Log In
GPMC: David Douglas CX #1 • Sep 3 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
3
0
0
4
0
Dry, 81 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3
Beers
?
Moisture
?
Accel
4
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Wise
2 Rick Upton Team Bike Tires Direct
3 Matt Gilman Capitol Velo
4 Brian Petrucci
5 Jason Vanderzanden
6 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
7 David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning
8 R dean Bailey Beaverton Bicycle Club
9 Brian d. Hart sr Camas Bike and Sport
10 Ben Braxley
11 Mark Langston Beaverton Bicycle Club
12 Kyle Kruger
13 Drew Coleman
14 Mark Chasse
15 Donn Campbell
16 Chris Blem
17 Chad Butler
18 Anthony Sands
19 Sean Graham
20 Anthony Cruz
21 Mike Reddig Camas Bike and Sport
22 Mark Mandigo
23 Joseph French
24 Bryan Kenney
25 Rene Eichmann
26 Andrew Nemecek
27 Merill Theilfeder
28 Nathan Petz
29 Richard Mckee
30 Todd Hubbell Portland Velo
31 Terry Kindschuh
DNF Rickie Guadarrama
DNF Jason Halsey Trusty Switchblade
DNF Bill Lavalley
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness Women's Cycli
2 Sharon Hart Camas Bike and Sport
3 Liz Holt
4 Jaime kathleen Menagh Sorella Forte
5 Hannah Hart Camas Bike and Sport
6 Natalie Ramsland Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary
8 Bethany Candelaria
9 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
10 Jennifer Johnson
11 Jennifer Hagen crank
12 Lori Brault
13 Michelle Johnson
14 Elisabeth Mahoney
15 Katina Fischer Camas Bike and Sport
16 Leila Barker Portland Velo
17 Jj Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary
18 Kristin Bott Team Slow
19 Cammia Kalimanis
20 Abby Lunstrum
21 Gabi Miller Sorella Forte
22 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary
23 Kimberlee Stafford
24 Trish Jilot Sorella Forte
25 Traci D'elia Sweetpea Ladies Auxiliary
26 Sara Bruins
27 Chantal Angot Team ESC Sports - Bio Racer
28 Jennifer Chalmers
29 Heidi Guenin
30 Vanessa Usui
31 Linda Jellison Portland Velo
32 Amanda Janney
33 Brandee Dudzie
34 Tanya Langton
35 Marcia Menche
36 Sandra Krueger Oregon Bike Shop
37 Shelley Dunlop
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Trebon
2 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA
3 Donald Reeb
4 Molly Cameron
5 Dave Davis
6 Ian Leitheiser
7 Jonathan Myers
8 Brett Luelling
9 Brennan Wodtli
10 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
11 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood
12 Nat Johnson Green Submarine Records
13 Jeff Ballantine Portland Velo
14 Matt Fox
15 John Lin Hammer Velo
16 Cary Miller Gentle Lovers
17 Greg Adams Cyclepath Racing
DNF Erol Chandler Portland Bicycle Studio
DNF Samuel Nicoletti Gentle Lovers
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Boerner
2 Kevin Andrews Tireless Velo
3 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling
4 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
5 Joseph Ferron Guinness Cycling Team
6 Jeremy Garbellano University of Oregon Cycling Club
7 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
8 David Sterry Green Submarine Records
9 Jordan Norris Camas Bike and Sport
10 Andrew Yeoman
11 Toby Shultz
12 Matthew Westermeyer
13 Dave Gulick Green Submarine Records
14 David Caughlin
15 Andy Meeks bicycleattorney.com
16 Doug Minirak
17 Troy Sexton Cycle Smart
18 Aaron Lee Staccato Gelato
19 Tyler Bump
20 Steven Basden Half Fast Velo
DNF Mark Koller Ironclad Performance Wear
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dustin Miller Buy Local Cycling
2 Mike Lindley Buy Local Cycling
3 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
4 Adam Engelmeyer Team ESC Sports - Bio Racer
5 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
6 Steve Williams Buy Local Cycling
7 David Heddy Camas Bike and Sport
8 Dan Dellitt
9 Michael Farber The Spokesmen
10 Brad Paymar The Spokesmen
11 Adam Holt
12 Paul Souders
13 Robert Axel anderson
14 Tim Schoonmaker The Spokesmen
15 Douglas Gresham
16 Todd Davis
17 Kyle Mccall
18 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer
19 Tommy Fieweger
20 Blaine Krueger Oregon Bike Shop
21 Dan Saunders
22 Chris Cortez Team Oregon presented by Laurelwood
23 Brandon Bruins
24 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop
DNF Ryan Morrisey The Spokesmen
DNF Martin Saglard
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Hall
2 Tony Dirks Mountain View Cycles
3 Scott Smith
4 Jose Rodriguez
5 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
6 Ryan Smith Hammer Velo
7 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
8 Jim Scott
9 Winslow Lewis Capitol Velo
10 Tige Harmon
11 Dwayne King Portobello Bicycle Racing
12 Drew Tracy Project London 2012
13 Dave Wrast The Spokesmen
14 Benjamin Herring Corsa Concepts Cycling Team
15 Jesse Lopez
16 Eric Giacchino The Spokesmen
DNF John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Beard Bend Endurance Academy
2 Colin Dunlap Bend Endurance Academy
3 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
4 Zach Standish Therapeutic Associates Cycling/Sage
5 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
6 Zach Vergillo Camas Bike and Sport
7 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
8 Elkin Parker
9 Justin Ziehnert
10 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy
11 Micah Melkonian
12 Brady Harmon Team Highlander
13 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
14 Eben Horacek Stumptown Cycling Club
15 Tim Stanley
16 Miles Scheuering
DNF Trevor Schauer West End Bikes/Specialized
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sharon Hart Camas Bike and Sport
2 Susannah Hart Camas Bike and Sport
3 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles
4 Marisa Reid
5 Sarah Raulston Mountain View Cycles
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Sullivan
2 Joe Santos Cyclepath Racing
3 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized
4 Jared Roy
5 Slate Olson
6 Brent Casady
7 William Goritski Tireless Velo
8 Russell Cree Upper Echelon Fitness
9 Michael Jones Mountain View Cycles
10 Adnan Kadir
11 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sage
12 Mathew Braun Team S+M
13 Greg Talbert Rapha Racing NW
14 Christopher Van tilburg Mountain View Cycles
15 Mike Stockton Capitol Velo
16 Buzz Truitt Tireless Velo
17 David Saltzberg Half Fast Velo
18 Bob Jacobs bicycleattorney.com
19 Robert Huff Half Fast Velo
20 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct
21 Tim Schauer West End Bikes/Specialized
22 Aric Rist Half Fast Velo
DNF Brian Spears Half Fast Velo
DNF Paul Anderson Half Fast Velo
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kale Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning
2 Harald Graham West End Bikes/Specialized
3 Brent Wallace Portobello Bicycle Racing
4 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
5 John Foulston Portland Velo
6 Sean Vergillo Camas Bike and Sport
7 Kevin Condron Gentle Lovers
8 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky
9 Nicholas Leritz Team S+M
10 Gary Allen Close2myart Cycling Team
11 Andy Barczak Team Bike Tires Direct
12 Sasha Lacey Portland Velo
13 Mike Rosenfeld Half Fast Velo
14 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sage
15 Luke Sosnowski
16 Derek Mccammon Half Fast Velo
17 Murray Carlisle Tireless Velo
18 Ken Benderly bicycleattorney.com
19 Quinn Jackson DNR
20 Mike Rabinowitz Tireless Velo
21 Kevin Drake Close2myart Cycling Team
22 Curtis Loeb
23 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
24 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/Sage
25 Jonathan Vinson Gentle Lovers
26 Scott Mcknight Team Bike Tires Direct
27 Javad Simonsen Portland Velo
28 Michael Choate Team Oregon presented by Laurelwood
29 Trig Rogers bicycleattorney.com
30 Craigan Usher Showers Pass
31 Justin Acciavatti Medoyeff Vodka/Team CycleOne
32 Christopher Smith Showers Pass
33 Casey Davidson bicycleattorney.com
34 Matt D'elia Portland Velo
35 Jonathan Harbin
36 Mark Damon Hutch's-Eugene
37 Jay Wisowaty
38 David Rosen Half Fast Velo
39 Andrew Peterson Existential Velo
40 Robert Christensen Team S+M
41 Dylan Cernitz Half Fast Velo
42 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
43 Karole j. Durkee jr bicycleattorney.com
44 Eric D. Mcmurtry Bellovaci United
45 Jimmy Candelaria Close2myart Cycling Team
46 Varner Seaman Existential Velo
47 Danny Knudsen bicycleattorney.com
48 Rodney Wamsley Medoyeff Vodka/Team CycleOne
49 Jim Stuck Portobello Bicycle Racing
50 Todd Klapwyk Portland Velo
51 Shannon Boroff
52 Mike Murphy
DNF Salvatore Bondi Portland Velo
DNF Alan Reaume
DNF Bill Carslay
DNF Roger Meier Cyclepath Racing
DNF James Newman HPChiro/Alpine Mortgage Planning
DNF David Ripp West End Bikes/Specialized
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 49  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Leritz Team S+M
2 Marc Romano Portobello Bicycle Racing
3 Larry Chow Portland Velo
4 Rick Wilks Tireless Velo
5 Kevin Thompson Half Fast Velo
6 Chris Nelson Green Submarine Records
7 Richard Horacek Stumptown Cycling Club
8 A Freeman Trusty Switchblade
9 Michael Kender Portland Velo
10 Cesar Villanueva
11 Travis Purser
12 Amit Kobrowski Portland Velo
13 Rob Kerr Boneyard Cycling
14 Chris Miller
15 Geoff Wittreich
16 David Doughty Portland Velo
17 Tom Chaimov
18 Tim Goss Tireless Velo
19 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
20 Damon Schaffer
21 Michael Dehner
22 Kristopher Langdon
23 Judson Mccauley The Spokesmen
24 Jeff Hendricks The Spokesmen
25 Nate Sweet Pacific Power Blue Sky
26 David Szymanski
27 Mike Emerson Capitol Velo
28 Greg Kempthorn Sunset Cycles
29 David Lofstead
30 Todd Mobley Camas Bike and Sport
31 Sam Shiffman Portland Velo
32 Charles Barrett
33 Mark Mcmurtry Bellovaci United
34 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team
35 Jonathan Modie Team S+M
36 James Webb Beaverton Bicycle Club
37 Ben Tomkins
38 Jeff Steiner Showers Pass
39 Matthew Cordeiro
40 Alex Croy The Spokesmen
41 Rick Zimmerman
42 Russ Rainforth Portland Velo
43 Jason Skelton
44 Joe Doebele Portobello Bicycle Racing
45 Colonel Reynolds
46 Dan Larson Half Fast Velo
47 Kevin Wolfe
48 Matt Haughey Buy Local Cycling
49 Todd Shank Tireless Velo
50 Eric Scheuering
51 Doug Malnati
52 Scott Mccall
53 Andrew Kaylor Team Water.org
DNF Ed Fischer Camas Bike and Sport
DNF Chris Nygaard
DNF Tim Shannon
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 46  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johnny Vergis Cyclepath Racing
2 Terry Knight
3 Joseph Hoerner
4 Chris Tauscher
5 Gregg Leion Mountain View Cycles
6 Jeff Parker
7 Dave Luoma Guinness Cycling Team
8 Kevin O'connell Hammer Velo
9 Clint Ebert bicycleattorney.com
10 Richard Desmond Upper Echelon Fitness
11 Steve Lacey Showers Pass
12 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood
13 Daniel Melkonian
14 Tracy Marks
15 David Gratke Showers Pass
16 Edward Braker
DNF Jon Gornick Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Robert Dobrey Mountain View Cycles
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Strasser Team S+M
2 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team
3 Russell Speirn Portland Velo
4 Terry Atwood Portland Velo
5 Malcolm Johnson Portland Velo
6 Einar Traa Portland Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elise Huggins Upper Echelon Fitness Women's Cycli
2 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
3 Beth Burns Veloce Racing
4 Eileen Kelly-foulston
5 Sarah Eustis bicycleattorney.com
6 Elaine Bothe Sorella Forte
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Parsons
2 Kristi Carver Upper Echelon Fitness Women's Cycli
3 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear
4 Holly Kotsovos Tireless Velo
5 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
6 Michelle Johnson
7 Tanya Roe Sorella Forte
DNF Stephanie Croy Ironclad Performance Wear
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Goritski Tireless Velo
2 Pam Fairchild Tireless Velo
3 Pam Reid Team Rose City
4 Martina Ralle Sorella Forte
5 Lora Melkonian
6 Tina Rainforth Portland Velo
7 Chris Sheer Team Rose City
8 Renata Hahn Team Rose City
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Demoe SLOCUM Race Team
2 Mat Barton Staccato Gelato
3 Adrian Olmstead Portland Bicycle Studio
4 Brian Kesselman Diamond Law Cycling Team
5 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
6 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sage
7 John Gulick Green Submarine Records
8 Brooke Hoyer Tireless Velo
9 Steve Tyrrill
10 Scott Barker
11 Rich Rosko Hammer Velo
12 David Hymans
13 Mike Cobb Portobello Bicycle Racing
14 Caan Zarosinski Half Fast Velo
15 Bill Hall
DNF Jordan Freeauf
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rhonda Morin Sorella Forte
2 Erin Playman Gentle Lovers
3 Abby Watson
4 Susan Peithman Upper Echelon Fitness
5 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness Women's Cycli
6 Laura Trace
7 Mielle Blomberg Team S+M
8 Jennifer Cree Upper Echelon Fitness
9 Sara Fletcher
10 Susannah Hart Camas Bike and Sport
DNF Elaine Bothe Sorella Forte
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristen Minarik bicycleattorney.com
2 Joanna Mensher Gentle Lovers
3 Hannah Moore Green Submarine Records
4 Erin Goodall Hammer Velo
5 Kristin Wille Hammer Velo
6 Heather Daniel
7 Remy Maguire Team S+M
8 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness Women's Cycli
9 Deeann Nelson
10 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
11 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events
12 Caitlin Trahan
13 Hannah Hart Camas Bike and Sport
14 Krissy Brunsman Green Submarine Records
DNF Heidi Swift Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 9