Log In
Blind Date #4 • Oct 19 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
3
0
0
4
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3
Beers
?
Moisture
?
Accel
4
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Howard Voght
2 Drew Coleman
3 Mark Langston Beaverton Bicycle Club
4 Jeff Holmes
5 Peter Hettinga SWEAT360
6 James Laird Multnomah Athletic Club
7 Tom Palke
8 Ron Cheechov
9 Eugene Rinehart
10 Bruce Siefker
11 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas
12 Ken Finch Team S+M
13 Brian Malloy
14 Daniel Carter
15 Chad Butler Medoyeff Vodka/Team CycleOne
16 R dean Bailey Beaverton Bicycle Club
17 Jan Paraiso
18 Jamie Laird Beermongers Cycle Club
19 Greg Witt
20 Jeff Chochon
21 William Parry
22 Billy Holcomb Trusty Switchblade
23 Andrew Smith
24 Cole Wilson
25 Dan Anderson
26 Eric Lockovitch
27 Justin Myers
28 David Miller
29 Andy Casebeer
30 Michael Kosmala
31 David Backes
32 Bjoern Brunner
33 Ian Gleason
34 Josh Spivey
35 Ben Green
36 Mark Jenkins Team S+M
37 Nathan Miller
38 Dan Johnson
39 Joshua Hatch
40 Brennan Gilbert
41 Devin Bailly
42 Bryan Trueworthy Stumptown Cycling Club
43 Nick Schoeps
44 Aaron Williard
45 Ryan Paddock
46 Quasar Bennett Medoyeff Vodka/Team CycleOne
47 Thom Weeks
48 Craig Moerer Multnomah Athletic Club
49 David Smith
50 John Moyer
51 Dean Lee Portland Velo
52 Jim Mcguire
53 Andrew Nemecek
54 Michael Graham
55 Scott Van bergen
56 Tim Scott Beermongers Cycle Club
57 Rubin Field Field Jerger Cycling
58 Chris Ray
59 Gary Holm
60 John Morehead Camas Bike and Sport
61 Arthur Blumenkron Multnomah Athletic Club
62 Edward Knight Camas Bike and Sport
63 Chris Valencia
64 Jeremy Hudson
65 Doug Bredall
66 Zachary Goude
67 Charles Donaldson ii Medoyeff Vodka/Team CycleOne
68 Aaron Abrams
69 Andrew Coleman
70 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
71 David Upson
72 Jamie Mitchell
73 Foster Finch Multnomah Athletic Club
DNF Conner Nelson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 65  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Week
2 Jennifer Johnson
3 Kate Newton-cromwell
4 Brook Mittermann HPChiro/Alpine Mortgage Planning
5 Michelle Blackwood
6 Kara Matson Team Lazy Tarantulas
7 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear
8 Jennifer Haliewicz Sorella Forte
9 Barbara Nelson
10 Leila Barker Portland Velo
11 Jj Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary
12 Sara Westermeyer
13 Jill Cronk
14 Alisha Madrone
15 Liz Welle
16 Karie Mawer SWEAT360
17 Diane Smith
18 Susan Moerer Multnomah Athletic Club
19 Pj Houser
20 Cory Parker Super Relax Concept
21 Susan Koonce Sorella Forte
22 Nita Galambos Team Endless Cycle
23 Vanessa Usui
24 Juntu Oberg Team Endless Cycle
25 Julie Deal
26 Maria Patla River City Bicycles
27 Rubieann Rodarte
Finishers: Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
2 Tom Fitzgerald Beaverton Bicycle Club
3 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
4 Quinlan Mcintire
5 Rubin Field
6 Elkin Parker Super Relax Concept
7 Conner Nelson
8 Linus Clark
9 Clayton Bakken
10 Orion York
11 Zach Durst-lang
12 Asher Woods
DNF Justin Day Mud Warriors
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Phomma Trusty Switchblade
2 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
3 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized
4 Zach Vergillo Camas Bike and Sport
5 Cameron Millar-griffin NoMads Bicycle Racing Team
6 Mark Van bergen
7 Brady Harmon Team Highlander
8 Kali Woodard
9 Miles Scheuering
DNF Kent Ross Word-RCB
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sharon Hart Camas Bike and Sport
2 Susannah Hart Camas Bike and Sport
3 Emma Koenig
4 Hannah Hart Camas Bike and Sport
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natalie Shaw
2 Janessa Wilson Camas Bike and Sport
3 Annika Sandaine
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Radich Dr Will Bar
2 Steve Tyrrill
3 Ronald Kizziar Stumptown Cycling Club
4 John Prosser Taleo Racing
5 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
6 Sean Riley
7 Greg Shaffer
8 Bjorn Clouten
9 Raymond Crepeau
10 Seth Daniels Team Bacon
11 Cesar Villanueva
12 Michael Finan
13 Matt Savage
14 David Doughty Portland Velo
15 Todd Mobley Camas Bike and Sport
16 Ed Fischer Camas Bike and Sport
17 Steve Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sage
18 Dave Burnard
19 David Szymanski
20 Steve Van bergen
21 Charles David
22 Scott Currie
23 Paul Barlow
24 Mark Hildebrandt Portland Velo
25 Chad Hartley SWEAT360
26 Kris Schamp Showers Pass
27 Lloyd Connelly DNR
28 David Andres
29 Mark Mcmurtry Bellovaci United
30 Jeff Steiner Showers Pass
31 Terry Campbell Beermongers Cycle Club
32 Eric Aldinger
33 Brent Richford
34 Carl Davison
35 Charles Barrett
36 Chris Leach Team S+M
37 Peter Rueegger Team Mudman
38 Tom Palke Team Mudman
39 Peter Gutwald Therapeutic Associates Cycling/Sage
40 Michael Clark
41 Brandon Bohling
42 Ron Silverman
43 Steve Porter
44 Drew Tracy
45 John Vincent
46 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer
47 Kevin Dickson
48 Sean Stroup Beermongers Cycle Club
49 Eric Scheuering
50 Aaron Campbell
51 Mike Lurie
52 Michael Krasovech
53 David Bussey
54 Victor Duong Portland Velo
55 Brian d. Hart sr Camas Bike and Sport
56 Todd Bauch
57 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer
58 Joe Gomez Team Mudman
59 Pascal Chureau
60 Danny Klube Fat Cobra Video
61 Ben Salzberg Team Slow
62 Dean Durfee
63 John Abel Portland Velo
64 Tom Bird
65 William Glasson Medoyeff Vodka/Team CycleOne
66 Vincent Plaza Team S+M
67 William Waring Camas Bike and Sport
68 Mark Reis Yakima Bike Vigilantes
69 Dana Swisher
70 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
71 Andrew Kaylor Team Water.org
72 Einar Traa Portland Velo
73 James Webb Beaverton Bicycle Club
74 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary
75 Bill Alsup
76 Jose Sandoval Team Cthulhu
DNF Ed Kreefer Portland Velo
DNF John Martin Team Lazy Tarantulas
DNF Matt Haughey Buy Local Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 11   Cat 5: 2   Cat ?: 65  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mitchem West End Bikes/Specialized
2 Jeffery Otto Sunset Cycles
3 John Weathers Sunset Cycles
4 Eddie French Guinness Cycling Team
5 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club
6 Justin Serna West End Bikes/Specialized
7 Paul Zagacki bicycleattorney.com
8 James Tervo
9 Jeff Parker Super Relax Concept
10 David Pryor
11 Csaba Kormendy Word-RCB
12 Douglas Smith Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc
13 Tom James
14 Brian Hansen
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Ceccorulli
2 Christopher Bagg Athletes Lounge
3 Joshua Liberles HPChiro/Alpine Mortgage Planning
4 Steven Hunter Embrocation Cycling
5 Joel Madrone Embrocation Cycling
6 David Boerner
7 Mike Kath
8 Dave Cockburn bicycleattorney.com
9 Julian Deiss
10 Brent Casady
11 Jimmy Udall
DNF Chris Snyder bicycleattorney.com
DNF Andrew Willis Ironclad Performance Wear
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Garbellano University of Oregon Cycling Club
2 Zachary Utz Ruckus Test Team
3 Benjamin Farver
4 Andrew Yeoman
5 Ben Guernsey
6 Jason Borum Jens Voigt's Army
7 Barry O'connor
8 Todd Stewart
9 Kameron Vaughn
10 Roger Meier Cyclepath Racing
11 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
12 Dylan Robbins Jens Voigt's Army
13 Danny Weikel
14 Shannon Boroff
15 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
16 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
17 Ben Johnson Portland Velo
18 Jens Macaller
19 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne
20 Aaron Lee Staccato Gelato
21 Andy Schlict Revolution Bicycle
22 Zach Rotstein West End Bikes/Specialized
23 Johnny Burrell Filth and Fury
24 Doug Minarik
25 David Sterry Green Submarine Records
26 Michael Girard Portland Velo
27 Jay Wisowaty
28 James Bradley Rogue
29 Richard Desmond Upper Echelon Fitness
30 Sterling Hill
31 Mike Hall Half Fast Velo
32 Steve O'neill
33 Aaron Ufferman
34 Nathan Hilmer Green Submarine Records
35 Troy Sexton Cycle Smart
36 John Ayres bicycleattorney.com
37 Gary Szalay
38 Jonathan Vinson Gentle Lovers
39 Tyler Bump
40 Sage Brown
41 Javad Simonsen Portland Velo
42 Matthew Smith Hammer Velo
43 Andy Meeks bicycleattorney.com
44 Adam Swail Mountain View Cycles
45 Eric Schmidt
46 Nick Wagner Beermongers Cycle Club
47 Matt D'elia Portland Velo
48 Steve Lacey Showers Pass
49 Richard Fattic Ruckus Test Team
DNF Kevin Condron Gentle Lovers
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
2 Richard Horacek Stumptown Cycling Club
3 Zach Vergillo Camas Bike and Sport
4 Justin Burton Bellovaci United
5 Eric Fischer Existential Velo
6 David Rasca Buy Local Cycling
7 Daniel Kappes
8 Mark Widlund The Spokesmen
9 Sean Kellogg Ruckus Test Team
10 Shane Parker
11
12 Nicolas Meier
13
14 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
15 Tige Harmon Team Highlander
16 Bryan Mullaney
17 Marc Riera Gentle Lovers
18 Erik Denninghoff DNR
19 Bill Garcia
20 Robert Stefanowicz
21 Killian Funk
22 Bill Klingler Beermongers Cycle Club
23 David Hymans Metropolis Cycle Repair
24 Joseph French
25 Edward Groth Team Slow
26 Kyle Mccall
27 Daniel Esterling Green Submarine Records
28 Dave Wrast The Spokesmen
29 Scott Hillson
30 Jon Chayse
31 Daniel Boatright
32 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leland Gilmore River City Bicycles
2 Seth Patla Gates Belt-Drive / River City Bicyc
3 Joe Santos Cyclepath Racing
4 Ryan Weaver Gates Belt-Drive / River City Bicyc
5 Walton Brush
6 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
7 Alex Criss Gates Belt-Drive / River City Bicyc
8 Nat Johnson Green Submarine Records
9 Mat Barton Staccato Gelato
10 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
11 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
12 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
13 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
14 Cody Gervasi Jens Voigt's Army
15 Greg Adams Cyclepath Racing
16 Nathan Gibson
17 Tony Kic Gentle Lovers
18 Wade Goff Half Fast Velo
19 Christian Reed Green Submarine Records
20 Scott Jerger Field Jerger Cycling
21 Chauncey Curl Project London 2012
22 Christopher Ryan Team Slow
23 John Walrod Gates Belt-Drive / River City Bicyc
24 Scott Barker
25 Sean Reynolds
26 Justin Cox
27 Kyle Vonhuetzendorff
28 John Gulick Green Submarine Records
29 Christopher Brown Ruckus Test Team
30 Mark Biedrzycki Kestrel/Imperial River Racing
31 Ed Worcester
32 Steve Tyrrill
33 Chevil Knevil
34 Jamie Fitzgerald Hammer Velo
35 Arlo Varri
36 Erin Playman
37 Damon Dimick
38 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear
DNF Shawn Small Ruckus Test Team
DNF Nick Groesz
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Chinburg Corsa Concepts Cycling Team
2 Mielle Blomberg Team S+M
3 Kim Matheson
4 Kristen Minarik
5 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
6 Brigette Brown River City Bicycles
7 Ann Kennedy bicycleattorney.com
8 Sarah Eustis bicycleattorney.com
9 Dani Dance River City Bicycles
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenny Powell IRA Ryan Cycles
2 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling
3 Remy Maguire Team S+M
4 Erica Lurie
5 Sarah Hunter Green Submarine Records
6 Kate Ayres
7 Amy Vantassel Upper Echelon Fitness
8 Leah De forest
9 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
10 Lana Pressey Ironclad Performance Wear
11 Susannah Hart Camas Bike and Sport
12 Anna Kuhlow
13 Sarah Logiudice
14 Nicette Quintero
15 Trish Kirchhoff Sorella Forte
16 Heather Vanvalkenburg Diamond Law Cycling Team
17 Sharon Hart Camas Bike and Sport
18 Gabi Miller Sorella Forte
19 Sonya Roe Sorella Forte
20 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team
21 Amy Gervasi
22 Jennifer Donnelly Super Relax Concept
23 Valerie Pioszak
DNF Amy Shepard-emoff Diamond Law Cycling Team
DNF Shirlee Denmead
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 22