Log In
West Hill Shop Cyclocross • Nov 14 2010
4.3
0
0
4.3
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.3
Beers
?
Moisture
?
Accel
4.3
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Milne SEASIDE CYCLES/ANTERO RES 0:56:15
2 David Wilcox PEDROS 0:56:28
3 Keith Gavvin EXPO WHEELMEN 0:56:31
4 Rob Hult GEAR WORKS/SPIN ARTS 0:57:07
5 Cary Fridrich EMBROCATION CYCLCING JOURN 0:57:13
6 Colin Reuter CROSSRESULTS.COM P/B JRA 0:58:00
7 Evan Huff BIKEREG.COM 0:58:09
8 Todd Bowdon CVC-SUBARO 0:59:15
9 Jacob Robertson NORM'S SKI AND BIKE 0:59:27
10 Joshua Wilcox 503 CYCLWORX 0:59:29
11 Adam St. germain CIRCLE A CYCLES 1:00:01
12 Ed Meyer 1:00:08
13 Matt Green SPOOKY CYCLES 1:00:19
14 Sean Kennedy COMPETITIVE EDGE RACING LAP
DNF Jonathan Awebuch SWEETOPENROADS.COM/P/B
DNF James Harmon CYCLEWORX
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristopher Dobie 0:38:57
2 Gregory Vigneaux GEARWORKS/SPIN ARTS 0:39:00
3 Patrick Shank 0:39:04
4 Richard Bardwell CLR-CLRRACING.COM 0:39:09
5 Andy Gould BLUE STEEL CYCLERY 0:39:35
6 Ben Koons 0:39:43
7 George Hanna FLYING PENGUINS 0:39:45
8 Christopher Raymond COLAVITA RACING INC. 0:39:46
9 Jerry Chabot Cyclocrossracing.com 0:39:46
10 Gregory Brown DRUMMOND CUSTOM CYCLES 0:39:46
11 Jacob Colvin IRS MEDIC 0:40:50
12 Scott Frison DEVILS' GEAR BIKE SHOP 0:41:10
13 Ethan Parsons JOE'S GARAGE 0:41:12
14 Kenny Ambach ZARCONATA RACING 0:41:17
15 Matt Williams IF GRASSROOTS 0:41:25
16 Ronnie Steers HUP UNITED 0:41:33
17 James Norris FLYING PENGUINS 0:42:23
18 Gregory Shea GREAT MTN MULTISPORT 0:42:23
19 PJ McQuade MINUTEMAN ROAD CLUB 0:43:25
20 Mark Bernard HUP UNITED 0:42:38
21 John Witmer GMBC/Synergy Fitness 0:42:38
22 Nathaniel Herz 0:42:46
23 Michael Harney NBX 0:42:52
24 John Abrahamsen FLYING PENGUINS 0:43:47
25 John Berlinger PUTNEY/WEST HILL 0:44:09
26 Mike Kavanaugh MAD RIVER RIDERS 0:44:22
27 Tim Payne BENNININGTON CYCLE CLUB 0:44:38
28 Craig Ross STAE 11/FUSIONTHINK 0:44:58
29 Robert Magadini 0:45:27
30 Taylor Valentine BACON LAP RACING/DEVILS GE LAP
31 Mike Dameron COX COMMUNICATIONS CYCLING LAP
DNF Cosmo Catalano SWEETOPENROAD.COM
DNF Nate Lachance COMPEDGE/KIDNEYPROJECT
DNF David Connery CORNER CYCLE
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 21   Cat 4: 3   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Owens BELGEN CYCLES 0:41:50
2 Sean Suprenant CYCLOCROSSRACING.COM LAP
3 Xavier Koontz miller LAP
DNF Alex Lehmann CYCLELOFT VELO DNF
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Follen MAINE COAST CYCLING TEAM 0:36:57
2 Nathan Hamm 0:37:20
3 Nathaniel Herz CROSSRESULTS.COM 0:38:21
4 Jacob Warshaw UVM CYCLING 0:38:26
5 Matthew Colby KNOWLEDGE 0:39:18
6 Jay Bartlett HUP UNITED 0:39:50
7 Michael Mccray 0:40:05
8 Dana Greenlaw UVM CYCLING 0:40:54
9 David Keppler BIKEMAN.COM 0:44:19
DNF Eli Levine DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Owens BELGEN CYCLES 0:24:00
DNF Jake Niedziela DNF
DNF Ryder Molongoski DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron House HWC 0:44:13
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sheldon Miller BIKEMAN.COM 0:38:21
2 Jeffrey Molongoski JOE'S GARAGE 0:38:24
3 Matthew Myette ZANCONATO RACING 0:38:38
4 Johannes Huseby CANNONDALE 0:38:40
5 David Connery CORNER CYCLE 0:38:48
6 Stephan Marcoux BIKEMAN.COM 0:38:57
7 Adam Whitney SEVEN/NOTURBES/FITWERX 0:39:02
8 Scott Levreautl JOE'S GARAGE 0:39:05
9 Steve Roszko BIKEREG.COM/JOE'S GARAGE 0:39:42
10 Tom Horrocks X-MEN 0:39:48
11 Kevin Buckley ESSEX COUNTY VELO/PBM CA 0:39:56
12 Wade Summers HORST-BENIDORM-PROPERTY 0:40:30
13 Scott Brooks NEBC 0:40:57
14 Carl Ring SEVEN CYCLES-NHCC 0:40:59
15 Jason Moriarty COLAVITA RACING INC. 0:41:35
16 John Buser PARADISE RACING 0:41:47
17 Michael Zocchi CROSSRESULTS.COM 0:43:04
18 Matt Spence ONION RIVER RACING 0:43:11
19 Michael Whitfield HUP UNITED 0:44:28
20 Jeff Papineau CYCLONAUTS RACERS 0:45:07
21 Joe Rodrigues CYCLONAUTS RACERS 0:45:10
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopehr Owen 0:37:19
2 Chris Northcott BEAM TEAM RACING 0:37:38
3 Ted Hall ACIDOTIC RACING 0:38:52
DNF Scott Struve BEER DNF
DNF Richard Beard CLAREMONT CYCLE DEPOT DNF
DNF Matt Williams IF GRASSROOTS DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Geoff Mcintosh NHCC 0:40:15
2 Matthew Domnarski HORST-BENIDORM-PROPERTY 0:40:17
3 Eric J. Carlson BLUE STEEL CYCLERY 0:40:18
4 Mark Suprenant TEAM TYPE 1 0:40:26
5 Jonathan Tarbox EXPO/SUPERIOR ENERGY 0:40:36
6 Geoffrey House HOUSATONIC WHEEL CLUB 0:41:00
7 Doug Aspinwall JOE'S GARAGE 0:41:30
8 Eiric Marro BOB-GOODALE'S BIKE SHOP 0:41:32
9 Paul Weiss OA/CYCLEMANIA MASTERS 0:41:47
10 Steve Arsenault ANDY'S CYCLE 0:41:47
11 Chip Baker HUP UNITED 0:42:00
12 David Foley BOB-Goodale's Bike Shop 0:42:00
13 Garabed Minasian FORT FACTORY TEAM 0:42:00
14 Richard Labobard SEVEN CYCLES 0:42:07
15 James English SVELTE CYCLES 0:42:57
16 Ed Hamel JOE'S GARAGE 0:43:07
17 Timothy Shea BOB-GOODALE'S BIKE SHOP 0:43:15
18 George Pawle CYCLONAUTS RACERS 0:43:20
19 John Buchheit QUADCYCLES 0:43:20
20 Dave Geissert TOLLAND BIKE/NERAC EARTH 0:43:30
21 Geoff Sullivan EASTERN BLOCK CYCLING CLUB LAP
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 13   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clint Dowd 0:37:59
2 Daniel Marcy GMBC/SYNERGY FITNESS 0:38:09
3 Fran Boudreau NHCC TEAM NH 0:39:13
4 Paul Lussier CYCLONAUTS RACERS 0:39:13
5 Eli Levine 0:39:40
6 Sam Aldridge NHCC/ VELO BELKNAP 0:39:46
7 Donald Crowell MVCX 0:40:17
8 John Torrey CYCLONAUTS RACERS 0:40:36
9 Theo Niedziela 0:41:50
10 Mike Dameron COX COMMUNICATIONS CYCLING 0:42:14
11 Andre Sturm GMBC 0:42:32
12 Jim Airgood HUP UNITED 43:05.0
13 Andreas Taenzer SVELTE CYCLES 0:43:49
14 Lawrence Woolson NORM'S SKI AND BIKE LAP
15 Scott Maynard LAP
16 Charles Schwartz LAP
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 8   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul CURLEY
2 Phillip BANNISTER
3 Peter CROWLEY
4 Steven ABBOTT
5 Alan Lesage LESAGE
6 Steve WHITE
7 Jerry WHITE
8 Shawn Adams HOLMANDER
9 Herbert BATES
10 Edmund BRELSFORD
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sally Annis CROSSRESULTS.COM/P/B JRA 0:39:12
2 Sara Bresnick CROSSRESULTS.COM/PEDALPOWE 0:39:21
3 Andrea Smith LADIESFIRST RACING 0:39:54
4 Linnea Koons EMBROCATION CYCLING JOURNAL 0:41:06
5 Sheila Vibert NHCC 0:41:47
6 Kate Northcott BEAM TEAM RACING 0:41:53
7 Catherine Sterling BIKEMAN.COM 0:42:06
8 Marilyn Ruseckas SEVEN CYCLES/NOTUBES/FITWE 0:42:14
9 Emily Curley BLUE STEEL CYCLERY 0:43:47
10 Raina White FLYING PENGUINS 0:44:10
11 Lara Kroepsch HUDZ SUBARU 0:44:23
12 Arielle Filiberti WHEELHOUSE RACING 0:44:23
13 Katie Monahan
14 Rachel Brown INTERNATIONAL BICYCLE
15 Rebecca Zanconato ZANCANATO RACING
16 Joanne Ross STAGE 1/FUSION THINK
17 Leah Toffolon ELITE WOMEN
DNF Elizabeth White BLUE STEEL CYCLERY
DNF Kathy Sarvary BLUE STEEL CYCLERY
DNF Kristen Lukach NEBC/CYCLE LOFT DEVONSHIRE
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cynthia Lodding 0:32:57
2 Victoria Gates BLUE STEEL CYCLERY
3 Kristi Carver NEBC/CYCLE LOFT/DEVONSHIRE 0:33:46
4 Joy Stark HUP UNITED 0:35:00
5 Kathleen Gagnon BLUE STEEL CYCLERY 0:35:33
6 Jane anna Chapman QUADCYCLES 0:35:38
7 Kimberly Zubris Team RaceMenu/mix1
8 Joanie Kavanaugh COMPLEXIONS
9 Amy Miner Onion River Racing
10 Jennifer Audia
11 Linda Ramsdell NO-C.A.RS. 0:38:38
12 Julia Sperry ROCKY'S TEAM
13 Roni Vetter HUP UNITED 0:39:57
14 Alix Norris FLYING PENGUINS
15 Sierra Marcy GMBC/SYNERGY FITNESS LAP
16 Lynne Caulfield LAP
17 Lauren Gifford SWEETOPENROADS.COM LAP
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat ?: 6