Log In
Jingle Cross Rock - Saturday • Nov 26 2011
Race uploaded by Colm Flannery
Download
7
7
4
6
7
Overcast, 44 degrees, wind 14 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
7
Beers
7
Moisture
4
Accel
6
Tech
7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Osborne ISCorp Cycling Team
2 William Rekemeyer Des Moines Cycle Club
3 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
4 Ian Henriksen Harper's Cycling & Fitness
5 Sam Beste ISCorp Cycling Team
6 Jacob Thom Half Acre Cycling
7 Paul Dahlen Minnesota Junior Cycling Inc.
8 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Cullen Clif Bar Development Cross Team
2 Jeff Kluck SC Velo
3 Spencer Whittier
4 Travis Donn Ethos Racing
5 Joseph Maloney Team Wisconsin
6 Noah Marcus Velo Veloce Cycling Club
7 Britton Kusiak Team Colavita/ Parisi Coffee
8 Paul Mumford Kinky Llama Racing
9 Chase Dickens
10 Jeremy Dunn Embrocation Cycling Journal
11 Ross Cerniglia My Wife Inc
12 Matias Perret Iowa City Cycling Club
13 Nathan Kullbom Atlas Cycling Team
14 Travis Braun Magnus
15 Timothy Campbell Track Teams by WAHU
16 Tim Yuska Iron Cycles
17 Christopher Maharry
18 Casey Buta
19 Cameron Rex
20 Tyler Carmichael
21 Matthew Schweiker Mesa Cycles Shop and Racing Team
22 Patrick Russell WOLVERINE/ACFSTORES.COM
23 Brett Heuring Dogfish Racing Team
24 Andy Lueck Rasmussen Bike Shop
25 Ron Bridal Wheelfast Cycling Team
26 David Yohe Spin
27 Steven Robinson Team Emu
28 Sean Noonan Austinbikes/Revenant
29 Logan Vonbokel KCCX Fuji Elite Cyclocross Team p/b
30 Adam Prasise Central Iowa Cycling Club
31 Tony Wagner
32 Jesse Leonard Double I Cycling Experience (DICE)
33 Chad Dean HTFU Racing
34 Matt Waite Team Wheel & Sprocket
35 Matt Gumm Team Emu
36 J Devon alvarez Cole Sport
42 Jay Henderson Silver Cycling
43 James Buddenbaum Silver Cycling
44 J p Brocket Ethos Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 33   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Cyr
2 Mitch Nordahl Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Kyle Fleener PSIMET Racing
4 Ronald Williams Velo Duluth
5 Alexander Martin Brazen Dropouts
6 Eric Drummer
7 Joshua Wandrey
8 Gavin Anderson
9 Nils Boberg Minnesota Junior Cycling Inc.
10 Fred Mills MCT/Freewheel
11 Drew Wilson
12 Chris Sweet
13 Jordan Ross Team Kaos Cycling
14 Will Meger
15 Travis Gruchow Magnus
16 Benjamin Demong ABD Cycle Club
17 Finn Ryan Brazen Dropouts
18 Adam Keck Team Colavita/ Parisi Coffee
19 Brandon Manske Balance Cycling/Erik's Bike Shop
20 Josey Weik ISCorp Cycling Team
21 Brad Bach Rasmussen Bike Shop
22 Alex Libin University of Iowa
23 Ryan Marsel Behind-Bars/LGR
24 Cale Dorn Magnus
25 Gary Baisa Brazen Dropouts
26 Ryan Lewandowski
27 Joshua Stamper Bad Goat Racing
28 Matt Leizinger
29 David Cushman Roscoe Village Bike Racing
30 Matt Nagel
31 Robert Cummings Team Monster Energy
32 Benjamin Senkerik ISCorp Cycling Team
33 Nathan Hicks Team Emu
34 William Rekemeyer Des Moines Cycle Club
35 Christopher Berge Magnus
36 Derek Cassaday Bikes To You / World of Bikes
37 Ted Burger Flatlandia Cycling Team
38 Samuel Bramel Gopher Wheelmen
39 Michael Moriarity Flat City Cycling Club Inc.
40 Steve Cannon
41 Jereme Noffke
42 John Williams Cow Town Cycling Team
43 Mariusz Czarnomski University of North Dakota
44 Ben Swan Velo Veloce Cycling Club
45 Daniel Pollard Rhythm Racing
46 Keith Snoop
47 Brian Snyder Kinetic Cycling
48 Jeremy Sievers Des Moines Cycle Club
49 Matt Gilhousen
50 David Randleman Velo Veloce Cycling Club
51 Michael Wakeley Team Kenda presented by Geargrinder
52 Andrew Peterson
53 Steve Wiseman Des Moines Cycle Club
54 Justin Merkey Rhythm Racing
55 Jeff Dullard
56 Kevin Murray Flatwater Cycling
57 Dennis Grelk BIKEIOWA.com Cycling
58 Dale Sargent Ozark Cycling Club
59 Brandon Scheiner Team Pegasus
60 Perry Leysens Des Moines Cycle Club
61 Jonathan Neve Velo Veloce Cycling Club
62 Ian Johnson Behind-Bars/LGR
63 David Bowers Half Acre Cycling
64 Jonathan Peck Team Colavita/ Parisi Coffee
75 William Prann Midwest Cycling Community NE
76 Adam Ventling
77 Kevin Limpach Team Kaos Cycling
78 Anthony Mikrut Kinky Llama Racing
79 Ulises Salas SC Velo
80 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
81 Daniel Davis Team Emu
Finishers: Cat 3: 67   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vance Fletcher Des Moines Cycle Club
2 Thomas Babinski Iron Cycles
3 Edward Gadient Iron Cycles
4 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
5 Seth Iverson Omnium Racing
6 Brian Bice
7 William Burkholder
8 James Odonnell Team Kaos Cycling
9 William Acree Fort Dodge Trisport Club
10 Henry Diggelmann
11 Jason Rettler Velosport Iowa /American Equity
12 Benjamin Anderson
13 George Mccann
14 Russell Buri
15 Bob Callaway
16 Ryan Lagrange
17 Tim Heinle
18 Thomas Kabacinski xXx Racing
19 Barry Schmitt Category 6 Racing Squad
20 Andrew Romisch GP Velotek
21 Todd Trembley
22 Neil Fortner Wild Card Cycling
23 Joshua Durbin Rhythm Racing
24 Marcus Steele Titletown Flyers Cycling Team
25 Justin Guiter
26 Steven Hanson
27 Stephen Davidson Titletown Flyers Cycling Team
28 Pasha Korsakov
29 Shawn Laplante
30 Ryan Baker World of Bikes
31 Shawn Hauser Titletown Flyers Cycling Team
32 John Senkerik Team Extreme
33 Jon Hinkhouse
34 Brian Alatalo Iowa City Cycling Club
35 Jack Schirpke Team Extreme
36 Tom Mcgoldrick
37 Chuy Lira
38 Brian Mcgarry
39 Mike Shaffer
40 Austin Bailey
41 Mark Giffin
42 John Burkle Atlas Cycling Team
43 Mark West
44 Richard Sims
55 Todd Burvee Team Q7
56 Pavel Kuznetsov Iowa City Cycling Club
57 Nolan Wehr
58 Carl Goldsberry BIKEIOWA.com Cycling
59 Bryan Wenzel
60 Eric Landahl Team TATI
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 34   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxx Hall Village-Verdigris Cycling
2 Caleb Swartz Brazen Dropouts
3 Cooper Langanis
4 Ryan Lueth
5 Samuel Sieloff Brazen Dropouts
6 Jacob Vanderhorst
7 Salem Snoop Hawkeye Bicycle Assoc
8 Andrew Schirpke Team Extreme
9 Tyler Reynolds
10 Preston Lagrange
11 Luke Yetley
12 Luke Dahlen
13 Kaden Snoop Hawkeye Bicycle Assoc
14 Noah Yetley
16 Connor Sanda Bellum Racing
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Savery Trek Midwest CX
2 Kevin Klug The Pony Shop
3 Matt Tillinghast Midwest Cycling Community NE
4 David Staab Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Jay Moncel Wolverine Sports Club
6 Joshua Roeser Flat City Cycling Club Inc.
7 William Butcher Magnus
8 Louis Kuhn The Pony Shop
9 Jon Gallagher Cole Sport
10 David Peters Brazen Dropouts
11 Bill Marshall KCCX Fuji Elite Cyclocross Team p/b
12 Ryan Jacobsen Atlas Cycling Team
13 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
14 Michael Gaherty My Wife Inc
15 Jeffrey Bannink Team Type 1
16 John Jones My Wife Inc
17 Mike Heenan My Wife Inc
18 Christopher Newlin
19 Bill Durkee
20 Jerome Rewerts Team Emu
21 Matt Silvia Club Bicicletta
22 Michael Curtes
23 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
24 Eric Rydholm NewHope360/Trek/StudioOne
25 Randy Wegener
26 Lucas Llado
27 Scott Peterson Team Small Batch
28 Joel Hammontree 360 Racing
29 Jon Yetley
30 Andre Odendaal Higher Gear- Gear Head Cyclocross T
31 Inigo Ibarra
32 William Burkholder
33 Henning Gerke Iowa City Cycling Club
34 Jeffrey Mortensen
35 Eric Knox Fort Dodge Trisport Club
36 Jeff Doolittle
37 Adam Birr
38 Scott Robinson Team Emu
39 Bruce Reese BIKEIOWA.com Cycling
40 Karl Thomas Iowa City Cycling Club
41 Andrew Zeiner BIKEIOWA.com Cycling
42 Reed Cornia
43 Christopher Thomas Black Sheep Cycles
44 Rich Anderson Elkhorn Valley Cycling Club
45 David Rosenberger
46 Jason Forbes
47 Jeremy Schwertfeger
48 Scott Sumpter BIKEIOWA.com Cycling
49 Robert Moural BIKEIOWA.com Cycling
50 Dawson Cabbage
51 Jeffery Corcoran
52 Darin Bartachek
53 Carl Goldsberry BIKEIOWA.com Cycling
54 Jesse Gerlits Des Moines Cycle Club
55 Kurt Benson BIKEIOWA.com Cycling
64 Steve Reynolds Team Emu
65 Tristan Whitehead Higher Gear- Gear Head Cyclocross T
66 Doug Bottorff Goosetown Racing Club
67 John Burkle Atlas Cycling Team
68 Joe Curtes
69 Matt Bennett Village-Verdigris Cycling
70 Lee Venteicher Bikes To You / World of Bikes
71 Karl Stover Green Street Cycling
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 17   Cat 3: 14   Cat 4: 17   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Casper GrandStay Hotels
2 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
3 Tim Boundy Village-Verdigris Cycling
4 James Cochran Atlas Cycling Team
5 Stephen Songer 360 Racing
6 John Thompson St Paul Bicycle Racing Club
7 Greg Shimonek Midwest Cycling Community NE
8 Tedd Jacobson
9 Gregory Goblirsch Loon State Cyclists
10 Dave Eckel Team Wisconsin
11 William Kuster Loon State Cyclists
12 Matthew Baroli Wolverine Sports Club
13 Don Maschka North Iowa Spin
14 Paul Warloski My Wife Inc
15 Allan Thom Chicago.cx
16 Jeff Barnes Iowa City Cycling Club
17 James Brady The Pony Shop
18 John Stonebarger Mass Bay Road Club
19 Roman Mandzij The Pony Shop
20 Mark Beatty Twisted Spokes Racing Team
21 John Peters Hawkeye Bicycle Assoc
22 Steve Fleagle Iowa City Cycling Club
23 John Meehan
24 David Romisch GP Velotek
25 Shawn Noble Goosetown Racing Club
26 Randy Catron Des Moines Cycle Club
27 Paul Jensen Team Emu
28 Donald Isaacs Team Bicycle Heaven
29 Dennis Eaton
30 Larry Grenvik
31 Jon Parker KCOI Boulevard
39 Thomas Scholz Iowa City Cycling Club
40 Thomas Price KCCX Fuji Elite Cyclocross Team p/b
41 Curtis Sawin
42 Timm Jacobson
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 17   Cat 4: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brook Watts Cody Racing
2 Dag Selander
3 Glen Jones Brazen Dropouts
4 Rich Pearson Team Kaos Cycling
5 Landon Beachy Twisted Spokes Racing Team
6 Michael Cisek Team Plan C
7 David Sieloff Brazen Dropouts
8 James Hopson Iowa City Cycling Club
9 Mark Considine Goosetown Racing Club
10 Richard Gilmore Twisted Spokes Racing Team
11 Reid Hansen
12 John Galbreath
13 Harry Fortney Des Moines Cycle Club
15 Paul Buchanan Velo Syndikat Racing Club
16 Harold Parker
17 Michael Merulla Iowa City Cycling Club
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Wells Specialized
2 Christopher Jones Team Rapha Focus
3 Tristan Schouten Cyclocrossracing.com
4 Troy Wells Team Cliff Bar
5 Ben Berden dope Ops Ale-Clement-Stoemper
6 Barry Wicks Kona
7 Brian Matter Gear Grinder
8 Matt Shriver Bontrager/Trek
9 Corey Stelljes Willy Bikes
10 Sven Baumann Wolvering/Acfstores.com
11 Steve Tilford Tradewind Energy/Eriksen Cycles
12 Braden Kappius Team Cliff Bar
13 Bryan Fawley OBREA USA
14 Robert Marion American Classic/Blue Pro Team
15 Scott Mclaughlin Sram Factory Team
16 Andrew Coe Ethos Racing
17 Michael Hemme CHICAGO.CX
18 Kevin Mcconnell Mercy-Specialized
19 Tom Burke Specialized Michigan
20 Dallas Fowler Kuhl
21 Matthew Allen Behind-Bars/Little Guys Racing
22 William Stolte Tradewind Energy
23 Dan Miller Team Seagal
24 Bill Street Kuhl Midwest Regional Mtb-Cx Team
31 Isaac Neff KCV Cycling Club
32 Joseph Schmalz KCCX Fuji Elite Cyclocross Team p/b
33 Weston Luzadder Marian University
34 Kevin Fish KCCX Fuji Elite Cyclocross Team p/b
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Keyes CarboRocket
2 David Price University of Wisconsin-Madison
3 Kyle Sedore BIKEIOWA.com Cycling
4 Rafal Doloto Midwest Cycling Community NE
5 Samuel Weinberg Team Colavita/ Parisi Coffee
6 Isaac Young
7 Andy Swartz Brazen Dropouts
8 Timothy Willcox Magnus
9 Christopher Jensen ROBOTS <3
10 Kyle Williams Iowa City Cycling Club
11 Jason Goff
12 Rory Murphy Team TATI
13 Ryan Albertson
14 Keith Walberg 360 Racing
15 Andrew Lyles Team Colavita/ Parisi Coffee
16 Josh Rice
17 Brian Abbott Iowa City Cycling Club
18 Rick Walls
19 Taylor Webb Rasmussen Bike Shop
20 Chad Terrell
22 Thomas Scholz Iowa City Cycling Club
23 David Schuneman Velo Duluth
24 Geoff Perrill Iowa City Cycling Club
25 Timothy Strege TEAM GEARGRINDER
26 Andrew Peterson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 18   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Brocket Ethos Racing
2 Lisa Vetterlein Des Moines Cycle Club
3 Darcy Sanford Iowa City Cycling Club
4 Eleanor Blick Johnny Sprockets
5 Sarah Worthington Ethos Racing
6 Heidi Beck
7 Sierra Siebenlist INDIEBIKE.COM
8 Jennifer Perricone ISCorp Cycling Team
9 Leah Sanda Bellum Racing
10 Amber Markey Team Colavita/ Parisi Coffee
11 Bianca Bergman Kentucky Flyers Cycling Inc
12 Leah Kleager Midwest Cycling Community NE
13 Kristina Young Team TATI
14 Rachel Howard Velo Duluth
15 Stevie Koepp
16 Aubree Dock KCOI Boulevard
17 Suzanne Johnson Michelob Ultra - Big Shark Racing
18 Jacklyn Carlson Silver Cycling
19 Meredith Peterson
20 Kristy Henderson Silver Cycling
21 Cara Hamann Iowa City Cycling Club
22 Megan Davis-degeus Goosetown Racing Club
23 Kathleen Porter Twisted Spokes Racing Team
24 Carol jeane Sansome
25 Kate Clark Des Moines Cycle Club
26 Darian Nagle-gamm Iowa City Cycling Club
27 Vanessa Curtis
28 Gina Kenny PSIMET Racing
29 Cory Redmond Black Sheep Cycles
30 Sheri Robinson Team Emu
31 Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket
36 Judy Harlton
37 Rebecca Welbes Kinky Llama Racing
38 Kimber Damhorst Iowa City Cycling Club
39 Tricia Brown Iowa City Cycling Club
40 Anne Grabowski Team Kenda presented by Geargrinder
Finishers: Cat 2: 10   Cat 3: 23   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Skylar Schneider
2 Kelli Richter
3 Anya Malarski Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Elisabeth Reinkordt JoyRide Bicycles
5 Hannah Caproon Team Pegasus
6 Emily Hoesly
7 Christine Finson
8 Francesca Deranzo
9 Dana Buddenbaum Silver Cycling
10 Lauren Trolley
11 Nancy Leysens Des Moines Cycle Club
12 Isabel Briones
13 Kristi Hanson Spidermonkey Cycling
14 Tara Coady
15 Brandi Bowling
16 Amy Fear Slimenundgrossen
17 Cara Sweet
18 Jill Bartachek
19 Christina Donelson
22 Sarah Rice
23 Angi Staley
24 Berly Brown
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 14   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gina Johnson Village-Verdigris Cycling
2 Anya Malarski Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Alijah Beatty Twisted Spokes Racing Team
4 Isabella Butcher
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachael Jensen TEAM GEARGRINDER
2 Valerie Mcgoldrick Minnesota Junior Cycling Inc.
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Teal Stetson-lee California Giant/Specialized
2 Meredith Miller California Giant/Specialized
3 Sue Butler Hudz Subaru
4 Maureen Bruno roy Bob's Red Mill pb Seven Cycles
5 Amanda Carey Kenda/Felt
6 Julie Krasniak Team Rapha Focus
7 Pepper Harlton Juventus Cycling Club
8 Kelsy Bingham Roosters/Bikers Edge
9 Serena Bishop gordon Silverado Jewelry Gallery
10 Rebecca Blatt Rebecca Blatt
11 Linda Sone Cycle-Smart/Flanders
12 Sunny Gilbert Big Shark/Michelob Ultra
13 Coryn Rivera Marian University
14 Corey Coogan cisek Team Plan C p/b Stevens
15 Amber Rydholm New Hope 360/Trek/Gs Boulder
16 Samantha Schneider Cyclocross Racing.com
17 Corrie Osborne ISCorp
18 Elizabeth So Team TATI
19 Marne Smiley Bob's Red Mill
20 Jeanne Fleck Velo Duluth-Twin Ports Cyclery
21 Brittany Mcconnell Mercy-Specialized
22 Kelly Paterson Wolverine/Acfstores.com
23 Robin Williams Mercy-Specialized
26 Catherine Walberg Team Kenda p/b Geargrinder
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 8   Cat 3: 2   Cat ?: 2