Log In
Canby Cross-Word Cyclocross Challenge • Oct 1 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Rees Cyclepath Racing
2 Kyle Kruger
3 John Gill
4 Neil Dobler
5 Shea Hawes
6 Travis Talton
7 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport
8 Adam Troxel Team S+M
9 John Morehead Camas Bike and Sport
10 Matt Merenda
11 Edward Rubin
12 Matthew Cohen
DNF Benjamin Barber Word-RCB
Finishers: Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeanne Beko
2 Jj Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary
3 Bethany Candelaria
4 Hazel Gross
5 Karie Mawer
6 Karleta Reierson Sorella Forte
7 Devora Rubin Portland Velo
DNF Traci D'elia Sweetpea Ladies Auxiliary
DNF Deanne Lang
Finishers: Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ross Brody Buy Local Cycling
2 Brett Luelling Portland Bicycle Studio
3 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
4 Ian Leitheiser
5 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
6 Erol Chandler Portland Bicycle Studio
7 Jeff Ballantine Portland Velo
8 Ira Ryan IRA Ryan Cycles
9 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
10 Matt Hall IRA Ryan Cycles
DNF Matt Cline Portobello Bicycle Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Ferron Guinness Cycling Team
2 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes
3 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling
4 Aaron Lee Staccato Gelato
5 Timothy Lang
6 Nathan Agalzoff
7 Dominic Gerbo Staccato Gelato
8 Aaron Tarnow WebCyclery.com
9 Mark Koller Ironclad Performance Wear
10 Christopher Kessler
11 David Andres
12 Robert Christensen Team S+M
DNF Jeremy Garbellano University of Oregon Cycling Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Warnicke
2 Patrick Croasdaile
3 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
4 Dave Murray
5 Patrick Hultgren
6 Dan Saunders
7 Will Cortez
8 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne
2 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
3 Wally Hockman WebCyclery.com
4 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood
5 Tige Harmon
6 Jim Scott
7 Jesse Lopez
8 Thomas Orth Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Rosenberg Hutch's-Eugene
2 Kent Ross Word-RCB
3 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy
4 Brady Harmon Team Highlander
5 Luca Mallon Word-RCB
6 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
7 Brian Morehead Camas Bike and Sport
8 Danni Bernardini Word-RCB
9 Santo Mallon Word-RCB
10 Nathan Rubin
11 Evan Mobley Camas Bike and Sport
12 Reid Schneider
13 Dalton Egger
DNF Asher Woods
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Roy
2 Todd Dye Pacific Power Blue Sky
3 Pat Kudszus Buy Local Cycling
4 Bob Jacobs bicycleattorney.com
5 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
6 Mike Henry
7 Brian Spears Half Fast Velo
DNF T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Foulston Portland Velo
2 Roger Meier Cyclepath Racing
3 Quinn Jackson DNR
4 Michael Lindley Buy Local Cycling
5 Ken James Half Fast Velo
6 Sasha Lacey Portland Velo
7 Dan Werle Team S+M
8 Brian List Bike Central
9 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky
10 Peter Casey Portland Velo
11 Amit Kobrowski Portland Velo
12 Matt D'elia Portland Velo
13 Trig Rogers bicycleattorney.com
14 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
15 Kevin Sundberg Showers Pass
16 Caan Zarosinski Half Fast Velo
17 Eric Aldinger
18 Jimmy Candelaria Close2myart Cycling Team
19 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear
20 Jeff Sanders
DNF Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling
DNF Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo
DNF Greg O'Brien crank
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Niels Thogersen iii
2 John Prosser
3 Matt Savage
4 Chris Miller
5 Ronald Brigham Team ESC Sports - Bio Racer
6 Todd Mobley Camas Bike and Sport
7 Chris Roberts
8 Eric D. Mcmurtry Bellovaci United
9 Marc Lutz
10 Csaba Kormendy Word-RCB
11 Mark Mcmurtry Bellovaci United
12 Charles Barrett
13 Benjamin Tomkin
14 Brian d. Hart sr Camas Bike and Sport
15 Colonel Reynolds Boneyard Cycling
16 David Bussey
17 Darren Pennington
18 Robyn Pfeifer bicycleattorney.com
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johnny Vergis Cyclepath Racing
2 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene
3 David Miller Team Rose City
4 Richard Desmond Upper Echelon Fitness
5 Clint Ebert bicycleattorney.com
6 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club
7 Paul Mautner Team Rose City
8 John Nicholas DNR
9 Bob Brenner
10 Gil Ormerod Team S+M
11 Darell Provencher Team Rose City
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Strasser Team S+M
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elaine Prause Super Relax Concept
2 Karen Henry
3 Tess Weir Kestrel/Imperial River Racing
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ina Mclean Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness Women's Cycli
3 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte
Finishers: Cat 1: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Demoe SLOCUM Race Team
2 Mat Barton Staccato Gelato
3 Sal Collura SLOCUM Race Team
4 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning
5 Jeff Merwin
6 David German Hammer Velo
7 Chris Boeholt
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Camas Bike and Sport
2 Unknown Rider
3 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tina Brubaker Upper Echelon Fitness
2 Jessica Cutler Cucina Fresca
3 Jennifer Cree Upper Echelon Fitness
4 Anna Vaughn Hammer Velo
5 Susannah Hart Camas Bike and Sport
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Cimmiyotti
2 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling
Finishers: Cat ?: 2