Log In
World Cup #2 • Oct 23 2011
0
0
0
0
0
Mostly Cloudy, 4 degrees C, wind 14 kph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Pauwels Sunweb Revor 1:02:58
2 Zdenek Stybar Telenet - Fidea 0:00:32
3 Klaas Vantornout Sunweb Revor 0:00:35
4 Francis Mourey Francaise des Jeux 0:00:40
5 Sven Nys Landbouwkrediet 0:00:41
6 Tom Meeusen Telenet Fidea Cycling Team 0:00:49
7 Bart Aernouts Rabo - Giant Offroad Team. 0:00:52
8 Radomir Simunek BKCP-Powerplus 0:00:57
9 Bart Wellens Telenet Fidea Cycling Team 0:00:59
10 Steve Chainel FDJ
11 Enrico Franzoi BKCP - Powerplus
12 Niels Albert BKCP-Powerplus 0:01:00
13 Marcel Wildhaber Scott - Swisspower MTB - Racing 0:01:01
14 Dieter Vanthourenhout BKCP-Powerplus 0:01:17
15 Jeremy Powers Rapha/Focus 0:01:24
16 Christoph Pfingsten Cyclingteam de Rijke 0:01:48
17 Tim Johnson Cannondale Cyclocrossworld 0:01:56
18 Knegt Gerben de Rabo - Giant Offroad Team. 0:02:00
19 Christian Heule Cannondale/cyclocrossworld.com 0:02:02
20 Matthieu Boulo Roubaix Lille Metropole 0:02:10
21 Egoitz Murgoitio rekalde Hirumet 0:02:11
22 Nicolas Bazin Team Big-Mat Auber 0:02:15
23 Simon Zahner BMC Racing Team 0:02:22
24 Thijs Van amerongen AA Drink/ Leontien.nl Pro 0:02:24
25 Twan Van den brand Orange Babies Cycling Team
26 Petr Dlask Rubena Birell Specialized 0:02:27
27 Ian Field Hargroves Cycles 0:02:28
28 Cristian Cominelli Tx Active Bianchi
29 David Kasek Cyklo Team Tabor 0:02:41
30 Marcel Meisen BKCP-Powerplus 0:02:58
31 Martin Zlamalik KDL Trans-Landbouwkrediet 0:03:00
32 Marco Ponta (Ita) 0:03:17
33 Fabio Ursi C.S.Esercito
34 Thijs Al AA Drink/ Leontien.nl Pro 0:03:23
35 Vincent Baestaens Landbouwkrediet 0:03:26
36 Jamey Driscoll Cannondale p/b Cyclocrossworld.com 0:03:27
37 Jiri Polnicky Sunweb - Revor Team
38 Johannes Sickmueller Feenstra Stevens Bike Team 0:03:34
39 Vladimir Kyzivat Johnson Controls TJ Auto Skoda 0:03:47
40 Melvin Rulliere (Fra) 0:03:54
41 Robert Gavenda KDL Trans-Landbouwkrediet
42 Mariusz Gil Baboco - Revor Cycling Team 0:03:58
43 Jonathan Page Planet Bike/Blue 0:04:05
44 Milan Barenyi (Svk) 0:04:08
45 Marco Bianco L'Arcobaleno Carraro Team 0:04:09
46 Ole Quast (Ger) 0:04:13
47 Eddy Van ijzendoorn Orange Babies Cycling Team 0:04:30
48 Magnus Darvell (Swe) 0:04:38
49 Mirko Tabacchi (Ita) 0:04:47
50 Patrick Van leeuwen Orange Babies Cycling Team 0:04:49
51 Kobus Hereijgers Orange Babies Cycling Team 0:05:18
52 Christopher Jones Rapha-Focus 0:05:31
53 Zdenek Mlynar Focus Cycling Znojmo 0:05:40
54 Tommy Nielsen (Den) 0:05:49
55 Martin Haring CK Banska Bystrica 0:06:05
56 Vaclav Metlicka Johnson Controls TJ Auto Skoda 0:06:13
57 Philipp Walsleben BKCP-Powerplus 0:06:51
58 Robert Glajza CK Banska Bystrica
59 Joachim Parbo Challenge Tires
60 Karl Heinz gollinger (Aut)
61 Jurgen Pechhacker (Aut)
62 Michael Haydn (Aut)
Finishers: Cat 1: 3   Cat 3: 2   Cat ?: 57  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katerina Nash Luna Pro Team 0:39:59
2 Daphny Van den brand Aa Drink - Leontien.Nl Cycling Team 0:00:06
3 Sanne Van paassen Brainwash Wielerploeg 0:00:14
4 Lucie Chainel-lefevre (Fra) 0:00:42
5 Pavla Havlikova Telenet - Fidea 0:00:57
6 Hanka Kupfernagel (Ger) 0:01:01
7 Sabrina Schweizer Focus Mig Team 0:01:11
8 Helen Wyman Kona Factory Racing 0:01:19
9 Sanne Cant Boxx Veldritacademie 0:01:22
10 Sophie De boer Telenet - Fidea 0:01:31
11 Arenda Grimberg (Ned) 0:01:37
12 Sabrina Stultiens Brainwash Wielerploeg
13 Amy Dombroski Crankbrothers - The Race Club 0:01:55
14 Meredith Miller California Giant Cycling 0:01:59
15 Martina Mikulaskova (Cze) 0:02:04
16 Gabby Durrin (GBr) 0:02:06
17 Nicole Duke Cannondale / Cyclocrossworld.Com
18 Maureen Bruno roy Bob's Red Mill / Seven Cycles 0:02:12
19 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:02:18
20 Alice Maria arzuffi (Ita) 0:02:19
21 Nikki Harris Telenet - Fidea 0:02:21
22 Ellen Van loy (Bel) 0:02:40
23 Tessa Van nieuwpoort (Ned) 0:02:45
24 Julie Krasniak Team Rapha Focus 0:03:05
25 Nikolene Hansen (Den) 0:03:06
26 Linda Van rijen Skil - Koga 0:03:25
27 Annefleur Kalvenhaar Giant Dealerteams 0:03:30
28 Hilde Quintens (Bel) 0:03:31
29 Nicolle De bie-leyten Telenet - Fidea 0:03:45
30 Vania Rossi (Ita) 0:03:59
31 Katherine Sherwin Stan's No Tubes 0:04:07
32 Nancy Bober Style & Concept 0:05:11
33 Christine vardaros Baboco Baboco Cycling Team 0:05:20
34 Dorota Warczyk (Pol) 0:05:43
35 Margriet Helena kloppenburg (Den) 0:05:44
36 Pavlina Sulcova Merida Biking Team 0:05:45
37 Nikola Hlubinkova (Cze) 0:06:17
38 Vicki Thomas (Can) 0:06:53
39 Vendula Kuntova Gt Czech Team 0:07:57
40 Madara Furmane (Lat)
41 Laura Braziulyte (Ltu)
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 34