Log In
Estabrook Park Cyclocross • Nov 5 2011
5
0
0
2
0
Clear, 48 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
?
Moisture
?
Accel
2
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Hartley Kenda pro Cycling p./b Geargrinder
2 David Staab Great Dane Velo Club (GDVC)
3 Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Travis Braun Magnus
5 Steve Scholzen ISCorp Cycling Team
6 Ross Cerniglia My Wife Inc
7 William Butcher Magnus
8 Luke Holtan velo trocadero cycling
9 Chad Tucker My Wife Inc
10 Timothy Campbell Track Teams by WAHU
11 Cory Gwin Magnus
12 Tim Racette KS Energy Services / Team Wisconsin
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Curtes
2 Louis Kuhn The Pony Shop
3 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
4 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
5 Jeffrey Bannink Team Type 1
6 Michael Curtes
7 Ronald Knutowski
8 Marc Engelhardt
9 Paul Roltgen Brazen Dropouts
10 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
11 Aaron Goldberg My Wife Inc
12 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
13 Nathan Jacques Magnus
14 Christopher Morris Great Dane Velo Club (GDVC)
15 Jw Miller
16 Aaron Duston Team Wisconsin
17 Todd Kalkoske
18 Reed Cornia
DNF Jim Bruskewitz
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs
2 Jw Miller
3 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
4 Tim Hacker Planet Bike
5 Tedd Jacobson
6 Christopher Berge Magnus
7 William Koehler BVC/Nomad Cycling
8 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Sean Shields Hampshire Cycle Club
10 Timothy Theobald Cafe Hollander RDC
11 Michael Garber Hampshire Cycle Club
12 Robert Garner V.C. Bikesport
13 James Brady The Pony Shop
14 Jeff Sympson Big Ring Flyers
15 Brian Petted Team Extreme
16 Andy Swartz Brazen Dropouts
17 Richard Janisch Hollander RDC
18 Todd King Team Wheel & Sprocket
DNF John Ericsson TEAM MADCROSS
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 13   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glen Jones Brazen Dropouts Cycling Team
2 Gordon Paulson Planet Bike
3 Darryl Mataya MadCity Velo Club
4 David Simmermon Planet Bike
5 John Bucksbaum Vision Quest LLC
6 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
7 Jim Bruskewitz
8 Tom Palmer Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Diane Ostenso Planet Bike
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Marchewka Team Pedal Moraine
2 Daniel Schaefer Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
3 Brock Boynton Bicycle Ranch
4 Eric Drummer
5 Paul Loeper
6 Alexander Martin Brazen Dropouts
7 Benjamin Senkerik ISCorp Cycling Team
8 Cale Dorn Magnus
9 Travis Gruchow Magnus
10 Nathan Jacques Magnus
11 Finn Ryan Brazen Dropouts Cycling Team
12 Marc Ano KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
14 Ben Schreiber Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
15 Michael Wenzel
16 Jesse Shoemaker
17 William Knudson Planet Bike
18 John Ericsson TEAM MADCROSS
19 Scott Neperud Magnus
20 David Studner Trek Midwest Team
21 William Hausdoerffer Team Wisconsin
22 Christopher Barton
23 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
24 Nicholas Frye KS Energy Services / Team Wisconsin
25 Tyson Schwiesow CZ Velo
26 Thomas Hooyer Trek Midwest Team
27 Jay Maas Apex Racing Team
28 Samuel Weinberg Team Colavita/ Parisi Coffee
29 Mcgee Young Team Velocause
30 Dan Hendricks Attitude Sports
31 Don Iwen Alterra Coffee
32 Daniel Dolney ISCorp Cycling Team
33 John Mcneill
DNF Andrew Tegge Team Wheel & Sprocket
DNF David Neidhart Brazen Dropouts
Finishers: Cat 3: 34   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edward Gadient
2 David Blodgett
3 Garrett Roth
4 Wally Kunstman
5 Mark Sharafinski Lifecyclists/Emerys.com
6 Jon Wienandt
7 Tyler Stein
8 Josh Weis
9 Robert Sollenskog
10 Eric Brandt Team Wisconsin
11 Bradley Stegall
12 Peter Tampa
13 Steven Schaefer
14 Andrew Schmidt
15 Chad Brown
16 Brian Wick
17 Jules Miller
18 Ezra Wardpackard
19 Robert Sorenson
20 Martin Tank ii
21 Joshua North
22 James Depkon
23 Mark Cole
24 Christopher Schmidt
25 George Brophy
26 Quentin Gniot
27 Nicholas Hardrath
28 Kyle Russ
29 Joe Valen
30 Michael Martinsen
31 Nathan Phelps
32 Ian Prust
33 Timm Jacobson
34 Jeff Wren
35 Isaac Olson
36 Jason Lindenberg
37 Christopher Mcardle
38 Andrew Wegner
39 Ernesto Martinez-ordaz
40 Mac Schroeder
41 Andrew Borell
42 Jeremy Drake
43 Timothy Strege
44 David Erickson
45 Kurt Greenslit
46 Ron Hein
47 James Davis
48 Till Thaler
49 Mike Haring
50 Tim Bryan
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 39   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Brandt Team Wisconsin
2 Robert Sollenskog
3 Peter Tampa
4 Steven Schaefer
5 Robert Sorenson Big Ring Flyers
6 Mark Cole
7 Roger Eckes
8 Quentin Gniot Big Ring Flyers
9 Nathan Phelps Big Ring Flyers
10 Anthony Marino CZ Velo
11 Erik Jensen MadCity Velo Club
12 Chris Harold
13 John Vorpagel TEAM MADCROSS
14 Eric Edwards
15 Mike Hulen Hampshire Cycle Club
16 Don Heckel
17 Dave Dineen
18 William O'connell
19 John Grosz
20 Michael Armstrong
21 Jeffrey Killberg Hampshire Cycle Club
22 John Young Cafe Hollander
23 Andrew Trewyn
24 Brian Thomas
25 Michael Becker
26 Michael Cudahy
27 Tim Bryan
DNF Paul Fox velo trocadero cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 19   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Froh Velo Trocadero
2 Tom Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Jay Labonne velo trocadero cycling
4 Jed Schleisner O2 Cycling
5 Jeffrey Hatton Titletown Flyers Cycling Team
6 Robert Ruggles Hampshire Cycle Club
7 George Brophy
8 John Boudry Team Extreme
9 Timm Jacobson
10 Jeff Wren
11 Brien Christopherson KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Kurt Farrell Hampshire Cycle Club
13 John Norman Team Extreme
14 Christopher Osborne
15 David Hanrahan Team Pedal Moraine
16 Ron Hein
17 John Senkerik Team Extreme
18 Steve Bulik
19 Mike Bown
20 Troy Sable
21 Mike Magnuson Magnus
22 Timothy Blob
23 Kurt Greenslit unattached
24 Gary Johnson Hampshire Cycle Club
25 Mark Marshall
DNF Barry Zellmer
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 23   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Busche ISCorp Cycling Team
2 Richard Alderman
3 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
4 David Erickson MadCity Velo Club
5 Rit Booth Hampshire Cycle Club
6 Randy Scoville Team Velocause
7 Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
8 David Meany NCVC/United Health Care
9 Mark Mendelson
10 Rick Schleis Hampshire Cycle Club
11 Stewart Seaholm
12 Dennis Klinkert unattached
DNF Jimmy Lawlin
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Swartz Junior Dropouts
2 Simon Jones ISCorp Cycling Team
3 Harrison Winkel unattached
4 Calhan Norman
5 Aidan Schutter
6 Isabella Butcher Magnus
7 Alejandra Butcher Magnus
8 Henry Mcalvanah
9 Emma Osborne ISCorp Cycling Team
10 Elise Boudry Team Extreme
Finishers: Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Osborne ISCorp Cycling Team
2 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
3 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
4 Noah Stamsta
5 Sam Beste ISCorp Cycling Team
6 Rowan Norman Team Extreme
7 Chase Osborne ISCorp Cycling Team
8 Aaron Konkol
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Strigel Cyclocrossracing.com
2 Alyssa Severn Cyclocrossracing.com
3 Elicia Hildebrand TEAM GEARGRINDER
4 Meredith Peterson
5 Amber Markey Team Colavita/ Parisi Coffee
6 Kristin Wentworth Brazen Dropouts Cycling Team
7 Julie Phelps Big Ring Flyers
Finishers: Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Swartz Junior Dropouts
2 Robin Bauer Racing For Riley
3 Diane Ostenso Planet Bike
4 Kari Myrland Brazen Dropouts Cycling Team
5 Sara Grant Great Dane Velo Club
6 Jennifer Perricone ISCorp Cycling Team
7 Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket
8 Renee Callaway TEAM MADCROSS
9 Heidi Ploeg MadCity Velo Club
DNF Meredith Peterson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Pether
2 Stevie Koepp
3 Heidi Stangl TEAM GEARGRINDER
4 Jennifer Koch Team Geargrinder
5 Kate Konkle
6 Grace Flannery
7 Heather Schmitt
8 Jennifer Borell Attitude Sports
9 Tanya Wolf
10 Candace Stohskrause Magnus
11 Rachel Drake
12 Christine Konkol ISCorp Cycling Team
13 Sue Czarniak
14 Julie O'neill
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 3