Log In
Cross Crusade: Barton Park • Nov 14 2010
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
1.5
0
0
5.5
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
1.5
Beers
?
Moisture
?
Accel
5.5
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kale Chalmers
2 Cesar Villanueva
3 Steve Williams Buy Local Cycling
4 Wick Ashley
5 John Fortes
6 Michael Fetters
7 Mike Meier
8 Jon Williams
9 David Proctor
10 Soren Clark
11 Erick Vargas
12 Alex Bigazzi
13 Chris Roberts
14 Jason Smith
15 Kasey Kanna
16 Rutherford Brakke-pound
17 Eric Schmidt
18 Andrew Kenny
19 Marcus Marjama
20 Stefan Furst
21 Cristophe Francoeur Emotaconsis
22 Brian Meyer
23 Shannon Boroff
24 Nick Wagner Beer Mongers
25 Chris Compton
26 Hayes Kenny
27 David Rolniak
28 John Nicholas Multnomah Athletic Club
29 James Sunderland
30 Eric Meier
31 Ryan Morrisey
32 Michael Van domelen
33 Scott Elder
34 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
35 Phillip Ayoub
36 Justin Watkins
37 Benjamin Hsieh
38 Jeremy Zane
39 Win Lewis Capitol Velo p/b Lifesource
40 Jeremiah Williams
41 Ran Silverman
42 Paul Souders
43 Tim White Bike Gallery
44 Shawn Gilmour
45 James Scott Artisan Family Racing
46 Thomas Gugg
47 Justin Myers
48 Mike Lehl 343 Racing
49 Robert Axel anderson Slow
50 Peter Schuft
51 Justin Zimmerman
52 Grant Geschke Team Poseur
53 Isaac Storm
54 David Izer Team Poseur
55 Tim Bellis
56 Brian Van ornum Team Red Lizard
57 Tony Weber
58 Thomas Schoenborn
59 Ray Creoeay
60 Caine Medina
61 Bradley Buselli Oregon Bike Shop
62 Christopher Denton
63 Christopher Bathke
64 Raymond Egan
65 David Backes
66 Lars Christian Emotaconsis
67 Tommy Fieweger Spokesman
68 Brian Hart sr Camas Bike & Sport
69 Tomas Quinones Slow
70 Martin Schmite
71 David Bookout
72 Steven Green
73 David Pierce
74 Vincent Plaza Team S+M
75 Charles Neadom
76 Jim Mcguire
77 John Golden Team BMX
78 Pieter Van der straaten
79 Jason Flanagan Scotts Cycles
80 Chad Rheingold
81 Larry Stryker The Spokesman
82 Simon Mclarna
83 Tyse Vanluik
84 Brett Laney
85 Adam Wilson
86 Cian Montgomery Cian Montgomery
87 Adam Bergerson
88 Tom Jenike
89 Quentin Wilson
90 Chris Sterry Team BoneYard
91 Turner Odell
92 Patrick Torrez
93 Doug Malnati
94 David Novak Ion
95 Dallas Martin Green Teguilas
96 Carl Feague
97 Justin Searns
98 John Degenhardt
99 Todd Saucier
100 Matt Kelly Belle Velo
101 James Thompson
DNF Judson Mccauley Team Spokesman
DNF Geoff Lay
DNF Scott Townsend
DNF David Eliopulos
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 92  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Dutcher Sport Factory
2 Justine Saudan Bridgetown Velo
3 Amy Solana
4 Rachel Beckmann OSU Tri
5 Stephanie Edman Ladies Auxiliary
6 Robin Gumpert
7 Sarah Cunningham Eddy Merkin
8 Beth Ross
9 Jennifer Hagen
10 Anna Streuli
11 Toni Kessler
12 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
13 Tina Rainforth Portland Velo
14 Kate Massey
15 Amy Moody Mountain View Cycles
16 Melissa Cate Endless Cycles
17 Sarah Fitzgerald Liberty Cycle
18 Kendra Duong Portland Velo
19 Kate Dunning Pine Mountain Sports
20 Amanda Gilchrist Ladies Auxiliary
21 Annie Neilsen
22 Carly Heron
23 Shirlee Denmead
24 Holly Ramer Filth and Fury
25 Josie Norris
26 Annie Leaf
27 Jullie Westlin-naigus Sorella Forte
28 Elisabeth a. Mahoney
29 Holly Pfeiffer Bloom
30 Chantal Angot
31 Gabriela O'neill Cyclepath Racing
32 Kara Matson Team Lazy Tarantulas
33 Fairlight Fitzgerald
34 Gina zandy Ohnstad
35 Christina Collada Team Motordome
36 Amy Laurence
37 Stephanie Burns
38 Inge Wortman
39 Melissa Gedraitis Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
40 Abby Bohannan
41 Jamies Krejci
42 Diana Stephens Green Submarine Records
43 Nita Galambos
44 Gabi Miller
45 Jennifer Rychlik
46 Rena Hartman
47 Sara Motigaseic
48 Cammia Kalimanis
49 Emily Henry Artisan Familyi Racing
50 Sara Stiles
51 Kristin Vantrease
52 Alison Bryan
53 Jennifer Morgan OSU Tri
54 Katie Proctor
55 Julie Hoffman
56 Phaedra Booth Green Submarine Records
DNF Erinne Goodell Team Slow
DNF Christine Cha
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 54  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Sheppard
2 Aaron Tuckerman Corsa Concepts
3 Ian Brown river city bicycles/tonic fab
4 Ben Thompson Rocky Mountain Bicycles P/B Shimano
5 Donald Reeb Rocky Mountain Bicycle p/b Shimano
6 Eric Sheagley Rocky Mountain
7 Brett Luelling Buy Local Cycling
8 Patrick Jackson Buy Local Cycling
9 Michael Gallagher cyclocrossracing.com p/t Blue
10 Ross Brody Buy Local Cycling
11 Shannon Skerritt Corsa Concepts
12 Chris Snyder bicycleattorney.com
13 Patrick Means Team S+M
14 Matthew Wills Courage Cycles
15 Benjamin Kubas Therapeutic Associates Cycling/GENR
16 Scott Bradway Team S&M/Sellwood Cycle Rep
17 Michael Manning Pilots Cycling
18 Joshua Liberles Corsa Concepts
19 Steven Hunter Embrocation Cycling Journal
20 Joel Madrone Courage Cycles
21 Justin Finn Spooky Bikes
22 Seth Patla River City Bicycles
23 Ryan Weaver River City Bicycles
24 Jake Salcone Ridemore Wear Less
25 Dave Davis Second Ascent
26 Neal Bibler Team S+M
27 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
28 Bruce Cole-baker Sunnyside Sports
29 Mathew Hall Ira ryan
30 Dave Messenheimer Team Oregon presented by Laurelwood
31 Tim Joslin Cyclepath Racing
32 Joshua Johnston Pararescue
33 Grant Cutter Stanford University Cycling Team
34 Clint Culpepper Team Beer
35 Paul Lacava Giant Bicycles
36 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas
37 Andrew Bennett Team Redline
38 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
39 Spencer Moersfelder River City Bicycles
40 James Ceccorulli Team Dirt/Mudslinger Events
41 Chad Swanson Team S+M
42 Garrett Mcallister
43 Shawn Rader
44 Ira Ryan IRA Ryan Cycles
45 Brad Winn Primal-First Bank
46 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
47 Timothy Lang Portobello Bicycle Racing
48 Sal Collura CoMotion
49 Nat Johnson Green Submarine Records
DNF Schmitt Damian Sunnyside Sports
DNF Matt Fox Sunnyside Sports
DNF Davy Yeater River City Bicycles
DNF Jonathan Smith Team S+M
DNF Jonathan Myers Team S+M
DNF Ian Leitheiser Cyclepath Racing
DNF Matt Cline Portobello Bicycle Racing
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 9   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Bradley Hammer Velo
2 Ryan King Weir's Cyclery
3 Julian Deiss
4 Mitch Lee Portland Velo
5 Forrest Scott
6 Brian Jorgensen
7 Jeff Ballantine Portland Velo
8 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle
9 Cole Sprague Bend Memorial Clinc Total Care
10 Ben Johnson Portland Velo
11 Steve Dale bicycleattorney.com
12 Ryan Garner HTFU
13 Josh Cady Cyclepath Racing
14 Kevin Andrews Tireless Velo
15 Ken Reed Green Submarine Records
16 Steve O'neill Cyclepath Racing
17 Eric Larson Cyclepath Racing
18 Jonah Porter River City Bicycles
19 Danny Weikel
20 Andy Jones Hutch's
21 Gabriel Linn Bloom Racing
22 Ryan Brown Chinook Cycling Club, Tri-Cities
23 Blair Bronson OSU
24 Joe Dengel CAPA Cycling Team
25 Troy Sexton Cycle-smart
26 Andrew Hawley Lost Highway
27 Rex Larsen
28 Byron Breeden Team Cthulhu
29 Christian Reed Green Submarine Records
30 Jay Cech
31 Sean Burles Team S+M
32 Julien Jaborska
33 Brandon Hadley Fat Tire Farm
34 Owen Morehart
35 Chuck Meyer Sunnyside Sports
36 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
37 David Sterry Green Submarine Records
38 Christian Martin River City Bicycles
39 Chris Thomas Guinness Cycling Team
40 Jerome Stretch Team High School
41 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas
42 Aaron Lee Staccato Gelato
43 Eric Fischer Existential Velo
44 Andrew Arnsberg Team Gleamer
45 Aaron Ufferman
46 Kevin Pinkstaff
47 Cameron Foucht
48 Benjamin Jacobsen Rapha Racing
49 Wes Cipriotti Paul's Bicycle Way of Life Cycling
50 Dominic Gerbo Staccato Gelato
51 Eric Fox
52 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
53 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
54 Robert Christensen Bridgetown Velo
55 Scott Larson Willamette University Cycling Team
56 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood
57 Kevin Cline
58 Bill Larson Cyclepath Racing
59 Todd Foreman-kinder Showers Pass
60 Eric Taylor Hutch's
61 Joel Armstrong River City Bicycles
62 John Lin Hammer Velo
DNF Andrew Morphis
DNF Justin Demallie Filth and Fury
DNF Kevin Max Yard Sale
DNF Andy Meeks bicycleattorney.com
DNF Jason Borum Team Motordome
DNF Andy Letourneau River City Bicycles
DNF Brett Golden
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 10   Cat 5: 1   Cat ?: 48  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
2 Aaron Nett Trusty Switchblade
3 Jesse Kinlaw
4 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop
5 Nathan Gibson
6 Ryan Garrison Cyclepath Racing
7 Kyle Morris Therapeutic Associates Cycling/GENR
8 Kevin Drake Liberty Cycle
9 Austin Crenshaw
10 Brian Bowman Cyclepath Racing
11 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com
12 David Kyrushima Showers Pass
13 Franz Bruggemeier
14 Stanley Dominik Staccato Gelato
15 Sterling Hill
16 Matthew Spadoni Staccato Gelato
17 Jordan Norris Camas Bike & Sport
18 David Rasca Pacific Pedaling
19 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
20 Nathan Agalzoff
21 Jack Olsen Unicycle Bastards
22 Jonathan Rasca
23 Matthew Smith Old Town Bicycles
24 Jonathan Perlman Filth and Fury
25 Kevin Bernstein Willamette Univeristy Cycling
26 Tim Valenti
27 Matthew Studer
28 Nic Sedor
29 Mark Skiffington Chinook Cycling Club
30 Jeff Garrett CycleOne A.I.M. Racing
31 Gabriel Amadeus
32 Tyler Jackson Pacific Pedaling
33 Mark Widlund Spokesman
34 Brent Babin NoMad Sports Club
35 Adam Holt
36 Will Cortez Crossniacs
37 Tony Gomez
38 John Baldwin
39 David Lipps Metropolis
40 Thomas Gross
41 Jeremy Jensen
42 Jimmy Candelaria Liberty Cycle
43 Stephen Lambert
44 Jeffrey Johnson Team Beer
45 Alex Ellis
46 Tomas Peralta Team Endless Cycle
47 Leif Mortenson Reliable
48 Tim Breault
49 Stephen Street
50 Stephen Holmberg Filth and Fury
51 Nathan Hilmer Green Submarine Records
52 Miike Daggett Sunset Cycles
53 Douglas Gresham
54 Matt Blakeley-smith Pacific Power Blue Sky
55 Scott Duddridge Dilettante
56 Douglas Derrick
57 Jason Miranda Trusty Switchblade
58 Ian Summers BMF
59 Phil Avery Fat Cobra
60 Tim Schoonmaker Spokesman
61 Jeff Liebert
62 Terry Campbell
63 Matt Stuemke
64 Jacob Tong Trusty Switchblade
65 Benjamin Davis Team Beer
66 Aaron Mcbride
67 Preston Roth
69 Blaine Krueger
70 Andrew Lorente
71 Sean Langton
72 Jeremy Scholz
73 Randy Wakerlin Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
74 Blake Hendch Trusty Switchblade
75 Ross Caron
76 Roy Underwood
77 Tim Kalimanis
78 Robb Farrington
79 Jason Bacon Trusty Switchblade
80 Garrett Ragsdale Pilos Cycling
DNF Craig Deambrose DNF
DNF Mark Gyulafia River City Bicycles
DNF Bo Thunell
DNF Mitch Byers
DNF Arcellus Sykes
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 77  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Coker HP Chiro/Schotts cycles
2 Nate Magaret Rapha Racing
3 Mike Hall Ten Guys Named Alex
4 David Rosen Half Fast Velo
5 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Rac
6 Adam Swail Mountain View Cycles
7 Thomas Lyttle River City Bicycles/Legacy Health
8 Seth Daniels BRIHOP Cycling
9 Joe Larson TikesBikes.com
10 Scott Smith
11 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
12 Jamie Fitzgerald Hammer Velo
13 Tyson Hart Filth and Fury
14 Scott Hamness Artisan Family Racing
15 Terry Miller
16 Matt Wilkin Staccato Gelato
17 Ryan Smith Hammer Velo
18 Harvey Visser Camas Bike & Sport
19 Eric Sletmoe Mountain View Cycles
20 James Peale
21 Chad Hartley Cycleone Cross World
22 Daniel Lautenbach Sunset Cycles
23 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
24 Hans Thygeson
25 Andrew Hayes Mountain View Cycles
26 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
27 Mark Frost Mountain View Cycles
28 Brian Echerer Lakeside Bike
29 Greg Umscheid Coffee Plant
30 Grant Collins Team OPAC
31 Ed Jones Showers Pass
32 Benjamin Herring Corsa Concepts
33 Bob Libby Tireless Velo
34 Patrick Palmer
35 Eric Giacchino Active Knowledge
36 Matt Eisiminger
37 Damon Schaefer Absolute
38 Jim Hendrickson Team S+M
39 Jessie Lopez Crossniacs
40 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas
41 Jesse Fairbank River City Bicycles
42 Benjamin Scott Dick's Dojo
43 David Piatt
44 Darren Beatty
45 Brian Hilgert Team Dirt/Mudslinger Events
46 Edward Coker
47 James Dean
48 Max Kirchoff Team Motordome
49 David Keeney
50 Tre Clayton
51 Michael Olson Olson's Bicycles
DNF Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
DNF Michael Chesnut
DNF Todd Stryker The Spokesman
DNF Shane Gibson CycleOne CycleWorld
DNF Steven Carper Crossniacs
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 48  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles
2 Colin Dunlap Bend Endurance Academy
3 Samuel Rosenberg Hutch's Cycles
4 Dawson Stallings Bend Endurance Academy
5 Stephan Roberts Cyclepath Racing
6 Massimo Larsen Sunnyside Sports
7 Mitchell Stevens Sunnyside Sports
8 Zachary Mikkelson Mountain View Cycles
9 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
11 Henry Peterson Existential Velo
12 Kevin Phomma Trusty Switchblade
13 Cameron Beard Bend Endurance Academy
14 Elkin Parker Super Relax Concept
15 Kevin Phomma Trusty Switchblade
16 Matthew Goad Willamette
17 Joel Eisiminger
18 Mark Van bergen
19 Miles Scheuering
20 Rubin Field Mountain View Cycles
21 Johnny Hergert Existential Velo
22 Sean Grealish
23 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
24 Patrick Dill Willamette
25 Joe Gulley Existential Velo
26 Alex White Bike Gallery
27 Alex Yount BMC Racing
28 Brian Hart jr. Camas Bike & Sport
29 Adam Oliver Hutch's Cycles
30 Frankie Virgen Bend Endurance Academy
31 Finn Rosenfeld
32 Skyler Gober Rogue Bike Works
33 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy
DNF Frank August Willamette
DNF Quinlan Mcintire
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claire Devoe Multnomah Athletic Club
2 Sharon Hart Camas Bike & Sport
3 Susannah Hart Camas Bike & Sport
4 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club
5 Hannah Hart Camas Bike & Sport
6 Anna Peterson Existential Velo
7 Dana Martel Pacific Power Blue Sky
8 Julia Coleman
9 Alyssa Hoyt Sprout Cycles
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mccaffrey bicycleattorney.com
2 Tim Jones WebCyclery.com
3 Rich Cramer bicycleattorney.com
4 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR
5 John Bravard Cyclepath Racing
6 Patrick Wilder Cyclepath Racing
7 John Mitchem Specialized River City Bicycles
8 Mike Schindler Sunnyside Sports
9 Aaron Leritz Team S+M
10 Todd Rosier Portland Velo
11 Paolo Dabbeni Filth and Fury
12 Tj Henshall
13 Tre Hendricks Mountain View Cycles
14 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR
15 Martin Baker bicycleattorney.com
16 Slate Olson Rapha Racing
17 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club
18 Jake Rosenfeld
19 Mike Szwaya bicycleattorney.com
20 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct
21 Jeffery Otto Portland Velo
22 Greg Talbert Scott
23 Jason Tavakolian SLOCUM Rebound Racing
24 David Prause Super Relax Concept
25 Sean Rogers BMC Total Care
26 Tim Schauer Specialized River City Bicycles
27 Mike Martin Sunnyside Sports
28 Buzz Truitt Tireless Velo
29 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
30 Justin Serna Guinness Cycling Team
31 Brent Casady Existential Velo
32 Eric Lanners Word-RCB
33 Derwyn Harris Specialized River City Bicycles
34 Sean Becker Ten Guys Named Alex
35 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/GENR
36 Scott Mares Verge
37 Alex Accetta Team Beer
38 Bill Carslay Big Swinging Clydes
39 Bill Larson Cyclepath Racing
40 Thomas Cody Rapha Racing
41 Shane Fletcher Veloce Racing
42 Bret Berner River City Bicycles
43 Doug Moak River City Bicycles
44 Christopher Tuttle Dicks Dogo
DNF John Weathers Sunset Cycles
DNF David Diviney Cyclepath Racing
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Jerry Inscoe Cyclesoles/Sagebrush Cycles
3 Daniel Sharp Embrocation Cycling Journal
4 Seth Graham Pine Mountain Sports
5 Wade Goff Half Fast Velo
6 Marcus Bianculla Therapeutic Associates Cycling/GENR
7 David Ripp Specialized River City Bicycles
8 Karl Mikkelson Mountain View Cycles
9 Brian Foresta Filth and Fury
10 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
11 Josh Cooper
12 Hugh Gapay Hammer Velo
13 Ted Lamb Tireless Velo
14
15 Dan Werle Portobello Bicycle Racing
16 Adam Carroll
17 David Tsai SLOCUM Rebound Racing
18 Gary Allen Close 2 My Art Cycling Team
19 Daniel Sprouse Cyclepath Racing
20 Brian Anthony Keen
21 Edward (ted) Chaplain Bike City Racing
22 Paul Zagacki bicycleattorney.com
23 Greg O'Brien Word-RCB
24 Mark Macklin Filth and Fury
25 Jeff Stevens
26 Darrell Beck Companion Pet Clinic
27 Evan Swanson
28 Kirk Edwards Therapeutic Associates Cycling/GENR
29 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
30 Kenneth Pace Team S+M
31 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Rac
32 Luke Sosnowski
33 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/GENR
34 Robert Uetrecht WebCyclery.com
35 Matthew s Martel Pacific Power Blue Sky
36 Jonathan Vinson Gentle Lovers
37 Salvatore Bondi Portland Velo
38 Tony Turano Portobello Bicycle Racing
39 Pete Van tilburg
40 Mike Gilbert Tireless Velo
41 Jason Zadow Filth and Fury
42 Michael Rabinowitz Tireless Velo
43 Michael Girard Portland Velo
44 William Sullivan Hammer Nutrition
45 Richard Slingsby River City Bicycles
46 Scott Ballard Half Fast Velo
47 Dan Sheerin SLOCUM Rebound Racing
48 Michael Carnes
49 Brian Schiller Guinness Cycling Team
50 Ashley Williams HUP United
51 Peter Parker River City Bicycles
52 Andy Platt Columbia Sports wear
53 Matt Montagne
54 Eric Wittinger Fat Cobra
55 David Pryor
56 Matthew Rider Team Bike Tires Direct
57 Jeff Boehlke North River Racing
58 Eric Moody Mountain View Cycles
59 Kevin Sundberg Showers Pass
60 Jeffrey Brock Vista Ridge Velo
61 David Mackintosh Breakaway Productions
62 Matt Minjares
63 Greg Gohman
64 Mike Murphy Murphy's Stout
65 Ryan Ferro Showers Pass
66 Mark Emry Muffin Top
67 Brian Lynch
68 Todd Klapwyk Portland Velo
69 Jeff Spencer Team Bike Tires Direct
70 Ian Kennedy
71 Tom Lenth
72 Dylan Cernitz Half Fast Velo
73 Eric D. Mcmurtry cycleone-crossworld
74 James Bender Beaverton Bicycle Club
75 Jamaal Folsom Existential Velo
76 Erin Badaracco BBG
77 Stephen Sutton
78 David Adornato
79 Aaron Pruitt
80 Varner Seaman Vista Ridge Velo
81 Scott Grealish NW Velo
82 Dave Cockburn bicycleattorney.com
83 Brian Johnson Crossniacs
84 Steven Carper Crossniacs
85
86 Jake Linford Velo Loco
87 Cameron Vander stoep Half Fast Velo
DNF Tom Hill NoMad Sports Club
DNF Mark Proia Bailey Bikes
DNF Chris Boyce
DNF Roger Meier
DNF Peter Casey Portland Velo
DNF Eric Teel Flywheel Bicycle Solution
DNF Mark Adamski Portobello Bicycle Racing
DNF Christopher Dyer augustus Revolver-Cascadia
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 81  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Austin
2 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
3 Jay Rishel
4 Quinn Jackson
5 Phillip Ohnstad
6 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Rac
7 Jesse Saks
8 Jamie Whalen Super Relax Concept
9 Tim Goss Tireless Velo
10 Bob Croucher Tireless Velo
11 Eric Pool
12 James Williams Ironheads Multisport Racing
13 Kevin Thompson Half Fast Velo
14 Scott Meredith
15 Jay Wisowaty Green Tequila Racing
16 Rob Bingham Willamette HS
17 Paul O'connor
18 John Martin Team Lazy Tarantulas
19 Greg Kempthorn Team ButterCup
20 Joseph Marek Team S+M
21 Charles David
22 Stewart Schesnack
23 Spencer White Lost Tenders
24 Chris Nelson Green Submarine Records
25 Matt Richmond Showers Pass
26 Andy Leritz Team S+M
27 Geoff Wittreich
28 Sean Denney bicycleattorney.com
29 Abraham Freeman Trusty Switchblade
30 Satoru Igarashi
31 David Doughty Portland Velo
32 Rick Wilks Tireless Velo
33 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club
34 John Rodakowski
35 Michael Finan
36 James Sestric Therapeutic Associates Cycling/GENR
37 Mike Packer Tireless Velo
38 Erik Spillman Portland Velo
39 Jonathan Modie Team S+M
40 Matt Ramp 343 Racing
41 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
42 Jeff Galland Chico Corso
43 Trey Winthrop Bobs Red Mill
44 Csaba Kormendy Word-RCB
45 Drew Holmes WebCyclery.com
46 Chris Nolke Burple Haze
47 Kietz Krejci
48 Jim Peters
49 Alan Snodgrass Tireless Velo
50 Chris Brannen Team S+M
51 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky
52 Nate Sweet Pacific Power Blue Sky
53 Matthew Jetton
54 Ed Fisher Camas Bike & Sport
55 Troy Clear
56 Ralph Sweeney cyclocrossing.com
57 Ben Rasche Portobello Bicycle Racing
58 Mark Tieslen Stinah Cycling
59 David Thorpe
60 Brendan Quinlan Bob's Red Mill
61 Clay Allen
62 Mark Mcmurtry
63 Aaron Edmark
64 Eric Evans
65 Peter Gutwald Therapeutic Associates Cycling/GENR
66 Troy Nelson Monkey Wrench Cycles
67 Peter Rueegger Team Mudman
68 Cliff Allen
69 Jeff Steiner Showers Pass
70 Eric Alberson
71 Ile Powell 7 corners cycles
72 Peter Gutmann
73 Rich Horacek
74 Andy Barram Team BoneYard
75 Craig Broberg HP Chiro/Schotts cycles
76 Ryan Temple Beer Mongers
77 Michael Paradis Tireless Velo
78 Chris Leach
79 Ben Mcleod Burple Haze
80 Michael Fischer
81 Victor Duong Portland Velo
82 Sean Stroup
83 Todd Burnette Portobello Bicycle Racing
84 Phil Avery Fat Cobra
85 Pascal Chureau
86 Tony Wolff
87 Kahlin Kurlik Staccato Gelato
88 Alan Reaume
89 Kevin Dickson
90 John Porter CycleOne A.I.M. Racing
91 Sam Harrison 343 Racing
92 Adam Cosic
93 Brett Hrenko
94 Dave Wingard Word-RCB
95 Steven Potter Showers Pass
96 Steve Vanberlten
97 Russell Gober Roguebike works
98 Richard Mularski
99 Chris Scuglia Trusty Switchblade
100 Brian Sheadel Cycle Analysis
101 Todd Mobley Camas Bike & Sport
102 Jason Jones NoMad Sports Club
103 Simon Robins
104 Geoff Sanderson Team S+M
105 Mark Chasse
106 Joe Gomez
107 Sean Mccarthy Portland Triathlon Club
108 Matt Meskill
109 Paul Hamerton-kelly Jelly's Pirates
110 Erick Nelson Portobello Bicycle Racing
111 Shane Sipe Team S+M
112 James Webb Beaverton Bicycle Club
113 Keith Martin
114 Chris Kayser
115 Russ Rainforth Portland Velo
116 David Lowe-bogstad Team Bovine
117 Bradley Pfeiffer Bloom Racing
118 Tom Palke Mud Man
119 Bjorn Clouten
120 Uwe Hermes
121 Darren Pennington
122 Craig Snyder Bloom Racing
123 Blaine Zumwalt
124 David Anderson
125 Tom Bird Team Food Baby
126 Robert Stefanowicz
127 Juergen Panoscha
128 Eric Scheuering
129 Jason Uland Team Cthuhu
130 Hugh Davis
131 David Dorocke
132 Andy Askren Tireless Velo
133 Eric Hunter
134 Al Wong Team Lazy Tarantulas
135 Greg Stiles
136 T. thomas Rice dangerboy
137 Chris Meilinger
138 Ben Tomkins Milford Athletic Club
139 Kevin Vassily Team Lazy Tarantulas
140 Andrew Farci
141 Todd Shank
142 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
143 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas
DNF Matthew Cordeiro Oregon Active
DNF James y Gantz
DNF Scott Currie Mosier Velo
DNF Lorne Cross Team Poseur
DNF Mike Nettleton
DNF Michael Deegan
DNF Jamie Gilchrist Portland Velo
DNF Doug Brecht ZteaM
DNF Sam Shiffman
DNF Jeff Morrell
DNF Jimmy Cavalieri Eddy Merkin
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 12   Cat 5: 6   Cat ?: 133  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Zale Specialized River City Bicycles
2 Jim Miller bicycleattorney.com
3 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com
4 Johnny Vergis Cyclepath Racing
5 Michael Longmire
6 Alan Ott Bat 101
7 Kurt Robinson bicycleattorney.com
8 Gregg Leion Mountain View Cycles
9 Dave Burnard Olson's Bicycles
10 Michael Jones Mountain View Cycles
11 Don Wright Cyclic Technologies
12 Terry Knight
13 Tim Ellerbruch Portland Velo
14 Dave Luoma Guinness Cycling Team
15 Mark Miller Pacific Power Blue Sky
16 Vern Krist Showers Pass
17 Jim Hinkley Southtown Velo
18 Ivan Meadors United Finance
19 Andrew Meigs Andrew Meigs
20 Steve Lacey Showers Pass
21 Dan Macnaughton Guinness Cycling Team
22 Doug Smith
23 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling
24 Michael Mann Word-RCB
25 Dieter Hoffmann Team S+M
26 Joseph Hoerner
27 Kevin O'connell Portland Velo
28 David Miller Team Rose City
29 Michael Gohman
30 Steven Miller
31 Dan Davis WebCyclery.com
32 Michael Nyberg Sunnyside Sports
33 Dave Guettler River City Bicycles
34 Dan Houghton Showers Pass
35 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club
36 Gary Smith
37 Mark Hilderbrandt Portland Velo
38 Clint Ebert bicycleattorney.com
39 James Thiele Team Rose City
40 David Smith Showers Pass
41 Hugh Givens bicycleattorney.com
42 Steve Volz Muffin Top
43 Rick Gregory
44 Stephen Gomez Super Relax Concept
45 Jon Gornick
46 David Yurk Lakeside Bicycles
47 David Gratke Showers Pass
48 Mike Reightley
49 Tracy Marks
50 Don Moote speedshot Racing
51 Russell Bronson
52 Brad Pinkstaff
53 Tim Hanrahan Showers Pass
54 Gil Ormerod Team S+M
55 Dave Klug Team Rose City
56 Andrew Peterson Existential Velo
57 Jeff Tedder Hammer Velo
58 Fred Paxson
59 Paul Bascom
60 Jeff Monson Team BoneYard
DNF Roger Joys United Finance
DNF Dan Burton Team S+M
DNF Robert Dobrey Mountain View Cycles
DNF Anthony Cruz
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 46  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Strasser Team S+M
2 Don Leet Sunnyside Sports
3 Amory Cheney
4 Russell Speirn Portland Velo
5 Steve Rearden Blondie Velo
6 Richard Marantz NoMad Sports Club
7 John eric Lutz Sellwood Market
8 Malcolm Johnson Portland Velo
9 Del Scharffenberg NoMad Sports Club
DNF Ken Rodgers White Water Designs
Finishers: Cat 1: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jill Hardiman Existential Velo
2 Beth Burns Veloce Racing
3 Susan Grandjean Showers Pass
4 Sarah Tisdale Sorella Forte
5 Rhonda Morin Sorella Forte
6 Julie Swearingen Mountain View Cycles
7 Margie Bradway Bridgetown Velo
8 Kim Rueter Sorella Forte
9 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com
10 Elise Huggins Veloforma
11 Mielle Blomberg Word-RCB
12 Ann Kennedy
13 Joanne Stevens Sunnyside Sports
14 Virginie Calme Cyclepath Racing
15 Maren Nelson Buy Local Cycling
16 Cynthia Engel WebCyclery.com
17 Christy Love Team S+M
18 Catherine Diviney Cyclepath Racing
19 Sharon Schulz Specialized River City Bicycles
20 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles
DNF Sarah Eustis bicycleattorney.com
DNF Sarah Sturdy Tireless Velo
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to