Log In
Silver Lake 2011 • Oct 16 2011
5.8
0
0
5
0
Overcast, 47 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.8
Beers
?
Moisture
?
Accel
5
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Luther Revel Rad
2 Gideon Bender Motofish Racing
3 Alex Walentynowicz Revel Rad Racing
4 Alastair Magun Revel Rad
5 Matt Adolf JL Velo
6 Zachary Marien Old Town
7 Croix Cameron
8 Titus Bender Motofish Racing
9 Tanner Choudhry
10 Ethan Casebolt Revel Rad
11 Kyle Dickinson Revel/ Rad Racing
12 George Cretu
13 Jakob Buchanan
14 Alexander Brady(156) Old Town
15 Jack Spranger Motofish Racing
16 Nathan Sponaugle Endurance
17 Jackson Currier
18 Holden Berg Cycle University
19 Alex Skov Old Town Bicycle P/B State Farm
20 Connr Gizinski
21 Logan Brady Old Town
22 Alexander Bennett NA
23 Taylor Bailey
24 Brennan Hodgins Cycle U
Finishers: Cat 4: 12   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Funston Old Town bicycle
2 Mitchell Thornton JL Velo
3 Jarrett Aregger JL Velo Racing Team
4 Henry Geary JL Velo Racing
5 Lewis Whiley Revel Rad Racing
6 Ben King Revel Rad
7 Derrick Howlett
8 Cooper Rombold Shuksan Velo
9 Brayden Buchanan
10 Ian O'connell JL Velo Racing Team
11 Sky Schroeder Revel Rad
12 Lewis Whiley Rad Racing
13 Mavrik Weimer Rad Racing
14 Keland Yip JL Velo
15 Davis Canfield-cole
16 Liam Hood
17 Justin King JL Velo Racing Team
18 Max Hannah
19 Carson Jones 20/20 Fuel
20 Jack Arildson JL Velo
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Rollins
2 Colton Schnable BD Racing
3 Erik Pitkanen Revel Rad Racing
4 Hunter Graver Ragnarok Racing
5 Alec Bluhm Tounge Racing
6 Billy Peterson RAD RACING NW
7 Ben Bostrom
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Schnabel BD Roofing
2 Gizinski Hayden
3 Darby Schueler
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Mallory Fanatik
2 Madison Luther Revel Rad
3 Emma Doherty JL Velo
4 Nicky Doherty JL Velo
5 Ella James JL Velo
6 Zara Mcgrath FareStart
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Hubbard Audi
2 Ken Harmon
3 Paul Claeys Eastgate
4 Jim Toye ESNW
5 Darrin Grund
6 David Farrell 20/20 Fuel
7 Mark Portin Cucina Fresca
8 Earl Zimmermann ESNW
9 Man Rider unknown
10 Peter Barlow Old Town Bicycle
11 Davo Queen 20/20 Fuel
12 Dwight Snodgrass Old Town Bicycle
13 Mike Doherty cucina fresca
14 Alex Votry Blue Rooster
15 Anthony Whiley Olympia Orthopedics
16 Michael Mallory Fanatik
17 Martin Bayne Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
18 Scott Monett The Natural Way Racing Team
19 John Bissell Blue Rooster
20 Ron Vollbrecht Endurance Sports NW
21 Randy Bostrom Phils Southside Cyclery
22 Richard Russell
23 Chris Stevens
24 Sean Cissell Mr. Crampy's
25 Bob Cartwright Old Town Bicycles
26 Mark Holzman
27 Dan Von seggern
28 Joel Dodds Endurance Sports
29 Quinn Dusenberry
30 Paul Dinger Cucina Fresca
31 Jeff Gibbs Cucina Fresca
32 Ian Searle Eastgate
33 Brian Boram
34 Jeff Scott Promote Cycling
35 Christopher Johns Blue Rooster
36 Michael Hodgins CycleU
37 Thomas Capell Phil's South Side Cyclery
38 Alex Rising
39 Steve Jones 20/20 Fuel
40 Ken Dong Fisher Plumbing / Byrne Invent
41 Bill Koonce Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
42 Matt Muehlhausen
43 Dan Arildson JL Velo
44 Derin Bluhm Tongue Racing
45 Christopher Fontecchio Podium Cafe
46 Robert Bergeron Fisher Plumbing / Byrne Invent
47 Rob Meyer
48 Rob Bradley Olympia Orthopedics
49 John Sullivan
50 Jack Sheridan
51 Michael Levenson Eastgate
52 Jim Sallee Zeitgeist Racing
53 Keith Carlson
54 Dennis Fedore
55 Rich Mcquade cucina fresca
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 23   Cat 5: 1   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Heywood WAR
2 Martin Rand Audi
3 Dennis Stumpp BD racing
4 Tim Purcell Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
5 Brian Volkert Team Double Check
6 Donald Heirman collision
7 Richard Daifuku Branford
8 Robert Milligan Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
9 Hal Stanley
10 Scott Selfridge
11 Bradley Scott Phil Sound Cyclery
12 Scott Moore Team Double Check
13 Michael Marino McCleod Construction/Pedal Dynamics
14 Jim Ahrens tacoma bike
15 Paul Gissing Crossniacs
16 Roland Goeckel Double Check
17 Mark Kantor
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 12   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Mcclung Hagens Berman
2 Sean Kelsey Cycle U-PopCap
3 Todd Davis Audi
4 Rainer Leuschke Blue Rooster/SMC
5 Ronnie Schmeer Modus Demo Team
6 Michael Dicenso Mafia Racing/Felt/PBR
7 Todd Morse tucker 333fabFactory Team
8 Gentry Mcgrath Mr. Campy
9 Tim Ellis
10 Thorson Dan Endurance Sports Northwest
11 Chad Berg Cycle U-PopCap
12 Alec Duxbury Modus Demo Team
13 Damon Pettinger Hagens Berman
14 David Karman Hagens Berman
15 Will Pratt
16 Ryan Perlman Kirkland Bikes
17 Rory Shackles Turin Society
18 Wilbur Kelly Bike Sport Racing
19 Travis Nease Audi
20 Jeff Beltramini Mafia Racing/Felt/PBR
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Lynch bryne invent
2 Jeff Cummings Jacks Bicycle
3 Michael Brazel Old Town Bicycles P/B State Farm
4 Doug Graver Ragnarok Racing
5 Kurt Brown CogNatives
6 Chris Adolf JL Velo
7 Rick Heckenlaible AUDI
8 Rob Piper Amgen Cycling
9 John Alving Apex Racing Team
10 Steve Jensen Bicycle Centers
11 Nikos Mills Garage
12 Keith Rollins BD Racing
13 Bob Ludeman Audi
14 John Weyhrich MBW Racing
15 Rodney Brandon JL Velo
16 Mike Donnelly
17 Dan Norton
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 12   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calvin Spranger Motofish Racing
2 James Weigand Ragnorok Racing/ Second Ascent
3 Rick Stevens Mafia/Felt/PBR
4 Bryan Urakawa Fisher Plumbing/ByrneInvent
5 Mike Trowbridge Jack's Bicycle Center
6 Christopher Cumming Motofish Racing
7 Keith Heinzelman 20/20Fuel
8 Jose Alfredo ramirez audi
9 Justin Littell Cyclocrossracing.com
10 Matthew Oseto Audi
11 Jeff Woerner FareStart p/b Cobalt Mortgage
12 Dan Becraft Moots Grass Moots
13 Parker Lund Mafia / Felt / PBR
14 James Beieler Fanatik Bike Co
15 Tim Lewis Audi
16 Mark Papenhausen Endurance Sports NW
17 David Neubeck Fanatik Bike Co
18 Michael Thornton JL Velo Racing Team
19 Dave Pearson Collision 1
20 Greg Sweney Motofish Racing
21 Matt Nuffort Second Ascent
22 Nathan Webster Blue Rooster / Sports Medicine
23 Aaron Vanderwaal Mafia/Felt/PBR
24 Dominic D'angelo Collision 1
25 Jeff Evans DOUBLE CHECK
26 Paul Faestel old town
27 Matthew Stanigar Cucina Fresca
28 Tom Hardersen recycled Cycles
29 Dmitri Keating Old Town Bicycle
30 Joseph Ecker J L Velo
31 Stephen Berard Bikesale.com
32 Kevin Rusch
33 Christian Schmalz Bonney Lake Bike
34 Jonathan Sirois Alki-Rubicon
35 Tim Spence Mafia Racing/Felt/PBR
36 Jason Glover Cucina Fresca
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 19   Cat 4: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rocky Crocker Team W.A.R.
2 Brad Laesch 2020 Fuel
3 Todd Anderson colision one
4 Don Wright JL Velo Racing Team
5 Larry Boyer Team Stanley
6 Brian Glass Stanley
7 Art Weichbrodt Corpore Sano/Viking Sport
8 Steven Brady Old Town Bicycles
9 Chris Jackson Audi Cycling Team
10 Sean Phillips SCCA/Starbucks Cycling
11 John Herzog alki-rubicon
12 David Miller Mafia Racing
13 Christopher Mendoza Olympia Orthopedic Associates
14 Bruce Roberts Collision 1
15 Matthew Cazier 20/20Fuel
16 Phil Meyer Phil's South Side
17 Paul Marquart B D Racing
18 Mark Mirante SCCA / Starbucks
19 Paul Lastayo Cycle Therapy/4 corners
20 Dave Ryan SCCA/Starbucks
21 Joe Martin Ragnarok Racing
22 David Mcintosh Giant Northwest
23 Brett Gaspers Apex Racing Team
24 Andrew Malakoff Recycled Cycles Racing
25 Chris Mahan Second Ascent
26 James O'brian Second Ascent
27 Chris Lagerberg Blue Rooster
28 Shane Kromrey Collision 1
29 Dave Stanton Cucina Fresca
30 Alex Rosenast Garage Racing
31 Larry Elliott Olympia Orthopaedic Associates
32 Rob Schueler Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
33 D Parsons Me Crampys
34 David Baker Phil's South Side Cyclery
35 Grey Arden Apex Racing Team
36 Reeve Geary Blue Rooster
37 Jeff Skov Old Town Bicycle P/B State Farm
38 George Jackson Old Town Bicycles
39 Jim Knapik
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 21   Cat 4: 3   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glen Conley
2 Cosmic Miller Team Double Check P/B Samurai Noodl
3 John Roberts Team Double Check
4 Kevin Raymond Blue Rooster / Sports Medicine Clin
5 Buff Hopper DOUBLE CHECK
6 James Wagner
7 Erik Brooks Blue Roosters
8 David Bennett Collision 1
9 Barry Johnson JL Velo
10 Tim Tarte Cyclocrossracing.com/PSCC
11 Brian Volkert Team Double Check
12 Tim Purcell Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
13 Steve Blann Phils Southside Cycle
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Vergillo Motofish
2 Zack Phillips Team Stanley
3 Martin Turek AUDI
4 Peter Eby
5 John Drenning Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
6 Scott Barr
7 Charly George Endurance Sports NW
8 Jeffrey Miller
9 Todd Allen
10 Martin Dubek NWCC-Dimensional
11 David Lasartemeeks
12 Randy Manion Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
13 Peter Tang NWCC
14 Mark Bender Motofish Racing
15 Dean Sabol McLeod Construction
16 Mark Lesyna
17 Robert King Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
18 Jason Dul
19 Erik Hundley MOTOFISH RACING
20 Patrick Dean
21 Jc Ramirez
22 Edward Roberts
23 Shea Andersen
24 Michael Rausch
25 Marc Schnabel BD Racing
26 Jason Connell Apex Racing
27 Scott Mcnees
28 Rob Mcgarty Recycled Cycles Racing
29 Edward Rubio
30 Luis Vargas COGnatives
31 Pat Johnson
32 Lee Brunz
33 George Mount
34 Jim Hirshfield Blue Rooster
35 Christopher Gay Soft like Kitten
36 Peter Nelson
37 Craig Goodmansen Mcleod Construction/Pedal Dynamics
38 James Bowes
39 Matthew Dilligan
40 Jason Land Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
41 Euan Robertson
42 Jeff Hsu Garage
43 Alex Gentile Endurance Sports NW
44 Brent Perez
45 Sean Horita
46 Mischa Burnett
47 Cameron Janes
48 Terry Davis Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
49 Chuck Kralovich soft like kitten
50 Kennith Ramirez CycleU
51 Andy Rosser Olympic Ortho
52 Scott Tongue Tongue Racing
53 Mike Ermak
54 Lars Pedersen JL Velo Racing Team
55 Greg Chapdelaine
56 John Bennitt Swift Industries
57 David Hale
58 Joseph Krajcovic Privateer
59 Rennes Weimrt
60 Matt Molzan Old Town Bicycle
61 Brian Marr
62 Mike Hanney
63 Scott Stevens Cucina Fresca
64 Andrew Houston
65 Dave Bandstra
66 Kareem Choudhry
67 Tory Grant Old Town Bicycle
68 Shawn Tomlinson Four Corners Racing
69 Roger Hutchison
70 Dan Labuda GARAGE
71 Yves Arrouye
72 Josh Nicholson
73 Dan Mcgrady
74 Mike Reed Old Town Bicycle
75 Mark Lovre
76 Greg Gizinski
77 Mark Augustyniewicz
78 Casey Cramer
79 George Campbell
80 Greg Shay
81 Daniel Liberator bikesport racing
82 Jerry Shields
83 Jerry Neely
84 Pete Hinckley Amgen Cycling
85 Grant Harrington
86 Michael Trentalange 20/20 Fuel
87 Collin Eggers
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 38   Cat 5: 1   Cat ?: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Bender
2 Lori King
3 Andre Weymiller
4 Rache McLain
5 Carol Johnson
6 Karen Metcalfe
7 Karen James
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Simms
2 Connie Crum
3 Lori Brazel
4 Alyson Indrunas
5 Jane Matera
6 Sabrina Hendrick
7 Lori Sledge
8 Dagmar Rehse
9 Jennifer Lill
10 Cindy Choudhry
11 Cari Sponaugle
12 Margaret Walter
13 Allison Rowe
14 Jill Langley
15 Erin Alving
16 Marna Kagele
17 Lois Marquart
18 Dawn Mcconaghy
19 Susan Felber
20 Anna Peterson
21 Kelli Mcnees
22 Julie Marien
23 Frances Marquart
24 Christie Fix
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 9   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Stevenson Cycling NW
2 Steve Fisher Revel Consulting / Rad Racing NW
3 Adam Mcgrath
4 Gian Dalle angelini Rio Blanco
5 Logan Wetzel Second Ascent
6 Doug Reid Team Stanley
7 John-Christian Flack Olympia Orthopaedic Associates
8 Kyle Mcgilvray Old Town Bicycle
9 Benji Perin Second Ascent
10 Logan Owen Redline
11 Ben Storrar Old Town Bicycle
12 Randy Bott HSP
13 Aaron Mickels Cycling NW
14 Chris Ellis
15 Evan Renwick CycleU-Pop Cap
16 Matthew Weintraub Hagens Berman
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Cutright jl velo
2 Nolan Brady Old Town Bicycling
3 David O'Brien Revel Consulting-Rad Racing NW
4 Sean Jones Montana Cycling & Ski
5 Justin Romesburg Endurance Sports NW
6 Nicholas Adsero Recycled Cycles Racing
7 Nick Brown Recycled Cycles Racing
8 Paul Young Breakaway Cycling
9 Brian Burton Audi
10 Rusty Dodge Fanatik
11 Conrad Kornmann Viking Sport Seattle
12 Brian Walburn Hagens Berman LLP
13 Kari Studley Redline
14 Noah Trescott Soft Like Kitten
15 Jason Cemanski Apex Racing
16 Justin Berndt Classic/Zoefit
17 Clark Rider Alki Rubicon
18 Kurt Litsinger Apex Racing
19 Nathan Solomon Alki Rubicon
20 Patrick Leonard Carbon Neutral Cycles
21 David Volkert Doublecheck
22 Jared Vigil Cucina Fresca
23 John Merrill
24 Theo Arden (was 155) JL Velo
25 Jeff Dunn scca/starbucks
26 Avi Mahan rad racing
27 Harrison Devine JL Velo
28 Garth Billstin jl velo
29 Marcus Nedelmann Apex Racing
30 Chad Richmond Hagens Berman
31 Joseph Wasikovoski Hagens Berman
32 James Bender FareStart p/b Cobalt Mortgage
33 Ryan Vanderloop Corpore Sano/Viking Sport
34 Tony Pletcher Bikesale.com
35 Andrew Mcnett JL Velo
36 Jeff Nettles Recycled Cycles Racing
37 Colin Krebsbach Hammer Nutrition/CMG Racing Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 22   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leif Olson
2 Francis Stanbury Mr Crampy
3 Lincoln Erbeck Alki Rubicon
4 Allen Butler Second Ascent
5 Nicholas Moroz-koops Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
6 Mike Clark
7 Justin Calvo
8 Greg Kauper FareStart
9 Jeff Evans Olympia Orthopedic Associates
10 Eric Malmassari Chinook Cycling Club of Yakima
11 Jon Quon Team Cthulhu
12 Martin Simonich Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
13 Raymond Tse Cucina Fresca
14 Bob Bautista TBA Racing
15 Jake Ricker Soft Like Kitten
16 Ryan Casebolt BD Racing
17 Brad Gillis
18 Bryan Torian Olympia Orthopedic Associates
19 Scott Funston Old Town Bicycle
20 Chris Murphy Fisher Plumbing
21 Brian Howard Dirt
22 Matt Kreger
23 Daniel Milner Blue Rooster / Sports Medicine Clin
24 Tony Blazejack
25 Jason Hansen Tacoma Bike
26 Anthony Mallory
27 Evan Geary JL Velo Racing
28 Robin Fay JL velo
29 Marcus Williams gregg's specialized
30 Brandon Schumacher JL Velo Racing Team
31 Scott Kuehn Tacoma Bike
32 Ryan Reisbick Chinook Cycling of Yakima
33 Clinton Seal Collision 1
34 Patrick Smith Mr. Crampy's Bike Team
35 Mark Villegas BikeHugger
36 Robert Thayer
37 Chris Foertsch
38 Tanner Patnode Revel Rad Racing NW
39 Tyler Miller
40 Blake Davidson
41 Matthew Wilkinson REvel/Rad Racing
42 Jarrett Aregger JL Velo Racing Team
43 Cody Young ESNW
44 Colin Northcraft
45 Bryan Reichert Mr Crampys Multisport
46 Jeff Hudak
47 Kelly Cudworth The Cartridge Family
48 Tim Hubner BFF
49 Ryan Smtih
50 Kyle Howlett
51 Travis Elliott Garage
52 Jeff Cota Old Town Bicycle
53 Andrew Austin Old Town Bicycle
54 Jeff Malick
55 Paul Oakes
56 Darian Thomas Revel Rad Racing NW
57 Mitchell Thornton JL Velo Racing Team
58 Stefan Newbury
59 Eric Delacorte Old Town Bicycle
60 Adam Ales Helios
61 Lucas Montgomery Team Fastt
62 Max Shalitmontagne
63 Joe Gray
64 Rob Jordan Mafia
65 Anders Pedersen JL Velo Racing Team
66 Kristian Mickelson HEKK'D
67 Jim Maddock UW
68 Brandon O'toole Borsch
69 William Currie Fanatik
70 Allen Bergeron Helios Racing
71 Mike Jors JL Velo Racing Team
72 Ryan Miller Broadmark
73 Will Muehlhausen JL Velo
74 Colin Ferguson Tripowe
75 Trey Thornton JL Velo Racing Team
76 Christopher Puma Soft Like Kitten
77 Felix Espana
78 David Brunelle Blue Rooster
79 Marus Fahlbusch
80 Aaron Griffith JL velo
81 Jason Bogan
82 Charlon Palacay Apex Racing Team
83 Mark Orr
84 Ryan Galgon
85 Micah Middleton Collision 1
86 Tyler Davis Recycled
87 Aaroncarlson
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 36   Cat ?: 44  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Mackie Alki/Rubicon
2 Brendan Connolly
3 Seth Davis Alki-Rubicon
4 Andrew Francis Soft Like Kitten
5 Anthony Dickson Second Ascent
6 John Duquette Alki/Rubicon
7 Landon Erickson Stanley
8 Phillip Buffington Avanti/Blue Rooster
9 Travis Keen Audi
10 Kenton Berg Second Ascent
11 David Stonich Alki/Rubicon
12 Josh Stowell
13 Ben Smith Second Ascent
14 Dan Becraft Moots Grass Moots
15 Brechwald Olympic Ortho
16 Daniel Studley Mafia Racing
17 Adam Van dyke McCleoud Construction
18 Peter Hall Blue Rooster
19 Jesse Giordano None
20 Robert Stenson
21 Derik Archibald Olympic Ortho
22 David Loetterle Recycled Cycles Racing
23 Raymond Tse Cucina Fresca
24 Jason Goodman Swift Industies
25 Ben Spencer JRA Bike Shop
26 "jason Bavuso" bikesport racing
27 Jim Wood Akli Rubicon
28 Jon Ross
29 Terry Buchanan
30 James Bowes
31 Reese Lindlad Phils
32 Jason Wennstrom Old Town Bicycle
33 Jamie Stralka Raleigh/Hodala
34 Thomas Clark swift industries
35 Derek Leckrone BD Racing
36 Brian Mitchell Olympic Ortho
37 Leldon King Revel Rad
38 Mark Greenwalt
39 Kevin Speltz
40 Josh Cohen Soft Like Kitten
41 Peter Stocker Bike Sport
42 Jeff Aken
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 10   Cat 4: 5   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jodi Connolly Blue Rooster
2 Hidi Cramer Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natasha Hernday MAFIA
2 Courtenay Mcfadden Cycling Northwest
3 Melanie Lewis Cycle U-PopCap
4 Kristi Berg Cycle U-PopCap
5 Beth Lyndon-griffith Recycled Cycles
6 Lea Stralka Second Ascent
7 Jadine Riley Group Health
8 Emily Eggers Blue Rooster
9 Elizabeth Hartsoch
10 Julie Robertson zivin Recycled Cycles
11 Marsa Daniel Group Health
12 Corrie Middleton Collision 1
13 Lee Smith Team Group Health
14 Ellen Ruotsala Group Health
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Naoko Forderer
2 Naomi Haverlick Cognatives
3 Jamie Schoenborn Recycled Cycles Racing
4 Ann Mitchell Olympia Orthopaedic Associates
5 Tamara Donnelly Gregg's
6 Lisa Coyne Team Group Health
7 Andrea Casebolt Revel Rad
8 Whitney Anderson Cycling Northwest
9 Karen Wilkinson TEam Group Health
10 Jeanne Dagloria Arrivee Sports
11 Molly Martin Ragnarok Racing
12 Catherine Maier Revel Consulting -
13 Alexie Montaland Farestart
14 Lara Sirois Alki Rubicon Racing
15 Heidi Wood Alki/Rubicon
16 Robin Sheedy Team Group Health
17 Sharon Gregg Blue Rooster
18 Carrie Eller Greggs
19 Amanda Mcnabb Team Group Health
20 Amara Edwards Greggs
21 Larisa Wade CBC Racing/Olympia Orthopedics
22 Carolne Bennette Group Health
23 Lb Kregenow Team Group Health
24 Carlie Spence Mafia Racing
25 Suzie Hodges Cycling Northwest
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 17   Cat 4: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andi Zolton Group Health
2 Gina Estep Mr. Crampy's
3 Beth Steen
4 Ivy Audrain NRO
5 Erin Danielson Team Group Health
6 Sandra Apling Mafia/FELT/PBR
7 Shannon Elliott Rad Racing NW
8 Eva Wong Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
9 Alexandra Mckay
10 Meghan Pinch Starbucks
11 Kelly Mccusker HEKK'D
12 Marcy Sutton
13 Anne-marije Rook Group Health
14 Katie Ellis
15 Heather Mckain RCR
16 Angela Cudone-sheridan Starbucks
17 Valerie Davis Mr. Crampy's
18 Fiona Bennitt JL Velo Racing Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat ?: 7