Log In
Surf City #2 • Nov 14 2010
Race uploaded by Frank Kalcic csv | json
0
0
0
0
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Candelario World Bicycler Relief 1:00:18
2 Andy Jacques-maynes Bissel Pro Cycling 0:28
3 Ben Jacques-maynes bissell 2:16
4 Don Myrah Buy Cell/Ibis 2:23
5 Scott Chapin Bay 101/HRS/Rock Lobster 2:47
6 Aaron Bradford FCC/TRP/SRAM 3:14
7 Brue Syversten De La Paz Coffee 4:35
8 Steve Reaney Cal Giant/Specialzied 5:07
9 Abe Rotstein Freewheel/Hunter Cycles 5:11
10 James Coates Cal Giant/Specialzied 5:39
11 Julian Gomez villafane Buy Cell/Ibis 5:56
12 Matt Young Sycip 6:20
13 Derek Yarra Box Dog Bicycles 6:58
14 Benjamin Dodge Bay 101/HRS/Rock Lobster 0:23
15 Justin Morgan Cycleution/Cal Norte 0:37
16 Jonathan Schantz Spokesman Bicycles 0:44
17 Aaron Wilcher -- 0:54
18 Matt Jordan Bay 101/HRS/Rock Lobster 1:06
19 Tobin Ortenblad Spokesman Bicycles 1:11
20 Anastasio Flores jr Cal Giant/Specialzied 1:27
21 Aaron Kereluk Bay 101/HRS/Rock Lobster 1:54
22 William Kemper -- 2:41
23 Tim Watson Bay 101/HRS/Rock Lobster 2:50
24 Aj Kennedy Cal Norte /VCS 3:53
25 Johnny Mullane Bike Station Aptos 6:07
26 Eric Takayama -- 0:27
DNF Kevin Smallman Incycle/Cannondale --
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 8   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devon Gorry Bike Station Aptos 41:17.0
2 Karen Brems Team Rambuski Law 41:51.0
3 Stella Carey Bay 101/HRS/Rock Lobster 42:07.3
4 Josie Jacques-maynes Cal Giant/Specialized 42:19.4
5 Emily Thruston Missing Link 42:29.9
6 Sarah Jordan Bay 101/HRS/Rock Lobster 43:02.4
7 Corina Bigham Stone Racing 43:17.4
8 Kathleen Hannon Freewheel/Hunter Cycles 44:01.5
9 Lyndsey Hawkins Freewheel/Hunter Cycles 46:01.2
Finishers: Cat 1: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doss Barnes -- 46:48.5
2 Sean White Verve Coffee/ Family Cycling 47:29.5
3 Andrew Hammond Specialized 47:49.1
4 Chris Stevens Godspeed Courier 48:01.4
5 Morgan Macleod Unattached 48:21.1
6 Erik Trauschke Tem Wrong Way 49:57.1
7 Matthew Adler VCR Cycling 49:59.6
8 Scott Moore OTC 50:57.3
9 Scott Bryan DFL 50:57.7
10 Chris Atkinson Team Crash 51:09.3
11 Mike Moore Steel Wul Cycles 51:44.8
12 Don Moulds Unattached 51:54.3
13 Nicholas Tudoni Pomodora Peninsula Velo 52:37.4
14 Matt Brett Team Crash 52:57.4
15 Javier Valencia Unattached 47:14.5
16 Francis Jose Team Crash 48:23.2
17 John Kaeding Webcor Alto Velo 51:03.4
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathy Pruitt Jamis Bikes 47:11.2
2 Haley Cuttler -- 48:59.1
3 Heather Langendorfer Dirt Divas 42:02.9
4 Arena Reed Sheila Moon 42:57.9
5 Kathleen Boyle Roaring Mouse 43:31.7
6 Malia Byers Bike Station Aptos 43:53.5
7 Miss_mary Perez Ciclista Bonita 50:03.7
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Newell -- 29:57.5
2 Gregory Allen Mission Cycling 30:00.0
3 Bruce Mcnab Spokesman 30:02.6
4 Chris Rippey -- 31:08.3
5 Steve Woo Third Pillar 31:35.1
6 Michael Pyle SJBC 31:35.3
7 Joseph Togan 32:00.0
8 Scott Mcglashan -- 32:22.5
9 Ron Abidog One Team Racing 32:30.0
10 Rick Ortenblad -- 32:30.6
11 Zach Schwarzbach 33:02.3
12 Mathew Eckler -- 34:14.0
13 Evan Cerwokis -- 34:57.1
14 Robert Evans 35:15.6
15 Michael Weiss 35:23.0
16 Mario Miramontes Team White Kitty 38:17.3
17 Mark Lyttle -- 39:39.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrienne Belliveau Roaring Mouse 44:12.5
2 Debra Naeve Velo Bella 43:47.3
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jackson Rhodes Freewheel/Hunter Cycles 37:56.2
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maddie Ortenblad Bicycle Trip 46:51.1
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Don Myrah Buy Cell/Ibis 44:07:00
2 Alex Work Bay 101/HRS/Rock Lobster 0:13
3 Todd Hoefer Cal Giant/Specialzied 1:15
4 Tao Bernardi Van Dessel 1:59
5 Brock Dickie Buy Cell/Ibis 2:35
6 Eric Bustos Cal Giant/Specialzied 3:09
7 Brij Lunine ABS / SCCCC 3:11
8 Jason Benford Freewheel/Hunter Cycles 3:27
9 Stacy Sell Verge Go Pro 3:28
10 David Allen SCCCC 3:47
11 Chad Rosser SJBC 3:55
12 Gina Hall -- 4:32
13 Kieren Sherlock Webcor Alto Velo 4:33
14 Matt Mcnamara Sterling /Sendmail 4:45
15 Brad Koester dfL 4:49
16 Scott Zavack Buy Cell/Ibis 5:06
17 Rick Hunter Freewheel/Hunter Cycles 5:53
18 Tom Calvert dfL 6:24
19 Morgan Fletcher -- 7:12
DNF Evan Adams dfL --
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Pizzica Third Pillar 48:53.7
2 David Hopkins Spokesman Bicycles 49:00.0
3 Reto Mueller -- 50:17.7
4 Scott Schlachter Team Wrong Way 50:26.9
5 Dennis Mcgovern Sycip 50:36.3
6 Brian Mccain Unattached 50:47.5
7 Tim Simanski Roaring Mouse 50:58.2
8 Charles Ehm Sycip 51:12.6
9 Will Hall Bay 101/HRS/Rock Lobster 51:28.6
10 Sassan Pazirandeh Missing Link/3rd Rail 53:09.1
11 Derek Johnson Platinum 53:36.3
12 Arthur Rodriguez -- 53:50.7
13 Ron Stade cyclo-Core.com 54:15.9
14 David Gill Dolore Grotta/Big Swinging Cycles 46:58.7
15 Richard Rhodes Hunter/Freewheel 47:19.2
16 John Bono SCCCC 47:28.2
17 Matt Schwartz Hup United 47:58.7
18 Neal Rosenblum Unattached 48:58.0
19 Jeff Santos Turloco 49:36.2
DNF Vincent Brown Bike Station Aptos --
DNF Tom Morgan ISIS Cycles --
DNF George Crawford Trogs --
DNF Jason Harrod 420 Wear --
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gannon Myall Cal Giant/Specialized 45:27:00
2 John Mundelius Wells Fargo 0:25
3 Kevin Merrigan Team Rambuski Law 0:39
4 Mark Howland Bay 101/HRS/Rock Lobster 0:46
5 David Anderson Specialized 1:13
6 Robert Meighan Cal Giant/Specialzied 1:25
7 Steve Hess SCCCC 1:28
8 Brett Lambert Bay 101/HRS/Rock Lobster 1:41
9 Mitch Bramlett Third Pillar 1:46
10 Richard Stone Sterling Sports Group 1:53
11 Jim Gentes Team Rambuski Law 2:11
12 Philip Sims SCCCC / ABS 2:20
13 Shane Huntoon IC3 Hammer 2:54
14 David Tricamo dfL 2:56
15 Don Langley Cal Giant 2:59
16 Frank Kalcic Bay 101/HRS/Rock Lobster 3:07
17 Justin Eatinger -- 3:15
18 Cass Laizure Missing Link/3rd Rail 4:17
19 Miles Wadsworth Family Cycling Center 4:34
20 Thomas Hooeffel -- 5:15
21 Karl Ehlert Webcor Alto Velo @1
22 Logan Kelsey Team Rambuski Law @1
23 Jeff Anderson 420 Wear @1
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Tompson Missing Link/3rd Rail 50:48.6
2 Steve Anderson Roaring Mouse 52:15.2
3 Gary Johnson The Cycle pros 52:28.2
4 Eric Hansen Specialized 53:08.0
5 Benoit Dubuisson Bay 101/HRS/Rock Lobster 53:15.8
6 Russ Wright Missing Link/3rd Rail 55:03.8
7 Dan Lee WindsorBicycle 46:51.2
8 Torin Rotstein -- 47:04.3
9 Dwight Goss Redwood Rides 48:30.8
10 Luke Shenefield Team Roaring Mouse 48:44.0
11 Paul Musso Missing Link/3rd Rail 49:47.4
12 Robert Barber -- 50:22.7
13 Troy Mayfield Spokesman Bicycles 50:32.9
14 Michael Mann SCCCC 51:22.4
15 Jeff Traugott Bay 101/HRS/Rock Lobster 51:50.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Brown Family Cycling Center 52:09.8
2 Raymond Fortner Van Dessel 47:21.6
3 Paul Sadoff Bay 101/HRS/Rock Lobster 47:34.7
DNF David Samples Samples Customs --
DNF Joseph Crabtree Forest Hill Bike Shop --
DNF Michael Gomez -- --
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janel Lodge Bay 101/HRS/Rock Lobster 45:23.6
2 Kathleen Bortolussi Bay 101/HRS/Rock Lobster 46:33.6
3 Julianna Perry SCCCC 46:52.2
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat ?: 1  

Place Rider # laps Time First Last Club/Team City

By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Montgomery Cal Basketball 53:12.7
2 Ron Riley SCCCC / Bike Station Aptos 56:47.5
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cesar Chavez Buy Cell/Ibis 59:29:00
2 Uri Friedman Chica Sexy 3:14
3 Tim Cannard Buy Cell/Ibis 4:39
4 Scott Junker Team Tubular 5:14
5 Ric Rodriguez -- 6:13
6 Ryan Hoffman Team Tubular @1
7 Brad Williamson Family Cycling Center @1
8 Paule Bates Roaring Mouse @1
9 Mike Evans SCCCC / Spokesman @1
10 Jon Palmer -- @1
DNF Dan "o""conner " Swobo --
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat ?: 7