Log In
Blind Date #2 • Oct 5 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Boeholt
2 Howard Voght
3 Drew Coleman
4 Bill Garcia
5 Mark Chasse
6 Nick Scott
7 R dean Bailey Beaverton Bicycle Club
8 Brad Fritzke
9 Eugene Rinehart
10 Ken Finch
11 Greg Witt
12 Andrew Kenny
13 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo
14 William Parry
15 Jan Paraiso
16 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas
17 Thom Weeks
18 David Backes
19 Mark Jenkins Team S+M
20 Andrew Smith
21 Joseph French
22 Eric Young
23 David Miller
24 Andy Casebeer
25 Nick Schoeps
26 Andrew Nemecek
27 Kevin Veaudry casaus
28 Justin Myers
29 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport
30 Foster Finch
31 Josh Spivey
32 Josh Matthews
33 John Morehead Camas Bike and Sport
34 Chris Ray
35 Patrick Gibson Portland Velo
36 Dean Lee Portland Velo
37 Ian Gleason
38 Chris Valencia
39 Edward Knight Camas Bike and Sport
40 Jeff Holmes
41 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
DNF Bjoern Brunner
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Hagen crank
2 Tina Rainforth Portland Velo
3 Alynda Lingwood Gregg's/Trek
4 Kara Matson Team Lazy Tarantulas
5 Kate Newton-cromwell
6 Lori Brault Portland Velo
7 Kristin Bott Team Slow
8 Liz Welle
9 Alisha Madrone
10 Megan Mahoney
11 Kathryn Laudermilk
12 Juntu Oberg Team Endless Cycle
13 Karie Mawer SWEAT360
14 Trish Jilot Sorella Forte
15 Andrianna Kruger
16 Nita Galambos Team Endless Cycle
17 Kim Fey
18 Devora Rubin Portland Velo
19 Ashley Paul
20 Vanessa Usui
21 Jennifer Liu
22 Maria Patla River City Bicycles
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
2 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
3 Tom Fitzgerald Beaverton Bicycle Club
4 Quinlan Mcintire
5 Justin Day Mud Warriors
6 Brady Stotts Camas Bike and Sport
7 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized
8 Alex Harmon
9 Nathan Rubin
10 Rick Durst
11 Orion York
12 Asher Woods
13 Oliver Mcfadden
14 Poppy Friel
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized
2 Zach Vergillo Camas Bike and Sport
3 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
4 Cameron Millar-griffin NoMads Bicycle Racing Team
5 Mark Van bergen
6 Brady Harmon Team Highlander
7 Ian Mcginnis
8 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sharon Hart Camas Bike and Sport
2 Susannah Hart Camas Bike and Sport
3 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club
4 Hannah Hart Camas Bike and Sport
5 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natalie Shaw
2 Janessa Wilson Camas Bike and Sport
3 Luciana Lenth
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Wisowaty
2 Spencer White
3 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
4 Steve Tyrrill
5 Damon Schaefer
6 Shannon Boroff
7 James Bender Beaverton Bicycle Club
8 Charles David
9 Raymond Crepeau
10 Jeff Steiner Showers Pass
11 Grant Collins Team Bacon
12 Scott Currie
13 Cesar Villanueva
14 Michael Finan
15 Andy Leritz Team S+M
16 Bjorn Clouten
17 Seth Daniels Team Bacon
18 Matt Richmond Showers Pass
19 Matt Radich Dr Will Bar
20 John Prosser Taleo Racing
21 John Martin Team Lazy Tarantulas
22 Michael Clark
23 Steve Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sage
24 Terry Campbell Beermongers Cycle Club
25 Sean Denney bicycleattorney.com
26 Derek Halvorson
27 Michael Chesnut
28 Steve Van bergen
29 Gary Smith
30 Dave Burnard
31 Rick Upton Team Bike Tires Direct
32 David Andres
33 Aaron Campbell
34 Todd Mobley Camas Bike and Sport
35 Devin Flynn Half Fast Velo
36 Alan Reaume
37 Ron Strasser Team S+M
38 Paul Souders
39 Charles Barrett
40 Jamie Fitzgerald Hammer Velo
41 Ronald Kizzian Stumptown Cycling Club
42 Kurt Snyder
43 John Nicholas
44 Carl Davison
45 Jason Skelton
46 Chris Roberts
47 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer
48 Russ Rainforth Portland Velo
49 John Vincent
50 Tom Palke Team Mudman
51 Todd Bauch
52 David Bussey
53 Sean Mccarthy
54 Brian Hansen
55 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team
56 Ron Silverman
57 Peter Gutwald Therapeutic Associates Cycling/Sage
58 Brian d. Hart sr Camas Bike and Sport
59 David Gratke Showers Pass
60 Ben Salzberg Team Slow
61 Dana Swisher
62 Chris Cortez Team Oregon presented by Laurelwood
63 Mark Mcmurtry Bellovaci United
64 James Webb Beaverton Bicycle Club
65 Kevin Fish
66 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
67 Vincent Plaza Team S+M
68 Einar Traa Portland Velo
DNF Steve Porter
DNF Jay Rishel
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 9   Cat 5: 2   Cat ?: 54  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mitchem West End Bikes/Specialized
2 John Weathers Sunset Cycles
3 Jeffery Otto Sunset Cycles
4 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sage
5 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club
6 Justin Serna West End Bikes/Specialized
7 David Pryor
8 Vern Krist Showers Pass
9 Csaba Kormendy Word-RCB
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Snyder bicycleattorney.com
2 Seth Hosmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning
3 Steven Hunter Embrocation Cycling
4 Mike Kath
5 Christopher Bagg Athletes Lounge
6 James Ceccorulli
7 Kolby Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team
8 Pete Rubijono Embrocation Cycling
9 Julien Jaborska
10 Alex Accetta Team Beer
DNF Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Rac
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Crenshaw Staccato Gelato
2 Quinn Jackson DNR
3 Benjamin Farver Jens Voigt's Army
4 Danny Weikel
5 Chris Johnston bicycleattorney.com
6 Todd Stewart
7 Barry O'connor
8 Aaron Lee Staccato Gelato
9 Zachary Utz Ruckus Test Team
10 Doug Minarik
11 Kevin Condron Gentle Lovers
12 Troy Sexton Cycle Smart
13 Jonathan Vinson Gentle Lovers
14 Andy Schlict Revolution Bicycle
15 Sterling Hill
16 Jens Macaller
17 Michael Girard Portland Velo
18 Kameron Vaughn
19 Andy Meeks bicycleattorney.com
20 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
21 Jess Palacios
22 Paul Greenwalt Sunset Cycles
23 Edward Rogers Jens Voigt's Army
24 Jimmy Lingwood Corsa Concepts Cycling Team
25 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
26 Mike Murphy
27 Steve Brown Portland Velo
28 Brian Johnson
29 Satoru Igarashi
30 Craig Armstrong
31 Lloyd Connelly DNR
32 Douglas Duguay
33 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne
34 Richard Fattic Ruckus Test Team
DNF Joseph Ferron
DNF Todd Klapwyk Portland Velo
DNF Steve O'neill
DNF David Dezellem Ironclad Performance Wear
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Miller
2 Gary Szalay
3 Nick Wagner Beermongers Cycle Club
4 Zach Vergillo Camas Bike and Sport
5 Richard Horacek Stumptown Cycling Club
6 Mark Widlund The Spokesmen
7 Sean Kellogg Ruckus Test Team
8 Justin Burton Bellovaci United
9 Michael Dishman
10 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
11 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
12 Robert Thayer
13 Tige Harmon Team Highlander
14 Kyle Kruger
15 Tristan Kern
16 Erik Denninghoff DNR
17 Nicolas Meier
18 Josh Fox
19 David Hymans Metropolis Cycle Repair
20 Alex Bigazzi
21 Dave Wrast The Spokesmen
22 Kyle Heddy Beermongers Cycle Club
23 Ian Mcginnis
24 Robert Bennion Sunset Cycles
25 Will Cortez
26 Kyle Fish
27 Martin Shellard Team Oregon presented by Laurelwood
28 Robert Stefanowicz
DNF Ben Chinberg
DNF Jeremiah Williams
DNF Dan Grabski Portland Velo
DNF Mg Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
DNF Robert Axel anderson
DNF Quentin Wilson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Patla Gates Belt-Drive / River City Bicyc
2 Joe Santos Cyclepath Racing
3 Alex Criss Gates Belt-Drive / River City Bicyc
4 Leland Gilmore River City Bicycles
5 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
6 Walton Brush
7 Ryan Weaver Gates Belt-Drive / River City Bicyc
8 Joshua Johnston
9 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
10 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sage
11 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
12 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
13 Greg Adams Cyclepath Racing
14 John Walrod Gates Belt-Drive / River City Bicyc
15 Mat Barton Staccato Gelato
16 Christopher Ryan Team Slow
17 Jason Borum Jens Voigt's Army
18 Justin Cox
19 Sean Reynolds
20 John Gulick Green Submarine Records
21 David German Hammer Velo
22 Christian Reed Green Submarine Records
23 David Messenheimer Green Submarine Records
24 Steve Tyrrill
25 Andrew Morphis Beermongers Cycle Club
26 Tom Lenth
27 Damon Dimick
28 Shawn Small Ruckus Test Team
29 Owen Daly
30 Arlo Varri
31 Nick Groesz
32 Peter Lines Staccato Gelato
33 Brian Eustis Fat Cobra Video
34 Aaron Radspinner United Finance
35 Erin Goodall Hammer Velo
DNF Samuel Nicoletti Gentle Lovers
DNF Landon Masterfield
DNF Cody Gervasi Jens Voigt's Army
DNF Edward Groth Team Slow
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooke Mcdermid bicycleattorney.com
2 Mielle Blomberg Team S+M
3 Beth Ann orton Team S+M
4 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
5 Sarah Eustis bicycleattorney.com
6 Ann Kennedy bicycleattorney.com
7 Hilary Billington
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jade Koide Team Beer
2 Kim Matheson Team S+M
3 Heather Vanvalkenburg Diamond Law Cycling Team
4 Jenny Powell IRA Ryan Cycles
5 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling
7 Remy Maguire Team S+M
8 Susannah Hart Camas Bike and Sport
9 Erin Goodall
10 Sharon Hart Camas Bike and Sport
11 Amy Vantassel Upper Echelon Fitness
12 Leah De forest
13 Michelle Kunec Sorella Forte
14 Anna Kuhlow
15 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team
16 Trish Kirchhoff Sorella Forte
17 Gabi Miller Sorella Forte
18 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary
19 Suzy Renn
20 Erinne Goodell Team Slow
21 Tacia Miller
22 Shirlee Denmead
23 Amy Gervasi
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 20