Log In
Psycho Cross • Oct 15 2011
3
0
0
3.3
0
Breezy, 56 degrees, wind 20 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3
Beers
?
Moisture
?
Accel
3.3
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Matter
2 Scott Mclaughlin SRAM Factory
3 Kevin Klug The Pony Shop
4 David Reyes SRAM Factory
5 Louis Kuhn The Pony Shop
6 Michael Hemme CHICAGO.CX
7 Chad Hartley Kenda
8 John Gatto
9 Teodoro Ramos Iron Cycles
10 Christando Lombardo Verdigris-Village CX
11 Keith Mcmahon The Pony Shop
12 Daniel Eiten PSIMET Elite
13 Jeffrey Wat Burnham Racing
14 Andrew Truemper xXx Racing
15 Andrew Daley Burnham Racing
16 Michael Berman Spidermonkey Cycling
17 Mike Heenan My Wife Inc
18 Paul Warloski My Wife Inc
19 Anthony Mikrut Kinky Llama Racing
20 Kevin Pietka Project 5 Racing
21 Shawn Delk Project 5 Racing
22 Kyle Fleener PSIMET Racing
23 Henry Saha Verdigris-Village CX
24 Kevin Flowers Bellum Racing
25 Matthew Curin Gray Goat-Lilly Cycling Team
DNF Paul Mumford
DNF James Lalonde Planet Bike
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 14   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Skylar Schneider
2 Cooper Langanis Verdigris-Village CX
3 Gina Johnson Verdigris-Village CX
4 Brian Karlow Enzo's/Psimet
5 Alexandra Lorenz Verdigris-Village CX
6 Juan Gonzalez trixalapenos
7 Jacob Arrigoni Verdigris-Village CX
8 Luke Sunderland
9 Ella Neurohr Chicago Cuttin Crew
10 Daryus Patel
11 Sumner Feary The Pony Shop
12 Lincoln Scheer
13 Django Wilson
DNF Maxx Hall Verdigris-Village CX
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan O'connell
2 Konrad Witt ABD Cycle Club
3 Thomas Elliott Team Higher Gear
4 Tom Mosby Higher Gear- Gear Head Cyclocross T
5 Christian Marquez Iron Cycles
6 Carter Kleiman Vision Quest LLC
7 Ezra Wardpackard
8 Kellen Mulford Team Higher Gear
9 Jacob Thom Half Acre Cycling
DNF Ian Haupt Planet Bike
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louis Kuhn The Pony Shop
2 John Gatto
3 Tim Boundy Verdigris-Village CX
4 Brandon Elliott Iron Cycles
5 Scott Arrigoni Verdigris-Village CX
6 Eric Drummer
7 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
8 Tim Yuska Iron Cycles
9 Matt Silvia Club Bicicletta
10 Michael Beebe Iron Cycles
11 Ross Cerniglia My Wife Inc
12 Luke Seemann xXx Racing
13 Ryan Gingerich
14 Jared Livesey
15 Dominic Bosco Rbikes.com / FleetTruckParts.com
16 Martin Michalowicz The Pony Shop
17 Brad Dash ABD Cycle Club
18 Mark Feary The Pony Shop
19 Greg Springborn Peoria Bicycle Club
20 Christopher Jensen ROBOTS <3
21 Justin Merkey Rhythm Racing
22 Roman Mandzij The Pony Shop
23 Tom Driver
24 Jason Roggenbauer Wheel Fast Racing
25 Michael Seguin xXx Racing
26 Neil Sauter The Pony Shop
27 Derek Oberg Verdigris-Village CX
28 Bryan Lee The Pony Shop
29 Andy Walker ABD Cycling Team
30 Scott Starbuck The Pony Shop
31 Paul Goc Team TATI
32 Mike Bishop
33 Romeo Oros Union Cycling Team
34 Michael Campbell Iron Cycles
35 William Hannifan
36 Joe Sirchio
37 Brian Boyle Region Racing
38 James Kime EMC2 / Elmhurst Masters
39 Rich Whitman Cycle-Smart Inc.
40 Arlen Jacob ImONPoint.org
41 Lincoln Baker
42 Blaine Reed Endure It Sports
43 Brent Schmitt IRON CYCLES
44 Erica Gaddy Half Acre Cycling
45 Timothy Barrett
46 Dean Sellis
47 Joshua Herting Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
48 Rich Smott Alberto's Sport
DNF Thomas Kenny PSIMET Racing
DNF Alex Koch
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 14   Cat 4: 22   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Rheude The Pony Shop
2 Erik Enyedy Verdigris-Village CX
3 David Schrauth The Pony Shop
4 Michael Seguin xXx Racing
5 Brian Karlow Enzo's-PSIMET
6 Christian Zauner Enzo's-PSIMET
7 Mike Scalise Verdigris-Village CX
8 Steel Bokhof The Pony Shop
9 Ed Bernal Pedal & Spoke North Aurora
10 Jon Suyko The Pony Shop
11 Peter Rolewicz Club Bicicletta
12 Greg Springborn Peoria Bicycle Club
13 Pat White Verdigris-Village CX
14 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters
15 William Burkholder
16 Andrew Hines Team Mack Racing Assoc. LTD
17 Dominic Casey Iron Cycles
18 John paul Mccarthy SRAM Factory
19 Robert Schrank Team Type 1
20 James Brady The Pony Shop
21 Bob Karlow Enzo's-PSIMET
22 Christopher Sherpitis xXx Racing
23 Nicholas Venice xXx Racing
24 Brendan George Alberto's Sport
25 Frank Lofrano Verdigris-Village CX
26 Steven Ohlhaber Northbrook Garner Bicycle Club
27 Bob Mazursky Verdigris-Village CX
28 Dan Mallek Verdigris-Village CX
29 Gregory Niedbala Project 5 Racing
30 Michael Chiang
31 Chris Henning
32 Jay Labonne velo trocadero cycling
33 John Dunat Northbranch Cycling
34 Robert Paetsch Northbrook Garner Bicycle Club
35 Jim Groenhof Verdigris-Village CX
36 Brian Boyle Region Racing
37 Rich Whitman Cycle-Smart Inc.
38 James Kime EMC2 / Elmhurst Masters
39 Colin Donlan Vision Quest
40 William Perry Bloomington Cycle Racing Team
41 Michael Stanley
42 Alfonso Reyes Bloomington Cycle Racing Team
43 Dave Volpentesta
44 James Depkon
45 William Jackson
46 Rich Delgado Verdigris-Village CX
47 Lance Maylath Project 5 Racing
48 James Linehan Roscoe Village Bike Racing
49 Michael Angus Spin Doctor Cyclewerks
50 John Ryan
51 Vance Scott
52 Timothy Barrett
53 Russell Udowitz
54 Douglas Bauer Verdigris-Village CX
55 Brian Hellweg Verdigris-Village CX
DNF Kevin Brown
DNF David Hudson xXx Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 29   Cat 4: 20   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danny Warner Verdigris-Village CX
2 Vitor Alexandre Colavita Racing
3 John Shull Alberto's Sport
4 David Luczynski
5 Scott Ross Bellum Racing
6 Gregory Anderson Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
7 Thomas Kramer Verdigris-Village CX
8 Robert Garner V.C. Bikesport
9 John Bucksbaum Vision Quest LLC
10 Jeff Biedka Verdigris-Village CX
11 William Heffernan Verdigris-Village CX
12 Brian Kavanagh The Pony Shop
13 Robert Antinelli Colavita Racing Inc.
14 Edward Bartley Tower Racing
15 Steve Bartram Vision Quest
16 Ken Muszynski PSIMET Racing
17 Gary Bender
18 Richard Kryszak South Chicago Wheelmen
19 David Mcfadden Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
20 Brian Hellweg Verdigris-Village CX
21 Stewart Seaholm
22 Jerry Niewiara
23 Joe O'leary
26 Randal Warren xXx Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Craychee Bicycle Heaven
2 Albert Weigel Verdigris-Village CX
3 Walter Stoops ABD Cycling Team
4 Fred Mcdonald Flatlandia Cycling Team
5 Julian Coupland Verdigris-Village CX
6 Michael Kurtz Team Army-USAC
7 Ron Tarson Higher Gear
8 Thomas Wilson Verdigris-Village CX Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Lombardo Verdigris-Village CX
2 Jason Wagner Flatlandia Cycling Team
3 Chase Negley Iron Cycles
4 Eric Drummer
5 Bryan Mcvey ABD Cycling Team
6 Newt Cole The Pony Shop
7 Jason Senffner PSIMET Elite
8 David Cushman Roscoe Village Bike Racing
9 John Villena Rhythm Racing
10 William Pankonin xXx Racing
11 Austin Warner ROBOTS <3
12 John Lionberger
13 Andrew Demey Team Pegasus
14 Jon Hernandez Cyclocrossracing.com
15 Ted Burger Flatlandia Cycling Team
16 Brad Keyes Half Acre Cycling
17 Dustin Morici Burnham Racing
18 Erik Herro Team Pegasus
19 Benjamin Demong ABD Cycling Team
20 Eric Blankinship Rhythm Racing
21 Kyle Fleener PSIMET Racing
22 Ken Dawson xXx Racing
23 Dominic Bosco Rbikes.com / FleetTruckParts.com
24 Russ Kuryk Iron Cycles
25 Daniel Pollard Rhythm Racing
26 Jason Addante Flatlandia Cycling Team
27 Adrian Redd
28 Ryan O'connell
29 Paul-brian Mcinerney Half Acre Cycling
30 Eric Grzeskowiak
31 Brent Knepper
32 Brandon Scheiner Team Pegasus
33 Christopher Jensen ROBOTS <3
34 Nico Cabrera Chicago Cuttin Crew
35 David Castro Rhythm Racing
36 Benjamin Van couvering Team Pegasus
37 Nathan Schneeberger Johnny Sprockets
38 Chris Sweet
39 Geoffrey Scott Spidermonkey Cycling
40 Justin Merkey Rhythm Racing
41 Henry Heisler Iron Cycles
42 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
43 Liam Donoghue xXx Racing
44 Hayes Sanborn Spidermonkey Cycling
45 Brandon Murphy Kinky Llama Racing
46 Joshua Arends Half Acre Cycling
47 Matthew Flaherty Tulsa Tough Racing
48 Gavin Gould Half Acre Cycling
49 Tracy Dangott xXx Racing
50 Kenneth Dorado Iron Cycles
DNF Nicholas Gajewski Rhythm Racing
DNF David Hudson xXx Racing
DNF William Perry Bloomington Cycle Racing Team
Finishers: Cat 3: 49   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edwin Bagley Iron Cycles
2 Mark Mccain
3 Giordano Guagliardo W2 Racing
4 Evan Kuchar xXx Racing
5 Alex Rams Colavita Racing
6 Benjamin Clemens Wild Card Cycling
7 Tristan Whitehead Team Higher Gear
8 Andre Odendaal Team Higher Gear
9 Ryan Fay xXx Racing
10 Mark Tank Bloomington Cycle Racing Team
11 Lorenzo Cervantes Vision Quest
12 Andrew Scheyer
13 Trent Williams Spidermonkey Cycling
14 Andrew Zens Rhythm Racing
15 Michael Thomas
16 Rob Capps
17 Todd Byers Endure It Sports
18 Brendan Gecik
19 Bryan Witry Rhythm Racing
20 Brett Williams
21 Christopher Stpeter
22 Joe Berlyoung
23 Simon May Team Pegasus
24 Fernando Barraza On the Route Bicycle
25 Matthew Pahnke Pirate Race Productions
26 Thomas Kabacinski xXx Racing
27 Weston Martin
28 Joe Sirchio
29 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
30 Brett Michael Team Pegasus
31 Omar Patalinghug Team Higher Gear
32 Paul Halupka Spidermonkey Cycling
33 Will Frame Team Higher Gear
34 Timothy Lim Iron Cycles
35 Bailey Newbrey
36 Pj Cavoto jr Spidermonkey Cycling
37 Randy Koren
38 Jesse Young PSIMET Racing
39 Gerrit Sinclair
40 Chris Harold Activator Cycles
41 Blayne Greiner xXx Racing
42 Edward Dutczak South Chicago Wheelmen
43 James Depkon
44 Todd Williams
45 Peter Monko Spidermonkey Cycling
46 Nickolaus Lekovish
47 Ezra Wardpackard
48 Nicholas Silvestri
49 Dru Montague Johnny Sprockets
50 James Langanis
51 John Lorenz Enzo's-PSIMET
52 R.t. Zelm
53 Justin Lebb Iron Cycles
54 Gary Kula
55 William Swearingen Turin Bicycle/Barker+Nestor
56 Greg Gabriel
57 Craig Mckenzie ABD Cycling Team
58 Timothy Barrett
59 Mike Radlicz W2 Racing
60 Mases Movsessian Spin Doctor Cyclewerks
61 Alex Koch
62 John Mahr
63 Jon Friend
64 Douglas Bauer Verdigris-Village CX
65 Mark Petterson
66 John Guentz
67 Cory Brown PSIMET Elite
68 Phil Reynolds
69 Rudy Luciani
70 Scott Witt ABD
71 Jerry Niewiara
72 Robert Curtis PSIMET Racing
DNF Thomas Babinski Iron Cycles
DNF Joshua Herting Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 68   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Clemens Wild Card Cycling
2 Andre Odendaal Team Higher Gear
3 Paul Halupka Spidermonkey Cycling
4 Tristan Whitehead Team Higher Gear
5 Trent Williams Spidermonkey Cycling
6 Pj Cavoto jr Spidermonkey Cycling
7 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
8 Giordano Guagliardo W2 Racing
9 Ryan Handley PSIMET Racing
10 Christopher Sholl Tuxedo Thunder
11 Will Frame Team Higher Gear
12 William Hannifan
13 Alan Stoughton
14 Arlen Jacob ImONPoint.org
15 Patrick Dust
16 Steve Kismohr
17 Nickolaus Lekovish
18 Edward Dutczak South Chicago Wheelmen
19 Peter Monko Spidermonkey Cycling
20 Erik Jensen MadCity Velo Club
21 Chris Mordi
22 Matthew Learn
23 Bob Lawson Verdigris-Village CX
24 Jeffrey Sheppard PSIMET Racing
25 Mases Movsessian Spin Doctor Cyclewerks
26 Mike Radlicz W2 Racing
27 Matthew Schmitz
28 Gene Flanagan
29 Michael Vires
30 Mark Baranowski xXx Racing
31 David Torpe
32 James Davis South Chicago Wheelmen
33 Robert Haffey
34 John Mahr
35 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
36 Salvador Pla
37 David Hawk
38 Darin Evans
39 Jacob Thom Half Acre Cycling
40 Mitchell Dutczak South Chicago Wheelmen
41 Lukasz Remiasz
42 David Pugh
DNF Sage Hahn
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 36   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Schneider Cyclocrossracing.com
2 Sarah Huang
3 June Upshaw Verdigris-Village CX
4 Wendy Gaddey Alberto's Sport
5 Patricia Kaufmann My Wife Inc
6 Tamara Fraser xXx Racing
7 Leah Sanda Bellum Racing
8 Rebecca Welbes Kinky Llama Racing
9 Gina Kenny PSIMET Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sophia Lee Team TATI
2 Sydney Guagliardo
3 Elizabeth Shull Alberto's Sport
4 Erin Woloszyn Verdigris-Village CX
5 Katie Tomarelli Kinky Llama Racing
6 Kelly Clayton Verdigris-Village CX
7 Jacqueline Spiller xXx Racing
8 Sandra Samman xXx Racing
9 Kristi Hanson Spidermonkey Cycling
10 Jennifer Mosley Half Acre Cycling
11 Erica Gaddy Half Acre Cycling
12 Grace Chappell Spidermonkey Cycling
13 Alexandra Blom Kinky Llama Racing
14 Vanessa Buccella Iron Cycles
15 Erica Chianese Half Acre Cycling
16 Marcy Barrett
17 Kelly Lein xXx Racing
18 Sarah Lu ROBOTS <3
19 Marlene Loula Verdigris-Village CX
20 Hanna Goc Team TATI
21 Jennifer Wilson Mox Multisport
22 Monica Pencz Spidermonkey Cycling
23 Jeannie Ryan Alberto's Sport
24 Melissa Kelly Iron Cycles
25 Jessica Whiton
26 Meghan Murphy
DNF Emily Shull Alberto's Sport
Finishers: Cat 4: 27