Log In
Campton Cross • Oct 31 2010
4
0
0
-1
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Phillips
2 Brian Conant The Pony Shop
3 Eric Sondag The Pony Shop
4 Jason Rassi Wild Card Cycling
5 Michael Hemme COURAGE
6 Dave Norton TheBonebell.com
7 John Olney Mercy-Specialized
8 Andrew Daley Burnham Racing
9 Teodoro Ramos Iron Cycles
10 Ara Oggoian Bicycle Heaven
11 Jason Knauff Burnham Racing
12 John Lionberger MS Racing Inc.
13 Brandon Leach Johnny Sprockets
14 Mark French Wild Card Cycling
15 Bryan Mcvey ReCycling Team
16 Alex Bowden Team Type 1
17 Howard Smith The Pony Shop
18 Adam Zucco Unattached
19 Brandon Scheiner Team Pegasus
20 Larry Stoegbauer xXx Racing
21 Douglas Mclerran PYOC
DNF Barry Wicks
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 7   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Naughton Verdigris Cycling
2 John Kurtz Flatlandia Cycling Team
3 Liam Donoghue xXx Racing
4 Frederic Moreau Unattached
5 John Whipple Team TATI
6 Luke Seemann xXx Racing
7 Eric Drummer Unattached
8 Mike Conroy Mox Multisport
9 Mike Norman The Pony Shop
10 Eric Christ Bicycle Heaven
11 Kyle Fleener Unattached
12 Mark French Wild Card Cycling
13 John Kalnins xXx Racing
14 Ken Dawson xXx Racing/Athletico
15 Austin Warner Roscoe Village Bike Racing
16 Christopher Sherpitis Unattached
17 Forest Hynes
18 David Cushman Roscoe Village Bike Racing
19 Adam Zucco Unattached
20 Nico Cabrera Chicago Cuttin Crew
21 Justin Somerville Bicycle Heaven
22 Andrew Yeoman Team Pegasus
23 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
24 Adrian Redd Unattached
25 Jesse Williams Team TATI
26 Alex Meininger Pony Shop
27 Sage Brown Team Pegasus
28 Nicholas Venice xXx Racing
29 James Brady The Pony Shop
30 Jacob Teitelbaum Iron Cycles
31 Chase Wolford
32 Erik Herro Team Pegasus
33 Isaiah Jay Half Acre Cycling
34 Patrick Fasse Team Bicycle Heaven
35 Troy Crady Mox Multisport
36 Robert Thomas Half Acre Cycling
37 Michael Wakeley Blue Competition Cycles
38 Keith Ortiz Unattached
39 Charles Aldous Flatlandia Cycling Team
40 Jason Alvarado Embrocation Cycling Journal
41 Joel Roth Team TATI
42 Benjamin Van couvering Team Pegasus
43 Derek Lewis
44 William Jackson Unattached
45 Gavin Gould Half Acre Cycling
46 Fred Mcdonald Flatlandia Cycling Team
47 Mark Zalewski Morris Trucking Velo
DNF Chris Hammer Wheel Fast Racing
DNF William Pankonin xXx Racing
DNF Maxwell Riordan Chicago Cuttin Crew
DNF Michael Young xXx Racing
DNF Nicholas Gajewski Rhythm Racing
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 44   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Lee Unattached
2 David Lombardo Verdigris Cycling
3 Brian Hague Beverly Bike/VeePak
4 Michael Beebe Iron Cycles
5 Tim Holt Unattached
6 Alex Nemeth Tower Racing
7 Andrew Demey Unattached
8 Edwin Bagley Iron Cycles
9 Anthony Mikrut Kinky Llama Racing
10 Dominic Bosco Unattached
11 Jonathan Fairman Unattached
12 Kevin Pietka Project 5 Racing
13 Tracy Dangott xXx Racing
14 Michael Welch Unattached
15 Tim Speciale PSIMET Racing
16 Richard Lenski Spin Doctor Cyclewerks
17 Justin Merkey Rhythm Racing
18 Alex Rams Colavita Racing
19 Sasha Reschechtko Team TATI
20 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
21 Eric Grzeskowiak Unattached
22 Brent Knepper Glenview Cycle
23 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
24 Rory Murphy Team TATI
25 Chris Enockson Team Bicycle Heaven
26 Steve Schafer Unattached
27 Shon Zeller Bellum Racing
28 Nathan Schneeberger Johnny Sprockets
29 Sean Bjork xXx Racing
30 Tobie Depauw
31 Shawn Delk Project 5 Racing
32 Brandon Murphy Kinky Llama Racing
33 Jeffery Larson Illinois Tech Cycling
34 David Capretto Team TATI
35 Geoffrey Scott Spidermonkey Cycling
36 Anthony Pontecorvo Team Bicycle Heaven
37 Christopher Mcmahon Unattached
38 Henry Heisler Iron Cycles
39 Sean Wyat
40 Edward Dutczak South Chicago Wheelmen
41 Derek Oberg
42 Cameron Pease Duplicraft / Main Street Bicycles
43 Frank Snyder Unattached
44 Loren Bo Team TATI
45 Ken Hoepker Bloomington Cycle Racing Team
46 Kenneth Dorado Iron Cycles
47 Steve Biedron Mox Multisport
48 Daniel Pollard Spidermonkey Cycling
49 Hayes Sanborn Unattached
50 Phil Reynolds Unattached
51 Scott Michalik Vision Quest
52 Michael Kelly South Chicago Wheelmen
53 Andy Swims Team Bicycle Heaven
54 James Sorrell Vision Quest
55 William Swearingen Turin Bicycle/Barker+Nestor
56 Mike Davis Unattached
57 Matthew Harris Half Acre Cycling
58 Matt Riezman Spidermonkey Cycling
59 Alex Koch Unattached
60 Chris Fellows WORS
61 Dave Knauff Turin Bicycle/Barker+Nestor
62 Joshua Herting Phenom Security Integrators
63 Todd Bryant
64 Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
65 Todd Williams Unattached
66 Kasey Klipsch Team TATI
67 Steven Blum Iron Cycles
DNF Jacob England Johnny Sprockets
DNF Thomas Reineking Bicycle-Heaven
DNF Benjamin Clemens Wild Card Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 30   Cat 4: 32   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andre Odendaal Unattached
2 David Herberich Team TATI
3 Richard Lenski Spin Doctor Cyclewerks
4 Simon May Team Pegasus
5 Will Frame Unattached
6 Brett Michael Sunnyvale Cycling
7 Tracy Dangott xXx Racing
8 Thomas Reineking Bicycle-Heaven
9 Christopher Macfarland xXx Racing
10 Timothy Lim Unattached
11 David Capretto Team TATI
12 Gregory Kick Turin Bicycling Society
13 Seth Oranburg Team TATI
14 Trent Williams Spidermonkey Cycling
15 Andy Baran Team TATI
16 Steven Benni Turin Bicycle/Barker+Nestor
17 Cory Kazonovitz Bicycle Heaven
18 David Torpe
19 Daniel Pollard Spidermonkey Cycling
20 Sean Wyatt Well-Fit Racing Team
21 Brien Shopoff Unattached
22 Alan Stoughton Unattached
23 Mike Palmer Unattached
24 Andrew Heidel xXx Racing
25 Chad Mcqueen mikes Bike Shop
26 Tom Mosby Team Higher Gear
27 Chris Shaffer
28 Paul Goc Team TATI
29 Amy Comstock Team Mox
30 James Reineking Bicycle Heaven
31 Robert Haffey Unattached
32 James Benthusen Give bikes 3
33 Erica Gaddy Team Mox
34 Moshe Siegel Roscoe Village Bike Racing
35 Stephen Miwa South Chicago Wheelmen
36 Daniel Stranahan Unattached
37 Elizabeth So Team TATI
38 Dave Chiszar
39 Matthew Learn
40 Tamara Fraser xXx Racing
41 James Handy
42 Mike Davis Unattached
43 Chris Fellows WORS
44 Larry Vena Unattached
45 Clay Iverson
46 John Mosby Team Higher Gear
47 Fred Noinaj The Chainlink
48 Jim Davis
49 Iouri Dolgitser
50 David Weisbach Team TATI
51 William Draper xXx Racing
52 Katie Isermann Iron Cycles
53 Paul Anderson North Central Cyclery
54 Mark Hineman
55 Steve Roessler
56 Vanessa Buccella Spidermonkey Cycling
57 Joseph House Wheelfast Cycling Team
58 Emmanuel Dimalanta Driving While Asian
59 Geoff Bevington
60 Greg Teiber Unattached
61 Curt Danekas Bicycle Heaven
DNF Tom Christ Bicycle Heaven
DNF Benjamin Clemens Wild Card Cycling
DNF Peter Garde Mox Multisport
DNF Sergio Moreno Beverly Bike/VeePak
DNF Brad Scott
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 35   Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxx Hall Smart Cycling Bike Shop
2 Skylar Schneider Unattached
3 Gina Johnson Smart Cycling Bike Shop
4 Max Bucksbaum Vision Quest
5 Hanna Goc Team TATI
6 Noah Anderson Spin Doctor Cyclewerks
7 Luke Arrigoni Village Cyclesport Racing Ltd
8 Jacob Thom Half Acre Cycling
9 Connor Sanda
10 Ryan Mccann Mox Multisport
11 Jack Yance
12 Mitchell Dutczak
13 Ryley Zeller
14 Tess Anderson Spin Doctor Cyclewerks
DNF Arianna Schafer
Finishers: Cat 4: 12   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Oconnell
2 Gage Rodriguez
3 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
4 David Lombardo Verdigris Cycling
5 Corey Higgs Village Cyclesport Racing
6 Michael Miwa South Chicago Wheelmen
7 Tom Mosby Team Higher Gear
8 Kyle Mindick xXx Racing
9 Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
10 Tom Powers
11 Sarah Mythen xXx Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louis Kuhn The Pony Shop
2 John Gatto
3 Tim Boundy Verdigris Cycling
4 Christando Lombardo Verdigris Cycling
5 Mark Johnson Meades Bikes/Tempo Velo
6 Brandon Elliott Iron Cycles
7 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
8 Eric Drummer Unattached
9 Patrick Myers Team TATI
10 Erik Enyedy Verdigris Cycling
11 Cliff Golz The Pony Shop
12 Andy Swims Team Bicycle Heaven
13 Benjamin Demong ABD Cycling Team
14 Nathan Gayeski Iron Cycles
15 Brad Keyes CarboRocket
16 Mark Bowers unattached
17 Alex Meininger Pony Shop
18 Martin Michalowicz The Pony Shop
19 Patrick Fasse Team Bicycle Heaven
20 James Nowak ABD Cycling Team
21 James Brady The Pony Shop
22 Ted Burger Flatlandia Cycling Team
23 Tom Norvilas
24 Michael Sommer bad influence cycling
25 Mike Scalise Village Cyclesport Racing Ltd
26 John paul Mccarthy SRAM Factory
27 Jason Addante ABD Cycling Team
28 Steven Brawley Unattached
29 Sean Bjork xXx Racing
30 Derrick Fluegge Iron Cycles
31 Troy Crady Mox Multisport
32 Richard Prodans Colavita Racing
33 Paul Kardosh Mox Multisport
34 Roman Mandzij The Pony Shop
35 Mark Feary The Pony Shop
36 Neil Sauter
37 Harlan Thompson Unattached
38 Robert Higgins Johnny Sprockets
39 Eric Pompeo
40 Kenneth Benavides
41 Vincent Boyer Village Cyclesport Racing Ltd
42 William Olderr Flatlandia Cycling Team
43 David Pilotto Flatlandia Cycling Team
44 Steven Ohlhaber
45 Liam Lair Johnny Sprockets
46 Michael Catano Johnny Sprockets
47 Scott Starbuck The Pony Shop
48 Justin Merkey Rhythm Racing
49 Kevin Herman Endurance Trust
50 Duane Higgs Village Cyclesport Racing
51 Matthew Bennett Verdigris Cycling
52 Rich Delgado Village Cyclesport Racing
53 Geoffrey Scott Spidermonkey Cycling
54 Manuel Tenorio Johnny Sprockets
55 Matthew Haiduk Bicycle Heaven
56 Justice Leppanen Unattached
57 Sean Wyatt Well-Fit Racing Team
58 Craig Abrams Unattached
59 Jason Alvarado Embrocation Cycling Journal
60 Timothy Denman Village Cyclesport Racing Ltd
61 Henry Heisler Iron Cycles
62 Jason Trock
63 Brian Boyle South Chicago Wheelmen
64 Maurice Wills Velo Club Roubaix / MOX
65 Steve Biedron Mox Multisport
66 Rich Smott Alberto's Sport
67 Hayes Sanborn Unattached
68 William Jackson Unattached
69 Bryan Fuller Bicycle Heaven
70 David Weisbach Team TATI
71 Erik Didriksen xXx Racing
72 Trent Williams Spidermonkey Cycling
73 David Gosse Mox Multisport
74 Robert Curtis PSIMET Racing
75 Jason Para 2CC/Second City Cyclists
76 Chris Shaffer
77 Clay Iverson
78 Larry Stoegbauer xXx Racing
DNF Christopher Berthold Unattached
DNF Kevin Mulcahy Unattached
DNF Joseph House Wheelfast Cycling Team
DNF John Gruber
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 43   Cat 4: 18   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christando Lombardo Verdigris Cycling
2 Bryan Rheude The Pony Shop
3 Mike Norman The Pony Shop
4 Erik Enyedy Verdigris Cycling
5 Jon Suyko The Pony Shop
6 Steel Bokhof Turin Bicycling Society
7 Chris Henning Northbrook Bicycle Club Inc.
8 Brad Keyes CarboRocket
9 David Schrauth 2CC/Second City Cyclists
10 James Nowak ABD Cycling Team
11 Peter Rolewicz Start2Finish
12 John paul Mccarthy SRAM Factory
13 Marc Moeller Duplicraft / Main Street Bicycles
14 Mike Scalise Village Cyclesport Racing Ltd
15 Rich Delgado Village Cyclesport Racing
16 Randal Warren xXx Racing
17 Andrew Hines Team Mack Racing Assoc. LTD
18 James Linn Turin Bicycle/Barker+Nestor
19 Patrick Myers Team TATI
20 Vincent Boyer Village Cyclesport Racing Ltd
21 Nicholas Venice xXx Racing
22 Mike Grimm Flatlandia Cycling Team
23 Dominic Casey Iron Cycles
24 Scott Starbuck The Pony Shop
25 Richard Prodans Colavita Racing
26 Robert Higgins Johnny Sprockets
27 Dan Mallek Village Cyclesport Racing
28 Timothy Denman Village Cyclesport Racing Ltd
29 Greg Gohman
30 Ashcraft David
31 Pat White Bellum Racing
32 Bob Mazursky Village Cyclesport Racing
33 Jim Groenhof Unattached
34 Peter Di teresa Team TATI
35 Colin Donlan Vision Quest LLC
36 Michael Angus
37 Brian Boyle South Chicago Wheelmen
38 Jeff Provisor North Branch Cycling Club
39 Kenneth Jurish Bellum Racing
40 Michael Buechler Team Nebo Ridge
41 Sean Mccann Mox Multisport
42 Donald Isaacs Bicycle Heaven
43 Eric Meyers
44 George Vargas Unattached
DNF Robert Paetsch Northbrook Garner Bicycle Club
DNF John Gavin
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 24   Cat 4: 11   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danny Warner Verdigris Cycling
2 Gregory Anderson Spin Doctor Cyclewerks
3 Scott Ross Unattached
4 Vitor Alexandre Colavita Racing Inc.
5 Tim Homola Village Cyclesport Racing
6 William Waters South Chicago Wheelmen
7 Joel Roth Team TATI
8 James Anderson PSIMET Racing
9 Edward Bartley Tower Racing
10 George Lambros Flatlandia Cycling Team
11 John Craychee Unattached
12 Douglas Mclerran PYOC
13 Robert Antinelli COLAVITA/BACI presented by COOKING
14 William Heffernan Village Cyclesport Racing Ltd
15 Thomas Kramer Unattached
16 John Duncker Unattached
17 Fred Faller Unattached
18 Gary Whalen Flatlandia Cycling Team
19 John Stainthorp xXx Racing
20 Michael White Bellum Racing
21 John Bucksbaum Vision Quest LLC
22 Daniel Madsen Unattached
23 Albert Weigel velo club roubaix / E.A.D.
24 Richard Kryszak South Chicago Wheelmen
25 Julian Coupland
26 Ken Schiffman Flatlandia Cycling Team
27 Walter Stoops ABD Cycling Team
28 Fred Mcdonald Flatlandia Cycling Team
29 Russ Udowitz Unattached
30 Steve Bartram
31 David Mcfadden SpinDoctor Cyclewerks
32 Thomas Clarke Unattached
33 Tim Belton Tati
34 Gene Cassella
35 Mark Anderson
36 Ronald Sloan Unattached
DNF Andrew Kerr Village Cyclesport Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 14   Cat 4: 17   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Schneider Team TIBCO / To The Top
2 Jessica Hill The Pony Shop
3 Julia Daher Johnny Sprockets
4 Wendy Gaddey Alberto's Sport
5 Lindsay Zucco Unattached
6 Leah Sanda Flatlandia Cycling Team
7 Katie Isermann Iron Cycles
8 Amy Comstock Team Mox
9 Cathy Frampton Project 5 Racing
10 Rachael Gatto
11 Elizabeth So Team TATI
DNF Natalie Evans xXx Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor Blick Johnny Sprockets
2 Marie Couris Verdigris Cycling
3 Nancy Heymann Alberto's Sport
4 Jacqueline Spiller Unattached
5 Rebecca Welbes Johnny Sprockets
6 Erica Gaddy Team Mox
7 Kristina Young Iron Cycles
8 Tamara Fraser xXx Racing
9 Erica Chianese Half Acre Cycling
10 Sandra Samman xXx Racing
11 Sarah Lu Half Acre Cycling
12 Angela Koch Vision Quest
13 Mara Baltabols Bicycle Heaven
14 Ronit Bezalel Half Acre Cycling
15 Denise Lau Team TATI
16 Lindsay Knight Unattached
17 Catherine Watkins
18 Eve Gaus Half Acre Cycling
19 Tammi Longsjo The Pony Shop
20 Ariel Trader knauff Half Acre Cycling
21 Mary Roe Unattached
22 Jennifer Kick Half Acre Cycling
23 Katie Mann
24 Vanessa Buccella Spidermonkey Cycling
25 Anne Barnes Turin Bicycle/Barker+Nestor
26 Anna Bacsik
27 Grace Chappell
28 Kristi Hanson Unattached
29 Kathryn Maser Team Pegasus
30 Allison Handy
31 Carolyn Golz The Pony Shop
32 Katie Tomarelli Half Acre Cycling
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 22   Cat ?: 2