Log In
Indian Lakes Resort Cyclocross Race Day 2 • Nov 13 2011
7
0
0
7
0
Mostly Cloudy, 64 degrees, wind 21 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
7
Beers
?
Moisture
?
Accel
7
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Rassi PSIMET Elite
2 Scott Mclaughlin SRAM Factory
3 Michael Hemme CHICAGO.CX
4 Kevin Klug The Pony Shop
5 Paul Mumford Kinky Llama Racing
6 John Gatto Twin Six
7 Teodoro Ramos Iron Cycles
8 Jason Knauff Burnham Racing
9 John Kurtz Flatlandia Cycling Team
10 Daniel Eiten PSIMET Elite
11 Paul Swinand Club Bicicletta
12 Michael Berman Spidermonkey Cycling
13 Austin Warner ROBOTS <3
14 Brian Parker xXx Racing
15 Keith Mcmahon The Pony Shop
16 Kevin Pietka Project 5 Racing
17 Shawn Delk Project 5 Racing
18 Adam Zucco
19 David Hudson xXx Racing
20 Brandon Feehery South Chicago Wheelmen
21 Ara Oggoian Team Bicycle Heaven
DNF Jonathan Fairman CHICAGO.CX
DNF Paolo Urizar The Bonebell
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 9   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Skylar Schneider CyclocrossRacing.com
2 Maxx Hall Verdigris-Village CX
3 Gina Johnson Verdigris-Village CX
4 Cooper Langanis Verdigris-Village CX
5 Andy Heuser
6 Luke Arrigoni Verdigris-Village CX
7 Alexandra Lorenz Verdigris-Village CX
8 Mitchell Dutczak South Chicago Wheelmen
9 Juan Gonzalez Trixalapenos
10 Arianna Schafer Rbikes.com / FleetTruckParts.com
11 Diego Arana
12 Daryus Patel
13 Jacob Arrigoni Verdigris-Village CX
14 Sean Mccarthy South Chicago Wheelmen
15 Jack Norman The Pony Shop
16 Danielle Krebs ChicagoPerformance.com
17 Amelia Van maldegiam Spin Doctor Cyclewerks
18 Peter Swinand
19 Cody Gustafson South Chicago Wheelmen
20 Tess Anderson Spin Doctor Cyclewerks
21 Lincoln Scheer xXx Racing
22 Savannah Vanvurnen
Finishers: Cat 4: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan O'connell
2 Michael Keller South Chicago Wheelmen
3 Tom Mosby Higher Gear- Gear Head Cyclocross T
4 Christian Marquez Iron Cycles
5 Thomas Elliott Team Higher Gear
6 Kyle Mindick xXx Racing
7 Carter Kleiman Vision Quest LLC
8 Trevor Rolette South Chicago Wheelmen
9 Nikos Hessert xXx Racing
10 Noah Anderson Spin Doctor Cyclewerks
11 Jacob Thom Half Acre Cycling
12 Jen Howland
13 Jackson Waters
14 Jose Gonzalez
15 Katie Paradis Team Bicycle Heaven
16 Erin Paradis Team Bicycle Heaven
17 Kevin Perez
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louis Kuhn The Pony Shop
2 John Gatto XXX RACING
3 Tim Yuska Iron Cycles
4 Tim Boundy Verdigris-Village CX
5 Matt Silvia Club Bicicletta
6 Luke Seemann xXx Racing
7 Scott Arrigoni Verdigris-Village CX
8 Brandon Elliott Iron Cycles
9 Ryan Gingerich
10 Eric Drummer Alberto's Sport
11 Brian Parker xXx Racing
12 Marc Moeller North Branch Cycling
13 Michael Beebe Iron Cycles
14 Nick Amlot xXx Racing
15 Brad Dash ABD Cycle Club
16 Dominic Bosco Rbikes.com / FleetTruckParts.com
17 Paul Kardosh Mox Multisport
18 Bryan Lee The Pony Shop
19 Tom Driver
20 Tristan Whitehead Team Higher Gear
21 Harlan Thompson The Pony Shop
22 Joe Sirchio
23 Roman Mandzij The Pony Shop
24 Cliff Golz The Pony Shop
25 Justice Leppanen The Pony Shop
26 David Bowers Half Acre Cycling
27 Matthew Mcdowell Iron Cycles
28 Mark Feary The Pony Shop
29 Kevin Clark ROBOTS <3
30 Michael Keach Mox Multisport
31 Henry Heisler Iron Cycles
32 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
33 Derek Oberg Verdigris-Village CX
34 Michael Shea Rhythm Racing
35 Neil Sauter The Pony Shop
36 Paolo Urizar
37 Christopher Berthold
38 Lincoln Baker
39 Jeff Rastatter
40 Alex Grant
41 Blaine Reed Endure It Sports
42 Mike Sealy
43 Steve Biedron Mox Multisport
44 Jeff Provisor North Branch Cycling Club
45 Jonathan Markel Iron Cycles
46 Stephen Hoff
47 Jeff Linkus
DNF Brian Dougherty Verdigris-Village CX
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 17   Cat 4: 19   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Enyedy Verdigris-Village CX
2 Brian Karlow Enzo's-PSIMET
3 David Schrauth The Pony Shop
4 Mike Scalise Verdigris-Village CX
5 Ed Bernal
6 Brad Keyes Half Acre Cycling
7 Marc Moeller North Branch Cycling
8 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
9 John paul Mccarthy SRAM Factory
10 Mike Norman The Pony Shop
11 Peter Rolewicz Club Bicicletta
12 Steel Bokhof The Pony Shop
13 James Nowak ABD Cycle Club
14 Dominic Casey Iron Cycles
15 William Burkholder
16 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters
17 James Brady The Pony Shop
18 Robert Schrank Team Type 1
19 Christopher Sherpitis xXx Racing
20 Nicholas Venice xXx Racing
21 Fred Schuler
22 Bret Patnode
23 David Hudson xXx Racing
24 Randy Myers 2CC/Second City Cyclists
25 Richard Prodans Colavita Racing
26 Dan Mallek Verdigris-Village CX
27 Duane Higgs Verdigris-Village CX
28 Robert Higgins Johnny Sprockets
29 Michael Chiang
30 Christopher Macfarland xXx Racing
31 Jim Groenhof Verdigris-Village CX
32 Scott Starbuck The Pony Shop
33 Joshua Rosenberg 2CC/Second City Cyclists
34 Bob Mazursky Verdigris-Village CX
35 Peter Di teresa Team TATI
36 Gene Beil Pony Shop
37 Jim Cannella ABD
38 Michael Angus Spin Doctor Cyclewerks
39 Steve Kismohr
40 Patrick Mcnally Van Wagner Racing
41 William Jackson
42 James Linehan Roscoe Village Bike Racing
43 Jeremy Treister Half Acre Cycling
44 William Draper xXx Racing
45 Jeff Provisor North Branch Cycling Club
46 Robert Richard 2CC
47 Sue Semaszczuk Bellum Racing
DNF Bryan Rheude The Pony Shop
DNF Chris Henning
DNF Freeman Wood
DNF Mark Calvert
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 24   Cat 4: 22   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danny Warner Verdigris-Village CX
2 John Shull Alberto's Sport
3 David Luczynski
4 Vitor Alexandre Colavita Racing
5 Gregory Anderson Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
6 Scott Ross Bellum Racing
7 Tim Homola Verdigris-Village CX
8 Allan Thom Half Acre Cycling
9 William Waters South Chicago Wheelmen
10 Fred Schuler
11 Alfonso Reyes Bloomington Cycle Racing Team
12 Mike Grimm Flatlandia Cycling Team
13 Thomas Kramer Verdigris-Village CX
14 Robert Antinelli Colavita Racing Inc.
15 Brian Kavanagh The Pony Shop
16 Edward Bartley Tower Racing
17 Fred Faller
18 Jeff Biedka Verdigris-Village CX
19 Greg Youngen Wild Card Cycling
20 Thomas Carlson
21 George Lambros Flatlandia Cycling Team
22 Michael Kelly South Chicago Wheelmen
23 Ken Muszynski PSIMET Racing
24 Richard Kryszak South Chicago Wheelmen
25 Craig Mckenzie ABD Cycling Team
26 Donald Isaacs Team Bicycle Heaven
27 Aj Dillard
28 Stewart Seaholm
29 Alex Derderian ABD (Athletes By Design)
30 Broce Glaser
31 David Mcfadden Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
DNF Ludwig Montfort Flying Donkeys
DNF William Heffernan
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 19   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Craychee Bicycle Heaven
2 Michael Kurtz Team Army-USAC
3 John Stainthorp xXx Racing
4 Julian Coupland Verdigris-Village CX
5 Walter Stoops ABD Cycling Team
6 Albert Weigel Verdigris-Village CX
7 Fred Mcdonald Flatlandia Cycling Team
8 Ron Sloan
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chase Negley Iron Cycles
2 William Pankonin xXx Racing
3 Jason Wagner Flatlandia Cycling Team
4 Liam Donoghue xXx Racing
5 Benjamin Clemens Wild Card Cycling
6 Russ Kuryk Iron Cycles
7 Newt Cole The Pony Shop
8 Dustin Morici Burnham Racing
9 Andrew Demey Team Pegasus
10 Bryan Mcvey ABD Cycling Team
11 Maxwell Riordan Chicago Cuttin Crew
12 David Cushman Roscoe Village Bike Racing
13 Erik Herro Team Pegasus
14 Nico Cabrera Chicago Cuttin Crew
15 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
16 Benjamin Demong ABD Cycling Team
17 Jon Suyko The Pony Shop
18 Ted Burger Flatlandia Cycling Team
19 Eric Drummer Alberto's Sport
20 Eric Christ Bicycle Heaven
21 Paul-brian Mcinerney Half Acre Cycling
22 Nathan Gayeski Iron Cycles
23 Ara Oggoian Team Bicycle Heaven
24 Brandon Feehery South Chicago Wheelmen
25 Chris Sweet
26 Brent Knepper
27 Brandon Scheiner Team Pegasus
28 Jason Addante Flatlandia Cycling Team
29 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters
30 Daniel Pollard Rhythm Racing
31 Troy Crady Mox Multisport
32 Brent Wegscheid Johnny Sprockets
33 Eric Grzeskowiak
34 Jonathan Fairman CHICAGO.CX
35 Chris Hammer Wheel Fast Racing
36 Chris Enockson Bicycle Heaven
37 Joe Bippus South Chicago Wheelmen
38 Frank Snyder
39 Hayes Sanborn Spidermonkey Cycling
40 David Pilotto Flatlandia Cycling Team
41 Bryan Lee The Pony Shop
42 Sean Kennedy Johnny Sprockets
43 Geoffrey Scott Spidermonkey Cycling
44 Brian Boyle Region Racing
45 Joshua Shough Chicago Cuttin Crew
46 Michael Keach Mox Multisport
47 Erik Eiseman
48 Paolo Urizar The Bonebell
49 Adrian Redd Team Pegasus
50 Mark Zalewski Morris Trucking Velo
51 William Olderr Flatlandia Cycling Team
52 Joseph Doyle Team Lifesize - Udell Direct
53 John Craychee Bicycle Heaven
54 Brandon Murphy Kinky Llama Racing
55 Joshua Arends Half Acre Cycling
56 Jason Alvarado Embrocation Cycling Journal
57 Steve Biedron Mox Multisport
58 Dave Knauff Half Acre Cycling
59 Gavin Gould Half Acre Cycling
DNF Christopher Jensen ROBOTS <3
DNF Ben Perkins Midwest Cycling Kansas City
DNF Benjamin Van couvering Team Pegasus
DNF Dominic Bosco Rbikes.com / FleetTruckParts.com
DNF Kenneth Mitchell Spidermonkey Cycling
Finishers: Cat 3: 63   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Giordano Guagliardo W2 Racing
2 Alex Rams Colavita Racing
3 Edwin Bagley Iron Cycles
4 Mark Mccain
5 Joe Berlyoung
6 Cullom Radvillas Tuxedo Thunder Cycling
7 Edward Gadient Iron Cycles
8 Thomas Babinski Iron Cycles
9 Eugene Bruber Johnny Sprockets
10 Ken Krebs ChicagoPerformance.com
11 Joe Sirchio
12 Evan Kuchar xXx Racing
13 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
14 Andre Odendaal Team Higher Gear
15 Ryan O'boyle
16 Michael Bucholtz
17 W. Andres romero
18 Rob Capps
19 Michael Thomas
20 Brett Williams
21 Robert Higgins Johnny Sprockets
22 Bailey Newbrey
23 Fernando Barraza On the Route Bicycle
24 Andy Walker ABD Cycling Team
25 Peter Monko Spidermonkey Cycling
26 Pj Cavoto jr Spidermonkey Cycling
27 Will Frame Team Higher Gear
28 Scott Larson Tuxedo Thunder Cycling
29 Dylan Gimpel Scum City Racing
30 Christopher Kleingartner Roscoe Village Bike Racing
31 Rt Zelm
32 Randy Koren
33 Theo Rhodes
34 Erik Kiser
35 Omar Patalinghug Team Higher Gear
36 Joshua Haines Tuxedo Thunder Cycling
37 Chris Fellows
38 Todd Williams
39 Paul Goc Team TATI
40 Cory Norris Scum City
41 Nicholas Silvestri
42 Will Ansley Scum City
43 Alan Stoughton
44 Chad Mueller
45 Mike Radlicz W2 Racing
46 Sam Lefebre
47 Monte Martin
48 Jesse Hautau ROBOTS <3
49 Dru Montague Johnny Sprockets
50 Michael Junius Tower Racing
51 Rory Polk Bloomington Cycle Racing Team
52 Andrew Heidel xXx Racing
53 Kevin Sinkus
54 Corey Higgs Verdigris-Village CX
55 Blayne Greiner xXx Racing
56 Aaron Byrnes
57 Craig Mckenzie ABD Cycling Team
58 Erik Didriksen xXx Racing
59 Michael Candella Team Bicycle Heaven
60 Freddy Bernabe
61 Jason Fergurson Wheelfast Cycling Team
62 Robert Bassler
63 Michael Kelly South Chicago Wheelmen
64 Alex Koch
65 Joshua Herting Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
66 Randy Edmondson
67 Jonathan Markel Iron Cycles
68 John Mahr
69 Eric Shivvers Half Acre Cycling
70 Paul Halupka Spidermonkey Cycling
71 Mases Movsessian Spin Doctor Cyclewerks
72 Rick Schopp
73 Brion Goudreau
74 Thomas Reineking Bicycle Heaven
75 Christian Marquez Iron Cycles
76 Abram Glazer
77 Salvador Pla
DNF Ben Fietz Chicago Cuttin Crew
DNF William Swearingen Turin Bicycle/Barker+Nestor
DNF Timothy Barrett
DNF Matthew Archer PSIMET Racing
DNF Todd Byers Endure It Sports
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 73   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edward Gadient Iron Cycles
2 Michael Keller South Chicago Wheelmen
3 Tom Mosby Higher Gear- Gear Head Cyclocross T
4 Ken Krebs ChicagoPerformance.com
5 Andre Odendaal Team Higher Gear
6 Paul Halupka Spidermonkey Cycling
7 Rob Capps
8 Pj Cavoto jr Spidermonkey Cycling
9 Erik Kiser
10 Sage Hahn
11 Carter Kleiman Vision Quest LLC
12 Arlen Jacob ImONPoint.org
13 John McGrath
14 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
15 Peter Monko Spidermonkey Cycling
16 William Hannifan
17 Trevor Rolette South Chicago Wheelmen
18 Russell Miller
19 Jesse Hautau ROBOTS <3
20 Maxx Hall Verdigris-Village CX
21 Andrew Mcgrath
22 Chris Fellows
23 James Langanis
24 Mike Radlicz W2 Racing
25 Brent Schmitt IRON CYCLES
26 Monte Martin
27 Aaron Byrnes
28 John Lorenz Enzo's-PSIMET
29 Joshua Herting Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
30 Chad Mueller
31 Ben Lin
32 Wade Courtney
33 John Lockwood
34 Eric Shivvers Half Acre Cycling
35 James Mceneaney
36 Kirk Kroening ERC
37 Jared Honn
38 Mases Movsessian Spin Doctor Cyclewerks
39 Robert Haffey
40 Noah Anderson Spin Doctor Cyclewerks
41 James Davis South Chicago Wheelmen
42 Jonathan Harris Higher Gear
43 Alan Treuthart xXx Racing
44 Mitchell Dutczak South Chicago Wheelmen
45 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
46 John Mosby Higher Gear- Gear Head Cyclocross T
47 Jacob Thom Half Acre Cycling
48 Scott Van maldegiam Giant Cycling Team
49 Moshe Siegel Roscoe Village Bike Racing
50 Catherine Watkins Higher Gear- Gear Head Cyclocross T
51 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling
52 Jeffrey Folsom Higher Gear
53 Nathon Britsch
54 Aaron Rosenstock
55 Mary Roe
56 Arianna Schafer Rbikes.com / FleetTruckParts.com
57 German Flores
58 Dan Kalny
59 Amelia Van maldegiam Spin Doctor Cyclewerks
60 Tess Anderson Spin Doctor Cyclewerks
61 Greg Teiber
DNF Kyle Kalny
DNF John Mahr
DNF Nathan Newton
DNF Will Frame Team Higher Gear
DNF Rick Schoop
DNF Timothy Barrett
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 55   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Schneider CyclocrossRacing.com
2 Jessica Hill The Pony Shop
3 Eleanor Blick Johnny Sprockets
4 Lindsay Zucco Team Bicycle Heaven
5 Christina Peck Chicago Cuttin Crew
6 Leah Sanda Bellum Racing
7 Tamara Fraser xXx Racing
8 Marie Couris Verdigris-Village CX
9 Nancy Heymann Higher Gear- Gear Head Cyclocross T
10 Katie Tomarelli Kinky Llama Racing
11 Jamie Gavinsmyth Chicago Cuttin Crew
12 Sue Semaszczuk Bellum Racing
DNF Lindsay Knight Team TATI
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Woloszyn Verdigris-Village CX
2 Kelli Richter
3 Sydney Guagliardo Verdigris-Village CX
4 Sandra Samman xXx Racing
5 Kelly Clayton Verdigris-Village CX
6 Emily Shull Alberto's Sport
7 Marie Snyder Chicago Cuttin Crew
8 Molly Shough Mox Multisport
9 Kristi Hanson Spidermonkey Cycling
10 Jennifer Mosley Half Acre Cycling
11 Vanessa Buccella Iron Cycles
12 Sarah Lu ROBOTS <3
13 Jessica Whiton
14 Laurie Chipps
15 Marcy Barrett
16 Monica Rice Area 51
17 Erica Gaddy Half Acre Cycling
18 Erica Chianese Half Acre Cycling
19 Sarah Layton
20 Ariel Trader knauff Half Acre Cycling
21 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling
22 Mary Roe
23 Eve Gaus Half Acre Cycling
24 Melissa Kelly Iron Cycles
25 Mollie Nye
26 Julia Rice Spidermonkey Cycling
27 Jennifer Wilson Mox Multisport
28 Kelly Lein xXx Racing
29 Kathryn Maser Team Pegasus
30 Hanna Goc Team TATI
31 Elizabeth Markel Iron Cycles
32 Stewart Chapman Spidermonkey Cycling
33 Cecile Redoble Mox Multisport
34 Katherine Kolon
35 Martinique Haller Half Acre Cycling
36 Meghan Murphy
DNF Anna Loosli Spidermonkey
DNF Sheena Enriquez
Finishers: Cat 4: 36   Cat ?: 2