Log In
Silver Lake Border Battle • Nov 13 2011
5
0
0
5
0
Breezy and Partly Cloudy, 63 degrees, wind 21 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
?
Moisture
?
Accel
5
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brock Boynton Bicycle Ranch
2 Ben Marchewka Team Pedal Moraine
3 Timothy Willcox Magnus
4 David Paquette KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Gabriel Ion
6 Daniel Schaefer Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
7 Douglas Ansel Pro- Form Bike Shop
8 Marc Ano KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
10 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
11 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
12 Matthew Block Bikeman.com
13 Christopher Barton
14 Jay Maas Apex Racing Team
15 John Reynders KS Energy Services / Team Wisconsin
16 Dan Hendricks Attitude Sports
17 Don Iwen Alterra Coffee
18 Gregory Clausen
19 Brad Jenks RPM/Hayes Brake Cycling Team
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
2 Tyler Stein Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
3 Mark Sharafinski Lifecyclists/Emerys.com
4 Mike Bishop
5 Josh Weis Colavita Racing
6 Wally Kunstman Team Geargrinder
7 Eric Brandt Team Wisconsin
8 Jon Wienandt Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
9 Tony Lemke University of Wisconsin-Whitewater
10 Peter Tampa
11 Joshua North
12 Ezra Wardpackard
13 Quentin Gniot Big Ring Flyers
14 Isaac Olson
15 Scott Olson
16 Pj Braun
17 Nathan Phelps Big Ring Flyers
18 Dan Pether
19 Wesley Hotchkiss Magnus
20 Ross Giese
21 Benjamin Anderson
22 Ernesto Martinez-ordaz
23 Gary Goebel
24 Sam Beste ISCorp Cycling Team
25 Derek Schroeder
26 Julio Jacobo KS Energy Services / Team Wisconsin
27 Zach Morsen
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 22   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Jones ISCorp Cycling Team
2 Calhan Norman
3 Avery Hotchkiss Magnus
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
2 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
3 Noah Stamsta
4 Sam Beste ISCorp Cycling Team
5 Rowan Norman Team Extreme
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Curtes
2 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
3 David Peters Brazen Dropouts Cycling Team
4 Tim Hacker Planet Bike
5 Marc Engelhardt
6 Michael Curtes
7 Paul Roltgen Brazen Dropouts
8 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
9 Robert Sollenskog
10 Daniel Holsen Heavy Pedal Velo Club
11 Scott Shapiro Magnus
DNF Michael Meteyer Great Dane Velo Club (GDVC)
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Brandt Team Wisconsin
2 Peter Tampa
3 Joseph Smessaert Team Chiropractic Partners
4 Quentin Gniot Big Ring Flyers
5 Anthony Marino CZ Velo
6 Nathan Phelps Big Ring Flyers
7 Scott Olson
8 Erik Jensen MadCity Velo Club
Finishers: Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jw Miller
2 Michael Meteyer Great Dane Velo Club (GDVC)
3 Tedd Jacobson
4 Christopher Berge Magnus
5 William Koehler BVC/Nomad Cycling
6 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Jeff Sympson Big Ring Flyers
8 Robert Garner V.C. Bikesport
9 Brian Petted Team Extreme
10 Timothy Theobald Cafe Hollander RDC
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Labonne velo trocadero cycling
2 Michael Froh Velo Trocadero
3 Jeffrey Hatton Titletown Flyers Cycling Team
4 John Boudry Team Extreme
5 Pj Braun
6 John Norman Team Extreme
7 Ross Adams
8 Brien Christopherson KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Michael Glodowski
10 Ross Giese
DNF Timm Jacobson
Finishers: Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gordon Paulson Planet Bike
2 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
3 Tom Palmer Brazen Dropouts Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Busche ISCorp Cycling Team
2 Randy Scoville Team Velocause
3 Richard Alderman
4 Thomas Silbernagel Team Extreme
5 Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
6 Mark Mendelson
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Shriver
2 Kevin Mcconnell Mercy-Specialized
3 Chad Hartley Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder
4 Corey Stelljes
5 Trevor Koss Magnus
6 Joseph Maloney KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Travis Braun Magnus
9 William Butcher Magnus
DNF Isaac Neff KCV Cycling Club
DNF Bryan Fosler KS Energy Services/Team Wisconsin
DNF Tim Racette KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Timothy Campbell Track Teams by WAHU
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isabella Butcher Magnus
2 Elise Boudry Team Extreme
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Pether
2 Heather Stelljes
3 Leah Stieber Lakes Area Physical Therapy
4 Sheryl Leonard-schneck Team Chiropractic Partners
5 Tanya Wolf
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Beck
2 Diane Ostenso Planet Bike
3 Jennifer Perricone ISCorp Cycling Team
4 Heather Curnutt MadCity Velo Club
5 Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket
6 Brittany Nigh Team Pedal Moraine
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Strigel Cyclocrossracing.com
2 Alyssa Severn Cyclocrossracing.com
3 Elicia Hildebrand TEAM GEARGRINDER
Finishers: Cat 2: 3