Log In
UW Madison Cyclocross • Nov 12 2011
5
0
0
6
0
Clear, 53 degrees, wind 11 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
?
Moisture
?
Accel
6
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Meyer Bianchi/Grand Performance
2 Joseph Maloney KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Adam Kaye
4 Buckley Birkholz
5 Alexander Martin Brazen Dropouts
6 Sam Dries Brazen Dropouts Cycling Team
7 Matt Waite Team Wheel & Sprocket
8 Benjamin Senkerik ISCorp Cycling Team
9 David Price U of Wisconsin/Madison Cycling Team
10 Marshall Greene Brazen Dropouts Cycling Team
11 Tim Grady Brazen Dropouts Cycling Team
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Michetti University of Wisconsin-Platteville
2 Douglas Ansel Pro- Form Bike Shop
3 Ashley Anderson
4 Andrew Ulvestad University of Chicago
5 Hunter Davis University of Chicago
6 Nathan Yadon University of Wisconsin-Eau Claire
7 Tim Foltz UW Madison
8 Dan Dokter
9 Christopher Cluett University of Michigan-Ann Arbor
10 Robert Turpin
11 Benjamin Morris Twisted Spokes Racing Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brock Boynton Bicycle Ranch
2 Cale Dorn Magnus
3 Travis Gruchow Magnus
4 Daniel Schaefer Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
5 Douglas Ansel Pro- Form Bike Shop
6 Jim Pingel Brazen Dropouts
7 Timothy Willcox Magnus
8 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
9 Nathan Jacques Magnus
10 John Ericsson TEAM MADCROSS
11 Scott Neperud Magnus
12 Nicholas Sabel Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
13 Jesse Perkins Magnus
14 Matthew Block Bikeman.com
15 Ben Marchewka Team Pedal Moraine
16 David Price U of Wisconsin/Madison Cycling Team
17 Dan Ellerkamp Magnus
18 Samuel Weinberg Team Colavita/ Parisi Coffee
19 Jereme Noffke
20 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
21 Gary Baisa Brazen Dropouts
22 William Knudson Planet Bike
23 Jay Maas Apex Racing Team
24 Matthew Kamphuis Trek Midwest Team
25 Christopher Barton
26 John Riley Trek Midwest Team
27 Ben Schreiber Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
28 Chris Goehrig TEAM MADCROSS
29 Seth Smekal
30 David Bell TEAM MADCROSS
31 Nikolai Skievaski Magnus
32 David Studner Trek Midwest Team
33 Dan Hendricks Attitude Sports
34 Andrew Ignasiak
35 David Neidhart Brazen Dropouts
36 Don Iwen Alterra Coffee
37 Colm Flannery Proctor Cycling Team
38 Bruce Breitrick Team Wheel & Sprocket
39 Daniel Dolney ISCorp Cycling Team
40 Don Carr ISCorp Cycling Team
41 Bryan Garfoot Northwestern University
Finishers: Cat 3: 39   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Wienandt Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
2 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
3 Tyler Stein Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
4 David Blodgett Magnus
5 Jack Zabrowskie
6 Bradley Stegall
7 Joel Hans
8 Dylan Howes
9 Michael Browne
10 Michael Hartzell Trek Midwest Team
11 Keith Tussey
12 Josh Weis Colavita Racing
13 Tony Lemke University of Wisconsin-Whitewater
14 Joshua North
15 Steven Schaefer
16 Justin Meyer
17 Zach Giffey
18 Kyle Russ
19 Ezra Wardpackard
20 Peter Tampa
21 Bill Mulligan
22 Neil Jurgella
23 Randy Koplin
24 Jules Miller Magnus
25 Brian Wick Little Ade's
26 Jason Bleedorn
27 Jarred Cassady Trek Midwest Team
28 Bob Callaway
29 Joey Dunscombe Magnus
30 Phil Geiger
31 Nicholas Hardrath Team Geargrinder
32 Chad Brown
33 Luke Elrath
34 Mac Schroeder
35 Nathan Vergin
36 Patrick Dowd
37 Nathan Phelps Big Ring Flyers
38 Quentin Gniot Big Ring Flyers
39 David Blomme Trek Midwest Team
40 Robert Ringle
41 George Brophy
42 Shawn Laplante
43 Christopher Mcardle
44 Benjamin Anderson
45 David Genske Team Wheel & Sprocket
46 Ian Prust Magnus
47 Ken Kurszewski
48 Caleb Swartz Junior Dropouts
49 Scott Nyland
50 Seth Frye Cafe Hollander RDC
DNF Tim Skinner
DNF Derek Hughes O2 Cycling
DNF Jesse Collins-davies Magnus
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 42   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Swartz Junior Dropouts
2 Simon Jones ISCorp Cycling Team
3 Samuel Sieloff Junior Dropouts
4 Calhan Norman
5 Charlie Pingel Junior Dropouts
6 Henry Mcalvanah
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
2 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
3 Noah Stamsta
4 Sam Beste ISCorp Cycling Team
5 Rowan Norman Team Extreme
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Curtes
2 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
3 Michael Curtes
4 David Peters Brazen Dropouts Cycling Team
5 Ronald Knutowski
6 Paul Roltgen Brazen Dropouts
7 Colm Flannery Proctor Cycling Team
8 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
9 Mark Harms HTFU Racing
10 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
11 Andy Hoenisch
12 Ric Damm Ripon College
13 Reed Cornia
14 Richard Janisch Hollander RDC
15 Christopher Quinn Magnus
DNF Jim Bruskewitz
DNF Robert Sollenskog
DNF Michael Meteyer Great Dane Velo Club (GDVC)
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Brandt Team Wisconsin
2 Paul Fox velo trocadero cycling
3 Steven Schaefer
4 Mark Morgan Brazen Dropouts Cycling Team
5 Peter Tampa
6 Bob Callaway
7 Tim Skinner
8 Quentin Gniot Big Ring Flyers
9 Nathan Phelps Big Ring Flyers
10 Scott Olson
11 Robert Moreland MadCity Velo Club
12 Larry Gundlach MadCity Velo Club
13 David Genske Team Wheel & Sprocket
14 John Grosz
15 Chuck Strawser
16 David Davis 2 Rivers Racing
17 Mike Hulen Hampshire Cycle Club
18 Karl Baumeister Brazen Dropouts Cycling Team
Finishers: Cat 4: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jw Miller
2 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
3 Tedd Jacobson
4 Christopher Berge Magnus
5 Tim Hacker Planet Bike
6 William Koehler BVC/Nomad Cycling
7 Eric Knuth Trek Midwest Team
8 Andy Swartz Brazen Dropouts
9 Tim Leroy Team Mack Racing Assoc. LTD
10 Michael Meteyer Great Dane Velo Club (GDVC)
11 Brian Petted Team Extreme
12 Timothy Theobald Cafe Hollander RDC
13 Robert Garner V.C. Bikesport
DNF Richard Janisch Hollander RDC
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Froh Velo Trocadero
2 Jay Labonne velo trocadero cycling
3 Jed Schleisner O2 Cycling
4 Jeffrey Hatton Titletown Flyers Cycling Team
5 George Brophy
6 Timm Jacobson
7 John Boudry Team Extreme
8 Mark Badger Brazen Dropouts
9 John Norman Team Extreme
10 Jon Hirsch
11 Tom Anoszko
12 `kurt Greenslit
13 Gerald Dryer
14 Devin Rains
15 James Hollnagel
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Darryl Mataya MadCity Velo Club
2 Jim Bruskewitz
3 David Simmermon Planet Bike
4 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
5 Tom Palmer Brazen Dropouts Cycling Team
6 David Sieloff Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Gordon Paulson Planet Bike
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Busche ISCorp Cycling Team
2 Richard Alderman
3 Randy Scoville Team Velocause
4 Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
5 Mark Mendelson
6 Thomas Silbernagel Team Extreme
7 David Meany NCVC/United Health Care
8 Rick Schleis Hampshire Cycle Club
9 Dennis Klinkert
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Shriver 3D Racing Team
2 Kevin Mcconnell Mercy-Specialized
3 Chad Hartley Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder
4 Trevor Koss Magnus
5 Isaac Neff KCV Cycling Club
6 Dallas Fowler
7 David Staab Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Travis Braun Magnus
9 William Butcher Magnus
10 Dan Ajer Great Dane Velo Club (GDVC)
11 Chad Tucker My Wife Inc
12 Jesse Perreault Magnus
13 Ross White Team Geargrinder
14 Scott Vogelmann
15 Timothy Campbell Track Teams by WAHU
DNF Seth Eckert Great Dane Velo Club (GDVC)
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassey Lynn U of Wisconsin/Madison Cycling Team
2 Katie Mann Team TATI
3 Holly Hovanec
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isabella Butcher Magnus
2 Elise Boudry Team Extreme
3 Jane Ellsworth
4 Sarah Brophy
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Diane Schlipper Diane Schlipper
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Ostenso Planet Bike
2 Heidi Beck
3 Jennifer Perricone ISCorp Cycling Team
4 Cynthia Bannink
5 Cassey Lynn U of Wisconsin/Madison Cycling Team
6 Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket
7 Heather Curnutt MadCity Velo Club
8 April Beard Brazen Dropouts
9 Sara Grant Great Dane Velo Club
10 Claire Pettersen Magnus
11 Brittany Nigh Team Pedal Moraine
12 Melissa Behr MadCity Velo Club
13 Michele Ericsson Capitol Velo Club
14 Renee Callaway TEAM MADCROSS
DNF Emma Swartz Junior Dropouts
Finishers: Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen
2 Aimee Zabrowskie
3 Shannon Russell
4 Heidi Stangl TEAM GEARGRINDER
5 Grace Flannery
6 Heather Stelljes
7 Diane Schlipper Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Megan Stelljes
9 Leslie Prevish
10 Alyssa Thuftin
11 Margaret Withee Great Dane Velo Club
12 Brandi Ortiz
13 Sheryl Leonard-schneck Team Chiropractic Partners
14 Candace Stohskrause Magnus
15 Kristie Ruhland
16 Tracy Mather TEAM GEARGRINDER
17 Lori Lacey
Finishers: Cat 4: 13   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Strigel Cyclocrossracing.com
2 Alyssa Severn Cyclocrossracing.com
3 Elicia Hildebrand TEAM GEARGRINDER
4 Kristin Wentworth Brazen Dropouts Cycling Team
5 Amber Markey Team Colavita/ Parisi Coffee
6 Monique Karlen Brazen Dropouts
Finishers: Cat 2: 6