Log In
Wiscon State Cyclocross Championships • Nov 20 2011
5
0
0
5
0
Overcast, 36 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
?
Moisture
?
Accel
5
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Martin Brazen Dropouts
2 Ryan Tervo
3 Daniel Schaefer Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
4 Andrew Tegge Team Wheel & Sprocket
5 Travis Gruchow Magnus
6 Brock Boynton Bicycle Ranch
7 Paul Loeper
8 Colby Lash
9 Cale Dorn Magnus
10 Ben Marchewka Team Pedal Moraine
11 Nathan Jacques Magnus
12 Scott Neperud Magnus
13 Samuel Weinberg Team Colavita/ Parisi Coffee
14 John Ericsson TEAM MADCROSS
15 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
16 Chris Goehrig TEAM MADCROSS
17 Sam Dries Brazen Dropouts Cycling Team
18 Josh Weis Colavita Racing
19 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
20 Matthew Block Bikeman.com
21 Marc Ano KS Energy Services / Team Wisconsin
22 Patrick Brock My Wife Inc
23 Ben Schreiber Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
24 Petar Tomich
25 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
26 Jereme Noffke
27 Christopher Barton
28 Michael Fitch
29 Jay Maas Apex Racing Team
30 David Neidhart Brazen Dropouts
31 Thomas Gerdes Hampshire Cycle Club
32 Mcgee Young Team Velocause
33 Dan Hendricks Attitude Sports
34 Andrew Ignasiak
35 Derek Hay Magnus
36 Don Iwen Alterra Coffee
37 Daniel Dolney ISCorp Cycling Team
38 John Mcneill
DNF Nathan Labecki ISCorp Cycling Team
Finishers: Cat 3: 36   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
2 David Blodgett Magnus
3 Tyler Stein Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
4 Mark Sharafinski Lifecyclists/Emerys.com
5 Sean Brandenburg
6 Keith Tussey
7 Wally Kunstman Team Geargrinder
8 Eric Brandt KS Energy Services/Team jWisconsin
9 Steven Schaefer
10 Jon Wienandt Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
11 Christopher Schmidt
12 Peter Tampa
13 Zach Giffey
14 Ezra Wardpackard
15 Brian Wick Little Ade's
16 Mac Schroeder
17 Bill Mulligan Great Dane Velo Club
18 Wesley Hotchkiss Magnus
19 Nicholas Hardrath Team Geargrinder
20 Jonathan Pass
21 Scott Olson
22 Jason Lindenberg
23 Christopher Mcardle
24 Bob Callaway
25 Robert Sorenson Big Ring Flyers
26 Quentin Gniot Big Ring Flyers
27 James Spencer
28 Todd Fletcher
29 Nathan Phelps Big Ring Flyers
30 Joey Dunscombe Magnus
31 Adam Olson
32 Ian Prust Magnus
33 Jeff Wren
34 David Leinweber
35 Gary Goebel
36 Ron Mcabeee
37 Michael Mckinney
38 Timothy Strege Team Geargrinder
39 David Erickson MadCity Velo Club
40 David Oldeschulte
41 Scott Pfeffer
DNF Steve Nejedlo
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 29   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Schmidt
2 Caleb Swartz Junior Dropouts
3 Simon Jones ISCorp Cycling Team
4 Samuel Sieloff Junior Dropouts
5 Calhan Norman
6 Henry Mcalvanah Magnus
7 Avery Hotchkiss Magnus
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Osborne ISCorp Cycling Team
2 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
3 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
4 Nathan Labecki ISCorp Cycling Team
5 Bill Mulligan Great Dane Velo Club
6 Peter Bock
7 Sam Beste ISCorp Cycling Team
8 Rowan Norman Team Extreme
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Curtes
2 David Peters Brazen Dropouts Cycling Team
3 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
4 William Butcher Magnus
5 Michael Curtes
6 Marc Engelhardt
7 Paul Roltgen Brazen Dropouts
8 Jw Miller
9 Mike Heenan My Wife Inc
10 Andy Hoenisch
11 Gary Baisa Brazen Dropouts
12 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
13 Daniel Holsen Heavy Pedal Velo Club
14 Ted Burns Team Bell Lap
15 Thomas Gerdes Hampshire Cycle Club
16 Travis Goodlund TEAM MADCROSS
17 Aaron Goldberg My Wife Inc
18 James Holmes
19 Colm Flannery Proctor Cycling Team
20 Christopher Quinn Magnus
DNF Scott Peterson Team Small Batch
DNF Michael Meteyer Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Christopher Newlin
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Brandt KS Energy Services/Team jWisconsin
2 Steven Schaefer
3 Peter Tampa
4 Mark Morgan Brazen Dropouts Cycling Team
5 Quentin Gniot Big Ring Flyers
6 Bob Callaway
7 Joseph Smessaert Team Chiropractic Partners
8 Scott Olson
9 Nathan Phelps Big Ring Flyers
10 Robert Sorenson Big Ring Flyers
11 Erik Jensen MadCity Velo Club
12 John Vorpagel TEAM MADCROSS
13 Dave Dineen
14 Larry Gundlach MadCity Velo Club
15 John Grosz
16 Mike Hulen Hampshire Cycle Club
17 Kirt Konkol
18 Andrew Trewyn
19 Brian Thomas
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 16   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs
2 Jw Miller
3 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
4 Tim Hacker Planet Bike
5 Gregory Goblirsch Loon State Cyclists
6 Michael Meteyer Great Dane Velo Club (GDVC)
7 Christopher Berge Magnus
8 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
9 William Koehler BVC/Nomad Cycling
10 Eric Knuth Trek Midwest Team
11 Paul Warloski My Wife Inc
12 Thomas Hooyer Trek Midwest Team
13 Sean Shields Hampshire Cycle Club
14 Timothy Theobald Cafe Hollander RDC
15 Jeff Sympson Big Ring Flyers
16 Richard Janisch Hollander RDC
17 Kevin Dorn TEAM GEARGRINDER
DNF Robert Garner V.C. Bikesport
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Jay Labonne velo trocadero cycling
3 Michael Froh Velo Trocadero
4 Jeffrey Hatton Titletown Flyers Cycling Team
5 Jed Schleisner O2 Cycling
6 Robert Ruggles Hampshire Cycle Club
7 Todd Fletcher
8 Brien Christopherson KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Ron Hein
10 Jeff Wren
11 John Norman Team Extreme
12 Mike Glodowski
13 Michael Mckinney
14 Gary Johnson Hampshire Cycle Club
15 James Hollnagel
Finishers: Cat 4: 12   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Pautsch Planet Bike
2 Dag Selander
3 Joseph King Brazen Dropouts
4 Gordon Paulson Planet Bike
5 Darryl Mataya MadCity Velo Club
6 David Simmermon Planet Bike
7 David Sieloff Brazen Dropouts Cycling Team
8 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
9 Tom Palmer Brazen Dropouts Cycling Team
10 Jim Bruskewitz
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Busche ISCorp Cycling Team
2 Richard Alderman
3 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
4 Randy Scoville Team Velocause
5 Rit Booth Hampshire Cycle Club
6 David Erickson MadCity Velo Club
7 David Meany NCVC/United Healthcare
8 Thomas Silbernagel Team Extreme
9 Mark Mendelson
10 Dennis Klinkert
DNF Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Shriver
2 Chad Hartley Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder
3 Kevin Mcconnell Mercy-Specialized
4 David Staab Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Isaac Neff KCV Cycling Club
6 Lionel Rocheleau TEAM GEARGRINDER
7 Joseph Maloney KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Trevor Koss Magnus
9 Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Dallas Fowler
11 Ian Haupt Planet Bike
12 Travis Braun Magnus
13 Chad Tucker My Wife Inc
14 Bill Street KUHL
15 Luke Batchelor-clark Magnus
16 Ross Cerniglia My Wife Inc
17 Cory Gwin Magnus
18 Daniel Schaefer Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
19 Timothy Campbell Track Teams by WAHU
20 Tony Wagner
21 Chad Dean 5Nines Cycling
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 14   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne ISCorp Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corrie Osborne ISCorp Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Melissa Putzer Melissa Putzer
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Pether ISCorp Cycling Team
2 Kate Konkle
3 Christine Finson
4 Heidi Stangl TEAM GEARGRINDER
5 Jennifer Koch Team Geargrinder
6 Alyssa Thuftin
7 Margaret Withee Great Dane Velo Club
8 Sheryl Leonard-schneck Team Chiropractic Partners
9 Leah Stieber Lakes Area Physical Therapy
10 Tanya Wolf
11 Christine Konkol ISCorp Cycling Team
12 Jamie Sawyer
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Beck
2 Heather Curnutt MadCity Velo Club
3 Cassey Lynn U of Wisconsin/Madison Cycling Team
4 Stevie Koepp
5 Jennifer Perricone ISCorp Cycling Team
6 Beverly Enslow Proctor Cycling Team
7 April Beard Brazen Dropouts
8 Sara Grant Great Dane Velo Club
9 Brittany Nigh Team Pedal Moraine
10 Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket
11 Gail Goehrig
12 Michele Ericsson
DNF Emma Swartz Junior Dropouts
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Strigel Cyclocrossracing.com
2 Alyssa Severn Cyclocrossracing.com
3 Sarah Huang ISCorp Cycling
4 Corrie Osborne ISCorp Cycling Team
5 Amber Markey Team Colavita/ Parisi Coffee
6 Brittany Mcconnell Mercy-Specialized
7 Elicia Hildebrand TEAM GEARGRINDER
8 Meredith Peterson
9 Diane Ostenso Planet Bike
10 Julie Phelps Big Ring Flyers
11 Patricia Kaufmann My Wife Inc
12 Monique Karlen Brazen Dropouts
Finishers: Cat 2: 11   Cat 3: 1