Log In
Hood River Double Cross Day Two • Sep 18 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
2 David Hewett The Spokesmen
3 Brian d. Hart sr Camas Bike and Sport
4 Peder Dahl
5 R dean Bailey Beaverton Bicycle Club
6 Nathaniel Wells
7 Dante Solano DNR
8 Chris Blem
9 Taylor Schwartz
10 Shea Hawes
11 Joseph French
12 Michael Kosmala
13 Bjoern Brunner
14 Reginald Lee
15 Thomas J meier
16 Eugene Ezman
17
18 Josh Spivey
19 Ty Mekeri
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meagan Masten
2 Sharon Hart Camas Bike and Sport
3 Laurie Middleton
4 Jennifer Shoseene Trusty Switchblade
5 Marsha Ford
6 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Erin Chips Green Submarine Records
8 Annie Nielson
9 Julie Westlin-naigus Sorella Forte
10 Kara Matson Team Lazy Tarantulas
11 Amy Moody Mountain View Cycles
12 Jj Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary
13 Gina Zandyohostrad
14 Kate Mcgeeney
15 Katina Fischer Camas Bike and Sport
16 Michelle Reitz
17 Marie Major Tireless Velo
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Luelling
2 Molly Cameron
3 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA
4 Ross Brody Buy Local Cycling
5 Matt Fox
6 Ian Leitheiser
7 Matt Mahoney Gentle Lovers
8 Joel Madrone
9 Ding Wilmes Portland Bicycle Studio
10 Nat Johnson Green Submarine Records
11 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood
12 Leland Gilmore River City Bicycles
13 Seth Patla River City Bicycles
14 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
15 Josh Cady Cyclepath Racing
16 Erol Chandler Portland Bicycle Studio
17 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
18 Walton Brush
19 Mathew Hall IRA Ryan Cycles
20 Julian Deiss
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Nelson
2 Kevin Andrews Tireless Velo
3 Colin Dunlap Bend Endurance Academy
4 Danny Weikel
5 Ryan King IRA Ryan Cycles
6 Christopher Van tilburg Mountain View Cycles
7 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling
8 Aaron Lee Staccato Gelato
9 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
10 Tony Matson Team Lazy Tarantulas
11 Jason Borum Jens Voigt's Army
12 David Sterry Green Submarine Records
13 Nathan Hilmer Green Submarine Records
14 Doug Minirak
15 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
16 Byron Breeden
17 John Ayres bicycleattorney.com
18 Justin Burton Bellovaci United
19 Dave Gulick Green Submarine Records
20 William Bazemore
21 Andy Meeks bicycleattorney.com
22 Johan Reitz
23 Christian Reed Green Submarine Records
24 Brian Cimmiyotti
25 Mark Bidezycki
DNF Samuel Rosenberg Hutch's-Eugene
DNF Adam Engelmeyer Team ESC Sports - Bio Racer
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Chapruka Silverado Gallery/Sunnyside
2 Sean Eslinger
3 Craig Armstrong
4 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop
5 Jonathan Miller
6 David Rasca Buy Local Cycling
7 Brian Larson
8 Nick Wagner
9 Gary Szalay
10 Adam Holt
11 Eric Fischer Existential Velo
12 Soren Clark Amnesia
13 Bradley Buselli Oregon Bike Shop
14 Mark Widlund The Spokesmen
15 Todd Davis
16 Brian Petrucci
17 Cullen Guinn
18 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
19 Emerson Webb
20 Erik Denninghoff
21 Brent Butler
22 Ryan Morrisey The Spokesmen
23 Patrick Reedy
24 Juan Ramirez Trinity Bikes
25 Isaac Frost Green Submarine Records
26 Nicolas Meier
27 Zeph Shephard
DNF Dan Dellitt
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Coker HPChiro/Alpine Mortgage Planning
2 Mike Hall
3 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
4 Jesse Lopez
5 David Rosen Half Fast Velo
6 Damon Schaefer
7 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
8 Scott Smith
9 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
10 Mike Szwaya bicycleattorney.com
11 Andrew Hayes Mountain View Cycles
12 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas
13 Matt Eisiminger
14 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne
15 Todd Stryker The Spokesmen
16 Tony Dirks Mountain View Cycles
17 Dave Wrast The Spokesmen
18 Benjamin Herring Corsa Concepts Cycling Team
19 Dave Drumm
20 Nathan Roll Metropolis Cycle Repaor
21 Mike Reddig Camas Bike and Sport
22 Leo Call Team Endless Cycle
23 Eric Sletmoe Mountain View Cycles
DNF Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Matt Wilkin
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Rosenberg Hutch's-Eugene
2 Cameron Beard Bend Endurance Academy
3 Lance Haidet MBSEF Cycling Team
4 Naiqwan Pelman Word-RCB
5 Javier Colton Bend Memorial Clinic Total Care Rac
6 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
7 Dawson Stallings Bend Endurance Academy
8 Mitchell Stevens Sunnyside Sports
9 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized
10 Ian Mastenbrook Hammer Velo
11 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
12 Zach Mikkelson Mountain View Cycles
13 Connor Dunn
14 Sam Wiley Mountain View Cycles
15 Tim Stanley
16 Henry Peterson
17 Micah Melkonian Mountain View Cycles
18 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy
19 Rubin Field Field Jerger Cycling
20 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
21 Aaron Lopen Pacific Pedaling
22 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
23 Alex Yount Bend Memorial Clinic Total Care Rac
24 Keegan O'neill Word-RCB
25 Owen Szwaya bicycleattorney.com
26 Linus Clark
27 Quin Mcintyre
28 Jeff Gallantyne Bend Endurance Academy
29 Davis Melkonian Mountain View Cycles
30 Brady Stotts Camas Bike and Sport
31 Ian Steigerwald
32 Johnny Hergert Existential Velo
33 Izaak King Veloce Racing
34 Nathan Limbaugh
35 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
36 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized
37 Van Chrisman Team S+M
38 Joel Eisiminger
39 Jack Nelson Portobello Bicycle Racing
40 Asher Woods
41 Orion York
42 Nicholas Paesler
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 9   Cat 5: 2   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles
2 Sharon Hart Camas Bike and Sport
3 Susannah Hart Camas Bike and Sport
4 Kara Doeschet Pacific Power Blue Sky
5 Anna Petersen
6 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky
7 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
8 Natalie Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sage
9 Kate Ballantyne Bend Endurance Academy
10 Sarah Raulston Mountain View Cycles
11 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
12 Marisa Reid
13 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized
14 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky
15 Sierra Kelly
16 Isabella Jacobs bicycleattorney.com
17 Janessa Wilson Camas Bike and Sport
18 Annika Sandaine
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Sullivan
2 Joe Santos Cyclepath Racing
3 John Mitchem West End Bikes/Specialized
4 Mike Brown
5 John Limbaugh
6 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com
7 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized
8 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sage
9 Mike Schindler Sunnyside Sports
10 Wade Golf Half Fast Velo
11 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/Sage
12 Wade Miller Sunnyside Sports
13 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
14 Aaron Leritz Team S+M
15 Thomas Cody Rapha Racing NW
16 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Rac
17 Greg Talbert Rapha Racing NW
18 Doug Evans
19 Eric Lanners Word-RCB
20 Patt Kudszus Buy Local Cycling
21 Robert Uetrecht WebCyclery.com
22 Dave Cockburn bicycleattorney.com
23 Bob Jacobs bicycleattorney.com
24 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct
25 Mike Szwaya
26 Mike Martin Sunnyside Sports
27 Tom Will
28 Jeff Mitchem Rapha Racing NW
29 Scott Jerger Field Jerger Cycling
30 Chad Sage Sunnyside Sports
31 Tim Schauer West End Bikes/Specialized
32 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Luckett Cyclepath Racing
2 Harald Graham West End Bikes/Specialized
3 Nicholas Leritz Team S+M
4 Eric Wittinger Fat Cobra Video
5 Steve Dale bicycleattorney.com
6 Karl Mikkelson Mountain View Cycles
7 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky
8 Michael Lindley Buy Local Cycling
9 Dan Werle
10 Eric Larsen Cyclepath Racing
11 Marcelo Silva Half Fast Velo
12 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Rac
13 Paul Zagacki bicycleattorney.com
14 Eric Teel
15 Mike Rabinowitz Tireless Velo
16 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
17 Johnny Burrell Filth and Fury
18 Shannon Boroff
19 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sage
20 Roger Meier Cyclepath Racing
21 Tony Curtis
22 Mike Abel
23 Derek Mccammon Half Fast Velo
24 Brian Schiller Guinness Cycling Team
25 Charles Thomas Boneyard Cycling
26 David Pryor Field Jerger Cycling
27 Drew Holmes WebCyclery.com
28 Eric Moody Mountain View Cycles
29 Mark Damon Hutch's-Eugene
30 Dan Wolnick WebCyclery.com
31 Andrew Peterson Existential Velo
32 Scott Mcknight Team Bike Tires Direct
33 Dylan Cernitz Half Fast Velo
34 Kenneth Pace Team S+M
35 Danny Knudsen bicycleattorney.com
36 David Ripp West End Bikes/Specialized
37 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
38 Eric Aldinger
39 Tony De cordoba bicycleattorney.com
40 Varner Seaman Existential Velo
41 Mark Hall
42 Quinn Jackson DNR
DNF Danny Lopez West End Bikes/Specialized
DNF Scott Goodrich West End Bikes/Specialized
DNF Peter Casey Portland Velo
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Nelson Green Submarine Records
2 Phillip Ohnstad
3 Jay Wisowaty
4 Judson Mccauley The Spokesmen
5 Csaba Kormendy Word-RCB
6 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
7 Paul Hamerton-kelly
8 Andy Leritz Team S+M
9 Evan Saks Amnesia
10 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
11 Paul Schipper
12 Lloyd Connelly DNR
13 Peter Seelig Dr Will Bar
14 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky
15 Steve Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sage
16 Michael Dehner
17 Ed Fischer Camas Bike and Sport
18 Tom Chaimov
19 Damon Schaffer
20 David Dorocke
21 Shane Demars
22 Cliff Allen
23 Jeff Steiner Showers Pass
24 Matt Richmond Showers Pass
25 John Martin Team Lazy Tarantulas
26 Chris Roberts
27 Peter Gutwald Therapeutic Associates Cycling/Sage
28 Ed Chrisman
29 Colonel Reynolds Boneyard Cycling
30 Mike Taylor Boneyard Cycling
31 Erick Nelson Portobello Bicycle Racing
32 Darren Pennington
33 Webster Wilson
34 Joe Gomez Team Mudman
35 Charles Barrett
36 Mark Craig
37 Mark Mcmurtry Bellovaci United
38 Joe Saloon Word-RCB
39 Rich Hannah
40 Scott Hamness
41 James Webb Beaverton Bicycle Club
42 Matt Savage
43 Andy Barram Boneyard Cycling
DNF Patrick Meigs Team Mudman
DNF Raymond Crepeau
DNF Rob Kerr Boneyard Cycling
DNF Tom Niland
DNF Chris Barney Therapeutic Associates Cycling/Sage
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness
2 John Wilson Pacific Power Blue Sky
3 Jeff Mitchem Rapha Racing NW
4 Michael Nyberg Sunnyside Sports
5 Johnny Vergis Cyclepath Racing
6 Alan Ott
7 Kurt Robinson bicycleattorney.com
8 Mark Bradley
9 George Smith Webcor Alto Velo
10 Terry Knight
11 Jeff Parker Super Relax Concept
12 Joseph Hoerner
13 Doug Smith
14 Steve Peterson
15 Dan Macnaughton Cyclepath Racing
16 Dave Luoma Guinness Cycling Team
17 Robert Dobrey Mountain View Cycles
18 Daniel Melkonian
19 Tim Ellerbruch
20 Kevin O'connell Hammer Velo
21 Dan Davis WebCyclery.com
22 John O'Brien West End Bikes/Specialized
23 Brian Smith WebCyclery.com
24 Mark Hildebrandt Portland Velo
25 Jeff Melson
26 Dan Houghton Showers Pass
27 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene
28 Mark Stoller
29 John Nicolas DNR
30 David Gratke Showers Pass
31 Andrew Wilson
32 Ken Finch
33 Dan Burton Team S+M
34 Mark Jenkins
35 Paul Comfort
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Strasser Team S+M
2 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports
3 Amory Cheney
4 Larry Stryker The Spokesmen
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Renee Scott Sunnyside Sports
2 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com
3 Beth Burns Veloce Racing
4 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
5 Laura Trace
6 Julie Swearingen Mountain View Cycles
7 Elise Huggins Upper Echelon Fitness Women's Cycli
8 Michelle Bazemore Sunnyside Sports
9 Jennifer Wardell Mountain View Cycles
10 Sarah Eustis bicycleattorney.com
11 Angela Mart WebCyclery.com
12 Cynthia Engel WebCyclery.com
13 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Rac
14 Gina Miller Sunnyside Sports
15 Sarah Sturdy Tireless Velo
16 Shannon Holt Super Relax Concept
17 Joanne Stevens Sunnyside Sports
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Parsons
2 Karen Kenlan Sunnyside Sports
3 Jill Peterson
4 Tessa Sugahara Sorella Forte
5 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
6 Suzy Renn
7 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
8 Amy Tarnow WebCyclery.com
9 Cassie Nobbs
10 Cara Vangorder Sorella Forte
11 Tess Weir
12 Danielle Machon Team Beer
Finishers: Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ida Mclean Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Karen Kenlan Sunnyside Sports
3 Katherine Christensen Showers Pass
4 Lora Melkonian Mountain View Cycles
5 Cary Schwartz Bend Memorial Clinic Total Care Rac
6 Jill Ballantyne Sunnyside Sports
7 Mary Daly
8 Andrianna Kruger
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
2 Matt Mahoney Gentle Lovers
3 Matt Hutchinson Portobello Bicycle Racing
4 Mat Barton Staccato Gelato
5 John Lin Hammer Velo
6 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sage
7 Cole Sprague
8 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
9 Ian Eglitis Trinity Bikes
10 Joe Santos Cyclepath Racing
11 Josh Cady Cyclepath Racing
12 Sal Collura SLOCUM Race Team
13 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning
14 Dave Cockburn bicycleattorney.com
15 Josh Armagost Fat Cobra Video
16 Graeme Wagoner-lynch Super Relax Concept
17 Eric Wittinger Fat Cobra Video
18 Chase Banna
19 Darrin Joos
20 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repaor
21 Steve Dale bicycleattorney.com
22 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repaor
23 Seth Patla River City Bicycles
24 Cody Gervasi Jens Voigt's Army
25 Ed Worcester
26 David Hymans Metropolis Cycle Repaor
27 John Climaldi
DNF David Burke
DNF Brandon Rothauge
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Brigette Brown
3 Erin Playman Gentle Lovers
4 Rachel Bagley IRA Ryan Cycles
5 Christy Love Team S+M
6 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness Women's Cycli
7 Kristi Carver Upper Echelon Fitness
8 Mielle Blomberg Team S+M
9 Audrey Brown
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laurie Hotovy Team S+M
2 Kristen Minarik bicycleattorney.com
3 Hannah Moore Green Submarine Records
4 Kim Matheson Team S+M
5 India King IRA Ryan Cycles
6 Nicole Cimmiyotti
7 Joy Armagost Fat Cobra Video
8 Emily Mckissock Tireless Velo
9 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling
10 Jenn Levo Ironclad Performance Wear
11 Beth Flanagan
12 Susannah Hart Camas Bike and Sport
13 Sarah Hunter Green Submarine Records
14 Deeann Nelson
15 Colleen Flaherty
16 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events
17 Amy Tarnow
18 Krissy Brunsman Green Submarine Records
19 Erika Miranda Trusty Switchblade
20 Jenny Powell West End Bikes/Specialized
DNF Erin Goodall Hammer Velo
DNF Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 19