Log In
Tennessee State Championships • Jan 16 2011
0
0
0
0
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Carlsen Tri Cities Road Club
2 Tim Bell Krystal Cycling Team
3 Sean Eidemiller Micro Metals - Bike Zoo / SCO
4 Michael Crouch TVB Race/ Tomato Head
5 Hank Booth
6 Ed Jaramillo MOAB/Middle Tennessee Velo
7 Scott Smith TVB Race/ Tomato Head
8 Michael Walters Tri Cities Road Club
9 Rich Kidd Micro Metals - Bike Zoo / SCO
10 Nathan Newton Road Less Traveled
11 Jason Lewis Barberitos pb Everedy Endurance
12 Drew Mcintosh TVB Race / Tomato Head
13 David Lane Micro Metals/Bike Zoo
14 Greg Casteel Harper Auto / Knox Velo
DNF Dwayne Letterman MSG Cyclocross
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Bailey Tri Cities Road Club
2 Tony Adair SVMIC Cycling
3 Nolan Tankersley Tri Cities Road Club
4 Brent Baker Tri Cities Road Club
5 Chris Cannon Tri Cities Road Club
6 Conner Tankersley Tri Cities Road Club
7 Brad Reed Unattached
8 Robert Bailey Tri Cities Road Club
9 Aaron Casey MSG Cyclocross
10 Jared Abel Milligan College
11 David Bassett Micro Metals - Bike Zoo / SCO
12 Jeremy Cobb
13 Bill Parsons Krystal / SCV
14 Hollie Ernest TVB Race / Tomato Head
15 Anthony Williams Unattached
16 Michael Taglio MOAB / Middle Tennessee Velo
17 Joey Carico
18 Phillip Burgess TVB Race / Tomato Head
19 Larry Tomlinson Unattached
20 Daniel Boles Tri Cities Road Club
21 Jeff Linnen Tri Cities Road Club
22 Andy Mullins Unattached
23 Bruce Boles
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 15   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Bailey Tri Cities Road Club
2 Nolan Tankersley Tri Cities Road Club
3 Conner Tankersley Tri Cities Road Club
4 Jessica Lang East TN Junior Cycling
5 Jordan Lewis MSG Cyclocross
6 Bruce Boles
7 Garrett Smith Tri Cities Road Club
8 Anthony Bailey Unattached
9 Grace Bishop MSG Cyclocross
10 Alan Boles
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Stewart Tri Cities Road Club
2 Michael Biegalski Melting Pot / Knox Velo
3 Dwain Miller Unattached
4 Michael Seek Tri Cities Road Club
5 Kurt Page MOAB / Middle Tennessee Velo
6 Steven Ragle Cumberland Transit Cycling
7 Mark Fasczewski Krystal / SCV
8 Dwight Smith Tri Cities Road Club
9 Cooper Magli Cumberland Transit Cycling
10 Jamie Scott
11 Greg Casteel Harper Auto / Knox Velo
12 Scott Somershoe Cumberland Transit Cycling
13 Larry Czarnecki Southern Cycling Operations (SCO)
14 Gregory Miller KnoxVelo Club
15 Mike Patterson MSG Cyclocross
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Myerson Cycle-Smart
2 Jared Nieters Haymarket / SEAVS
3 Jonny Sundt UCI CT Kenda Pro Cycling
4 Andrew Dillman Prochain Cycling
5 Andrew Reardon Van Dessel - Real Design
6 Mitchell Kersting Bob's Red Mill p/b Focus Bikes
7 Colin Reuter crossresults.com p/b JRA Cycles
8 David Wilcox Pedro's Grassroots Cycling Club
9 Stephen Bassett Micro Metals - Bike Zoo / SCO
10 Christopher Nevitt Bob's Red Mill p/b Focus Bikes
11 Eric Wondergem Hup United
12 Stefan Swecker Lindsey Wilson College
13 Jacob Prater Cycology Bicycles
14 Michael Biegalski Melting Pot / Knox Velo
15 Mike Kennedy Bob's Red Mill
DNF Shawn Adams Carbon Racing
DNF Katriel Statman Bard College
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Nieters Haymarket / SEAVS
2 Jeremy Chandler Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
3 Michael Walters Tri Cities Road Club
4 Tim Bell Krystal Cycling Team
5 Anthony Angevine River City Bicycles
6 Ben Appleby ETSU Cycling
7 Michael Seek Tri Cities Road Club
8 Jamie Scott
9 Daniel Boles Tri Cities Road Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kimberly Flynn Grace Law - Trek p/b Vantaggio / SC
2 Margaret Thompson Team Hammer Nutrition
3 Jessica Owings SVMIC Cycling
4 Kim Bishop Barberitos pb Everedy Endurance
5 Shannon Mathis Grace Law - Trek p/b Vantaggio / SC
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Ragle Cumberland Transit Cycling
2 Emily Magli Cumberland Transit Cycling
3 Kristi Hawken Grace Law - Trek p/b Vantaggio / SC
4 Marsha Williams Cumberland Transit Cycling
5 Stephanie Rynas Mystique Cycling Team / SCV
6 Robin Roark Tri Cities Road Club
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Nieters Haymarket / SEAVS
2 Everett Baker Tri Cities Road Club
3 Jason Lewis Barberitos pb Everedy Endurance
4 Dwight Smith Tri Cities Road Club
5 Drew Mcintosh TVB Race / Tomato Head
6 Jordan Lewis MSG Cyclocross
7 Alan Sparks East Tennessee State University
8 Greg Carr GRT Racing
9 Anthony Duncan
10 Jesse Raleigh
11 Mark Spencer
12 Garrett Smith Tri Cities Road Club
13 Scott Smith TVB Race/ Tomato Head
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat ?: 4