Log In
Further Cross • Oct 15 2011
0
0
0
0
0
Clear, 55 degrees, wind 18 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Unknown Rider
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Unknown Rider
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Pingel Brazen Dropouts
2 Tim Racette KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Jesse Perkins Magnus
4 David Price U of Wisconsin/Madison Cycling Team
5 Nathan Jacques Magnus
6 Brian Krueger Great Dane Velo Club
7 Ben Marchewka Team Pedal Moraine
8 Finn Ryan Brazen Dropouts Cycling Team
9 Timothy Willcox Magnus
10 Nicholas Sabel Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
11 Chris Reidy
12 Dan Ellerkamp Magnus
13 Andrew Tegge Team Wheel & Sprocket
14 Scott Neperud Magnus
15 William Hausdoerffer Team Wisconsin
16 Jonnie Diederich 5Nines Cycling
17 Gregory Blake
18 Christopher Osborne ISCorp Cycling Team
19 Aaron Mock
20 Jereme Noffke
21 Brian Rybarik ISCorp Cycling Team
22 Seth Smekal
23 William Knudson Planet Bike
24 Michael Fitch
25 David Bell TEAM MADCROSS
26 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
27 Adam Zimmerman
28 David Studner Trek Midwest Team
29 Nikolai Skievaski Magnus
30 Matthew Block Bikeman.com
31 Michael Gregor Roscoe Village Bike Racing
32 Dan Hendricks Attitude Sports
33 Patrick Flannery 5Nines Cycling
34 Bryan Garfoot Northwestern University
35 Geoff Streator velo trocadero cycling
DNF Ron Knaflic River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Conrad Tufte
DNF Ted Clausen
Finishers: Cat 3: 37   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Gruchow Magnus
2 Cale Dorn Magnus
3 Gary Baisa Brazen Dropouts
4 Andrew Meyer
5 Keith Tussey
6 Zachary Redding
7 Jesse Shoemaker
8 Joel Hans
9 David Blodgett Magnus
10 Tyler Stein Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
11 Jon Weinandt Team Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
12 Ned Jurgella
13 Dylan Howes
14 Patrick Scheibel
15 Eric Brandt Team Wisconsin
16 Eric Battaglioli Brazen Dropouts Cycling Team
17 Nathan Derge
18 Sean Brandenburg
19 Chris Strahm Roscoe Village Bike Racing
20 Logan Mackay
21 Michael Verhagen Team Wisconsin
22 Aaron Hagar
23 Peter Tampa
24 David Leinweber
25 Jules Miller Magnus
26 Shawn Bass MadCity Velo Club
27 Clayton Griessmeyer
28 Dan Dokter
29 Jed Schleisner O2 Cycling
30 George Brophy
31 Nathan Phelps Big Ring Flyers
32 Quentin Gniot Big Ring Flyers
33 Phil Geiger
34 Chad Brown
35 Matthew Plummer
36 Patrick Beukema
37 Briant Kelly
38 Ken Kurszewski
39 Robert Sorenson
40 Timm Jacobson
41 Kyle Russ
42 David Genske Team Wheel & Sprocket
43 Adam Olson
44 Andrew Borell
45 Shawn Laplante
46 Joel Hamilton
47 Ryan Mcabee
48 Don Heckel
49 Ryan Callahan
50 Joey Dunscombe Magnus
51 Stewart Schilling Magnus
52 Nathan Vergin
53 Nick Lois
54 Andrew Conley
55 Steve Nelmsz
56 Lew Mangin
57 David Erickson MadCity Velo Club
58 Andrew Mcgill
59 Aaron Zins
DNF Randy Koplin
DNF Ashley Anderson
DNF Mac Schroeder
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 37   Cat 5: 4   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Schmidt
2 Caleb Swartz Junior Dropouts
3 Daxton Mock
4 Charlie Pingel Junior Dropouts
5 Aidan Schmitter
6 Japhy Wright-miller
7 Henry Mcalvanah
8 Avery Hotchkiss Magnus
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
2 Christopher Osborne ISCorp Cycling Team
3 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
4 Sam Beste ISCorp Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
2 David Peters Brazen Dropouts Cycling Team
3 Tim Hacker Planet Bike
4 Lee Unwin
5 Jw Miller
6 Travis Goodlund TEAM MADCROSS
7 Andy Hoenisch
8 Shawn Meinke O2 Cycling
9 Paul Roltgen Brazen Dropouts
10 Chris Goehrig TEAM MADCROSS
11 Aaron Duston Team Wisconsin
12 Scott Shapiro Magnus
13 Christopher Quinn Magnus
14 Reed Cornia
DNF Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
DNF Michael Meteyer Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Tedd Jacobson
DNF Jim Bruskewitz
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 10   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Baisa Brazen Dropouts
2 Eric Brandt Team Wisconsin
3 Mark Morgan Brazen Dropouts Cycling Team
4 Jay Skrede
5 Peter Tampa
6 Quentin Gniot Big Ring Flyers
7 Carl Barkow Lakes Area Physical Therapy
8 Joseph Smessaert Team Chiropractic Partners
9 Nathan Phelps Big Ring Flyers
10 Sean Mullen MadCity Velo Club
11 Tim Skinner
12 Douglas Weibel
13 Briant Kelly
14 Erik Jensen MadCity Velo Club
15 William Colaluca
16 Lee Sensenbrenner
17 Robert Sorenson
18 John Vorpagel TEAM MADCROSS
19 David Genske Team Wheel & Sprocket
20 Shawn Laplante
21 Robert Moreland MadCity Velo Club
22 Brandon Cornejo MadCity Velo Club
23 Joey Dunscombe Magnus
24 Dan Treptow
25 Mike Hulen Hampshire Cycle Club
26 John Grosz
27 Seth Mcclure
28 Andrew Trewyn
29 David Davis 2 Rivers Racing
30 Larry Granel
31 Karl Baumeister Brazen Dropouts Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 26   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jw Miller
2 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
3 Eric Knuth Trek Midwest Team
4 Michael Meteyer Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Tedd Jacobson
6 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Christopher Berge Magnus
8 John Ericsson TEAM MADCROSS
9 Sean Shields Hampshire Cycle Club
10 Jeff Sympson Big Ring Flyers
11 Timothy Theobald Cafe Hollander RDC
12 William Koehler BVC/Nomad Cycling
13 Richard Janisch Hollander RDC
14 David Neidhart Brazen Dropouts
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timm Jacobson
2 Jed Schleisner O2 Cycling
3 George Brophy
4 Mark Badger Brazen Dropouts
5 Andrew Reiland Team Wisconsin
6 Ron Hein
7 Christopher Osborne
8 David Vogt
9 Tom Anoszko
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glen Jones Brazen Dropouts Cycling Team
2 Gordon Paulson Planet Bike
3 David Simmermon Planet Bike
4 Darryl Mataya MadCity Velo Club
5 Joseph King Brazen Dropouts
6 David Sieloff Brazen Dropouts Cycling Team
7 Jim Bruskewitz
8 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
9 Tom Palmer Brazen Dropouts Cycling Team
10 James Merrifield Trek Midwest Team
11 Bradley Tennis Baraboo Sharks
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Busche ISCorp Cycling Team
2 Richard Alderman
3 Tom Hartjes
4 David Erickson MadCity Velo Club
5 Rit Booth Hampshire Cycle Club
6 Mark Mendelson
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Stelljes
2 Trevor Koss Magnus
3 David Staab Great Dane Velo Club (GDVC)
4 Dallas Fowler
5 Lionel Rocheleau TEAM GEARGRINDER
6 Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Kyle Jacobson ISCorp Cycling Team
8 Steve Scholzen ISCorp Cycling Team
9 Luke Holtan velo trocadero cycling
10 Seth Eckert
11 Dan Ajer Great Dane Velo Club (GDVC)
12 Ross White Team Geargrinder
13 Timothy Campbell Track Teams by WAHU
14 Benjamin Anderson Great Dane Velo Club
15 Bryan Fosler
16 Dirk Rettig Trek Midwest Team
17 Matt Waite Team Wheel & Sprocket
18 James Holmes
19 Tony Wagner
DNF Isaac Neff KCV Cycling Club
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 12   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Dnf
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alejandra Butcher Magnus
2 Emma Osborne ISCorp Cycling Team
3 Isabella Butcher Magnus
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Dnf
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Ostenso Planet Bike
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Dnf
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stevie Koepp
2 Amber Markey Team Colavita/ Parisi Coffee
3 Claire Pettersen Magnus
4 April Beard Brazen Dropouts
5 Diane Schlipper Great Dane Velo Club (GDVC)
6 Kathy Mock
7 Shannon Russell
8 Rebecca Hagel
9 Kate Konkle
10 Candace Stohskrause Magnus
11 Jessica Price
12 Leah Stieber Lakes Area Physical Therapy
13 Tanya Wolf
14 Lauren Coogle
15 Monica Treptow
16 Margaret Withee Great Dane Velo Club
17 Jamie Sawyer
18 Tracy Mather TEAM GEARGRINDER
DNF Jane Lee
DNF Sheryl Leonard-schneck Team Chiropractic Partners
DNF Julie Eckerly
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 12   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Phelps Big Ring Flyers
2 Cynthia Bannink
3 Jennifer Perricone ISCorp Cycling Team
4 Heather Curnutt MadCity Velo Club
5 Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket
6 Kristin Gallagher
7 Sara Grant Great Dane Velo Club
8 Vanessa Curtis
9 Helmy Tennis
10 Gail Goehrig
11 Shannon Holmes
12 Renee Callaway TEAM MADCROSS
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Severn Cyclocrossracing.com
2 Kristin Wentworth Brazen Dropouts Cycling Team
3 Meredith Peterson
4 Corrie Osborne ISCorp Cycling Team
5 Elicia Hildebrand TEAM GEARGRINDER
6 Elizabeth Lauer Team Kenda
7 Renee Bach
8 Amanda Pischke MadCity Velo Club
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 1