Log In
Psycho Cross 2010 • Oct 16 2010
0
0
0
0
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Mclaughlin SRAM Factory
2 Kevin Klug The Pony Shop
3 James Lalonde Planet Bike
4 David Sachs Vision Quest
5 Eric Sondag The Pony Shop
6 Brandon Leach Johnny Sprockets
7 Brian Conant The Pony Shop
8 Jason Rassi Wild Card Cycling
9 Teodoro Ramos Iron Cycles
10 Louis Kuhn The Pony Shop
11 Tim Boundy Verdigris Cycling
12 Michael Hemme COURAGE
13 Ernesto Marenchin
14 Jason Knauff Burnham Racing
15 Jeremey Rodriguez Twin Six
16 Ross Cerniglia My Wife Inc
17 Andrew Daley Burnham Racing
18 Ara Oggoian Bicycle Heaven
19 Mike Heenan My Wife Inc
20 Waylon Janowiak Verizon u25 Team p/b ABD
21 Charles Aldous Flatlandia Cycling Team
DNF Jared Craft PSIMET Racing
DNF Daniel Houle Team TATI
DNF Peter Allen xXx Racing
DNF Benjamin Popper
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 9   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Whipple Team TATI
2 Mitchell Bogardus Unattached
3 Luke Seemann xXx Racing
4 Mike Conroy Mox Multisport
5 Michael Seguin xXx Racing
6 Eric Drummer Unattached
7 Jeffrey Wat Burnham Racing
8 William Pankonin xXx Racing
9 Kansas Waugh
10 Chase Negley Iron Cycles
11 David Cushman Roscoe Village Bike Racing
12 Rich Kisseloff Dogfish Racing Team
13 Jacob Teitelbaum Iron Cycles
14 Spencer Cone
15 Thomas Flynn
16 Maxwell Riordan Chicago Cuttin Crew
17 Adrian Redd Unattached
18 Chris Kinonen xXx Racing
19 Brandon Scheiner Team Pegasus
20 Forest Hynes Johnny Sprockets
21 Robert Garner V.C. Bikesport
22 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
23 Christopher Jensen Half Acre Cycling
24 Benjamin Van couvering Team Pegasus
25 Dario Perez Miami Velo Racing
26 Michael Kirby xXx Racing
27 Gage Rodriguez EXPO
28 Daniel Houle Team TATI
29 Gavin Gould Half Acre Cycling
30 Nicholas Gajewski Rhythm Racing
31 William Jackson Unattached
32 Peter Allen xXx Racing
DNF John Lionberger MS Racing Inc.
DNF Jared Craft PSIMET Racing
DNF Charles Aldous Flatlandia Cycling Team
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 28   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Kalnins xXx Racing
2 Brian Hague Beverly Bike/VeePak
3 Michael Beebe Iron Cycles
4 Alex Nemeth Tower Racing
5 Ken Dawson
6 Andrew Demey Unattached
7 Tyler Avery Team Pegasus
8 Tim Holt Unattached
9 Benjamin Clemens Wild Card Cycling
10 Mark Scaife Unattached
11 Drew Kushnick Spidermonkey Cycling
12 Bryan Lee Unattached
13 Robert Higgins Johnny Sprockets
14 John Hoffman Duplicraft / Main Street Bicycles
15 Nicholas Venice xXx Racing
16 Jonathan Fairman Unattached
17 Richard Lenski Spin Doctor Cyclewerks
18 Adam Wachendorf Iron Cycles
19 David Hudson xXx Racing
20 Chernoh Sesay Johnny Sprockets
21 Paul-brian Mcinerney Half Acre Cycling
22 Justin Merkey Rhythm Racing
23 Lew Chin Rhythm Racing
24 Edwin Bagley Iron Cycles
25 Chip Schug WebCyclery.com
26 Geoffrey Scott Spidermonkey Cycling
27 Christopher Kleingartner Roscoe Village Bike Racing
28 Zach Kahl Sunnyvale Cycling
29 Chris Strahm Roscoe Village Bike Racing
30 Thomas Panton xXx Racing
31 Eric Grzeskowiak Unattached
32 Liam Lair Johnny Sprockets
33 Manuel Tenorio Johnny Sprockets
34 Joshua Arends Half Acre Cycling
35 Sasha Reschechtko Team TATI
36 Anthony Mikrut Kinky Llama Racing
37 Nick Amlot xXx Racing
38 Tom Meersman
39 Nathan Schneeberger Johnny Sprockets
40 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
41 Brandon Murphy Kinky Llama Racing
42 Alex Rams Colavita Racing
43 Ty Kurth dope Hup United
44 Thomas Reineking Bicycle-Heaven
45 Chris Harold
46 Loren Bo Team TATI
47 William Swearingen Turin Bicycle/Barker+Nestor
48 Colin Donlan Vision Quest LLC
49 Edward Dutczak South Chicago Wheelmen
50 Christopher Mcmahon Unattached
51 Alex Koch Unattached
52 Eric Smith
53 Greg Dechant
54 Joshua Herting Phenom Security Integrators
55 Robert Curtis PSIMET Racing
56 Mitch Rosset Unattached
DNF Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
DNF Tim Speciale PSIMET Racing
DNF Daniel Stefiuk Team Pegasus
DNF Ryan Oconnell
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 23   Cat 4: 31   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Witry Spidermonkey Cycling
2 Tim Speciale PSIMET Racing
3 Henry Heisler Iron Cycles
4 Drew Kushnick Spidermonkey Cycling
5 Sean Kennedy Johnny Sprockets
6 Evan Kuchar xXx racing
7 David Hudson xXx Racing
8 Andre Odendaal Unattached
9 Richard Lenski Spin Doctor Cyclewerks
10 Will Frame Unattached
11 Michael Junius Tower Racing
12 Mike Palmer Unattached
13 Blayne Greiner xXx Racing
14 Richard Baisa South Chicago Wheelmen
15 Fred Kuehn Higher Gear
16 Emanuele Bianchi xXx Racing
17 Gregory Kick Turin Bicycling Society
18 Paul Goc Team TATI
19 Brian Schoenborn Team Gear Head
20 Timothy Lim Unattached
21 Baird Nabholz Bellum Racing
22 Steven Benni Turin Bicycle/Barker+Nestor
23 Matthew Archer PSIMET Racing
24 Otto Hansen Team TATI
25 William Seliger xXx Racing
26 Giordano Guagliardo Unattached
27 Matt Riezman Spidermonkey Cycling
28 J Tati Team TATI
29 Andy Baran Team TATI
30 Lindsay Knight Team TATI
31 Brian Hellweg
32 Dan Grant Higher Gear
33 Mike Davis Unattached
34 Terry Mcintyre
35 Alan Stoughton Unattached
36 Erica Gaddy Team Mox
37 Douglas Zalis Vision Quest
38 Alan Treuthart xXx Racing
39 Stanley Oien
40 Lawrence House PSIMET Racing
41 John Salzman Chicago Fire Department
42 Andrew Zens Spidermonkey Cycling
43 James Reineking Bicycle Heaven
44 Jason Skeesick JMC Racing Team
45 Jim Davis
46 David Klumpp
47 Michael Shea Spidermonkey Cycling
48 John Dufford Unattached
49 Michael Schietinger Unattached
50 Jason Cook
51 Greg Teiber Unattached
DNF John Gruber
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 32   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxx Hall Smart Cycling Bike Shop
2 Gina Johnson Smart Cycling Bike Shop
3 Skylar Schneider Unattached
4 Jack Litowitz
5 Luke Arrigoni Village CycleSport Racing
6 Hanna Goc Team TATI
7 Jacob Thom
8 Connor Sanda Flatlandia Cycling Team
9 Ryan Mccann Mox Multisport
10 Mitchell Dutczak south chicago wheelman
11 Tommy Rudrud The Pony Shop
12 Miles Mallan The Pony Shop
13 Victoria Seliger xXx Racing
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Lombardo Verdigris Cycling
2 Gage Rodriguez EXPO
3 Mitchell Bogardus Unattached
4 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
5 Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
6 Corey Higgs Village Cyclesport Racing
7 Elizabeth Shull
8 Michael Miwa South Chicago Wheelmen
9 Emily Shull
10 Mauro Fisher Unattached
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louis Kuhn The Pony Shop
2 John Gatto
3 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
4 Scott Arrigoni Verdigris Cycling
5 Brandon Elliott Iron Cycles
6 Ross Cerniglia My Wife Inc
7 Steven Holeczy Duplicraft / Main Street Bicycles
8 Chris Kinonen xXx Racing
9 Eric Drummer Unattached
10 Martin Michalowicz The Pony Shop
11 Patrick Myers Team TATI
12 Cliff Golz The Pony Shop
13 Jacob Teitelbaum Iron Cycles
14 Benjamin Demong ABD Cycling Team
15 Troy Crady Mox Multisport
16 Roman Mandzij The Pony Shop
17 Mark Feary The Pony Shop
18 David Pilotto Flatlandia Cycling Team
19 Kevin Flowers Bellum Racing
20 Michael Gregor Roscoe Village Bike Racing
21 Jason Addante ABD Cycling Team
22 Gregory Anderson Spin Doctor Cyclewerks
23 Paul Kardosh Mox Multisport
24 Jason Meshberg Flatlandia Cycling Team
25 Michael Campbell Iron Cycles
26 Chris Strahm Roscoe Village Bike Racing
27 Matthew Mcdowell Iron Cycles
28 Jason Roggenbauer Wheel Fast Racing
29 Evan Kuchar xXx racing
30 Michael Catano Johnny Sprockets
31 Christopher Kleingartner Roscoe Village Bike Racing
32 William Olderr Flatlandia Cycling Team
33 Brian Boyle South Chicago Wheelmen
34 Henry Heisler Iron Cycles
35 Sean Mccann Mox Multisport
36 Emanuele Bianchi xXx Racing
37 Steve Biedron Mox Multisport
DNF Kent Barquin
DNF Tim Boundy Verdigris Cycling
DNF Greg Heck xXx Racing
DNF Blaine Reed Endure It Sports
DNF Dan Rudrud MS Racing Inc.
DNF Chris Shaffer
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 26   Cat 4: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Rheude The Pony Shop
2 Christando Lombardo Verdigris Cycling
3 Erik Enyedy Verdigris Cycling
4 Mike Norman The Pony Shop
5 Jon Suyko The Pony Shop
6 Christian Zauner Verdigris Cycling
7 David Schrauth 2CC/Second City Cyclists
8 Steel Bokhof Turin Bicycling Society
9 Patrick Myers Team TATI
10 Mike Scalise Village Cyclesport Racing Ltd
11 Vincent Boyer Village Cyclesport Racing Ltd
12 Brad Keyes Carbo Rocket
13 Peter Rolewicz Start2Finish
14 James Linn Turin Bicycle/Barker+Nestor
15 Chris Hammer Wheel Fast Racing
16 James Nowak ABD Cycling Team
17 John Kalnins xXx Racing
18 Chris Henning Northbrook Bicycle Club Inc.
19 James Brady The Pony Shop
20 Pat White Bellum Racing
21 Andrew Hines Team Mack Racing Assoc. LTD
22 John paul Mccarthy SRAM Factory
23 Rich Delgado Village Cyclesport Racing
24 Michael Stanley Verdigris Cycling
25 Larry Stoegbauer xXx Racing
26 Kevin Flowers Bellum Racing
27 Nicholas Venice xXx Racing
28 Frank Lofrano Village Cyclesport Racing
29 Jay Corgiat ABD Cycle Club
30 Rich Whitman Cycle Smart
31 Duane Higgs Village Cyclesport Racing
32 Chip Schug WebCyclery.com
33 Dan Mallek Village Cyclesport Racing
34 Scott Starbuck The Pony Shop
35 Robert Schrank Team Type 1
36 John Shull VCR
37 Thomas Panton xXx Racing
38 Dave Volpentesta
39 Dario Perez Miami Velo Racing
40 Jay Labonne velo trocadero cycling
41 Bob Mazursky Village Cyclesport Racing
42 Todd Lemmon Vision Quest
43 Dan Rudrud MS Racing Inc.
44 Tristan Whitehead Team Higher Gear
45 James Linehan Roscoe Village Bikes Racing
46 Paul Lipka Colavita Racing
47 Mases Movsessian Spin Doctor Cyclewerks CC
48 Russell Lane Unattached
49 Scott Van maldegiam Spin Doctor Cyclewerks
50 Romulo Tamondong Flatlandia
DNF George Jacobson Alberto's Sport
DNF Mike Kerrigan Unattached
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 27   Cat 4: 14   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danny Warner Verdigris Cycling
2 Scott Ross Unattached
3 Vitor Alexandre Colavita Racing Inc.
4 Tim Homola Village Cyclesport Racing
5 Josh Mallan The Pony Shop
6 John Bucksbaum Vision Quest LLC
7 William Heffernan Village Cyclesport Racing Ltd
8 Jeff Enlow Unattached
9 Robert Antinelli COLAVITA/BACI presented by COOKING
10 Thomas Kramer Unattached
11 Daniel Madsen ABD Cycling Team
12 Gregory Anderson Spin Doctor Cyclewerks
13 Dave Gordon Ce::Four Cycling Chicago
14 Richard Kryszak South Chicago Wheelmen
15 Ken Muszynski PSIMET Racing
16 Gary Bender Veloist
17 Albert Weigel velo club roubaix / E.A.D.
18 Walter Stoops ABD Cycling Team
19 Fred Mcdonald Flatlandia Cycling Team
20 Jeff Biedka Village Cyclesport Racing Ltd
21 Chris Mailing Turin Bicycle/Barker+Nestor
22 Steve Bulik Unattached
23 Stan Avedon xXx Racing
24 Julian Coupland
25 Thomas Clarke Unattached
26 Mitch Rosset Unattached
27 Ronald Sloan Unattached
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 11   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Schneider Team TIBCO / To The Top
2 Holly Klug The Pony Shop
3 Julia Daher xXx Racing
4 Brittany Barran-stanley Verdigris Cycling
5 Christine Raymo
6 Wendy Gaddey Alberto's Sport
7 Leah Sanda Flatlandia Cycling Team
8 Lindsay Freeborn Unattached
9 Cathy Frampton Project 5 Racing
10 Katie Isermann Iron Cycles
11 Natalie Evans xXx Racing
12 Amy Comstock Team Mox
DNF Jessica Prinner ABD Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth So Team TATI
2 Tamara Fraser xXx Racing
3 Eleanor Blick Johnny Sprockets
4 Marie Couris Verdigris Cycling
5 Jamie Gavinsmyth Chicago Cuttin Crew
6 Jacqueline Spiller Unattached
7 Rebecca Welbes Johnny Sprockets
8 Erica Gaddy Team Mox
9 Nancy Heymann Alberto's Sport
10 Lindsay Knight Team TATI
11 Sandra Samman xXx Racing
12 Jennifer Mosley Half Acre Cycling
13 Sarah Lu Half Acre Cycling
14 Erica Chianese Half Acre Cycling
15 Vanessa Buccella Spidermonkey Cycling
16 Marcy Barrett
17 Eve Gaus Half Acre Cycling
18 Monica Pencz Spider Monkeys
19 Kris Koenig-morel
20 Tammi Longsjo The Pony Shop
21 Mary Roe Unattached
22 Jennifer Groen Half Acre Cycling
23 Adrienne Sanchez Half Acre Cycling
24 Carolyn Golz The Pony Shop
25 Julie Hochstadter
DNF Sophia Panos Iron Cycles
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 13   Cat ?: 5