Log In
Cross Crusade: Clatsop County Fairgrounds Day Two • Oct 31 2010
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4.5
0
0
6.5
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.5
Beers
?
Moisture
?
Accel
6.5
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Sepulveda
2 Wick Ashley
3 John Fortes
4 Erik Denninghoff
5 Michael Fetters
6 Stefan Furst
7 Phillip Ayoub
8 Bradley Buselli Oregon Bike Shop
9 Ross Bryan DNR
10 David Proctor
11 Judson Mccauley Team Spokesman
12 James Schneider
13 David Szymanski
14 John Nicholas Multnomah Athletic Club
15 Brian Nelson Camas Bike and Sport
16 Jon Caulley
17 Mg Smith
18 John Gill
19 Win Lewis Capitol Velo p/b Lifesource
20 James Murez Cyclesport
21 Brian Vanderneald
22 Miles Rubic
23 Thomas Schoenborn
24 Justin Zimmerman
25 Vincent Plaza Code Monkies
26 Michael Sulis
27 Aaron Even
28 Christie Scheer Speed Kiten Racing
29 Vargar
30 Joe Dominey Laredo Cycling Club
31 David Miller
32 Cian Montgomery Cian Montgomery
33 Jennifer Clunie bicyclinghub.com
34 Dallas Martin Green Teguilas
35 Mark Sepulveda
36 Brandon Remington
37 Tracy Sepulveda
38 Matt Graff
39 Dan Grabski
40 Todd Saucier
DNF Edward Kim
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Holliday Staccato Gelato
2 Kate Dunning Pine Mountain Sports
3 Lorelei Draper Trusty Switchblade
4 Jennifer Hagen
5 Anna Streuli
6 Amanda Darlak Staccato Gelato
7 Tina Rainforth Portland Velo
8 Amy Solana
9 Sarah Cunningham Eddy Merkin
10 Melissa Cate Endless Cycles
11 Toni Kessler
12 Bianca Pyko
13 Christy Gilmore
14 Julia Austin
15 Katy Pranian Sorella Forte
16 Natalie Ramsland Ladies Auxiliary
17 Michelle Rear
18 Jennifer Shasserre
19 Elisabeth a. Mahoney
20 Kara Matson Team Lazy Tarantulas
21 Bridget Brown Team Dirt/Mudslinger Events
22 Jen Reid Staccato Gelato
23 Julie Teel Yard Sale
24 Shirlee Denmead
25 Charity Pape Team Endless Cycle
26 Lauren Magalska
27 Olivia Halfen
28 Francesca Berrini
29 Sam Anderson
30 Katie Proctor
31 Amy Brown
32 Annie Ericson
33 Katherine Buss
34 Adrienne Farabee
35 Phaedra Booth Green Submarine Records
36 Fairlight Fitzgerald
37 Julie Westlin-naigus Sorella Forte
38 Emily Henry Artisan Familyi Racing
39 Meaghan Bull HTFU
40 Nita Galambos
41 Anne Vandernaald
42 Jennifer Knorr
43 Miranda Keenan
44 Rose-ann Stark
45 Rebecca Macemom
DNF Alexandra Angle Portland Velo
DNF Julia Roden Cyclepath Racing
DNF Linda Jellisen Portland Velo
DNF Jen Rymut
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 44  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt Corsa Concepts
2 Brett Nichols Scott USA
3 Ian Brown river city bicycles/tonic fab
4 Schmitt Damian Sunnyside Sports
5 Michael Gallagher cyclocrossracing.com p/t Blue
6 Aaron Tuckerman Corsa Concepts
7 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles
8 Brett Luelling Buy Local Cycling
9 Benjamin Kubas Therapeutic Associates Cycling/GENR
10 Joel Madrone Courage Cycles
11 Steven Hunter Embrocation Cycling Journal
12 Patrick Jackson Buy Local Cycling
13 Jeff Curtes EMBROCATION/Speedvagen Racing
14 Tony Kic Gentle Lovers
15 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
16 Ryan Weaver River City Bicycles
17 Scott Bradway Team S&M/Sellwood Cycle Rep
18 James Ceccorulli Team Dirt/Mudslinger Events
19 Graham Howard Rocky Mountain Bicycle p/b Shimano
20 Seth Patla River City Bicycles
21 Jeremy Whitman Broken Spoke
22 Ross Brody Buy Local Cycling
23 Michael Manning Pilots Cycling
24 Ross Bowden
25 Matt Cline Portobello Bicycle Racing
26 Colin Rowan Corner Cycle
27 Joshua Liberles Corsa Concepts
28 Matt Fox Sunnyside Sports
29 Neal Bibler Team S+M
30 Jonathan Myers Team S+M
31 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
32 Will Ross Kalari Bros
33 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
34 Paul Lacava Giant Bicycles
35 Dave Messenheimer Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Brad Winn Primal-First Bank
DNF Patrick Means Team S+M
DNF Scotty Carlile Kendausa.com
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 B. nessy Longfellow Lakeside Bicycles
2 Kevin Pinkstaff
3 James Bradley Hammer Velo
4 Matt Hutchinson Portobello Bicycle Racing
5 Aaron Lee Staccato Gelato
6 Julian Deiss
7 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes
8 Jeff Ballantine Portland Velo
9 Ryan Brown Chinook Cycling Club, Tri-Cities
10 Ryan King Weir's Cyclery
11 Ryan Garner HTFU
12 Sean Burles Team S+M
13 Taylor Bushnell B2C2 - Back Bay Cycling Club
14 Garrett Mcallister Cascade Couriers
15 Ben Johnson Portland Velo
16 Jake Salcone Ride More Wear Less
17 Tim Kelley Broken Spoke Cycling
18 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
19 Gustaf Juffer Bike Gallery
20 Andrew Arnsberg Team Gleamer
21 Cole Sprague Bend Memorial Clinc Total Care
22 Christian Reed Green Submarine Records
23 Julien Jaborska
24 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas
25 Daniel Penner Ironclad Performance Wear
26 Andy Meeks bicycleattorney.com
27 Troy Sexton Cycle-smart
28 Owen Morehart
29 Andy Letourneau Word-RCB
30 Jason Weinstein Harder Cycling
31 Eric Fischer Existential Velo
32 Timothy Lang Portobello Bicycle Racing
33 David Sterry Green Submarine Records
34 Andrew Morphis
35 Ryan Sperring
36 Rex Larsen
37 Wes Cipriotti Paul's Bicycle Way of Life Cycling
38 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
39 Kurt Williams Gnarwhar
40 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
41 Brian Larson
42 Paul Formiller Portland Velo
43 Sean Corey Trusty Switchblade
44 Gregory Sanders Ironclad Performance Wear
45 Dan Winterberg Mission Cycling
46 Jonathan Perlman Filth and Fury
47 Brett Golden
48 Eddie Wang River City Bicycles
49 Spencer Callahan Bush League Wrenching
50 Joel Crouch Ironclad Performance Wear
51 Alex Reightley Veloce Racing
52 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
53 Thor Tingey Tireless Velo
54 Todd Foreman-kinder Showers Pass
55 Ray Simmonds Yard Sale
56
57 John Ayres bicycleattorney.com
58 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle
59 Jesse Luckett Cyclepath Racing
DNF Randy Wakerlin Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
DNF Christopher Brown Ruskus Test Team
DNF Daniel Powell
DNF Brian Spears Half Fast Velo
DNF Christian Martin River City Bicycles
DNF Daniel Brewster
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 7   Cat 4: 7   Cat ?: 44  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Larson Cyclepath Racing
2 Kevin Andrews Tireless Velo
3 Brent Harmon Cyclepath Racing
4 Austin Crenshaw
5 Ryan Garrison Cyclepath Racing
6 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
7 Justin Burton
8 Bo Thunell
9 Kevin Drake Liberty Cycle
10 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop
11 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
12 Jesse Kinlaw
13 Matthew Spadoni Staccato Gelato
14 Spencer White LOS TENDERS
15 Nathan Gibson
16 David Rasca Pacific Pedaling
17 Sterling Hill
18 Matthew Smith Old Town Bicycles
19 Mark Skiffington Chinook Cycling Club
20 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood
21 Douglas Derrick
22 Franz Bruggemeier
23 Dan Dellitt
24 Jack Olsen Unicycle Bastards
25 Nathan Hilmer Green Submarine Records
26 Jacob Cummings Showers Pass
27 Mark Widlund Spokesman
28 Tomas Peralta Team Endless Cycle
29 Jeffrey Lelo
30 Andrew Schlesinger CycleOne A.I.M. Racing
31 Jeff Garrett CycleOne A.I.M. Racing
32 Jeffrey Brock Vista Ridge Velo
33 Jimmy Candelaria Liberty Cycle
34 Stephen Holmberg Filth and Fury
35 Michael Macemon
36 Kim Matheson Beer Mongers
37 Jamie Fitzgerald Hammer Velo
38 Phil Avery Fat Cobra
39 Nick Wagner Beer Mongers
40 Earl Hazekamp Capitol Velo p/b Lifesource
41 Matt Mccarty
42 Christian Fuentes
43 Danny Klube Fat Cobra
44 Brian Eustis Fat Cobra
45 Jason Gabryshak
46 Paul Vanderford Beer Mongers
47 Varner Seaman Vista Ridge Velo
48 Jeremy Jensen
49 David Trost Dirty Jesey
50 Terry Campbell
51 Blaine Krueger
52 Blake Hendsch Trusty Switchblade
53 Marc Brodehl Beer Mongers
54 Bill Klingler Beer Mongers
55 David Arena
DNF Kevin Bernstein Willamette Univeristy Cycling
DNF Ben Chinburg Double Chin
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat ?: 49  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Mike Hall Ten Guys Named Alex
3 David Rosen Half Fast Velo
4 Seth Daniels BRIHOP Cycling
5 Joe Cadwell Bike City Racing
6 James Peale
7 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
8 Ed Jones Showers Pass
9 Scott Hamness Artisan Family Racing
10 Chad Hartley Cycleone Cross World
11 Tyson Hart Filth and Fury
12 Andrew Hayes Mountain View Cycles
13 Ryan Smith Hammer Velo
14 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas
15 Mike Chombeau Team Rose City
16 Matt Wilkin Staccato Gelato
17 Dan Bernards Mission Cycling
18 Mark Frost Mountain View Cycles
19 James Emond Bike Gallery
20 Jim Hendrickson Team S+M
21 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
22 Jim Rowan
23 Chris Barney
24 Corey Omey
25 Brian Hilgert Team Dirt/Mudslinger Events
26 David Piatt
27 Mychal Tetteh
28 Brian Echerer Lakeside Bike
29 Nirzwan Bandolin
30 Tre Clayton
31 Jon Coney
32 Karl Mikkelson Mountain View Cycles
DNF Max Kirchoff Team Motordome
DNF Shane Gibson CycleOne CycleWorld
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Dunlap Bend Endurance Academy
2 Jaxon Suttlemyer Vertical Earth
3 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles
4 Samuel Rosenberg Hutch's Cycles
5 Zachary Mikkelson Mountain View Cycles
6 Adam Oliver Hutch's Cycles
7 Kevin Phomma Trusty Switchblade
8 Julian Roden Cyclepath Racing
9 Henry Peterson Existential Velo
10 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club
11 Rubin Field Mountain View Cycles
12 Cameron Millar-griffin NoMad Sports Club
13 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
14 Tyler Jones
15 Keegan O'neill Word-RCB
16 Matthew Sjogren
17 Skyler Gober Rogue Bike Works
18 Elkin Parker Super Relax Concept
19 Ian Steigerwald
DNF Stephan Roberts Cyclepath Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles
2 Dana Martel Pacific Power Blue Sky
3 Anna Peterson Existential Velo
4 Alyssa Hoyt Sprout Cycles
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Snyder bicycleattorney.com
2 Tim Butler Specialized River City Bicycles
3 Tim Jones WebCyclery.com
4 Rich Cramer bicycleattorney.com
5 John Bravard Cyclepath Racing
6 David Diviney Cyclepath Racing
7 Joel Wilson Slocum-rebound
8 Mike Schindler Sunnyside Sports
9 John Mitchem Specialized River City Bicycles
10 Martin Baker bicycleattorney.com
11 Greg Talbert Scott
12 Todd Rosier Portland Velo
13 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR
14 Doug Evans bicycleattorney.com
15 Jake Rosenfeld
16 Jason Crago Yakima-Lakeside
17 Derwyn Harris Specialized River City Bicycles
18 Bret Berner River City Bicycles
19 Sean Rogers BMC Total Care
20 Eric Lanners Word-RCB
21 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct
22 Michael Leone Yard Sale
23 James Jonke Tireless Velo
DNF Eddie French Guinness Cycling Team
DNF Jesse Lea Cyclepath Racing
DNF Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/GENR
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Jerger Witness the Fitness
2 Daniel Sharp Embrocation Cycling Journal
3 Mark Macklin Filth and Fury
4 Max Heckscher
5 Tom Hill NoMad Sports Club
6 Greg O'Brien Word-RCB
7 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
8 Hugh Gapay Hammer Velo
9 Chris Boyce
10 John Droege Filth and Fury
11 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
12 Darrell Beck Companion Pet Clinic
13 Karl Mikkelson Mountain View Cycles
14 Seth Graham Pine Mountain Sports
15 Jonathan Harbin Unattached
16 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Rac
17 Ben Suttlemyre
18 James Bender Beaverton Bicycle Club
19 Patrick O'herron
20 Pete Van tilburg
21 Mike Gilbert Tireless Velo
22 David Siogren
23 Matthew s Martel Pacific Power Blue Sky
24 Ken Reed Green Submarine Records
25 Jack Kelley
26 James Shingleton Captiol Velo
27 Mark Proia Bailey Bikes
28 Roger Meier
29 Mark Adamski Portobello Bicycle Racing
30 Ted Lamb Tireless Velo
31 Michael Rabinowitz Tireless Velo
32 Andy Platt Columbia Sports wear
33 Jeff Lorenzen Breakaway
34 Dave Warwick Team Bike Tires Direct
35 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling
36 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/GENR
37 Brian Vollmer-buhl
38 Derek Faller WebCyclery.com
39 Eric Wittinger Fat Cobra
40 Craig Austin Half Fast Velo
41 Neil Gibson Leicester Proud Club
42 Jake Linford Iron Jake
43 Jeff Spencer Team Bike Tires Direct
44 Mike Petersen Buy Local Cycling
45 Chris Nelson Green Submarine Records
46 David Rosen Half Fast Velo
47 Ian Kennedy
48 Brian Johnson Crossniacs
49 Shane Austin Wizard of Oz
50 Douglas Shanks Half Fast Velo
51 Shaun Conley Ironclad Performance Wear
55 Edward (ted) Chaplain Bike City Racing
56 John Baldwin Bush League Wreck
57 Michael Carnes
58 Pete Conklin Bike City Racing
59 Todd Williams Bike City Racing
60 Leland Jossy jr Bike City Racing
DNF Eric Vickers Buy Local Cycling
DNF Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
DNF Joe Durkee bicycleattorney.com
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 51  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/GENR
2 Michael Girard Portland Velo
3 Bob Croucher Tireless Velo
4 Jay Wisowaty Green Tequila Racing
5 Troy Nelson Monkey Wrench Cycles
6 Quinn Jackson
7 Kevin Thompson Half Fast Velo
8 Tim Goss Tireless Velo
9 Mike Packer Tireless Velo
10 David Austin
11 James Williams Ironheads MultiSports
12 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
13 Jeff Steiner Showers Pass
14 Scott Mcknight Team Bike Tires Direct
15 Paul O'connor
16 Chris Brannen Team S+M
17 Eric Pool
18 Matt Ramp 343 Racing
19 James y Gantz
20 Jesse Saks
21 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
22 Matthew Jetton
23 Alan Snodgrass Tireless Velo
24 Trey Winthrop Bobs Red Mill
25 Luke Robbins
26 Kris Schamp Showers Pass
27 James Nelson Kissena
28 Michael Kender Portland Velo
29 Kenny Wolford
30 Jonathan Modie Team S+M
31 David Andres
32 Judd Eustice Team S+M
33 Cliff Allen
34 Robert Stefanowicz
35 Mitch Yoder Tireless Velo
36 Tim Roth
37 Bjorn Clouten
38 Brian Barker Ironclad Performance Wear
39 Bill Huff Therapeutic Associates Cycling/GENR
40 Michael Fischer
41 Russ Rainforth Portland Velo
42 Russell Gober Roguebike works
43 Darren Pennington
44
45 Chris Leach
46 Curtis Milander Filth and Fury
47 Burk Webb Portland Velo
48 Brian Powell
49 Keith Martin
50 Michael Paradis Tireless Velo
51 Robert Johnson
52 Jamie Richards 343 Racing
53 Sam Harrison 343 Racing
54 Al Wong Team Lazy Tarantulas
55 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Rac
56 Jimmy Cavalieri Eddy Merkin
57 Tom Bird Team Food Bank
58 Randy Benthin
59 Phil Avery Fat Cobra
60 Erick Nelson Portobello Bicycle Racing
61 Scott Currie Mosier Velo
62 Kahlin Kurlik Staccato Gelato
63 Joel Thompson Bridgetown Velo
64 Joel Morrissette
65 David Adkins
66 Brendan Quinlan Bob's Red Mill
67 Steven Carper Crossniacs
68 Matthew Dixon Filth and Fury
69 Shane Sipe Team S+M
70 James Webb Beaverton Bicycle Club
71 Andrew Kaylor
72 Charles Patzner
73 Chris Lamna South Slope Crew
74 Chad Rheingold Velo Loco
75 Jeff Morrell
76 Thomas Batty
77 Sean Whitacre
DNF Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Rac
DNF David Doughty Portland Velo
DNF Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
DNF James Hull
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 3   Cat ?: 66  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Griffiths United Finance
2 Jim Miller bicycleattorney.com
3 John Wilson Pacific Power Blue Sky
4 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling
5 Johnny Vergis Cyclepath Racing
6 Kurt Robinson bicycleattorney.com
7 Gregg Leion Mountain View Cycles
8 Michael Jones Mountain View Cycles
9 Alan Ott Bat 101
10 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com
11 Joseph Hoerner
12 Dave Burnard Olson's Bicycles
13 William Zale Specialized River City Bicycles
14 Steve Lacey Showers Pass
15 Edward Tyynismaa Mountain View Cycles
16 Dave Luoma Guinness Cycling Team
17 Dan Macnaughton Guinness Cycling Team
18 Tim Ellerbruch Portland Velo
19 Mark Miller Pacific Power Blue Sky
20 Kevin O'connell Portland Velo
21 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles
22 Gary Smith
23 Vern Krist Showers Pass
24 Mike Reightley
25 Mark Hilderbrandt Portland Velo
26 Jim Hinkley Southtown Velo
27 Steve Volz Muffin Top
28 Eric Ahlvin Pacific Power Blue Sky
29 David Yurk Lakeside Bicycles
30 Tim Hanrahan Showers Pass
31 Marcus Swanson Half Fast Velo
32 Scott Mccoy
33 Paul Bascom
DNF Rick Gregory
DNF Tad Gotting
DNF Alan Snodgrass Tireless Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Strasser Team S+M
2 Don Leet Sunnyside Sports
3 Russell Speirn Portland Velo
4 Ken Rodgers White Water Designs
5 Malcolm Johnson Portland Velo
6 Einar Traa Portland Velo
DNF Amory Cheney
Finishers: Cat 1: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Grandjean Showers Pass
2 Jill Hardiman Existential Velo
3 Christy Love Team S+M
4 Mielle Blomberg Word-RCB
5 Rhonda Morin Sorella Forte
6 Becky Bjork BMC
7 Virginie Calme Cyclepath Racing
8 Anna Vaughn Hammer Velo
9 Sarah Tisdale Sorella Forte
10 Sarah Eustis bicycleattorney.com
11 Ann Kennedy
12 Margie Bradway Bridgetown Velo
13 Gina Miller Sunnyside Sports
14 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles
15 Sarah Sturdy Tireless Velo
16 Sage Fuller Sorella Forte
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 3   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
2 Angelina Salerno Pine Mountain Sports
3 Jenny Vannoy
4 Christine Leone Yard Sale
5 Martina Ralle Sorella Forte
6 Angela Mart WebCyclery.com
7 Tara Carlson Veloce Racing
8 Tonya Roe Sorella Forte
9 Cary Steinman BCM Total Care
10 Sabina Pater Specialized River City Bicycles
11 Cassie Nobbs GVH Bike
12 Maureen Kavanaugh Hammer Velo
13 Christine Jerko Sorella Forte
14 Tess Simpsom Missadventure
15 Amanda Durkee bicycleattorney.com
16 Carol Petersen Capitol Velo p/b Lifesource
17 Annie Cheng
DNF Sharon Schulz Specialized River City Bicycles
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angela Horton gapay Hammer Velo
2 Katherine Christensen Showers Pass
3 Elaine Bothe Sorella Forte
4 Pam Fairchild Tireless Velo
5 Maggie Rising
6 Rebecca Bozarth Cyclepath Racing
7 Lynne Cuevas Sorella Forte
8 Sue Ripp Specialized River City Bicycles
9 Sheilagh Griffin NoMad Sports Club
10 Canyon Fluffer
11 Loraine Blake Sorella Forte
12 Sue Hanna Tireless Velo
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Rollert WebCyclery.com
2 James Crowe Revolver-Cascadia
3 Jason Lemieux NoLimitz/ICE
4 Luke Demoe Half Fast Velo
5 Nat Johnson Green Submarine Records
6 Leland Gilmore river city bicycles/tonic fab
7 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR
8 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
9 Scotty Carlile WebCyclery.com
10 Matt Mahoney Gentle Lovers
11 John Dorfer RFIA
12 Pete Zlatnik signal cycles
13 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
14 Ethan Furniss Eddy Merkin
15 Bryan Voytilla Corsa Concepts
16 Crossett Freilinger Team S+M
17 David Bisers Tireless Velo
18 Andy Meschke signal cycles
19 John Gulick Green Submarine Records
20 Greg Adams Bridgetown Velo
21 Boone Tompkins BMF
22 Jon Hansen Cascade Couriers
23 Andrew Marges
24 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
25 Joel Holly Ruckus Test Team
26 Owen Daly Artisan Family Racing
27 Brent Emoff BRIHOP Cycling
28 Erik Hofland Artisan Family Racing/Sprout Cycles
29 Dave Gulick Green Submarine Records
30 Kenneth Pace Team S+M
31 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair
32 Sean Watters HTFU
33 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
34 Edwin Brown Artisan Family Racing/Sprout Cycles
35 Arlo Varri
36 Eric Wittinger Fat Cobra
37 Seth Patla River City Bicycles
38 Marcus Swanson Half Fast Velo
39 Michael Fletcher Bridgetown Velo
40 Josh Armagost Fat Cobra
41 Aaron Mcbride
42 Craig Austin Half Fast Velo
43 Marcus Fortier WebCyclery.com
44 Jacques Lafortune
45 Justin Drawbert Portobello Bicycle Racing
46 Fat cobra Eustis brian
47 O'brien Starr-hollow
48 Ben Chinburg Double Chin
49 Zach Gayne Bush League Racing
50 Casey Storey Team Endless cycles
51 Damon Dimick Damon Dimick
52 Dave Burnard Olson's Bicycles
53 Kristin Wille Hammer Velo
54 Lisa Belair Cyclepath Racing
55 David German Hammer Velo
56 Jeff Tedder Hammer Velo
57 Graeme Wagoner-lynch Super Relax Concept
58 Jamey Whalen Super Relax Concept
59 Mark Campbell Pine Mountain Sports
60 Lisa Helderup
61 Christina Mihsescu Hammer Velo
62 Brody Boeger Ironclad Performance Wear
72 Doug Shanks Half Fast Velo
73 Kevin Ziemke Team Beer
DNF Brian Kesselman
DNF Chase Banna
DNF Sarah Tingey Bridgetown Velo
DNF Brett Decou
DNF Ryan Eiselle Evanplew.com
DNF Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear
DNF Nick Makanna Team S+M
DNF Tim Smith Tireless Velo
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 61  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Olsen Unicycle Bastards
2 Samuel Rosenberg Hutch's Co Motion
3 Adam Oliver Hutch's Co Motion
4 Josh Armagost
5 Monty Mcfly Unicycle Bastards
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wendy Williams River City Bicycles
2 Brigette Brown River City Bicycles
3 Serena Bishop gordon Sunnyside Sports
4 Abby Watson Embrocation Cycling Journal
5 Megan Chinburg Veloforma
6 Tina Brubaker Vanilla Workshop
7 Anne Davis usher Bridgetown Velo
8 Laura Winberry Elite Endurance
9 Nissy Cobb River City Bicycles
10 Julie Browning Cyclepath Racing
11 Lindsay Jones Team Dirt/Mudslinger Events
12 Renee Scott Sunnyside Sports
13 Karen Oppenheimer Bend Memorial Clinic Total Care Rac
14 Alexandra Burton
DNF Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Rac
DNF Susan Peithman Veloforma
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elise Huggins Veloforma
2 Abra Mcnair Showers Pass
3 Brianna Walle Ironclad Performance Wear
4 Hannah Moore Green Submarine Records
5 Rebecca Richards Tireless Velo
6 Marylynn King Ironclad Performance Wear
7 Hailey Foster Team Awesome
8 Remy Maguire
9 Leah De forest Artisan Family Racing/Sprout Cycles
10 Jenny Powell BKB
11 Sara Fletcher Bridgetown Velo
12 Deeann Nelson Existential Velo
13 Jenn Levo Bridgetown Velo
14 Laurie Hotovy Gentle Lovers
15 Sarah Barkley Chinook Cycling Club
16 India King Loose Nuts
17 Beth Ann orton Staccato Gelato
18 Mary Zucconi Staccato Gelato
19 Tuuli Hakala Sorella Forte
20 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events
21 Sierra Callahan Ladies Auxiliary
22 Anna Clark
23 Emilia Sibley Yakima Bike Vigilantes
24 Sonja Rheingold Velo Loco
25 Allison Medellin Hammer Velo
26 Ingrid Jackson
27 Lara Rogers Blue Rooser
28 Erin Goodall Hammer Velo
29 Jill Hutchinson Green Submarine Records
30 Erika Miranda Trusty Switchblade
31 Emily Mckissock Tireless Velo
32 Kate Ayres bicycleattorney.com
33 Michelle Kunec Sorella Forte
34 Alana Armstrong Ironclad Performance Wear
35 Sherry Schwenderlauf Ladies Auxiliary
36 McKayla Hansen
37 Sarah Hunter Word-RCB
38 Lana Pressey Ironclad Performance Wear
39 Heidi Swift Ladies Auxiliary
40 Annie Eustis Fat Cobra
41 Crystal Eppinger
42 Eryn Barker Specialized River City Bicycles
43 Heather Vanvalkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance
DNF Julia Shea Fat Cobra
DNF Joy Armagost Fat Cobra
DNF Alexe Colson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 37