Log In
Stark Velo Cyclocross • Sep 25 2010
0
0
0
0
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Hershberger Orrville Cycling Club 26:15:00
2 Michael Maher Ag3r 26:32:00
3 Erick Madis Project Velo - One Call Now 26:39:00
4 P Smith unattached 27:19:00
5 Brandon Hausen Solon Bikes 27:26:00
6 Jim Laing Stark Velo 27:50:00
7 Weston Flickinger Summit Freewheelers 27:55:00
8 Chris Leppla unattached 28:29:00
9 Michael Adams SSC 28:50:00
10 Jason Rapp Snakebite Racing 29:30:00
11 Jamie English SSC 29:40:00
12 Karl Vorndran unattached 29:53:00
13 Phillip Wadsworth Spin Bike Shop 29:58:00
14 James Votaw Stark Velo 30:05:00
15 Zax Chappell unattached 30:22:00
16 Marshall Leininger Stark Velo 30:23:00
17 Richard Grella Stark Velo 30:31:00
18 Eric Fassnacht unattached 30:32:00
19 Thomas Wilson unattached 30:39:00
20 Morris Wheeler Shaker Cycling 30:43:00
21 Jos Belich unattached 31:00:00
22 Dean Sauer Spin Bike Shop 31:21:00
23 Edson Madis Project Velo - One Call Now 31:31:00
24 Andrew Mangano Stark Velo 31:55:00
25 Dave Schalmo unattached 32:15:00
26 Kevin Galzcki unattached 34:55:00
27 Dale Seeds Stark Velo 35:29:00
28 Rich Thompson unattached
29 Mike Cousino unattached
30 Aaron Bovalino Beaver Valley Velo
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 19   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Martin Panther 59:45:00
2 Matt Weeks Lake Effect Cycling 1:00:12
3 Steve Twining Trek 1:00:38
4 Daniel Quinlan Carbon Racing 1:00:40
5 Ernesto Marenchin Speedgoat.com 1:02:20
6 Karl Vanderwood Montana Velo 1:02:37
7 Jason Halloran Spin - RR Donnelley 1:02:37
8 Erik Lesco Panther 1:03:20
9 Cameron Jackson CCSH-RGF p/b Felt 1:04:26
10 Greg Flecher Carbon Racing 1:04:45
11 James Dieringer Spin - RR Donnelley 1:04:46
12 Rudy Sroka Lake Effect Cycling 1:05:34
13 Nate Loman Lake Effect Cycling 1:05:48
14 David Steiner Spin - RR Donnelley 1:06:06
15 Eric Przepierski Wellness Extension 1:06:25
16 John Ehrlinger Team Spin/RR Donnelly 1:05:50
17 Craig Hannibal Snakebite Racing 1:06:56
18 Ryan Wayne Unattached 1:07:16
19 Anthony Marut Lake Effect Cycling 1:08:02
20 Derek Wilford Spin - RR Donnelley 1:00:01
21 Thomas Humphrey Spin - RR Donnelley 1:00:03
22 Tom Keller Spin - RR Donnelley 1:00:04
23 Robert Sroka Lake Effect Racing 1:01:58
24 William Marut Lake Effect Cycling 1:01:58
DNF Kevin Wahila Pro Graphics DNF
DNF John Proppe Lake Effect Cycling DNF
DNF Mitchell Gabel Asfra flanders DNF
DNF Brendan Jones Beaver Valley Velo DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 12   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samson Mchugh Univ of Pittsburgh 40:00:00
2 Joseph Lydic Unattached 41:16:00
3 Spencer Hackett BI Bicycles 41:20:00
4 Paul Donatelli Stark Velo 42:13:00
5 Christopher Smith Stark Velo 42:33:00
6 Michael Larimer Snakebite Racing 43:00:00
7 Emilio Poggio Unattached 43:06:00
8 Justin Ling Team Awesome 43:16:00
9 Brian Hopkins Ag3r Butler Health Systems 43:18:00
10 Bruce Macdonald Spin - Second Sole 43:29:00
11 Christopher Huck Orville Cycling Club 43:34:00
12 Ben Hay Iron City Bikes 43:44:00
13 John Markstein Team Awesome - Jenis 43:48:00
14 Erin Ford BikeHaus 43:49:00
15 Matt Turi Stark velo 43:58:00
16 Richard Parr Stark Velo 44:05:00
17 Brent Thompson Summit Freewheelers 44:11:00
18 Patrick Conneely Pro Graphics 44:12:00
19 Joel Ronschke Ohio Orthopedic / Moro Cycling 44:13:00
20 Michael Appel DPS Penn 44:14:00
21 Jason Justi Beaver Valley Velo 44:20:00
22 Alexander Kinney Unattached 44:24:00
23 Brian Ramsey Lake Effect Cycling 44:41:00
24 Timm Bauer Team CF - Penn 45:04:00
25 Gary Burkholder Snakebite Racing 45:08:00
26 Michael Carroll Iron City Bikes 45:11:00
27 Dave Bartels Chagrin River Cycles 46:00:00
28 Scott Warren Unattached 46:14:00
29 Kurtis Fraley Ohio Orthopedic / Moro Cycling 46:39:00
30 Michael Schiltz Stark Velo 46:40:00
31 Michael Chapman Orrville Cycling Club 47:16:00
32 Nathan Szabo Lake Effect Cycling 47:24:00
33 Mike Schmidt Unattached 47:25:00
34 John Bodell Spin - RR Donnelley 47:26:00
35 Rick Bennett Unattached 47:30:00
36 David Sawitke Dieringer Cycles 47:35:00
37 William Flecher Stark Velo 47:55:00
38 Joe Stratton Unattached 49:04:00
39 Dan Baraona Snakebite Racing 49:27:00
40 Seth Kafferlin Snakebite Racing 49:51:00
41 Mehul Gala Spin - RR Donnelley 41:00:00
42 Don Frey Snakebite Racing 42:55:00
43 Matthew Bockbrader Spin - RR Donnelley
44 David Trolio Unattached
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 23   Cat 4: 17   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Cousino Snakebite Racing 34:12:00
2 Ryan Madis One Call Now 35:45:00
3 Veda Gerasimek One Call Now 36:23:00
4 Kennedy Adams SSC 31:52:00
5 Zach Wheeler Shaker Cycling 33:10:00
6 Max Hannibal unattached 33:17:00
7 Colin Wadsworth Spin Bike Shop 34:55:00
8 Tad Hannibal unattached 26:15:00
9 Alexandra Bercaw Project Velo - One Call Now
10 Ian Bodell Spin - RR Donnelly
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lee Conner unattached 31:55:00
2 Melody Gerasimek One Call Now 33:56:00
3 Jennifer Petkosek SSSMST 34:27:00
4 Diana Wolff Grunt Girl Racing 26:52:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leah Halloran Spin / Second Sole 44:47:00
2 Samantha Brode Carbon Racing 45:20:00
3 Julie Sroka Lake Effect Cycling 46:48:00
4 Lorena Brown Orrville Cycling 49:20:00
5 Emily Benson Velo Bella 40:46:00
6 Sara Harper Grunt Girl Racing 42:18:00
7 Stacie Truszkowski Steel city Endurance 42:56:00
8 Angela Ridgel Snakebite Racing 47:04:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat ?: 1