Log In
GPMC: Hood River Double Cross • Sep 17 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4
0
0
5
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
?
Moisture
?
Accel
5
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Baier
2 Jon Nelson Team ESC Sports - Bio Racer
3 Ben Braxley
4 R dean Bailey Beaverton Bicycle Club
5 Nathaniel Wells
6 Dan Wiley
7 Chad Butler
8 Charles Linke
9 Alex Barton
10 Yutaka Yokote Capitol Velo
11 Thomas J meier
12 Dan Grabski Portland Velo
13 Chantal Angot Team ESC Sports - Bio Racer
14 Quasar Bennett
15 Charles Donaldson ii Medoyeff Vodka/Team CycleOne
DNF Dante Solano DNR
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jill Peterson
2 Shelly Dunlop
3 Laurie Middleton
4 Erin Chips Green Submarine Records
5 Elisabeth Mahoney
6 Carly Heron
7 Lori Brault
8 Brook Mitterman
9 Traci D'elia Sweetpea Ladies Auxiliary
10 Kristin Bott Team Slow
11 Cory Parker
12 Amy Dunn
13 Kara Matson Team Lazy Tarantulas
14 Melissa Chureau
15 Diana Sephens Green Submarine Records
16 Elizabeth Gintz Mountain View Cycles
17 Brandee Dudzie
18 Marie Major Tireless Velo
19 Rosie Thomas-wiley
DNF Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary
DNF Tanya Langton
DNF Rebecca Cross
Finishers: Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Reeb
2 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA
3 Brett Luelling
4 Molly Cameron
5 Michael Benno Veloce Racing
6 Ross Brody Buy Local Cycling
7 Dave Davis
8 Ian Leitheiser
9 Matt Fox
10 Chad Swanson
11 Nat Johnson Green Submarine Records
12 Seth Hosmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning
13 Zach Winter Guinness Cycling Team
14 Joel Madrone
15 Eric Sheaglen
16 Ding Wilmes Portland Bicycle Studio
17 Erol Chandler Portland Bicycle Studio
18 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Rac
19 David Boerner
DNF Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Andrews Tireless Velo
2 Lance Nelson
3 Colin Dunlap Bend Endurance Academy
4 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
5 Kenneth Reed Green Submarine Records
6 David Caughlin
7 Anthony Broadman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
8
9 Jordan Norris Camas Bike and Sport
10 David Sterry Green Submarine Records
11 Chuck Meyer Sunnyside Sports
12 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
13 Dustin Miller Buy Local Cycling
14 Austin Crenshaw Staccato Gelato
15 Daniel Weike
16 Nathan Agalzoff
17 Andrew Yeoman
18 Dave Gulick Green Submarine Records
19 Sage Brown
20 Nathan Hilmer Green Submarine Records
21 Isaac Frost Green Submarine Records
DNF Nick Hardin Team Finger
DNF Justin Burton Bellovaci United
DNF Christopher Brown Ruckus Test Team
DNF Aaron Tarnow WebCyclery.com
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Miller
2 Steve Williams Buy Local Cycling
3 Craig Armstrong
4 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
5 David Rasca Buy Local Cycling
6 John Baldwin Half Fast Velo
7 Robert k Brown
8 Dan Dellitt
9 Gary Szalay
10 Brent Hansen
11 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop
12 Eric Fischer Existential Velo
13 Brian Petrucci
14 Mark Widlund The Spokesmen
15 Bradley Buselli Oregon Bike Shop
16 Christopher Dieringer
17 Soren Clark Amnesia
18 Paul Souders
19 Brent Butler
20 Isaac Frost Green Submarine Records
21 Todd Davis
22 Bryan Mcgechey
23 Ryan Schimpf Team Bacon
24 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer
25 Grant Collins Team Bacon
26 Erik Denninghoff
27 Chris Barney Therapeutic Associates Cycling/Sage
28 Chris Cortez Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Ryan Morrisey The Spokesmen
DNF Adam Holt
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Dirks Mountain View Cycles
2 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
3 Todd Stryker The Spokesmen
4 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
5 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
6 Jose Rodriguez
7 Andrew Hayes Mountain View Cycles
8 Amory Cheney
9 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne
10 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas
11 Ron Silverman
12 Mark Frost Mountain View Cycles
13 Matt Mongouguette Mountain View Cycles
14 Benjamin Herring Corsa Concepts Cycling Team
DNF Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Matt Wilkin
DNF Mike Estes
Finishers: Cat 2: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Rosenberg Hutch's-Eugene
2 Lance Haidet MBSEF Cycling Team
3 Zach Vergillo Camas Bike and Sport
4 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
5 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
6 Cameron Beard Bend Endurance Academy
7 Connor Dunn
8 Zach Mikkelson Mountain View Cycles
9 Sam Wiley Mountain View Cycles
10 Rubin Field Field Jerger Cycling
11 Tim Stanley
12 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy
13 Elkin Parker Super Relax Concept
14 Ben Borton
15 Brady Harmon Team Highlander
16 Griffin Brenner
17 Quin Mcintyre
18 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles
2 Sarah Raulston Mountain View Cycles
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tre Hendricks Mountain View Cycles
2 William Sullivan
3 John Mitchem West End Bikes/Specialized
4 John Limbaugh
5 Thomas Cody Rapha Racing NW
6 Todd Rosier Portland Velo
7 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sage
8 Russell Cree Upper Echelon Fitness
9 Sean Haider Bend Memorial Clinic Total Care Rac
10 Christopher Van tilburg
11 Mathew Braun Team S+M
12 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/Sage
13 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
14 Robert Vetrecht WebCyclery.com
15 Terry Knight
16 Eric Lanners Word-RCB
17 Mike Martin Sunnyside Sports
18 David Saltzberg Half Fast Velo
19 Buzz Truitt Tireless Velo
20 Tim Schauer West End Bikes/Specialized
21 Chad Sage Sunnyside Sports
22 Paul Formiller Portland Velo
23 David Hart Half Fast Velo
24 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness
DNF Brent Casady
DNF Patt Kudszus Buy Local Cycling
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Luckett
2 Brent Wallace Portobello Bicycle Racing
3 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
4 Andy Barczak Team Bike Tires Direct
5 John Foulston Portland Velo
6 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sage
7 Mike Lindley Buy Local Cycling
8 Roger Meier Cyclepath Racing
9 Carlisle Murray
10 Sean Vergillo Camas Bike and Sport
11 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky
12 Karl Mikkelson Mountain View Cycles
13 Luke Sosnowski
14 Steve Dale bicycleattorney.com
15 Kevin Condron Gentle Lovers
16 Eric Teel
17 Salvatore Bondi Portland Velo
18 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Rac
19 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
20 Hugh Gapay Hammer Velo
21 Ken Benderly bicycleattorney.com
22 Robert Declerk
23 Javad Simonsen Portland Velo
24 Eric Larsen Cyclepath Racing
25 Quinn Jackson DNR
26 Mike Petersen Capitol Velo
27 Casey Davidson bicycleattorney.com
28 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
29 Travis Purser
30 Dan Werle
31 Scott Ballard Half Fast Velo
32 Gantz Jimmy Team Oregon presented by Laurelwood
33 Matt D'elia Portland Velo
34 Amit Robrowski Portland Velo
35 Brian Lynch
36 Jason Zadow Filth and Fury
37 Peter Casey Portland Velo
38 Jeff Wolf Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
39 Eric Moody Mountain View Cycles
40 Charles Thomas
41 Craigan Usher Showers Pass
42 David Dezellem Ironclad Performance Wear
43 Paul Blackburn
44 Brett Johnson
45 Saul Lopez Half Fast Velo
DNF Paul Formiller Portland Velo
DNF Drew Holmes WebCyclery.com
DNF Alan Reaume
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Nelson Green Submarine Records
2 Judson Mccauley The Spokesmen
3 Brad Ryhlick Mountain View Cycles
4 Andy Leritz Team S+M
5 Rob Kerr Boneyard Cycling
6 Michael Dehner
7 Evan Freedman
8 Evan Saks Amnesia
9 Lloyd Connelly DNR
10 Michael Kender Portland Velo
11 Raymond Crepeau
12 Matt Savage
13 Tom Chaimov
14 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
15 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
16 Steve Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sage
17 David Dorocke
18 Rick Bastran
19 Jeff Steiner Showers Pass
20 To, Niland
21 Chris Roberts
22 Tim Ragan
23 Tim Shannon
24 Charles Barrett
25 Rick Zimmerman
26 John Martin Team Lazy Tarantulas
27 David Lofstead
28 Jason Skelton
29 Dante Solano DNR
30 Russ Rainforth Portland Velo
31 Colonel Reynolds Boneyard Cycling
32 Alex Croy The Spokesmen
33 Kevin Wolfe
34 Brad Foster Rogue
35 Darren Pennington
36 Matt Haughey Buy Local Cycling
37 Matthew O'rourke
38 Olivier Ganry
39 James Webb Beaverton Bicycle Club
40 Kevin Vassily Team Lazy Tarantulas
41 Andrew Kaylor Team Water.org
DNF Craig Broberg HPChiro/Alpine Mortgage Planning
DNF Chris Kayser
DNF Kristopher Langdon
DNF Burk Webb Portland Velo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness
2 John Wilson Pacific Power Blue Sky
3 Chris Tauscher
4 Kurt Robinson bicycleattorney.com
5 Alan Ott
6 Joseph Hoerner
7 Doug Smith
8 Jeff Parker Super Relax Concept
9 Steve Peterson
10 Michael Nyberg Sunnyside Sports
11 Gregg Leion Mountain View Cycles
12 Johnny Vergis Cyclepath Racing
13 Dan Macnaughton Cyclepath Racing
14 Robert Dobrey Mountain View Cycles
15 Dave Luoma Guinness Cycling Team
16 Kevin O'connell Hammer Velo
17 Tim Ellerbruch
18 Bruce Cannon
19 Clint Ebert bicycleattorney.com
20 Steve Lacey Showers Pass
21 Richard Desmond Upper Echelon Fitness
22 Brian Smith
23 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene
24 Jeff Tedder Hammer Velo
25 John Nicolas DNR
26 David Gratke Showers Pass
27 Paul Bascom Portland Velo
28 Bob Brenner
29 Gary Smith
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Strasser Team S+M
2 Amory Cheney
3 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports
4 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team
5 Russell Speirn Portland Velo
6 Terry Atwood Portland Velo
7 Einar Traa Portland Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Renee Scott Sunnyside Sports
2 Elise Huggins Upper Echelon Fitness Women's Cycli
3 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
4 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com
5 Beth Burns Veloce Racing
6 Angela Mart WebCyclery.com
7 Laura Trace
8 Jennifer Wardell Mountain View Cycles
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristi Carver Upper Echelon Fitness Women's Cycli
2 Susannah Parsons
3 Karen Kenlan Sunnyside Sports
4 Gwyn Blanton
5 Elaine Prause Super Relax Concept
6 Amy Tarnow WebCyclery.com
7 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
8 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
9 Cassie Nobbs
10 Carol Petersen Capitol Velo
11 Tanya Roe Sorella Forte
12 Tacia Miller
13 Robyn Heifer bicycleattorney.com
Finishers: Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ida Mclean Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Karen Kenlan Sunnyside Sports
3 Cary Schwartz Bend Memorial Clinic Total Care Rac
4 Pam Reid Team Rose City
5 Maggie Rising
6 Martina Ralle Sorella Forte
7 Tina Rainforth Portland Velo
8 Carey Mcnaughton Upper Echelon Fitness Women's Cycli
9 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte
DNF Lorainne Blake Guinness Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Hutchinson Portobello Bicycle Racing
2 Cole Sprague
3 John Lin Hammer Velo
4 Sal Collura SLOCUM Race Team
5 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
6 Greg Adams Bridgetown Velo
7 Ross Brody Buy Local Cycling
8 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood
9 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sage
10 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning
11 Brooke Hoyer Tireless Velo
12 Scott Barker
13 Brian Kesselman Diamond Law Cycling Team
14 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/Sage
15 Craig Armstrong
16 Brandon Rothauge
17 Chase Banna
18 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
19 Andrew Morphis
20 Rich Rosko Hammer Velo
21 Jason Uland
22 James Webb Beaverton Bicycle Club
DNF Devin Flynn Half Fast Velo
DNF Mat Barton Staccato Gelato
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Brigette Brown
3 Beth Ann orton Team S+M
4 Jennifer Cree Upper Echelon Fitness
5 Taylor Shekey Team Beer
6 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness Women's Cycli
7 Mielle Blomberg Team S+M
8 Audrey Brown
9 Lindsay Kandra
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1
2 Hannah Moore Green Submarine Records
3 Erin Goodall Hammer Velo
4 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness Women's Cycli
5 Remy Maguire Team S+M
6 Deeann Nelson
7 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling
8 Anna Saltonstall
9 Heidi Swift Sweetpea Ladies Auxiliary
10 Krissy Brunsman Green Submarine Records
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat ?: 7