:39:51
6 Anthony So Bicycle Therapy / Melitta 0:40:00
7 Ryan Miller Bikesport 0:41:01
8 Jeff Allen Bikesport 0:41:08
9 David Parrillo, jr. Cycle-Smart 0:41:22
10 Travis Skinner Knapps Cyclery Racing Team 0:41:50
11 Peter Hall Bikesport 0:41:57
12 Patrick Sheeley Bicycle Depot New Paltz NY 0:41:59
13 James Ciociola Bikesport 0:42:17
14 Joe Luby Fitness Central 0:42:43
15 David Mcginn Unattached 0:43:00
16 Scott Feather Team Vortex 0:43:49
17 Warren Finnerty Unattached 0:44:21
18 Johnny Hsu 0:45:21
19 Andrew Di michele Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 0:45:41
20 Jamie Orr Sunnybrook Racing / Professional Ph 0:46:23
21 Brad Williams Sunnybrook Racing/Professional Phar 0:47:29
22 Robert Sands Evolution / Beaver Valley Velo/ Fl 1
23 David Stone Sunnybrook Racing/Professional Phar 1 Laps
24 William Marquis 1 Laps
25 Robert Lomblad 1 Laps
26 Kenny Fetsurka Philadelphia Bicycle Messenger Asso 1 Laps
DNF David Borden Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 23   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Weston Schempf C3 Athletes Serving Athletes 0:59:22
2 Stephen Cummings C3-Athletes Serving Athletes 0:59:42
3 Stephan Kincaid Philadelphia Ciclismo/Cannond 0:59:56
4 Andrew Wulfkuhle C3-Athletes Serving Athletes 1:00:02
5 Maurice Gamanho Van Dessel Factory Team 1:00:22
6 Edwin Bull Van Dessel Factory Team 1:00:52
7 Michael Yozell Kapelmuur Independent 1:01:08
8 Gerald Adasavage Bicycle Therapy 1:01:10
9 Thomas Mackay C3 - Athletes Serving Athlete 1:01:23
10 Zachary Semian Van Dessel Factory Team 1:02:02
11 Fred Brown MTBNJ.com-Halters Cycles 1:02:20
12 Forrest Conrad Pure Energy Cycling-ProAirHFA 1:02:44
13 Daniel Chabanov RGM WATCHES - RICHARD SACHS 1:03:26
14 Allan Rego Unattached 1:03:36
15 Matthew Means C3 - Athletes Serving Athlete 1:04:43
16 Patrick Bradley Philadelphia Cyclocross Schoo 1:05:25
17 Brett Rothmeyer Fort Pitt Velo 1:05:52
18 Zach Bender Team Specialized-Rising STARS p/b B 1:06:08
19 Dag Anderson Team Specialized - Rising STA 1:06:09
20 Zach Adams Fast Forward Racing 1 Laps
21 Larry Kaufman Van Dessel Factory Team 1 Laps
DNF Michael Jenks Highland Park Hermes
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Van gilder C3 pb Mellow Mushroom 0:36:57
2 Arley Kemmerer C3 - Athletes Serving Athletes 0:37:44
3 Nikki Thiemann Team CF 0:38:05
4 Carolyn Popovic Team CF 0:38:06
5 Selene Yeager Team CF 0:38:10
6 Stacey Barbossa Elite Endurance Training Systems 0:38:21
7 Patty Buerkle VA Asset Group p/b Artemis/Trek 0:38:53
8 Katrina Dowidchuk Team TBB/Deep Blue 0:39:08
9 Kristin Gavin Team Cystic Fibrosis 0:39:26
10 Brittlee Bowman crossresults.com p/b JRA Cycles 0:39:46
11 Kristine Church Human Zoom 0:40:04
12 Bailey Semian Team Specialized - Rising STARS p/b 0:40:15
13 Kathleen Wulfkuhle C3-Athletes Serving Athletes 0:41:27
14 Lauri Webber Secret Henrys Team 0:41:39
15 Erin Mascelli Elite Endurance Training Systems 0:41:53
16 Katina Walker Crankskins.com 0:45:33
17 Andrea Luebbe Human Zoom 1 Laps
DNF Kaitlyn Lawrence C3 - Athletes Serving Athletes
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Gorski Pro Bikes 47:21.5
2 Ralf Warmuth Highland Park Hermes 0:42:28
3 Greg Ferguson Beacon Cycling/Cape Atlantic Racing 0:42:35
4 Kevin Fryberger The Performance Lab p/b Caffeinated 0:42:56
5 Joseph Piccillo Evolution Racing 0:42:57
6 Jonathan Lombardo Finkraft 0:43:01
7 Christopher Garges Lamprey Systems 0:44:04
8 Chad Culbertson Guy's Racing 0:44:24
9 Gerry Pflug Salsa Cycles/NoTubes/Top Gear 0:44:53
10 Mark Pohndorf FinKraft Cycling Team 0:45:01
11 Daniel Langlois Embrocation Cycling Journal 0:45:17
12 Dan Larino Century Road Club Of America 0:45:22
13 David Wilson Central Jersey Cycling Team 0:45:53
14 N. Johan Anestad Evolution Racing 0:46:00
15 Jeff Hetrick Lamprey Systems 0:46:09
16 Daniel Rapp Fast Forward Racing /MyFam 0:46:37
17 Marc Vettori C3: Athletes Serving Athletes 0:46:39
18 Charles Chichester Easy Riders Cycling 0:47:04
19 Todd Kruger Highland Park Hermes 0:47:21
20 Werner Freymann Unattached 0:47:28
21 Gregory Ahnert Lamprey Systems 0:47:31
22 Bob Biese Team Vortex 0:48:18
23 Josh Carter Philadelphia Ciclismo 0:49:03
24 Adam Duncan CRCA/Finkraft Cycling Team 0:49:22
25 Charles Erndl 3D racing team/ Atlantic Cyclery 0:49:24
26 Darrin Miskiewicz Philadelphia Ciclismo 0:50:04
27 Wade Hess Cape Atlantic Racing/beaconcycling. 0:50:28
28 Matthew Morrison South Mountain Cycles 0:50:36
29 Stephen Olenchock Lamprey Systems 0:50:50
30 Greg Eater Evolution Racing 1 Laps
31 Craig Callan Unattached 1 Laps
32 Chris Buonomo Campanohvac/breakawaybikes.com 1 Laps
33 Christopher Stine Cedar Bike 1 Laps
34 Leo Kolshorn Upstate Velo 1 Laps
35 Mike Cushionbury TeamLionOfFlanders.com/TSEpic 1 Laps
36 Dan Killingsworth Saucon Valley Bikes / Magic Hat Rac 1 Laps
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 15   Cat 4: 4   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blair Saunders Sportif Coaching Group/BPB 0:34:00
2 Jeffrey Appeltans MAMBO Kings/GoCycling-D&Q-Fuji 0:34:59
3 Al Blanchard Blue Ribbon Restaurants / Translati 0:35:09
4 Barry Wahner DrWahner.com 0:35:22
5 Christopher Long Gotham/Toga! 0:35:44
6 Robert Reuther Chester County Velo 0:35:53
7 Carl Reglar Verge Sport / Test Pilot 0:36:53
8 Doug Spitz 3D Racing Team/Tom's Atlantic Cycle 0:37:37
9 Rick Anderson Somerset Wheelmen 0:37:41
10 Kevin Saint clair Main Line Cycling - Bikyle/Mazur co 0:37:59
11 David Lowe Human Zoom/Pabst Blue Ribbon 0:38:06
12 Joseph Piscitello Pa Masters rc. 0:38:10
13 Chris Tirone French Meadow Bakery/Ridley/Fortist 0:38:20
14 William Irving Bicycle Depot New Paltz NY 0:38:34
15 Raymond Zeimet Guy's Racing Club 0:38:35
16 Scott Wilson Evolution Racing 0:38:44
17 Douglass Gray First State Velo Sport 0:39:04
18 Douglas Jones GS Simmeria 0:39:40
19 Jim Feehan Kissena 0:39:40
20 Bob Piacine Guys Racing Club 0:39:43
21 Steven Schneider Kapelmuur Independent 0:39:47
22 Martin Jones Unattached 0:39:48
23 Mark Bowman South Mountain Cycles 0:39:49
24 Jamie Bothwell Wolverine Sports Club 0:40:26
25 Ed Kallatch Evolution Racing 0:40:37
26 Paul Wahner Unattached 0:41:04
27 Larry Kaufman Van Dessel Factory Team 0:41:37
28 Russell Green 3D Racing Team/Tom's Atlantic Cycle 0:41:39
29 Joe Favara South Mountain Cycles 0:42:14
30 Mark Wanco HUP United 0:42:43
31 Bill Fleming PA Masters RC 0:42:54
32 Bill Strickland Kapelmuur Independent 0:43:23
33 Matthew Graham 3D Racing / Tom's Atlantic Cyclery 0:43:57
34 Dave Joachim 1 Laps
35 Louis D'Amelio Pure Energy Cycling - ProAir HFA 1 Laps
36 Gary Snyder Evolution Racing 1 Laps
37 Steve Carman 1 Laps
38 Craig Rotile Finkraft Cycling Team 1 Laps
39 Gregory Hoffman Have Bike Lets Travel 1 Laps
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 17   Cat 4: 6   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katina Walker Crankskins.com 0:33:52
2 Maria Gaasche Bike Sport 0:33:56
3 Ellen White Team Campmor 0:36:10
4 Tammy Ebersole Evolution Racing 0:36:54
5 Diane Castor-grim C-3 Athletes Serving Athletes 0:37:20
6 Ivy Luhrs Portland Velo Club/CycleMania 0:37:45
7 Karla Eisch Tioga Velo Club 0:40:09
8 Anne Rock C3 Athletes Serving Athletes 0:40:27
9 Karen Tourian Guy's Racing 0:41:30
10 Julie Lockhart NEBC p/b Cycle Loft / NEMCA 1 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Smith Bike Line 0:39:18
2 Kevin Breckenmaker ERA CYCLING 0:39:45
3 Art White Team Campmor 0:40:05
4 Mike Connair Christiana Care PT+/FSVS 0:40:35
5 John Paproski PA Masters RC 0:41:24
6 Joseph Kenas Guy's Racing Club 0:42:14
7 Leo Pizzini Secret Henry's Team 0:43:02
8 Nunzio Dibiasi Yellow Breeches Racing 0:43:20
9 Gary Kralik Evolution Racing 1 Laps
10 Bob Scharle Evolution Racing 1
11 James Wilson Team CF 1 Laps
12 Kevin Tuttle Main Line Cycling-BiKyle/Mazur Coac 1 Laps
13 George Harriott GS Simmeria 1 Laps
14 Richard Bauch Colavita Racing Inc. 1 Laps
15 James Carlson Potomac Velo Club 1 Laps
16 Frank Mesi CLR presented by FMB/Fortistar/LSA 1 Laps
17 Barrie Drabble Colavita Racing 1 Laps
18 Donald Morrison 1 Laps
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Mauro Unattached 0:35:32
2 Zach Prebosnyak Vortex Cycling Club 0:37:50
3 Jimmy Maurer Charm City Cycling LLC 0:40:26
4 Josh Schaffer Unattah 0:43:49
5 Tommy Quinn unattached 1 Laps
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Keesler Liberty Cycle 0:41:55
2 Anaelle Gamanho 0:43:26
3 Emily White Unattached 1 Laps
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Granigan Team Specialized - Rising STARS p/b 0:43:53
2 Stephen O'hanlon 0:46:48
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1