Log In
Elvis Cross • Oct 10 2010
6
0
0
5
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6
Beers
?
Moisture
?
Accel
5
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Conant The Pony Shop
2 Kevin Klug The Pony Shop
3 David Sachs Vision Quest
4 Jason Rassi Wild Card Cycling
5 Eric Sondag The Pony Shop
6 Michael Hemme COURAGE
7 Dave Norton TheBonebell.com
8 Scott Ogilvie Dogfish Racing Team
9 Jeremey Rodriguez
10 Jason Knauff Burnham Racing
11 Eric Christ Bicycle Heaven
12 Henry Loud ReCycling Team
13 Tim Yuska Iron Cycles
14 Michael Seguin xXx Racing
15 Ara Oggoian Bicycle Heaven
16 Randal Warren xXx Racing
17 Teodoro Ramos Iron Cycles
18 John Villena Rhythm Racing
19 Derrick Fluegge Iron Cycles
20 Howard Smith The Pony Shop
21 Troy Crady Mox Multisport
22 Patrick Fasse Team Bicycle Heaven
23 Jared Craft PSIMET Racing
24 Daniel Houle Team TATI
DNF John Kurtz Flatlandia Cycling Team
DNF William Pankonin xXx Racing
DNF Andrew Daley Burnham Racing
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 11   Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Rassi Wild Card Cycling
2 John Kurtz Flatlandia Cycling Team
3 Michael Seguin xXx Racing
4 John Whipple Team TATI
5 Frederic Moreau Unattached
6 Austin Warner Roscoe Village Bike Racing
7 Luke Seemann xXx Racing
8 Eric Drummer Unattached
9 Aaron Fader Bloomington Cycle Racing Team
10 Mike Conroy Mox Multisport
11 Chase Negley Iron Cycles
12 Jeffrey Wat Burnham Racing
13 Mitchell Bogardus Unattached
14 Brandon Elliott Iron Cycles
15 William Pankonin xXx Racing
16 Maxwell Riordan Chicago Cuttin Crew
17 Erik Herro Team Pegasus
18 Waylon Janowiak Verizon u25 Team p/b ABD
19 David Cushman Roscoe Village Bike Racing
20 Patrick Fasse Team Bicycle Heaven
21 Troy Crady Mox Multisport
22 Brandon Scheiner Team Pegasus
23 Alex Meininger Pony Shop
24 Bryan Mcvey ReCycling Team
25 Michael Gipson Team Pegasus
26 Forest Hynes Johnny Sprockets
27 Adrian Redd Unattached
28 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
29 Michael Kirby xXx Racing
30 Dustin Morici Bloomington Cycle Racing Team
31 Gage Rodriguez
32 Jason Roggenbauer Wheel Fast Racing
33 Andrew Yeoman Team Pegasus
34 Sage Brown Team Pegasus
35 Matthew Walker Team Pegasus
36 Jason Alvarado Embrocation Cycling Journal
37 David Dokko xXx Racing
38 Benjamin Van couvering Team Pegasus
39 David Pilotto Flatlandia Cycling Team
40 Derrick Lewis
41 Brian Boyle Burnham Racing
42 Charles Aldous Flatlandia Cycling Team
43 Joel Roth Team TATI
44 Gavin Gould Half Acre Cycling
DNF Nicholas Gajewski Rhythm Racing
DNF Chase Wolford Rhythm Racing
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 36   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Flachsbart Bloomington Cycle Racing Team
2 Brian Hague Beverly Bike/VeePak
3 John Kalnins xXx Racing
4 Nicholas Venice xXx Racing
5 Alex Nemeth Tower Racing
6 Miles Stepto Team Roaring Mouse
7 Kyle Hagerman Team Pegasus
8 David Lombardo Verdigris Cycling
9 Jonathan Fairman Unattached
10 John Hoffman Duplicraft / Main Street Bicycles
11 Bryan Lee Unattached
12 Michael Beebe Iron Cycles
13 Brian Morrissey xXx Racing
14 Michael Sommer bad influence cycling
15 Tracy Dangott xXx Racing
16 Andrew Peterson Mox Multisport
17 Nathan Schneeberger Johnny Sprockets
18 Richard Lenski Spin Doctor Cyclewerks
19 Dominic Bosco Unattached
20 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
21 Christopher Macfarland xXx Racing
22 Michael Welch Unattached
23 Cameron Pease Duplicraft / Main Street Bicycles
24 David Capretto Team TATI
25 Geoffrey Scott Spidermonkey Cycling
26 Justin Merkey Rhythm Racing
27 Sean Bjork xXx Racing
28 Lew Chin Rhythm Racing
29 Chris Strahm Roscoe Village Bike Racing
30 Tyler Avery Team Pegasus
31 Kevin Pietka Project 5 Racing
32 Brent Wegscheid Johnny Sprockets
33 Chernoh Sesay Unattached
34 Adam Wachendorf Iron Cycles
35 Sean Ywyatt
36 Bobby Buivid Unattached
37 Manuel Tenorio Johnny Sprockets
38 Scott Knoepke PSIMET Racing
39 Kenneth Dorado Iron Cycles
40 Loren Bo Team TATI
41 Randy Koren
42 Daniel Stefiuk Team Pegasus
43 Erik Didriksen xXx Racing
44 Phil Reynolds Unattached
45 James Jacobs Village Cyclesport Racing
46 Daniel Pollard Spidermonkey Cycling
47 Thomas Reich South Chicago Wheelmen
48 Michael Keach Unattached
49 Hayes Sanborn Unattached
50 Richard Potter Half Acre Cycling
51 Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
52 Blaine Reed Endure It Sports
53 Edmund White Bouledogue Tout Noir
54 Justice Leppanen
55 Stephen Miwa South Chicago Wheelmen
56 Sergio Moreno Beverly Bike/VeePak
57 Robert Curtis PSIMET Racing
58 Nicholas Puaca Unattached
59 Peter Loria Paint Creek Bicycles
60 William Swearingen Turin Bicycle/Barker+Nestor
61 Kenneth Mitchell Spidermonkey Cycling
62 Joshua Herting Phenom Security Integrators
DNF Owen Aronson xXx Racing
DNF Dominic Casey Iron Cycles
DNF David Hudson xXx Racing
DNF Matthew Stevenson xXx Racing
DNF Jamie Sanchez Half Acre Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 32   Cat 4: 29   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Demey Unattached
2 Eric Grzeskowiak Unattached
3 David Hudson xXx Racing
4 Evan Kuchar xXx Racing
5 Edwin Bagley Iron Cycles
6 Henry Heisler Iron Cycles
7 Tim Speciale PSIMET Racing
8 Will Frame Unattached
9 David Herberich Team TATI
10 Aaron Delabre xXx Racing
11 Andre Odendaal Unattached
12 Omar Patalinghug Unattached
13 Andrew Peterson Mox Multisport
14 Simon May Team Pegasus
15 Brent Knepper Glenview Cycle
16 Mike Palmer Unattached
17 Timothy Lim Unattached
18 Seth Oranburg Team TATI
19 Richard Lenski Spin Doctor Cyclewerks
20 Thomas Kabacinski xXx Racing
21 Thomas Reineking Bicycle-Heaven
22 Andrew Heidel xXx Racing
23 Paul Halupka Bici Co-op
24 Blayne Greiner xXx Racing - Athletico
25 Elvis Falbo Beverly Bike/VeePak
26 Daniel Pollard Spidermonkey Cycling
27 Josh Kline Unattached
28 Brett Michael
29 Amos Willis Unattached
30 Paul Goc Team TATI
31 Alan Stoughton Unattached
32 Steve Kismohr Unattached
33 Peter Monko Illinois Institute of Technology
34 Brien Shopoff Unattached
35 Ryan Handley PSIMET Racing
36 Andrew Zens Spidermonkey Cycling
37 Mike Davis Unattached
38 Andy Baran Team TATI
39 Donald Isaacs Bicycle Heaven
40 Joseph Castello Beverly Bike/ Vee Pak
41 John McGrath
42 John Salzman Chicago Fire Department
43 Alan Treuthart xXx Racing
44 Jonathan Markel
45 Wendy Tougas Team TATI
46 Benjamin Schneider Unattached
47 Patrick Smithray Unattached
48 Jorge Cerritos Beverly Bike/VeePak
49 Gregory Kick Turin Bicycling Society
50 Ron Tarson Higher Gear
51 Tom Mosby Unattached
52 Christian Ege Team Pegasus
53 Steven Blum Iron Cycles
54 Christopher Warland
55 Rich Weston Beverly Bike/VeePak
56 Duane Higgs Village Cyclesport Racing
57 Healy Jackson
58 Corey Higgs Village Cyclesport Racing
59 James Reineking Bicycle Heaven
60 Steve Paslawsky
61 Gregory Makowski Unattached
62 Michael Schietinger Unattached
63 Rodrigo Aviles Unattached
64 Greg Teiber Unattached
65 Andy Ho
DNF Matthew Archer PSIMET Racing
DNF David Weisbach Team TATI
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 12   Cat 4: 49   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Skylar Schneider Unattached
2 Max Bucksbaum Vision Quest
3 Keely Jackson
4 Gina Johnson Smart Cycling Bike Shop
5 Maxx Hall Smart Cycling Bike Shop
6 Kyra Jackson
7 Hanna Goc Team TATI
8 Ezekiel Haskett The Pony Shop
9 Luke Arrigoni Village CycleSport Racing
10 Maggie O\'neill
11 Jack Oneill
12 Cecilia Kearney
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gage Rodriguez
2 David Lombardo Verdigris Cycling
3 Mitchell Bogardus Unattached
4 Corey Higgs Village Cyclesport Racing
5 Tom Mosby Higher Gear
6 Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
7 Kellen Mulford Higher Gear
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louis Kuhn The Pony Shop
2 John Gatto Twin Six
3 Scott Arrigoni Verdigris Cycling
4 Brandon Elliott Iron Cycles
5 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
6 Christando Lombardo Verdigris Cycling
7 Teodoro Ramos Iron Cycles
8 Tim Boundy Verdigris Cycling
9 Brian Karlow Verdigris Cycling
10 Eric Drummer Unattached
11 Erik Enyedy Verdigris Cycling
12 Ted Burger Flatlandia Cycling Team
13 Cliff Golz The Pony Shop
14 Nathan Gayeski Iron Cycles
15 Ken Dawson XXX Racing
16 John Kalnins xXx Racing
17 Patrick Fasse Team Bicycle Heaven
18 Paul Kardosh Mox Multisport
19 John paul Mccarthy SRAM Factory
20 Jose Barraza Unattached
21 Michael Beebe Iron Cycles
22 Benjamin Demong ABD Cycling Team
23 Marc Prevot Team TATI
24 David Schrauth 2CC/Second City Cyclists
25 Kenneth Benavides
26 W. Andres romero North Branch Cycling Club
27 Dominic Bosco
28 Jason Addante ABD Cycling Team
29 Neil Sauter The Pony Shop
30 Sean Bjork xXx Racing
31 David Pilotto Flatlandia Cycling Team
32 Richard Potter Half Acre Cycling
33 Brian Morrissey xXx Racing
34 Philippe Lunardelli Team Tati
35 Evan Kuchar xXx Racing
36 Jason Meshberg Flatlandia Cycling Team
37 Timothy Lim Unattached
38 Paolo Urizar The Bonebell
39 Martin Michalowicz The Pony Shop
40 Steven Brawley Unattached
41 Matthew Thibodeau
42 Harlan Thompson Unattached
43 Scott Starbuck The Pony Shop
44 Scott Knoepke PSIMET Racing
45 Sean Wyatt Well-Fit Racing Team
46 Robert Higgins Johnny Sprockets
47 William Olderr Flatlandia Cycling Team
48 James Linehan Roscoe Village Bike Racing
49 James Brady The Pony Shop
50 Michael Shea Spidermonkey Cycling
51 Michael Catano Johnny Sprockets
52 Chad Beert
53 Matthew Mcdowell Iron Cycles
54 Steven Ohlhaber Dolce Vita Cycling
55 Jason Trock MOX Multisport
56 Christopher Berthold
57 Joshua Arends Half Acre Cycling
58 Kenneth Dorado Iron Cycles
59 Tristan Whitehead Unattached
60 Mark Smith
61 Brian Boyle South Chicago Wheelmen
62 James Jacobs Village Cyclesport Racing
63 Blaine Reed Endure It Sports
64 Robert Curtis PSIMET Racing
65 Jeremy Treister Half Acre Cycling
66 Ryan Handley PSIMET Racing
67 Jason Para 2CC/Second City Cyclists
68 Worachai Thapthimkuna
69 Matt Fraser Half Acre
70 Jay Readey South Chicago Wheelmen
71 Jes Cisneros Duplicraft / Main Street Bicycles
DNF Craig Abrams Unattached
DNF Henry Heisler Iron Cycles
DNF Alex Meininger Pony Shop
DNF Robert Murray Beverly Bike/VeePak
DNF James Nowak ABD Cycling Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 33   Cat 4: 28   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bob Karlow Verdigris Cycling
2 Wayne Simon Verdigris Cycling
3 Christando Lombardo Verdigris Cycling
4 Christian Zauner Verdigris Cycling
5 Michael Heagney Vision Quest LLC
6 Erik Enyedy Verdigris Cycling
7 Jon Suyko The Pony Shop
8 Patrick Myers Team TATI
9 Brad Keyes CarboRocket
10 John paul Mccarthy SRAM Factory
11 James Nowak ABD Cycling Team
12 Peter Rolewicz Start2Finish
13 Dennis Schueler Flatlandia Cycling Team
14 David Schrauth 2CC/Second City Cyclists
15 Mike Scalise Village Cyclesport Racing Ltd
16 Nicholas Venice xXx Racing
17 Larry Stoegbauer xXx Racing
18 Roman Mandzij The Pony Shop
19 Eric Norstrom Team TATI
20 Andrew Hines Team Mack Racing Assoc. LTD
21 James Linn Turin Bicycle/Barker+Nestor
22 Robert Higgins Johnny Sprockets
23 Vincent Boyer Village Cyclesport Racing Ltd
24 Richard Prodans Colavita Racing
25 Rich Delgado Village Cyclesport Racing
26 James Brady The Pony Shop
27 Scott Starbuck The Pony Shop
28 Duane Higgs Village Cyclesport Racing
29 Mike Grimm Flatlandia Cycling Team
30 Timothy Denman Village Cyclesport Racing Ltd
31 Dan Mallek Village Cyclesport Racing
32 Jay Corgiat ABD Cycle Club
33 Peter Di teresa Team TATI
34 Adam Wachendorf Iron Cycles
35 Joseph Maxwell Flatlandia Cycling Team
36 Charles Rulich Flatlandia Cycling Team
37 Jim Groenhof Unattached
38 Robert Paetsch Northbrook Garner Bicycle Club
39 Frank Shapiro Colavita Racing
40 Colin Donlan Vision Quest LLC
41 Justice Leppanen
42 Russell Lane Unattached
43 Curt Kearney
44 David Weisbach Team TATI
45 Brian Boyle South Chicago Wheelmen
46 Jeff Provisor North Branch Cycling Club
47 Rich Whitman Cycle Smart
48 Russ Bautch unaffiliated
49 Larry Vena
DNF Jerry Keen Tower Racing
DNF Pat White Bellum Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 24   Cat 4: 14   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danny Warner Verdigris Cycling
2 Wayne Simon Verdigris Cycling
3 Scott Ross Unattached
4 Allan Thom Half Acre Cycling
5 Vitor Alexandre Colavita Racing Inc.
6 Robert Garner V.C. Bikesport
7 Edward Bartley Tower Racing
8 Tim Homola Village Cyclesport Racing
9 William Waters South Chicago Wheelmen
10 John Bucksbaum Vision Quest LLC
11 Joel Roth Team TATI
12 George Lambros Flatlandia Cycling Team
13 Thomas Kramer Unattached
14 Fred Faller Unattached
15 Michael White Bellum Racing
16 Thomas Carlson
17 Robert Berg Tower Racing
18 Gary Whalen Flatlandia Cycling Team
19 William Heffernan Village Cyclesport Racing Ltd
20 Frank Shapiro Colavita Racing
21 Richard Kryszak South Chicago Wheelmen
22 Chris Mailing Turin Bicycle/Barker+Nestor
23 Fred Mcdonald Flatlandia Cycling Team
24 Russ Udowitz Unattached
25 John Deifel Project 5 Racing
26 Walter Stoops ABD Cycling Team
27 David Mcfadden SpinDoctor Cyclewerks
28 Thomas Clarke Unattached
29 Rick Walters
DNF Josh Mallan The Pony Shop
DNF Robert Antinelli COLAVITA/BACI presented by COOKING
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 14   Cat 4: 12   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Schneider Team TIBCO / To The Top
2 Holly Klug The Pony Shop
3 Amelia Moore xXx Racing
4 Leah Sanda Flatlandia Cycling Team
5 Natalie Evans xXx Racing
6 Christine Raymo SRAM Factory Team
7 Amy Comstock Team Mox
8 Cathy Frampton Project 5 Racing
9 Amy Weik The Bonebell
10 Jerel Lynn waide Project 5 Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth So Team TATI
2 Katie Isermann Iron Cycles
3 Marie Couris Verdigris Cycling
4 Jamie Gavinsmyth Chicago Cuttin Crew
5 Nancy Heymann Alberto's Sport
6 Eleanor Blick Unattached
7 Kate Carolan Half Acre Cycling
8 Rebecca Welbes Johnny Sprockets
9 Tamara Fraser xXx Racing
10 Katie Tomarelli Half Acre Cycling
11 Wendy Tougas Team TATI
12 Ronit Bezalel Half Acre Cycling
13 Sarah Lu Half Acre Cycling
14 Jacqueline Spiller Unattached
15 Kristina Young Iron Cycles
16 Kelli Richter Unattached
17 Emily Riehl Team TATI
18 Erica Gaddy Team Mox
19 Eve Gaus Half Acre Cycling
20 Sarah Cummins Unattached
21 Sandra Samman xXx Racing
22 Grace Chappell Spidermonkey Cycling
23 Lindsay Knight Team TATI
24 Tammi Longsjo The Pony Shop
25 Vanessa Buccella Spidermonkey Cycling
26 Mara Baltabols Bicycle Heaven
27 Jennifer Mosley Half Acre Cycling
28 Jennifer Groen Half Acre Cycling
29 Sue Wellinghoff xXx Racing
30 Jennifer Kick Half Acre Cycling
31 Ann Moffett Team Pegasus
32 Colleen Jarema Unattached
33 Mary Roe Unattached
34 Gayle Price Downers Grove Bicycle Club
35 Monica Pencz Spider Monkeys
36 Elizabeth Pultorak Team Pegasus
37 Carolyn Golz The Pony Shop
38 Anne Barnes Turin Bicycle/Barker+Nestor
39 Kathy Austin Unattached
40 Martinique Haller Half Acre Cycling
41 Roberta Jackson
42 Kari Warren xXx Racing
43 Sarah Henschel
44 Amy Boone
45 Deena Oneill
DNF Daphne Karagianis Unattached
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 24   Cat ?: 11