Log In
GPMC: Het Meer CX Race • Oct 22 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5
0
0
5
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
?
Moisture
?
Accel
5
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Braxley
2 Brian Malloy
3 Mark Langston Beaverton Bicycle Club
4 R dean Bailey Beaverton Bicycle Club
5 Yutaka Yokote Capitol Velo
6 Chad Butler Medoyeff Vodka/Team CycleOne
7 Anthony Sands
8 Baker Lyon
9 Andrew Smith
10 Mike Lehl
11 Joshua Hatch
12 Kris Schaub
13 Quasar Bennett Medoyeff Vodka/Team CycleOne
14 Richard Sayre
15 Jerome Leedy
16 Todd Hubbell Portland Velo
17 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
18 David Pecora
19 Jonathan Kuipers
20 Jeremy Pfaff
21 Michael Workman
22 John Morehead Camas Bike and Sport
23 Todd Stephan
24 Travis Fuhrer
25 Anthony Russell
DNF Josh Spivey
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Johnson
2 Shelley Dunlop
3 Katherine Bauman
4 Christana Martin
5 Cammia Kalimanis
6 Katie Ahrens
7 Michelle Johnson
8 Mari Trevillyan
9 Marie Major Rebound/Tireless Velo
10 Cory Parker Super Relax Concept
11 Karie Mawer SWEAT360
12 Vanessa Usui
13 Vanessa Ditto Portland State University
14 Tanya Langdon
15 Karleta Reierson Sorella Forte
16 June Grill
17 Kiersten Sorensen
18 Courtney Elton
19 Kirstin Avery
Finishers: Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Reeb cyclocrossracing.com
2 Molly Cameron MetaFilter - Portland Bicycle Studi
3 Ross Brody Buy Local Cycling
4 Michael Gallagher Corsa Concepts Cycling Team
5 Brett Luelling Portland Bicycle Studio
6 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath
7 Eric Sheagley Veloce Racing
8 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
9 Joshua Johnston
10 Dave Davis
11 Ian Brown
12 Kolby Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team
13 Jeff Ballantine Portland Velo
14 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo
15 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
16 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/Sage
17 Clint Culpepper Embrocation Cycling
18 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
19 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
20 David Boerner
21 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team
22 Shane Parker
23 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Lance Nelson
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Fitzgerald
2 Ben Johnson Portland Velo
3 Craig Fellers
4 Craig Armstrong
5 Sean Corey Trusty Switchblade
6 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
7 Todd Stewart
8 Justin Burton Bellovaci United
9 Jimmy Udall
10 Jordan Norris Camas Bike and Sport
11 Michael Wise
12 Aaron Ufferman
13 Brian Austin bicycleattorney.com
14 Kent Newman
15 Jonathan Miller
16 Andy Meeks bicycleattorney.com
17 Matthew Smith Hammer Velo
18 Sage Brown
19 Christopher Kessler
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Croasdaile
2 Steve Williams Buy Local Cycling
3 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood
4 David Rasca Buy Local Cycling
5 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood
6 Adam Cramer Olympia Orthopaedic Associates
7 Dan Dellitt
8 Robert Thayer
9 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood
10 Mark Widlund The Spokesmen
11 Josiah Zukowski
12 Ryan Morrisey The Spokesmen
13 Peter Bryant
14 Jack Walker
15 James Pittman
16 Will Cortez
17 Michael Andrews
18 Dan Saunders
19 Shawn Moncrieff The Spokesmen
20 Fabio Cruz
DNF Travis Dutton
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne
2 Mike Hall Half Fast Velo
3 David Rosen Half Fast Velo
4 Kevin Thompson Half Fast Velo
5 Tony Dirks Mountain View Cycles
6 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
7 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
8 Tige Harmon
9 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
10 Jamie Richards
11 Mathew O'rourke
12 Jose Sandoval Team Cthulhu
DNF Jose Rodriguez
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Vergillo Camas Bike and Sport
2 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
3 Brady Harmon Team Highlander
4 Linus Clark
5 Tom Fitzgerald Beaverton Bicycle Club
6 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
7 Evan Mobley Camas Bike and Sport
DNF Alec Williams
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Camas Bike and Sport
2 Hannah Hart Camas Bike and Sport
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Sullivan
2 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized
3 Patrick Wilder Cyclepath Racing
4 Jared Roy
5 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sage
6 Mathew Braun Team S+M
7 Greg Talbert Rapha Racing NW
8 Russell Cree Upper Echelon Fitness
9 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
10 Eric Lanners Word-RCB
11 David Saltzberg Half Fast Velo
12 Robert Huff Half Fast Velo
13 Mike Henry
14 Paul Anderson Half Fast Velo
15 T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood
16 Kevin Sundborg Showers Pass
17 Aric Rist Half Fast Velo
18 Brian Spears Half Fast Velo
19 Mike Rosenfeld Half Fast Velo
20 Juston Manville
DNF Caan Zarosinski Half Fast Velo
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Shingleton Capitol Velo
2 Jesse Luckett Cyclepath Racing
3 Andy Barczak Team Bike Tires Direct
4 Jonathan Vinson Gentle Lovers
5 Ken Benderly bicycleattorney.com
6 Ken James Half Fast Velo
7 Luke Sosnowski
8 Roger Meier Cyclepath Racing
9 Shannon Boroff
10 Eric Larson Cyclepath Racing
11 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo
12 Mark Adamski Portobello Bicycle Racing
13 Ted Byram bicycleattorney.com
14 Sean Vergillo Camas Bike and Sport
15 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
16 Matt D'elia Portland Velo
17 Casey Davidson bicycleattorney.com
18 Eric Wittinger Fat Cobra Video
19 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
20 Salvatore Bondi Portland Velo
21 Javad Simonsen Portland Velo
22 Mark Proia
23 Scott Ballard Half Fast Velo
24 Robert Christensen Team S+M
25 Michael Lindley Buy Local Cycling
26 Ed Worcester
27 Larry Chow Portland Velo
28 Ian Penner Half Fast Velo
29 James Nelson Kissena Cycling Club
30 David Dezellem Ironclad Performance Wear
31 Saul Lopez Half Fast Velo
32 Michael Lehman bicycleattorney.com
33 Sasha Lacey Portland Velo
34 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear
35 Kevin Condron Gentle Lovers
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood
2 Kristopher Langdon
3 Chris Brannen Team S+M
4 Charles David
5 Michael Dehner
6 John Porter Bellovaci United
7 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
8 Todd Mobley Camas Bike and Sport
9 Greg Gohman
10 Sean Rees Cyclepath Racing
11 Tom Chaimov
12 Chris Miller
13 Ed Fischer Camas Bike and Sport
14 David Lofstead
15 Shawn Mccloud Half Fast Velo
16 Vincent Gonsalves
17 Sean Stroup Beermongers Cycle Club
18 Chris Roberts
19 Scott Ahrens
20 Eric D. Mcmurtry Bellovaci United
21 Jeremy Zane
22 Brian Barker Ironclad Performance Wear
23 Ken Finch Team S+M
24 Brian d. Hart sr Camas Bike and Sport
25 Barry Kundert
26 Ken Hahn
27 Michael Clark
28 Jamie Laird Beermongers Cycle Club
29 Craig Carter Harder Cycling
30 Mark Mandigo
31 Geoff Wittreich
32 James Webb Beaverton Bicycle Club
33 Mark Jenkins Team S+M
34 Thomas Meier
35 Mark Mcmurtry Bellovaci United
36 Martin Shellard Hammer Velo
37 Andrew Kaylor Team Water.org
38 Robyn Pfeifer bicycleattorney.com
39 Rick Zimmerman
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Hoerner
2 Gregg Leion Mountain View Cycles
3 Johnny Vergis Cyclepath Racing
4 David Miller Team Rose City
5 Roger Joys Upper Echelon Fitness
6 Kevin O'connell Hammer Velo
7 Clint Ebert bicycleattorney.com
8 Richard Desmond Upper Echelon Fitness
9 Mike Mercer
10 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club
11 Gil Ormerod Team S+M
12 Bob Brenner
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Strasser Team S+M
2 Steve Rearden
3 Terry Atwood Portland Velo
4 Malcolm Johnson Portland Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elise Huggins Upper Echelon Fitness Women's Cycli
2 Beth Burns Veloce Racing
3 Sarah Tisdale Sorella Forte
4 Sarah Eustis bicycleattorney.com
5 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear
6 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized
DNF Sarah Sturdy Rebound/Tireless Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tessa Sugahara Sorella Forte
2 Cindy Lewellen
3 Sara La barge Sweetpea Ladies Auxiliary
4 Elaine Prause Super Relax Concept
5 Tonya Roe Sorella Forte
6 Martha Paulus Pacific Pedaling
7 Julie Carter Hammer Velo
8 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo
9 Amanda Durkee bicycleattorney.com
10 Jennifer Donnelly Super Relax Concept
11 Karen Henry
12 Katina Fischer Camas Bike and Sport
Finishers: Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Moss Sorella Forte
2 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo
3 Martina Ralle Sorella Forte
4 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Demoe SLOCUM Race Team
2 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
3 Matt Hutchinson Portobello Bicycle Racing
4 Joshua Johnston
5 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sage
6 Dan Porter Cyclepath Racing
7 Mike Bene
8 John Lin Hammer Velo
9 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo
10 Mckenzie Thramer SLOCUM Race Team
11 Nathan Gibson
12 Scott Barker
13 Patrick Wilder Cyclepath Racing
14 Jeff Merwin
15 Chris Streight Hammer Velo
16 Rich Rosko Hammer Velo
17 Chris Boeholt
18 Jonathan Sieber
19 Steven Basden Half Fast Velo
20 Paul Kanz
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear
2 Brigette Brown
3 Rhonda Morin Sorella Forte
4 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness Women's Cycli
5 Susan Peithman Upper Echelon Fitness
6 Brianna Walle Ironclad Performance Wear
7 Jennifer Cree Upper Echelon Fitness
8 Meagan Masten
9 Jade Koide Team Beer
10 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness Women's Cycli
DNF Taylor Shekell Team Beer
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness Women's Cycli
2 Erin Goodall Hammer Velo
3 Jenn Levo Ironclad Performance Wear
4 Heidi Swift Sweetpea Ladies Auxiliary
5 Marylynn King Ironclad Performance Wear
6 Jeanne Beko
7 Emily Mckissock Rebound/Tireless Velo
8 Lisa Belair Team S+M
9 Lauren Cramer Olympia Orthopaedic Associates
10 Amy Vantassel Upper Echelon Fitness
11 Sharon Hart Camas Bike and Sport
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 6