Log In
Cyclocross for Life • Nov 7 2010
0
0
0
0
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barry Wicks Kona
2 Tom Burke Midwest Cycling Community KC
3 Brian Conant The Pony Shop
4 Scott Mclaughlin SRAM Factory
5 Michael Hemme COURAGE
6 Eric Sondag The Pony Shop
7 Kevin Klug The Pony Shop
8 John Gatto
9 David Sachs Vision Quest
10 Teodoro Ramos Iron Cycles
11 Andrew Daley Burnham Racing
12 Alex Bowden Team Type 1
13 Jason Rassi Wild Card Cycling
14 Ara Oggoian Bicycle Heaven
15 Evan Jahn Rhythm Racing
16 John Lionberger MS Racing Inc.
17 Daniel Eiten
18 Michael Seguin xXx Racing
19 Kevin Flowers
20 William Pankonin xXx Racing
21 Matt Larson Iron Cycles
22 Chase Wolford Tati
DNF Jason Knauff Burnham Racing
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 7   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Seguin xXx Racing
2 Jeffrey Wat Burnham Racing
3 John Kurtz Flatlandia Cycling Team
4 John Whipple Team TATI
5 Frederic Moreau johnny sprockets
6 Chase Negley Iron Cycles
7 Luke Seemann xXx Racing
8 John Lionberger MS Racing Inc.
9 Austin Warner Roscoe Village Bike Racing
10 Michael Naughton Verdigris Cycling
11 Mike Conroy Mox Multisport
12 Eric Drummer Unattached
13 Kyle Fleener Unattached
14 William Pankonin xXx Racing
15 Liam Donoghue xXx Racing
16 Andrew Yeoman Team Pegasus
17 Bryan Mcvey ReCycling Team
18 Brad Flachsbart Bloomington Cycle Racing Team
19 John Firak Active Endeavors/SRAM
20 Larry Stoegbauer xXx Racing
21 Maxwell Riordan Chicago Cuttin Crew
22 Erik Herro Team Pegasus
23 John Kalnins xXx Racing
24 Adrian Redd Unattached
25 Evan Jahn Rhythm Racing
26 David Cushman Roscoe Village Bike Racing
27 Nicholas Venice xXx Racing
28 Nico Cabrera Chicago Cuttin Crew
29 Brandon Scheiner Team Pegasus
30 Erik Martin Dogfish Racing Team
31 Jacob Teitelbaum Iron Cycles
32 Jared Craft PSIMET Racing
33 Isaiah Jay Half Acre Cycling
34 Alex Meininger Pony Shop
35 Chase Wolford Tati
36 Charles Aldous Flatlandia Cycling Team
37 Jason Alvarado Embrocation Cycling Journal
38 William Jackson Unattached
39 Edward Bartley Tower Racing
40 Joel Roth Team TATI
41 Nicholas Gajewski Rhythm Racing
42 Michael Kirby xXx Racing
43 Gavin Gould Half Acre Cycling
DNF Sage Brown Team Pegasus
DNF Matt Larson Iron Cycles
DNF Christopher Sherpitis Unattached
DNF Mitchell Bogardus Unattached
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 38   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Lee Unattached
2 David Lombardo Verdigris Cycling
3 Ryan Oconnell Expo Racing
4 Andrew Demey Unattached
5 Jonathan Fairman Unattached
6 Kyle Hagerman Team Pegasus
7 Mark Scaife Unattached
8 Tim Speciale PSIMET Racing
9 Edwin Bagley Iron Cycles
10 David Hudson xXx Racing
11 Sasha Reschechtko Team TATI
12 Michael Welch Unattached
13 Nathan Schneeberger Johnny Sprockets
14 Michael Gregor Roscoe Village Bike Racing
15 Paul-brian Mcinerney Half Acre Cycling
16 Tracy Dangott xXx Racing
17 Richard Potter Half Acre Cycling
18 Kevin Pietka Project 5 Racing
19 David Capretto Team TATI
20 Eric Grzeskowiak Unattached
21 Ron Cook Project 5 Racing
22 Alex Rams Colavita Racing
23 Robert Higgins Johnny Sprockets
24 Richard Lenski Spin Doctor Cyclewerks
25 Chernoh Sesay Johnny Sprockets
26 Alex Nemeth Tower Racing
27 Evan Kuchar xXx Racing
28 Chris Enockson Team Bicycle Heaven
29 Brent Knepper Glenview Cycle
30 Brett Williams
31 Sean Kennedy Johnny Sprockets
32 Edward Dutczak South Chicago Wheelmen
33 Kevin Herman Endurance Trust
34 Christopher Kleingartner Roscoe Village Bike Racing
35 Thomas Reineking Bicycle Heaven
36 Andre Odendaal Unattached
37 Geoffrey Scott Spidermonkey Cycling
38 Derek Oberg
39 Charles Meyer xXx Racing
40 Andrew Peterson Mox Multisport
41 Steve Schafer Unattached
42 Bobby Buivid Unattached
43 Gregory Nash Project 5 Racing
44 Alexander Tweedie Roscoe Village Bike Racing
45 Steve Biedron Mox Multisport
46 Blayne Greiner xXx Racing
47 Lee Messersmith Wheel Fast Racing
48 Loren Bo Team TATI
49 Kenneth Dorado Iron Cycles
50 Phil Reynolds Unattached
51 William Barnes xXx Racing
52 Joseph Berenyi PSIMET Racing
53 Ty Kurth Hup United
54 Randy Koren
55 Chad Mcqueen mikes Bike Shop
56 Otto Hansen Team TATI
57 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
58 Michael Kelly South Chicago Wheelmen
59 Stephen Miwa South Chicago Wheelmen
60 William Swearingen Turin Bicycle/Barker+Nestor
61 James Reineking Bicycle Heaven
62 Todd Williams Unattached
63 Kenneth Mitchell Spidermonkey Cycling
64 Joshua Herting Phenom Security Integrators
65 Michael Igoe
66 Joel Friedman Bicycle Heaven
DNF Michael Beebe Iron Cycles
DNF Dave Knauff Turin Bicycle/Barker+Nestor
DNF Seth Oranburg Team TATI
DNF Brandon Chapman
DNF Hayes Sanborn Unattached
DNF Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 32   Cat 4: 34   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Beebe Iron Cycles
2 Bryan Witry Spidermonkey Cycling
3 Richard Lenski Spin Doctor Cyclewerks
4 David Hudson xXx Racing
5 Evan Kuchar xXx Racing
6 Omar Patalinghug Team Higher Gear
7 Will Frame Unattached
8 Dan Mallek Village Cyclesport Racing
9 Jim Groenhof Unattached
10 Daniel Pollard Spidermonkey Cycling
11 Andre Odendaal Unattached
12 Simon May Team Pegasus
13 Andrew Zens Spidermonkey Cycling
14 Eric Grzeskowiak Unattached
15 Seth Oranburg Team TATI
16 James Sneddon ABD Cycling Team
17 Kyle Hagerman Team Pegasus
18 Tracy Dangott xXx Racing
19 Ron Cook Project 5 Racing
20 Henry Heisler Iron Cycles
21 Edwin Bagley Iron Cycles
22 Josh Kline Team Higher Gear
23 Brandon Diffenderfer Spidermonkey Cycling
24 Timothy Lim Unattached
25 Thomas Reineking Bicycle Heaven
26 David Capretto Team TATI
27 Eric Elbert
28 Jesse Young Unattached
29 Richard Baisa South Chicago Wheelmen
30 Brian Schoenborn Gear Head
31 Lee Messersmith Wheel Fast Racing
32 Ken Muszynski PSIMET Racing
33 David Herberich Team TATI
34 Giordano Guagliardo Unattached
35 Paul Goc Team TATI
36 Andy Baran Team TATI
37 Alan Stoughton Unattached
38 Andrew Peterson Mox Multisport
39 Donald Isaacs Bicycle Heaven
40 Amos Willis Unattached
41 Chris Shaffer
42 Katie Isermann Iron Cycles
43 Cory Kazonovitz Bicycle Heaven
44 Andrew Heidel xXx Racing
45 James Benthusen Give bikes 3
46 Ryan Handley PSIMET Racing
47 Mark Calvert
48 Sergio Moreno Beverly Bike/VeePak
49 Iouri Dolgitser
50 Robert Haffey Unattached
51 Mike Davis Unattached
52 Clay Iverson
53 Alex Koch Unattached
54 Ryan Stacklin
55 Joshua Militello
56 Lawrence House PSIMET Racing
57 David Nutt
58 Michael Dutczak
59 Emmanuel Dimalanta Driving While Asian
60 Michael Schietinger Unattached
61 Greg Teiber Unattached
62 Erica Gaddy Team Mox
DNF William Draper xXx Racing
DNF Bryan Ferguson
DNF Moshe Siegel Roscoe Village Bike Racing
DNF Mitch Rosset Unattached
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 46   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Skylar Schneider Unattached
2 Maxx Hall Smart Cycling Bike Shop
3 Gina Johnson Smart Cycling Bike Shop
4 Chase Osborne ISCorp Cycling Team
5 Luke Arrigoni Village Cyclesport Racing Ltd
6 Hanna Goc Team TATI
7 Mitchell Dutczak south chicago wheelman
8 Noah Anderson Spin Doctor Cyclewerks
9 Jacob Thom Half Acre Cycling
10 Ryan Mccann Mox Multisport
11 Danielle Barnes
12 Arianna Schuter
DNF Joe Sullivan Unattached
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Oconnell Expo Racing
2 David Lombardo Verdigris Cycling
3 Mitchell Bogardus Unattached
4 gage rodriguez
5 Christopher Osborne ISCorp Cycling Team
6 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
7 Corrie Osborne Nova Cycle Sports Foundation Inc.
8 Corey Higgs Village Cyclesport Racing
9 Kyle Mindick xXx Racing
10 Elizabeth Shull
11 Emily Shull
12 Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
13 Tom Powers
14 Kyle Kalny
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Burke Midwest Cycling Community KC
2 John Gatto Twin Six
3 Louis Kuhn The Pony Shop
4 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
5 Tim Boundy Verdigris Cycling
6 Brandon Elliott Iron Cycles
7 Ross Cerniglia My Wife Inc
8 Ted Burger Flatlandia Cycling Team
9 Greg Heck xXx Racing
10 Eric Drummer Unattached
11 Alex Meininger Pony Shop
12 Cliff Golz The Pony Shop
13 Paul Warloski My Wife Inc
14 Jacob Teitelbaum Iron Cycles
15 Benjamin Demong ABD Cycling Team
16 Erik Enyedy Verdigris Cycling
17 Mike Scalise Village Cyclesport Racing Ltd
18 Matthew Bennett Verdigris Cycling
19 John paul Mccarthy SRAM Factory
20 Vincent Boyer Village Cyclesport Racing Ltd
21 Tom Norvilas
22 Nick Amlot xXx Racing
23 Martin Michalowicz The Pony Shop
24 Jason Addante ABD Cycling Team
25 James Brady The Pony Shop
26 Richard Potter Half Acre Cycling
27 Michael Gregor Roscoe Village Bike Racing
28 Mark Bowers unattached
29 Neil Sauter
30 Chernoh Sesay Johnny Sprockets
31 James Nowak ABD Cycling Team
32 David Pilotto Flatlandia Cycling Team
33 Dominic Bosco Unattached
34 Randal Warren xXx Racing
35 William Olderr Flatlandia Cycling Team
36 Roman Mandzij The Pony Shop
37 Harlan Thompson Unattached
38 Richard Prodans Colavita Racing
39 Jason Meshberg Flatlandia Cycling Team
40 Christopher Berthold Unattached
41 Justice Leppanen Unattached
42 Michael Catano Johnny Sprockets
43 Chris Strahm Roscoe Village Bike Racing
44 Alexander Tweedie Roscoe Village Bike Racing
45 Timothy Denman Village Cyclesport Racing Ltd
46 Gerrerd Abrams Half Acre Cycling
47 Steve Biedron Mox Multisport
48 James Linehan Unattached
49 Craig Abrams Unattached
50 Joshua Arends Half Acre Cycling
51 Charles Rulich Flatlandia Cycling Team
52 Brian Boyle South Chicago Wheelmen
53 Kenneth Dorado Iron Cycles
54 Ryan Thormann
55 Steve Kismohr Unattached
56 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters CC
57 David Gosse Mox Multisport
58 Jason Para 2CC/Second City Cyclists
59 Ryan Handley PSIMET Racing
60 Blaine Reed Endure It Sports
61 Chris Shaffer
62 Clay Iverson
DNF Chris Kinonen xXx Racing
DNF Brad Dash
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9   Cat 3: 33   Cat 4: 14   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christando Lombardo Verdigris Cycling
2 Bryan Rheude The Pony Shop
3 David Schrauth 2CC/Second City Cyclists
4 Chris Henning Northbrook Bicycle Club Inc.
5 Jon Suyko The Pony Shop
6 Marc Moeller Duplicraft / Main Street Bicycles
7 Steel Bokhof Turin Bicycling Society
8 Erik Enyedy Verdigris Cycling
9 John paul Mccarthy SRAM Factory
10 Randal Warren xXx Racing
11 James Linn Turin Bicycle/Barker+Nestor
12 John Shull
13 Mike Scalise Village Cyclesport Racing Ltd
14 Peter Rolewicz Start2Finish
15 James Nowak ABD Cycling Team
16 Brad Keyes CarboRocket
17 Andrew Hines Team Mack Racing Assoc. LTD
18 Vincent Boyer Village Cyclesport Racing Ltd
19 Richard Prodans Colavita Racing
20 Joe Frost
21 Nicholas Venice xXx Racing
22 Mike Grimm
23 Tim Homola Village Cyclesport Racing
24 Duane Higgs Village Cyclesport Racing
25 Jeff Sympson
26 David Ashcraft
27 Timothy Denman Village Cyclesport Racing Ltd
28 Scott Starbuck The Pony Shop
29 Robert Schrank Team Type 1
30 Colin Donlan Vision Quest LLC
31 William Jackson Unattached
32 Jim Groenhof Unattached
33 Michael Angus Not affiliated
34 Brian Boyle South Chicago Wheelmen
35 Jeff Provisor North Branch Cycling Club
36 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters CC
37 Phillip Stutz Unattached
38 Thomas Stanley Spokes Bikes
DNF Dan Mallek Village Cyclesport Racing
DNF Patrick Myers Team TATI
DNF Doug Skinkis
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 23   Cat 4: 7   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs Planet Bike
2 Danny Warner Verdigris Cycling
3 Vitor Alexandre Colavita Racing Inc.
4 Scott Ross Unattached
5 Andrew Kerr Village Cyclesport Racing
6 Tim Homola Village Cyclesport Racing
7 Gregory Anderson Spin Doctor Cyclewerks
8 Robert Garner V.C. Bikesport
9 Joel Roth Team TATI
10 William Keith Unattached
11 James Anderson PSIMET Racing
12 John Bucksbaum Vision Quest LLC
13 Fred Faller Unattached
14 William Heffernan Village Cyclesport Racing Ltd
15 John Craychee Unattached
16 Thomas Kramer Verdigris Cycling
17 Gary Whalen Flatlandia Cycling Team
18 Thomas Carlson
19 George Lambros Flatlandia Cycling Team
20 John Stainthorp xXx Racing
21 Ken Muszynski PSIMET Racing
22 John Wrycza Wheel Fast Racing
23 Walter Stoops ABD Cycling Team
24 Julian Coupland Velo Club Roubaix - VCR
25 Albert Weigel velo club roubaix / E.A.D.
26 Richard Kryszak South Chicago Wheelmen
27 Tim Belton Team TATI
28 Gregory Clausen
29 Ronald Sloan Unattached
DNF Daniel Madsen Unattached
DNF Brad Scott
DNF David Mcfadden SpinDoctor Cyclewerks
DNF Robert Antinelli COLAVITA/BACI presented by COOKING
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 15   Cat 4: 14   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Schneider Team TIBCO / To The Top
2 Holly Klug The Pony Shop
3 Jessica Hill The Pony Shop
4 Corrie Osborne Nova Cycle Sports Foundation Inc.
5 Lindsay Zucco Unattached
6 Wendy Gaddey Alberto's Sport
7 Amelia Moore xXx Racing
8 Elizabeth So Team TATI
9 Katie Isermann Iron Cycles
10 Jannette Rho Chicago Cuttin Crew
11 Cathy Frampton Project 5 Racing
12 Amy Comstock Team Mox
13 Lara Mele Mox Multisport
14 Courtney O'neill xXx Racing
DNF Jessica Prinner ABD Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Peck Chicago Cuttin Crew
2 Eleanor Blick Johnny Sprockets
3 Erica Gaddy Team Mox
4 Jamie Gavinsmyth Chicago Cuttin Crew
5 Rebecca Welbes Johnny Sprockets
6 Nancy Heymann Alberto's Sport
7 Marie Couris Verdigris Cycling
8 Kristina Young Iron Cycles
9 Jacqueline Spiller Unattached
10 Lindsay Knight Unattached
11 Tamara Fraser xXx Racing
12 Sarah Lu Half Acre Cycling
13 Sandra Samman xXx Racing
14 Jennifer Mosley Half Acre Cycling
15 Ariel Trader knauff Half Acre Cycling
16 Erica Chianese Half Acre Cycling
17 Emily Riehl Team TATI
18 Mara Baltabols Bicycle Heaven
19 Vanessa Buccella Spidermonkey Cycling
20 Catherine Watkins Higher Gear
21 Jenifer Sommers Team Mox
22 Karrie Ozyuk Psimet Racing
23 Denise Lau Team TATI
24 Marie Unknown
25 Kelly Lein xXx Racing
26 Carolyn Golz The Pony Shop
27 Sue Wellinghoff xXx Racing
28 Megan Ivers
29 Katie Mann
30 Heidi Bowers
31 Regina Campbell
32 Martinique Haller Half Acre Cycling
33 Monica Pencz SpiderMonkeys cycling
34 Ann Clausen
35 Jessica Bagley Iron Cycles
DNF Natalie Pendergrass Area 51
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 18   Cat ?: 8