Log In
Cross Crusade #2 • Oct 9 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4
0
0
6
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
?
Moisture
?
Accel
6
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brison Monroe Capitol Velo
2 Tony Weber
3 Billy Holcomb
4 Jeremy Nichols
5 Anthony Sands
6 Howard Voght
7 Mark Castle Portland Velo
8 Adam Moore
9 Kyle Stancliff Sweat 360
10 Tim Bellis
11 Baker Lyon
12 Scott Stapleton
13 Eugene Rinehart
14 Eric Albright
15 Charles Linke
16 John Rogers
17 Andrew Kenny
18 Chris Wold
19 John Gill
20 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
21 Joseph French
22 Randon Hoft
23 Robert Marti Sweat 360
24 David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning
25 Peter Bryant
26 Michael Kosmala
27 Steve Soto
28 Reginald Lee Medoyeff Vodka/Team CycleOne
29 Thomas Kay
30 Adam Bergerson Capitol Velo
31 Elisabeth Mahoney
32 Cole Wilson
33 Jamie Laird
34 Bjoern Brunner
35 Lucas Bakker
36 Andy Casebeer
37 Clarence Ng
38 Joshua Hatch
39 Ryan Stoker
40 Andrew Nemecek
41 Andrew Minson
42 Daniel Catalano
43 Jason Flanagan
44 Adam Troxel Team S+M
45 Todd Hubbell Portland Velo
46 David Pierce
47 Carl Feague
48 Glen Kotowicz Beermongers Cycle Club
49 Chris Ray
50 Karl Winston
51 Karen Steer
52 Amy Fauver
53 Craig Russillo
54 Ted Mann
55 Jeff Garrett
56 Jennifer Kulle-jones NoMads Bicycle Racing Team
DNF Isaac Daily
DNF Tom Mcfadden
DNF Keith Labnow
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 53  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lelah O'shaughnesy
2 Annie Leaf Showers Pass
3 Erin Chipps Green Submarine Records
4 Jesse Starr Sorella Forte
5 Michelle Blackwood
6 Michelle Week
7 Jaime kathleen Menagh Sorella Forte
8 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
9 Carly Heron Kestrel/Imperial River Racing
10 Bethany Candelaria
11 Christana Martin
12 Josie Norris
13 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear
14 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair
15 Jennifer Johnson
16 Trish Jilot Sorella Forte
17 Kendra Duong Portland Velo
18 Michelle Johnson
19 Janelle Bickford
20 Cammia Kalimanis
21 Katie Ahrens
22 Jill Weir
23 Annie Nielson
24 Diane Dutcher Rogue
25 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary
26 Cory Parker Super Relax Concept
27 Dara Ono
28 Kara Matson Team Lazy Tarantulas
29 Alisha Madrone
30 Hannah Tyler
31 Kristin Bott Team Slow
32 Julie Westlin-naigus Sorella Forte
33 Julie Berkbuegler Tensegrity PT Cycling
34 Allison Bryan Filth and Fury
35 Gina zandy Ohnstad
36 Kerry Weymouth
37 Leila Barker Portland Velo
38 Aubree Ng
39 Marercla Chamberlain
40 Marie Major Rebound/Tireless Velo
41 Jamie Krejci
42 Muriel Gueissaz-teufel
43 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas
44 Abby Bohannan
45 Megan Mahoney
46 Christine Golightly
47 Chelsea Momany
48 Margaret Dale
49 Nita Galambos Team Endless Cycle
50 June Grill
51 Sandrine Ganry
52 Erin Mcniece
53 Lisa Mance
54 Emily Henry
55 Maria Patla River City Bicycles
56 Kiersten Sorensen
57 Jennie Dorsey
58 Farhin Ali
DNF Elizabeth Fero Sorella Forte
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 58  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Tuckerman Corsa Concepts Cycling Team
2 Molly Cameron MetaFilter - Portland Bicycle Studi
3 Shannon Skerritt Corsa Concepts Cycling Team
4 Ross Brody Buy Local Cycling
5 Seth Patla River City Bicycles
6 Donald Reeb cyclocrossracing.com
7 Michael Benno Veloce Racing
8 Cary Miller Gentle Lovers
9 Patrick Means Team S+M
10 Leland Gilmore River City Bicycles
11 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA
12 Eric Sheagley Veloce Racing
13 Schmitt Damian Silverado Gallery/Sunnyside
14 Steven Hunter Embrocation Cycling
15 Chris Snyder bicycleattorney.com
16 Geoffrey Huber Life Cycle Bike Shop
17 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath
18 Matthew Wills Embrocation Cycling
19 Brant Ness
20 Chad Swanson Team S+M
21 Tim Joslin Cyclepath Racing
22 Brett Luelling
23 Dave Davis
24 Jeremy Dunn Embrocation Cycling
25 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
26 James Ceccorulli
27 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
28 Robert Carver Ironclad Performance Wear
29 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo
30 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
31 Ryan Weaver Gates Belt-Drive / River City Bicyc
32 Justin Demallie Filth and Fury
33 Kolby Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team
34 Ira Ryan IRA Ryan Cycles
35 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
36 Jonathan Smith Team S+M
37 Jeff Ballantine Portland Velo
38 Mike Kath Therapeutic Associates Cycling/Sage
39 Matthew Karre River City Bicycles
40 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
41 Patrick Jackson Buy Local Cycling
42 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
43 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Rac
44 Pete Rubijono Embrocation Cycling
45 Gabriel Linn Bloom Racing
46 Colin Rowan
47 Jonathan Myers Team S+M
48 Matt Cline Portobello Bicycle Racing
49 Joel Madrone Embrocation Cycling
50 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team
51 Colin Dunlap Bend Endurance Academy
52 John Walrod River City Bicycles
53 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling
54 Julian Deiss
55 Ian Brown
56 David Messenheimer Green Submarine Records
57 Tony Kic Gentle Lovers
58 Dan Watson Gentle Lovers
DNF Scott Bradway Team S+M
DNF Alex Criss Gates Belt-Drive / River City Bicyc
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 6   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
2 Ryan King IRA Ryan Cycles
3 Chris Johnston bicycleattorney.com
4 Kenneth Reed Green Submarine Records
5 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes
6 Forrest Scott
7 Jeremy Garbellano University of Oregon Cycling Club
8 Sean Corey Trusty Switchblade
9 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
10 Jesse Luckett
11 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
12 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling
13 Stephen Glass Jens Voigt's Army
14 Crossett Freilinger Team S+M
15 Spencer Callahan
16 Christian Reed Green Submarine Records
17 Matt Hickey
18 Zachary Utz Ruckus Test Team
19 David Kurushima
20 Aaron Lee Staccato Gelato
21 James Bradley Rogue
22 Ben Johnson Portland Velo
23 Austin Crenshaw Staccato Gelato
24 Damian Hill
25 David Sterry Green Submarine Records
26 Todd Stewart
27 Jens Macaller
28 Danny Weikel
29 Aaron Nett Trusty Switchblade
30 Samuel Rosenberg Hutch's-Eugene
31 Doug Minarik
32 Keith Levesque Rogue
33 Andrew Yeoman
34 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/Sage
35 Jacob Winfield
36 Isaac Potoczny-jones crank
37 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
38 Lucas Gallagher
39 Ted Byram bicycleattorney.com
40 Ryan Seward
41 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
42 Adam Engelmeyer Team ESC Sports - Bio Racer
43 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood
44 Max Leonov
45 Justin Burton Bellovaci United
46 Byron Breeden Team Cthulhu
47 Michael Wise
48 Matthew Studer
49 Scott Willson Gentle Lovers
50 Robert Mccarthy Team Rose City
51 Andrew Morphis Beermongers Cycle Club
52 John Ayres bicycleattorney.com
53 Eric Taylor Hutch's-Eugene
54 David Dickson
55 Andrew Usher
56 Ben Riederel
57 Matt Schwartz
58 Jacques Lafortune
59 Ryan Sperring
60 Mike Lurie
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 43  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Oconnell Trusty Switchblade
2 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop
3 Gary Szalay
4 John Stegmaier
5 Kyle Morris Therapeutic Associates Cycling/Sage
6 Patrick Croasdaile
7 Robert k Brown
8 Jonathan Miller
9 Ben Chinburg
10 Cullen Guinn
11 Soren Clark Amnesia
12 Nick Wagner Beermongers Cycle Club
13 Eric Fischer Existential Velo
14 Hayes Kenny
15 Mark Widlund The Spokesmen
16 Bradley Buselli Oregon Bike Shop
17 Brice Stivers
18 John Baldwin Half Fast Velo
19 Jeff Ehleringer Filth and Fury
20 Tyler Jackson Buy Local Cycling
21 Douglas Gresham
22 Vaughn Aldredge Team Beer
23 Juergen Orlich
24 Erik Denninghoff DNR
25 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
26 Tony Gomez
27 Todd Davis
28 Alex Bigazzi
29 Robert Axel anderson
30 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
31 Brian Meyer
32 Marc Whitehead
33 Peter Blewkiron
34 Brad Paymar The Spokesmen
35 James Scott
36 Michael Farber The Spokesmen
37 Jeffery Lebo
38 Isaac Frost Green Submarine Records
39 Ryan Morrisey The Spokesmen
40 Tommy Cardwell
41 Bill Klingler Beermongers Cycle Club
42 Ryan Sudbury
43 Tom Nilan
44 Andrew Murray crank
45 Tim Breault
46 Tim Schoonmaker The Spokesmen
47 Patrick Hultgren
48 Jon Taborsky
49 Wick Ashley
50 Craig Deambrose Yakima Bike Vigilantes
51 Randy Wakerlin Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
52 Shawn Moncrieff
53 Philip Vanpeursem
54 Daniel Esterling Green Submarine Records
55 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
56 Eric Meier
57 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
58 Rob Russell
59 Brian Hansen
60 Tommy Fieweger
61 John Berrigan
62 Chris Gedraitis Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
63 Willis Dewitt Team Endless Cycle
64 Patrick Reedy
65 Sean Haggerty
66 Michael Newton
67 Casey Nolan
68 Chris Burge
69 Marc Brodehl Beermongers Cycle Club
70 Will Cortez
71 Nicholas Brandon
72 Tyler Gahan
73 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
74 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
75 Peter Schuft
76 Peter Nielsen Sunset Cycles
77 Sean Boland
78 Jeff Breazie
DNF Jeff Hopkins
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 66  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Aaron Coker HPChiro/Alpine Mortgage Planning
3 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne
4 Mike Hall
5 Damon Schaefer
6 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
7 Joe Larson Team Bacon
8 Matt Wilkin
9 Todd Stryker The Spokesmen
10 David Rosen Half Fast Velo
11 Tony Dirks Mountain View Cycles
12 Scott Smith
13 Dan Frye
14 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo
15 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
16 Matt Niles
17 Andrew Hayes Mountain View Cycles
18 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood
19 Jason Creasman
20 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
21 Thomas Lyttle
22 Ed Jones Showers Pass
23 Michael Chesnut
24 Wayne Nussbaum
25 Benjamin Herring Corsa Concepts Cycling Team
26 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
27 Earl Hazekamp Capitol Velo
28 William Glasson Medoyeff Vodka/Team CycleOne
29 Seth Daniels Team Bacon
30 Dan Lautenbach Sunset Cycles
31 Scott Hamness
32 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas
33 Mark Frost Mountain View Cycles
34 Dave Wrast The Spokesmen
35 Charles Henderson
36 James Emond
37 Spencer Bohaboy Showers Pass
38 Jon Bouffleur
39 Ron Silverman
40 Nathan Petz
41 Brian Vanornum
42 Bryan Mestrich
43 David Miller
44 Jesse Lopez
45 Todd Foreman-kinder Showers Pass
46 Paul Toufar bicycleattorney.com
47 James Thompson
48 Tyse Vanlaik
49 Brian Echerer
50 Jeff Breazie
DNF Chad Hartley Sweat 360
DNF Shane Parker
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 45  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Rosenberg Hutch's-Eugene
2 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
3 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized
4 Kent Ross Word-RCB
5 Cameron Beard Bend Endurance Academy
6 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
7 Cameron Millar-griffin NoMads Bicycle Racing Team
8 Zach Mikkelson Mountain View Cycles
9 Adam Oliver Hutch's-Eugene
10 Naiqwan Pelman Word-RCB
11 Micah Melkonian Mountain View Cycles
12 Mark Van bergen
13 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
14 Dey shaun Lee Word-RCB
15 Rubin Field Field Jerger Cycling
16 Elkin Parker Super Relax Concept
17 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy
18 Davis Melkonian Mountain View Cycles
19 Luca Mallon Word-RCB
20 Quin Mcintyre
21 Linus Clark
22 Ben Van raalte
23 Skyler Gober
24 Justin Day
25 Finn Rosenfeld
26 Paul Furst
27 Blake Taylor
28 Van Chrisman Team S+M
29 Carson Westberg
30 Rick Durst
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Camas Bike and Sport
2 Sharon Hart Camas Bike and Sport
3 Emma Koenig
4 Hannah Hart Camas Bike and Sport
5 Alyssa Hoyt
6 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky
7 Elizabeth Mcknight
DNF Taylor Tyynismaa
DNF Kali Woodard
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sargent WebCyclery.com
2 Tim Jones WebCyclery.com
3 William Sullivan
4 John Weathers Sunset Cycles
5 John Bravard Cyclepath Racing
6 Joe Santos Cyclepath Racing
7 Tre Hendricks Mountain View Cycles
8 Martin Baker bicycleattorney.com
9 Dan Porter Cyclepath Racing
10 John Mitchem West End Bikes/Specialized
11 John Rollert WebCyclery.com
12 Rich Cramer bicycleattorney.com
13 Brent Casady
14 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/Sage
15 Shane Fletcher Veloce Racing
16 Patrick Wilder Cyclepath Racing
17 William Alcorn
18 Paolo Dabbeni Filth and Fury
19 Doug Evans bicycleattorney.com
20 Todd Rosier Portland Velo
21 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sage
22 Jared Roy
23 Ryan Brown
24 Jeffery Otto Sunset Cycles
25 William Goritski Rebound/Tireless Velo
26 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
27 Wade Goff Half Fast Velo
28 Greg Talbert Rapha Racing NW
29 Jesse Lea Cyclepath Racing
30 Mike Henry
31 Dave Cockburn bicycleattorney.com
32 Aaron Leritz Team S+M
33 Christopher Tuttle
34 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Rac
35 Andreas Gute Beaverton Bicycle Club
36 Steve Dale bicycleattorney.com
37 Eric Lanners Word-RCB
38 Patt Kudszus Buy Local Cycling
39 Adam Kennedy Pacific Power Blue Sky
40 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club
41 Harald Graham West End Bikes/Specialized
42 Sean Rogers Bend Memorial Clinic Total Care Rac
43 Joseph Fricke Cyclepath Racing
44 Tom Hill NoMads Bicycle Racing Team
45 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo
46 Robert Huff Half Fast Velo
47 Tim Schauer West End Bikes/Specialized
48 Kevin Sundborg Showers Pass
49 Brian List Bike Central
50 Justin Serna West End Bikes/Specialized
51 Chad Sage Sunnyside Sports
52 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/Sage
53 Aric Rist Half Fast Velo
54 Andrew Barrett Rapha Racing NW
55 Bret Berner River City Bicycles
56 James Odbert Super Relax Concept
57 Richard Potestio Rapha Racing NW
DNF Dave Bernard
DNF Brian Spears Half Fast Velo
DNF Nate Magaret Rapha Racing NW
DNF Craig Austin Half Fast Velo
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Drake Close2myart Cycling Team
2 David Ripp West End Bikes/Specialized
3 Erik Luebkert Rogue
4 Edward (ted) Chaplain
5 Seth Graham Pine Mountain Sports
6 Kirk Edwards Therapeutic Associates Cycling/Sage
7 David Roulo Filth and Fury
8 Daniel Sprouse Cyclepath Racing
9 Greg O'Brien crank
10 Jake Linford
11 Hugh Gapay Hammer Velo
12 John Droege Filth and Fury
13 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
14 Jason Zadow Filth and Fury
15 Brent Wallace Portobello Bicycle Racing
16 Mike Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
17 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
18 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky
19 Chris Nelson Green Submarine Records
20 Shannon Boroff
21 Eric Wittinger Fat Cobra Video
22 Luke Sosnowski
23 Quinn Jackson DNR
24 Brian Schiller Guinness Cycling Team
25 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Rac
26 Josh Cooper Pacific Power Blue Sky
27 Jay Wisowaty
28 Kale Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning
29 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
30 Tony Daversa Filth and Fury
31 Nicholas Leritz Team S+M
32 Brion Barnett Portland Velo
33 Matt Montagne Nike Cycling
34 Jeff Wolf Portobello Bicycle Racing
35 Robert Christensen Team S+M
36 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
37 Jon Schnorr
38 Christian Ettinger
39 Jay Rishel
40 Karl Mikkelson Mountain View Cycles
41 Jonathan Harbin
42 David Pryor Field Jerger Cycling
43 Montgomery Hill
44 Adam Swail Mountain View Cycles
45 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo
46 Ted Gresh
47 Mike Abel
48 Travis Purser
49 Matt Radich Dr Will Bar
50 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling
51 Peter Parker River City Bicycles
52 Chris Nolke Rogue
53 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
54 Brian Lynch
55 Trig Rogers bicycleattorney.com
56 Tony Curtis The Spokesmen
57 Mark Emry Oregon Bike Shop
58 Jonathan Rettmann
59 Ile Powell Medoyeff Vodka/Team CycleOne
60 Johnny Baldwin
61 Ashley Williams
62 Pete Conklin
63 Erik Spillman Portland Velo
64 Ricardo Medina Rogue
65 Jeff Boehlke
66 Satoru Igarashi
67 Scott Mcknight Team Bike Tires Direct
68 Tom Lenth
69 Eric D. Mcmurtry Bellovaci United
70 Corey Martin
71 Evan Swanson
72 Ian Kennedy bicycleattorney.com
73 Eric Moody Mountain View Cycles
74 Ivan Anderholm
75 Danny Knudsen bicycleattorney.com
76 David Mackintosh Mountain View Cycles
77 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Rac
78 Jim Moore West End Bikes/Specialized
79 Michael Clark
80 Brian Johnson
81 Jimmy Candelaria Close2myart Cycling Team
82 Matt Eisiminger Veloce Racing
83 Mark Mcmurtry Bellovaci United
84 Mike Murphy
85 Tim Hittner Veloforma Factory Team
86
DNF Craigan Usher Showers Pass
DNF Roger Meier Cyclepath Racing
DNF Richard Slingsby River City Bicycles
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat ?: 78  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Nygaard
2 Rogier Ducloo Pacific Power Blue Sky
3 Andy Leritz Team S+M
4 Bjorn Clouten
5 John Prosser
6 Cesar Villanueva
7 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo
8 Jesse Saks Amnesia
9 Judson Mccauley The Spokesmen
10 Greg Kempthorn Sunset Cycles
11 Rob Kerr Boneyard Cycling
12 Kerry Halligan
13 Marc Romano Portobello Bicycle Racing
14 Jim Malcarne Green Submarine Records
15 Will Blanton
16 Phillip Ohnstad
17 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
18 Andrew Filer
19 Ken Hahn
20 Judd Eustice Team S+M
21 Robert Church
22 Rob Bingham
23 Jamie Whalen Super Relax Concept
24 Spencer White
25 Lloyd Connelly DNR
26 Tony Wolf
27 Michael Dehner
28 Craig Broberg HPChiro/Alpine Mortgage Planning
29 Michael Finan
30 Matthew Jetton
31 Trey Whithrop
32 Ronald Kizziar Stumptown Cycling Club
33 James Sestric Therapeutic Associates Cycling/Sage
34 James Bender Beaverton Bicycle Club
35 Tom Chaimov
36 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood
37 Mike Zoormajian Yakima Bike Vigilantes
38 Keith Krejci
39 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
40 Dan Alexander Stumptown Cycling Club
41 Peter Rueegger Team Mudman
42 Todd Mobley Camas Bike and Sport
43 James Williams
44 Greg Shaffer
45 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
46 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
47 Nate Sweet Pacific Power Blue Sky
48 Burk Webb Portland Velo
49 Troy Nelson
50 Eric Pool
51 Simon Robins
52 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo
53 Steve Van bergen
54 David Doughty Portland Velo
55 Raymond Crepeau
56 Matt Wilkin Staccato Gelato
57 Stewart Schesnack
58 Michael Berg
59 Chris Roberts
60 Sam Shiffman Portland Velo
61 David Andres
62 Ben Mcleod
63 Ryan Temple
64 Scott Currie
65 Chris Blanton
66 Peter Gutwald Therapeutic Associates Cycling/Sage
67 David Hewett The Spokesmen
68 Mike Hilts
69 Matt Richmond Showers Pass
70 Jason Miranda Trusty Switchblade
71 Scott Kleiner
72 Tim Shannon
73 Timothy Jacobson
74 Mark Reis Yakima Bike Vigilantes
75 John Martin Team Lazy Tarantulas
76 Terry Campbell Beermongers Cycle Club
77 Steve Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sage
78 David Szymanski
79 Andrew Stewart
80 Sean Stroup
81 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer
82 Matt Meskill
83 Phil Cardwell
84 Robert Stefanowicz
85 Paul Barlow
86 Jeff Holmes
87 Varner Seaman Existential Velo
88 Jon Caulley
89 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team
90 Brendan Quinlan
91 Curtis Milander Filth and Fury
92 Donovan Duchene
93 Dylan Mcnamee
94 Chris Chapman
95 Brian d. Hart sr Camas Bike and Sport
96 Matthew Cordeiro
97 Michael Krasovech
98 Mark Chasse
99 Blaine Zumwalt
100 Jeff Birdsall
101 Jonathan Modie Team S+M
102 Rick Zimmerman
103 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
104 Erick Nelson Portobello Bicycle Racing
105 Preston Roth
106 Chris Leach Team S+M
107 Joel Morrissette Portland Velo
108 Phil Avery Fat Cobra Video
109 Austin Ramsland Super Relax Concept
110 Kahlin Kurilik
111 Pascal Chureau
112 Jacob Balderas Existential Velo
113 David Root Therapeutic Associates Cycling/Sage
114 Kevin Casaus
115 Grant Collins Team Bacon
116 James Webb Beaverton Bicycle Club
117 Tom Brougham
118 John Vincent
119 Todd Bauch
120 Justin Baxter
121 Jason Olcott
122 Joel Thompson Bridgetown Velo
123 Garrett Hardin Showers Pass
124 Nicette Quintero
125 John Porter Bellovaci United
126 Chris Cortez Team Oregon presented by Laurelwood
127 Ed Chrisman
128 Victor Duong Portland Velo
129 Eric Hunter
130 Steven Westberg WebCyclery.com
131 Mike Ruff Therapeutic Associates Cycling/Sage
132 Hugh Davis
133 Olivier Ganry
134 Darren Pennington
135 Chris Gunderson
136 Dean Eisenbraun
137 Jason Skelton
138 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo
139 Paul Bascom Portland Velo
140 Matthew Dixon Filth and Fury
141 Garb Mechigion
142 Patrick Meigs Team Mudman
143 Jamaal Folsom Existential Velo
144 Tom Bird
145 Juan Quintero
146 David English Filth and Fury
147 Todd Borkowitz Filth and Fury
148 Jeff Morrell
149 Spencer Bohaboy Showers Pass
150 Matt Ferguson
151 Jeffrey Hill
152 Dany Daoust
153 Bradley Kehm Rogue
154 Scott Mccall
155 Paul Schipper
156 Paul Souders
DNF Damon Schaffer
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 13   Cat 5: 3   Cat ?: 139  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Wilson Pacific Power Blue Sky
2 William Zale West End Bikes/Specialized
3 Kurt Robinson bicycleattorney.com
4 John Wilson Pacific Power Blue Sky
5 Johnny Vergis Cyclepath Racing
6 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
7 Terry Knight
8 Joseph Hoerner
9 Gregg Leion Mountain View Cycles
10 Jeff Parker Super Relax Concept
11 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness
12 Dan Macnaughton Cyclepath Racing
13 Tim Ellerbruch
14 Joe Field Field Jerger Cycling
15 Cal Stone
16 Dave Burnard
17 Robert Dobrey Mountain View Cycles
18 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene
19 Peter Spir Team S+M
20 Daniel Rohlf
21 Rick Gregory
22 Daniel Melkonian
23 Dave Luoma Guinness Cycling Team
24 Vern Krist Showers Pass
25 Hugh Givens bicycleattorney.com
26 Dieter Hoffmann Team S+M
27 Mark Hildebrandt Portland Velo
28 J.michael Manning Medoyeff Vodka/Team CycleOne
29 Kevin O'connell Hammer Velo
30 Tracy Marks
31 Rick Upton Team Bike Tires Direct
32 Jeff Melson
33 Steven Miller
34 Tom Mckerlich
35 Jon Gornick Team Oregon presented by Laurelwood
36 Gary Smith
37 Stefan Furst Camas Bike and Sport
38 Alan Snodgrass Rebound/Tireless Velo
39 Richard Potestio Rapha Racing NW
40 Steve Volz Oregon Bike Shop
41 Jim Hinkley
42 Paul Montgomery Team S+M
43 John Nicholas DNR
44 Erik Goodfriend
45 Tom Vanraalte
46 Brad Pinkstaff
47 Vincent Plaza Team S+M
48 Russell Bronson
49 Peter Langston
50 Evelyn West Team S+M
51 Steve Truesdale Half Fast Velo
52 Linda Fanning Sorella Forte
53 Scott Mccoy
DNF Michael Olson Kestrel/Imperial River Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Don Leet Sunnyside Sports
2 Ron Strasser Team S+M
3 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports
4 Russell Speirn Portland Velo
5 Terry Atwood Portland Velo
6 Malcolm Johnson Portland Velo
7 Larry Stryker
8 John Eric lutz Team S+M
9 Denny Niles
10 Patrick Cross Medoyeff Vodka/Team CycleOne
11 Einar Traa Portland Velo
12 Edward Lanton
Finishers: Cat 1: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Renee Scott Sunnyside Sports
2 Laura Trace
3 Carolyn Gutsick Filth and Fury
4 Elise Huggins Upper Echelon Fitness Women's Cycli
5 Sarah Eustis bicycleattorney.com
6 Beth Burns Veloce Racing
7 Mielle Blomberg Team S+M
8 Susan Parsons Super Relax Concept
9 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
10 Jennifer Wardell Mountain View Cycles
11 Ann Kennedy bicycleattorney.com
12 Susan Sherman Showers Pass
13 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Rac
14 Virginie Calme Cyclepath Racing
DNF Heather Wills Embrocation Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Erica Mckenzie Sorella Forte
3 Elaine Prause Super Relax Concept
4 Tara Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
5 Christine Jerko Sorella Forte
6 Sara La barge Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
8 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
9 Karen Henry
10 Sunya Rheryold
11 Silene Rush Team Lazy Tarantulas
12 Jennifer Donnelly Super Relax Concept
13 Amanda Durkee bicycleattorney.com
14 Julie Kramer Team S+M
15 Suzy Renn
16 Bernadette Estrada Veloce Racing
17 Tanya Roe Sorella Forte
18 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary
19 Linda Caporicci Oregon Bike Shop
20 Amanda Darlak Staccato Gelato
21 Kronda Adair Sorella Forte
DNF Jennifer Hagen
DNF Barbara Fisher Sorella Forte
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Christensen Showers Pass
2 Jan Moss Sorella Forte
3 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
4 Lora Melkonian Mountain View Cycles
5 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo
6 Maggie Rising Portland Velo
7 Martina Ralle Sorella Forte
8 Trish Kirchhoff Sorella Forte
9 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness Women's Cycli
10 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team
11 Carol Pelmas Fat Cobra Video
12 Kysa Vassily Team Lazy Tarantulas
13 Anne Zoormajian
14 Sue Hanna Oregon Bike Shop
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walton Brush West End Bikes/Specialized
2 Brian Kesselman Diamond Law Cycling Team
3 Mat Barton Staccato Gelato
4 Joshua Johnston
5 Landon Masterfield
6 James Crowe
7 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sage
8 Adrian Richardson Ruckus Test Team
9 Jake Rosenfeld
10 Sal Collura SLOCUM Race Team
11 Greg Adams Cyclepath Racing
12 Matt Hutchinson Portobello Bicycle Racing
13 John Lin Hammer Velo
14 Ian Eglitis Trinity Bikes
15 Josh Armagost Fat Cobra Video
16 Cole Sprague
17 Adam Schwind
18 Ryan Barrett
19 Graeme Wagoner-lynch Super Relax Concept
20 Seth Patla Gates Belt-Drive / River City Bicyc
21 Jacob Furniss
22 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
23 Ethan Furniss