Log In
Bear Creek Cyclocross Weekend Day 2 • Nov 13 2011
6
0
0
6
0
Clear, 52 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6
Beers
?
Moisture
?
Accel
6
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marten Beels Lamprey Systems 46:49:00
2 Julian Meier Philly Cyclocross School 46:50:00
3 Gale Hess International Christian Cycling Clu 48:49:00
4 Jack Drummond Bicycle Therapy / Melitta 49:05:00
5 Alexander Barouh CRCA BH/Garneau 49:15:00
6 Ryan Dudek TOMS Shoes p/b KindHuman Sports 49:19:00
7 Collin Olan Cicli Devotion 50:18:00
8 Mike Stevens Bike Line / Chester County Velo 50:49:00
9 Martin Mckeon Guy's Racing Club 51:07:00
10 Bernhard Resch JB Mountain Bikes 51:35:00
11 Darrell Engel Kutztown Cutters 51:56:00
12 Michael Laub Mountainside Racing 52:14:00
13 Jonathan Goulet Bicycle Therapy 52:45:00
14 William Doyle-capitman Kissena Cycling Club 53:04:00
15 Josh Robeson firehouse racing 53:10:00
16 Eian Weissman firehouse bicycles 54:08:00
17 Christopher Stine Cedar Bike 1 Laps
18 Robert Takacs 1 Laps
19 Stephen Vanwert 1 Laps
20 Dave Pryor Kapelmuur Independent 1 Laps
21 Chuck Takacs South Mountain Cycles 1 Laps
22 Steven Garis unattached 1 Laps
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bernhard Resch Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 41:56:00
2 Jeremy Garges unattached 42:55:00
3 William Doyle-capitman Kissena Cycling Club 43:46:00
4 Joe Liston 43:57:00
5 Adam Mcneill Team Tinney's Tavern Cycling 44:19:00
6 Mark Harding Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 44:30:00
7 Scott Steele Gotham Cyclists 44:49:00
8 Brian Mcgee 44:51:00
9 Daniel Fuehrer Crossfit Endurance 44:58:00
10 Scott Feather Team Vortex 44:59:00
11 Jeff Allen Bikesport 45:02:00
12 Nathan Bowser Bicycle Therapy 45:11:00
13 Mark Dennis Blue Mountain Velo 45:25:00
14 Gary Thornton C3 Athletes Serving Athletes 45:34:00
15 John Cerasulo Cicli Devotion 45:51:00
16 Darren Price Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 45:55:00
17 Hans Mossner Bikesport 46:00:00
18 Joe Luby Fitness Central 46:36:00
19 Christopher Foster 46:55:00
20 Adam Burke FITNESS CENTRAL 46:58:00
21 James Ciociola bike sport 47:21:00
22 Ed Kallatch Evolution Racing 48:13:00
23 Bob Campbell Tri State Velo 48:14:00
24 David Mcginn Bicycle Therapy 49:16:00
25 Dom Morrison unattached 49:28:00
26 Andrew Di michele Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 49:34:00
27 Jscott Korbich GS Simmeria 49:58:00
28 Johnny Hsu 50:01:00
29 Michael Degregoris QCW Cycling 50:03:00
30 Greg Hoffman Have Bike Lets Travel 50:43:00
31 Tim Gill unattached 50:45:00
32 William Marquis 51:04:00
33 Barry Murray Stoudts Brewing Co. / JB Mountain 51:25:00
34 Joe Bailey Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 51:38:00
35 David Giles Lamprey Systems 52:01:00
36 George Dietrich Lamprey Systems 52:19:00
37 Colin Sheridan VMB 52:25:00
38 Jim Mueller Penn Ultimate 1 Laps
39 Robert Lomblad 1 Laps
40 Pete Maccari unattached 1 Laps
41 Michael Vanwert 1 Laps
42 Steven Hecht Stoudt's Brewing Co./JB Mountain Bi 1 Laps
Finishers: Cat 4: 37   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Hutchins Mid-Atlantic Cycling Club 47:53:00
2 Zach Prebosnyak Vortex Cycling Club 48:42:00
3 Jake Possinger Cedar Bike Team 49:39:00
4 Cole Reece Philadelphia Cyclocross School 50:35:00
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Yozell Kapelmuur Independent 46:03:00
2 Kevin Fryberger The Performance Lab p/b Caffeinated 46:11:00
3 Joseph Piccillo Evolution Racing 47:01:00
4 Daniel Rapp 47:46:00
5 Matthew Morrison South Mountain Cycles 47:50:00
6 Jasen Thorpe Thorpe Media 48:18:00
7 Ryan Pomajevich Team LOF.com 48:26:00
8 Josh Carter Philadelphia Ciclismo 50:16:00
9 Jake Wade unattached 50:53:00
10 Dan Wilson Lamprey Systems 51:48:00
11 Angelo Mascelli Watchung Wheelmen 51:50:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Reuther Chester County Velo 48:25:00
2 Kevin Saint clair Mainline Cycling 48:57:00
3 Scott Wilson Evolution Racing 50:14:00
4 Douglass Gray First State Velo Sport 51:14:00
5 Mark Bowman South Mountain Cycles 53:09:00
6 Douglas Jones GS Simmeria 53:17:00
7 Jon Schafer 54:43:00
8 Gary Snyder Evolution Racing 1 Lap
9 Robert Hill 1 Lap
10 Sean Mooney C C Evesham 1 Lap
11 Shawn Carey unattached 1 Lap
12 Joe Favara South Mountain Cycles 1 Lap
13 Louis D'Amelio Pure Energy Cycling-ProAirHFA 1 Lap
14 Scott Sladovnik Kutztown Cutters 1 Lap
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Reynolds Guy's Racing Club 52:33:00
2 Gary Kralik Evolution Racing 53:18:00
3 Bob Perna beans bikes 59:33:00
4 Joseph Kenas Guy's Racing Club 59:34:00
5 James Wilson Team CF 1 Lap
6 Bob Scharle Evolution Racing 1 Lap
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Selene Yeager Team CF 41:57:00
2 Erica Yozell South Mountain Cycles 41:58:00
3 Erin Mascelli Watchung Wheelmen 45:18:00
4 Diane Castor-grim Charm City Cycling LLC 46:09:00
5 Kimberly Zubris HUP United 47:14:00
6 Alyssa Mease Mason-Dixon Velo/The Cycle Works 48:17:00
7 Shaina Kravitz unattached 48:41:00
8 Audra Miller Bikesport 48:43:00
9 Angelia Beers Bicycle Therapy / Melitta 49:19:00
10 Jennifer Franko TOMS Shoes p/b KindHuman Sports 50:02:00
11 Kristen Weir Bikesport Grass Roots 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evelyn Korbich Young Medalist 00:47:46
Finishers: Cat 4: 1