Log In
Estabrook Park Cyclocross • Nov 6 2010
Race uploaded by Erik Jensen csv | json
0
0
0
0
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lionel Rocheleau Team Geargrinder
2 Jim Pingel Brazen Dropouts/Cronometro
3 Nathan Jacques Magnus
4 Jason Boynton Team Wheel & Sprocket
5 Eric Drummer Unattached
6 Michael Curtes Unattached
7 Ben Marchewka
8 Daniel Schaefer Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
9 John Lirette Unattached
10 Benjamin Senkerik Team Extreme
11 Andrew Tegge Team Wheel & Sprocket
12 Nikolai Skievaski Green Line Velo
13 Tim Racette Team Wisconsin / MC2
14 Christopher Berge Magnus
15 Joe Greatens Unattached
16 Matthew Kamphuis Fisher Midwest Road Team
17 Thomas Hooyer Fisher Midwest Road Team
18 Scott Neperud Magnus
19 Gregory Blake Unattached
20 Cory Gwin Magnus
21 Douglas Bailey Team Wisconsin / MC2
22 John Reynders Team Wisconsin / MC2
23 William Knudson Planet Bike
24 David Studner Fisher Midwest Road Team
25 John Fang
26 Bryan Frazier
27 Carlos Haeckel
28 Charles Aldous Flatlandia Cycling Team
29 Matt Nagel Unattached
30 John Mcneill
31 Forrest Smith Lakes Area Physical Therapy
32 Timothy Strege Half Acre Cycling
DNF Antonio Valenti Team Pegasus
DNF Chris Kreidl Nova Cycle Sports Foundation Inc.
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 30   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Price U of Wisconsin/Madison Cycling Team
2 Finn Ryan
3 Andrew Feuersthaler TEAM GEARGRINDER
4 Timothy Willcox
5 Travis Gruchow Unattached
6 Larry Gundlach MadCity Velo Club
7 Marc Ano
8 Patrick Brock Team Extreme
9 Jereme Noffkje
10 Ben Schreiber Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
11 Adam Zimmerman Unattached
12 Christopher Osborne ISCorp Cycling Team
13 Tristan Klein UW-Milwaukee
14 Tom Starr MadCity Velo Club
15 Chad Rice
16 Andrew Gierke Unattached
17 chris tamborino
18 Peter Speers Unattached
19 Phil Geiger
20 Ryan Law ISCorp Cycling Team
21 Scott Marx
22 Dru Montague Unattached
23 Shawn Bass MadCity Velo Club
24 Mac Schroeder
25 Michael Buelter Attitude Sports
26 Nathan Phelps Big Ring Flyers
27 Tim Grady Brazen Dropouts/Cronometro
28 Michael Eckert
29 Chris Harold
30 Andrew Borell
31 Jeffrey Hatton
32 Mike Magnuson Heckawee
33 Jeff Wren
34 John Steinke Hampshire Cycle Club
35 Steve Bulik
36 Aaron Mcginnis
37 Ernesto Martinez
38 Quentin Gniot Titletown Flyers Cycling Team
39 Chad Brown Unattached
40 Erik Jensen Unattached
41 Timothy Bryan Unattached
42 Joshua North
43 Kenneth Jones Unattached
44 Nicholas Perifanos
45 Aaron Rosenstock
46 Jarod Vonrueden Unattached
47 Preston Copeland Unattached
DNF Michael Meteyer Unattached
DNF Jason Helmlinger
DNF Matthew Stachelski Unattached
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 27   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Beste ISCorp Cycling Team
2 Maxx Hall Smart Cycling Bike Shop
3 Chase Osborne ISCorp Cycling Team
4 Samuel Sieloff Junior Dropouts
5 Charlie Pingel Junior Dropouts
6 Nolan Giles pufahl
DNF Josh Sobczak
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Swartz Planet Bike
2 Gina Johnson Smart Cycling Bike Shop
3 Skylar Schneider Unattached
4 Alejandra Butcher Magnus
5 Isabella Butcher Magnus
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Senkerik Team Extreme
2 Christopher Osborne ISCorp Cycling Team
3 gage rodriguez
4 Kevin Lindlau ISCorp Cycling Team
5 Noah Stamsta Unattached
6 Garrett Roth Nova Cycle Sports Foundation Inc.
7 Peter Davis ISCorp Cycling Team
8 Robert Dietz
9 Rowan Norman
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Huang Planet Bike
2 Corrie Osborne Nova Cycle Sports Foundation Inc.
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Peters Brazen Dropouts/Cronometro
2 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
3 Jeff Melcher Team Extreme
4 Paul Roltgen Brazen Dropouts/Cronometro
5 Lee Unwin
6 Gregory Ferguson Fisher Midwest Road Team
7 Jeffrey Bannink Team Type 1
8 Aaron Goldberg ISCorp Cycling Team
9 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
10 William Hausdoerffer Team Wisconsin / MC2
11 John Ericsson Brazen Dropouts
12 Robert Springer Team Wheel & Sprocket
13 Reed Cornia unattached
DNF John Miller
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Larry Gundlach MadCity Velo Club
2 Grant Stevens Team Extreme
3 Timothy Valley Unattached
4 Ryan Kuchenbecker Unattached
5 Ben Roehl Unattached
6 Clayton Chase Team Geargrinder
7 Jeremy Lentz
8 Ryan Kresse Unattached
9 Scott Janssen
10 Carl Barkow Team Chiropractic Partners
11 Nathan Phelps Big Ring Flyers
12 Michael Buelter Attitude Sports
13 Mike Hulen Team Wisconsin / MC2
14 Timothy Bryan Unattached
15 Erik Jensen Unattached
16 Jeff Wren
17 Quentin Gniot Titletown Flyers Cycling Team
18 Aaron Schindler Team Chiropractic Partners
19 Aaron Mcginnis
20 Kirt Konkol
21 John Grosz
22 Kristoffer Puddicombe Team Pegasus
23 Scott Beduhm
24 Dave Thorpe
DNF Joseph Smessaert LAPT CC
DNF Eric Edwards
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 13   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs Planet Bike
2 Gregory Ferguson Fisher Midwest Road Team
3 Tim Hacker Planet Bike
4 John Miller
5 Michael Garber Hampshire Cycle Club
6 Paul Warloski My Wife Inc
7 Tim Leroy Team Mack Racing Assoc. LTD
8 Tedd Jacobson Unattached
9 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
10 Dave Eckel Team Wisconsin / MC2
11 Timothy Theobald Cafe Hollander RDC
12 Robert Garner V.C. Bikesport
13 Jeff Sympson
14 Brian Petted Team Extreme
15 David Neidhart Brazen Dropouts/Cronometro
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Starr MadCity Velo Club
2 Richard Janisch Hollander RDC
3 Michael Meteyer Unattached
4 Timm Jacobson Unattached
5 Craig Busche Nova Cycle Sports Foundation Inc.
6 Kevin Dorn TEAM GEARGRINDER
7 Kobus Rossouw Unattached
8 John Senkerik
9 Jeffrey Hatton
10 Ron Hein
11 Tim Blob
12 John Norman
13 chris tamborino
DNF Jeff Greatens
DNF William Koehler Team Extreme
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 9   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glen Jones Brazen Dropouts/Cronometro
2 David Simmermon Planet Bike
3 Darryl Mataya MadCity Velo Club
4 David Sieloff Brazen Dropouts/Cronometro
5 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
6 Tom Palmer Brazen Dropouts
7 James Merrifield Fisher Midwest Road Team
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Bruskewitz
2 Albert Weigel
3 Bradley Tennis Baraboo Sharks
4 Rit Booth Hampshire Cycle Club
5 Julian Coupland
6 Mike Rummelhart
7 Richard Alderman Unattached
8 Thomas Silbernagel Team Extreme
9 Mark Mendelson Unattached
10 David Erickson MadCity Velo Club
11 Dennie Klinkert
12 Ronald Sloan Unattached
DNF John Steinke Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Lalonde
2 David Staab Great Dane Velo Club
3 Kevin Klug
4 Jordan Roessingh ISCorp Cycling Team
5 Chad Hartley Kenda Pro p/b Geargrinder
6 Steve Scholzen ISCorp Cycling Team
7 Louis Kuhn The Pony Shop
8 Tim Pacholski velo trocadero cycling
9 Luke Holtan velo trocadero cycling
10 Joseph Maloney
11 Ross Cerniglia My Wife Inc
12 Ronald Stawicki
13 Matthew Braun Magnus
14 Joe Curtes Unattached
15 Mike Heenan My Wife Inc
16 Kyle Jacobson ISCorp Cycling Team
17 Cale Wenthur
18 Bret Glembocki ISCorp Cycling Team
DNF Marc Engelhardt
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 10   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corrie Osborne Nova Cycle Sports Foundation Inc.
2 Meredith Peterson Bob's Red Mill- p/b Focus Bikes
3 Diane Ostenso Planet Bike
4 Heather Curnutt MadCity Velo Club
5 Heidi Ploeg MadCity Velo Club
6 Renee Callaway Capitol Velo Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Phelps Big Ring Flyers
2 Heidi Beck Attitude Sports
3 Kari Murland
4 Sara Grant MadCity Velo Club
5 Wendy Tougas Team TATI
6 Helmy Tennis Baraboo Sharks
7 Jennifer Borell
8 Leah Stieber
9 Angela Bagwell Unattached
10 Kelli Piotrowski
DNF Natascha Grief
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Schneider Team TIBCO / To The Top
2 Holly Klug
3 Sarah Huang Planet Bike
4 Alyssa Severn Magnus
5 Elicia Hildebrand Team Geargrinder
6 kathryn steudel
7 Abby Strigel
8 Lisa Krayer
9 Antonia Leal Planet Bike
10 Rachel Horstman
11 Rachel Roessingh ISCorp Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 1   Cat ?: 3