Log In
Pain+Suffer'n • Sep 12 2010
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
2.5
0
0
3.5
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
2.5
Beers
?
Moisture
?
Accel
3.5
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Merwin 44:30.00
2 Justin Burstein Stanford University Cycling Team 45:21.00
3 David Sterry Green Submarine Records 46:23.00
4 Chris Nelson Green Submarine Records 48:52.00
5 James Gantz 48:56.00
6 David Szymanski 49:25.00
7 Michael Smith Camas Bike & Sport 50:37.00
8 Shawn Kelly Green Submarine Records 50:39.00
9 Robert Axel anderson 51:35.00
10 Preston Rolon Tikes Bikes 52:23.00
11 Todd Davis 52:36.00
12 Brett Hrenko 53:32.00
13 Justin Watkins 53:42.00
14 Michael Vandomelen 53:47.00
15 Bradley Buselli Oregon Bike Shop
16 Chris Stout
17 Wade Whisler 42:09.00
18 Cristophe Francoevr Emotaconsis 42:17.00
19 Shannon Boroff 42:20.00
20 Thomas Gugg 42:47.00
21 Adam Gomez 43:14.00
22 Lars Christian Emotaconsis 43:55.00
23 Thomas Schoenborn 43:57.00
24 John Fortes 46:08.00
25 Dallas Martin Green Tequila
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Deann Nelson 39:44.00
2 Emilia Sibley 40:58.00
3 Kristi Dirks Mountain View Cycles 43:09.00
4 Bianca Pyko 43:09.00
5 Kate Ayres 44:02.00
6 Amy Brown 44:50.00
7 Christina Collada Team Motordome 48:49.00
8 Jennifer Lee 50:57.00
9 Sandy Nguyen Green Submarine Records 53:36.00
10 Anne Zoomajian
11 Sara Ellis Bike Gallery
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Reed Green Submarine Records 42:14.00
2 Josh Cady Cyclepath Racing 42:16.00
3 Jonathan Bauer Team Lazy Tarantulas 42:41.00
4 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42:59.00
5 Chase Banna 43:30.00
6 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 43:35.00
7 Peter Casey Portland Velo 43:37.00
8 Isaac Potoczny-jones Word-RCB 44:32.00
9 Justin Burton 44:41.00
10 John Baldwin 44:42.00
11 Aaron Nett Trusty Switchblade 45:08.00
12 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 46:02.00
13 Arcellus Sykes 47:02.00
14 John Ayres 47:23.00
15 Rich Rosko Hammer Velo 47:23.00
16 Jimmy Candelaria Liberty Cycle 47:37.00
17 Andrew Schlesinger Portland Triathlon Club 47:50.00
18 Lance Nelson 48:52.00
19 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood 49:38.00
20 Clayton Lindsay Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 49:47.00
21 Jay Wisowaty Green Tequila Racing 50:41.00
22 Shane Nelson 52:53.00
23 Rob Johnson 42:26.00
24 Isaac Frost Green Submarine Records
25 Dave Gulick Green Submarine Records
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Trebon Kona 01:05:29.0
2 Sean Babcock Team S+M 01:05:46.0
3 Ben Thompson 01:06:55.0
4 Shannon Skerritt Corsa Concepts 01:08:09.0
5 Schmitt Damian Sunnyside Sports 01:12:39.0
6 Eric Sheagley Veloce Racing 01:13:15.0
7 Aaron Tuckerman Corsa Concepts 01:13:31.0
8 Benjamin Kubas POC Racing (MTN) Therapeutic Associ 01:14:11.0
9 Dave Messenheimer Team Oregon presented by Laurelwood 01:06:39.0
10 Seth Patla River City Bicycles 01:06:47.0
11 Brett Luelling Cyclepath Racing 01:09:04.0
12 Kolby Preble Clif Bar Development Cyclocross Tea 01:10:23.0
13 Ian Mastenbrook Hammer Velo 01:08:49.0
14 Davy Yeater River City Bicycles
15 Erik Fabrizius Veloshop
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood 46:09.00
2 Nat Johnson Green Submarine Records 46:46.00
3 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 47:01.00
4 Tom Scales Courage Cycles 47:28.00
5 John Lin Hammer Velo 47:46.00
6 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48:58.00
7 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA 49:25.00
8 Stephen Glass 49:44.00
9 Kyutaek Park 50:05.00
10 Ben Farver Argonuat Cycles 50:20.00
11 Troy Sexton Cycle-smart 51:20.00
12 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas 51:43.00
13 Crossett Freilinger 52:28.00
14 Jonathan Harbin Unattached 52:44.00
15 Julien Jaborska 43:32.00
16 Justin Roberts Cyclepath 44:26.00
17 Peter Drach Therapeutic Associates Cycling/GENR 46:04.00
18 Sean Corey Green Submarine Records
19 Mitch Lee Portland Velo
Finishers: Cat 2: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Hall Ten Guys Named Alex 46:10.00
2 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac 46:53.00
3 Joe Larson TikesBikes.com 48:30.00
4 Andrew Hayes Mountain View Cycles 49:37.00
5 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood 50:16.00
6 Scott Hamness Sprout Cycle 52:32.00
7 Chipp Ross River City Bicycles 52:52.00
8 Charles Henderson 53:53.00
9 Max Kirchoff Team Motordome
10 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Rac 43:02.00
2 Stephen Roberts Cyclepath 46:53.00
3 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 48:21.00
4 Riley Mccammon 48:33.00
5 Tristan Kern 50:46.00
6 Julian Roden Cyclepath 50:56.00
7 Michael Cullen 39:23.00
8 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 40:40.00
9 Zachary Mikkelson Mountain View Cycles 40:42.00
10 Thomas Fitzgerald Hammer Velo 39:01.00
11 Lucas Viuhkola Mountain View Cycles 46:34.00
12 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles 39:54.00
2 Dana Martel Pacific Power Blue Sky 48:44.00
3 Jennifer Mikkelson Mountain View Cycles
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38:29.00
2 Edward (ted) Chaplain Bike City Racing 38:29.00
3 Eric Lanners Word-RCB 39:11.00
4 James Tervo Artisan Family Racing 39:59.00
5 Harald Graham Specialized River City Bicycles 40:26.00
6 Brian Foresta Filth and Fury 40:27.00
7 Paul Greenwalt Sunset Cycles 40:43.00
8 Scott Jerger Witness the Fitness 40:50.00
9 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/GENR 41:03.00
10 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct 41:06.00
11 Karl Mikkelson Mountain View Cycles 41:39.00
12 Dave Cockburn bicycleattorney.com 41:53.00
13 Dan Werle Portabello 42:09.00
14 David Cowperthwaite Team Oregon presented by Laurelwood 42:35.00
15 Edward Tyynismaa Mountain View Cycles 42:42.00
16 Mike Rosenfeld River City Bicycles 43:23.00
17 Kenneth Pace Team S+M 43:28.00
18 Craig Austin Half Fast Velo 44:16.00
19 Tony Dirks Mountain View Cycles 44:35.00
20 David Rosen Half Fast Velo 46:51.00
21 Jeff Spencer Team Bike Tires Direct 47:26.00
22 Aaron Zarosinski Half Fast Velo 48:36.00
23 Paul Zweigart evanplews.com
24 Robert Lee Team Psycho
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Wilson Pacific Power Blue Sky 39:28.00
2 Johnny Vergis Cyclepath 40:25.00
3 Evan Griffiths United Finance 41:03.00
4 Joseph Hoerner 41:32.00
5 Chris Tauscher Tireless Velo 42:00.00
6 Gregg Leion Mountain View Cycles 42:12.00
7 Clint Ebert bicycleattorney.com 43:12.00
8 Mark Miller Pacific Power Blue Sky 43:34.00
9 Dave Luoma Guinness Cycling Team 43:44.00
10 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles 45:21.00
11 Paul Mautner Team Rose City 45:44.00
12 Tim Skinner Team ButterCup 46:34.00
13 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 47:02.00
14 Steve Volz Muffin Top 47:50.00
15 Richard Marantz NoMad Sports Club 48:20.00
16 Michael Daggett Sunset Cycles 49:36.00
17 Gary Smith 50:26.00
18 David Gratke Showers Pass 51:32.00
19 Peter Langston Unattached 40:12.00
20 Jon Wasserman Veloce Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Williams Ironheads MultiSports 40:52.00
2 Marcelo Silva Team ButterCup 41:24.00
3 Matthew s Martel Pacific Power Blue Sky 41:47.00
4 Kevin Thompson Half Fast Velo 41:54.00
5 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/GENR 41:58.00
6 Derek Mccammon Half Fast Velo 42:05.00
7 Matt Radich Dr Will Bar 42:31.00
8 Michael Girard 42:37.00
9 Josh Cady Cyclepath Racing 42:51.00
10 Mike Murphy Murphy's Stout 43:25.00
11 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Rac 43:59.00
12 Scott Mcknight Team Bike Tires Direct 44:31.00
13 Rick Jones Ironheads MultiSports 44:44.00
14 Tony Wolff 44:48.00
15 Eric D. Mcmurtry 45:02.00
16 David Pryor 45:10.00
17 Rick Boston 45:18.00
18 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 45:26.00
19 Mike Emerson Capitol Velo p/b Lifesource 45:30.00
20 Matt Clark 46:24.00
21 Judd Eustice Team S+M 46:25.00
22 Spencer White LOS TENDERS 46:37.00
23 David Doughty Portland Velo 47:08.00
24 Dylan Cernitz Team ButterCup 47:24.00
25 Nate Sweet Pacific Power Blue Sky 47:26.00
26 Tom Chaimov 47:32.00
27 Brian Barker Ironclad Performance Wear 47:50.00
28 Ben Rasche Portobello Bicycle Racing 47:56.00
29 Kyle Bush Team Bike Tires Direct 48:16.00
30 DAvid Strader Team Oregon presented by Laurelwood 48:20.00
31 David Andres 48:34.00
32 Jason Kraus Team S+M 48:50.00
33 Jonathan Modie Team S+M 48:51.00
34 John Porter 49:05.00
35 Cliff Allen 49:34.00
36 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 49:50.00
37 Mark Mcmurtry 50:00.00
38 Robert Stefanowicz 50:31.00
39 Brandon Bruins Bike Gallery 51:11.00
40 Michael Paradis Tireless Velo 51:12.00
41 James Webb Beaverton Bicycle Club 52:03.00
42 Sean Mccarthy 52:48.00
43 Mark Everett Olson's Bikes 39:37.00
44 Shane Sipe 41:53.00
45 David Rick 42:30.00
46 Andrew Kaylor 46:25.00
47 Chris Nolke Burple Haze
48 David Austin
49 Alan Reaume Pacific Power Blue Sky
50 Steve Shaw
51 Andrew Roe
52 Mark Macklin Filth and Fury
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Cody Rapha Racing 01:07:20.0
2 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR 01:08:44.0
3 Greg Talbert Scott-Mavic USA 01:09:09.0
4 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/GENR 01:11:05.0
5 Justin Serna Guinness Cycling Team 01:11:19.0
6 Gant Enderle Cyclepath Racing 01:12:35.0
7 Eddie French Guinness Cycling Team 01:13:10.0
8 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 01:15:29.0
9 Doug Smith 01:15:31.0
10 James Jonke Tireless Velo 01:06:31.0
11 Steve Mccallion Ten Guys Named Alex 01:07:43.0
12 Tom James 01:09:00.0
13 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 01:10:08.0
14 Joe Santos Bridgetown Velo 01:06:22.0
15 Brian Spears Half Fast Velo
16 Todd Rosier
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann Kennedy Guinness Cycling Team 45:58.00
2 Jill Haridman 47:18.00
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mielle Blomberg Word-RCB 48:04.00
2 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles 48:55.00
3 Tonya Roe Sorella Forte 38:29.00
4 Elaine Prause Super Relax Concept 39:47.00
5 Linda Caporicci Muffin Top 40:04.00
6 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 41:12.00
7 Barbara Fisher Sorella Forte 51:28.00
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ina Mclean Bend Memorial Clinic Total Care Rac 46:46.00
2 Maggie Rising 44:14.00
3 Loraine Blake Sorella Forte 46:21.00
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Luelling Buy Local Cycling 43:40.00
2 Daniel Quirk Veloce Racing 45:22.00
3 Luke Demoe HTFU 45:59.00
4 Adam Schwind 47:13.00
5 John Dorfer Veloshop 47:43.00
6 Brad Urban Dirty Finger Bike Shop 48:52.00
7 Erik Hofland Artisan Family Racing/Sprout Cycles 49:40.00
8 Jeremy Garbellano Life Cycle Bike Shop 50:19.00
9 Sal Collura SLOCUM Rebound Racing 51:18.00
10 Steve Tyrrill 52:03.00
11 Donovan Grabowski Half Fast Velo 42:10.00
12 Pete Conklin Bike City Racing 42:14.00
13 Nick Makanna Team S+M 42:38.00
14 Andrew Marges 43:03.00
15 James Medeiros Team ButterCup 43:44.00
16 John Climaldi Traders 45:52.00
17 Mike Rosenfeld River City Bicycles 46:20.00
18 Jake Salcone Ride More, Wear Less 48:21.00
19 Seth Patla River City Bicycles
20 Ben Rasche Portobello Bicycle Racing
21 Sam Taylor Unattached
22 Jason Skelton Veloshop
23 Brandon Rothauge WTF Bikes
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Butler Hudz Subaru Cycling Team 01:08:13.0
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Eustis bicycleattorney.com 45:34.00
2 Marylynn King Yakima Bike Vigilantes 47:48.00
3 Ann Leitheiser Cyclepath Racing 48:08.00
4 Eryn Barker Specialized River City Bicycles 48:34.00
5 Lisa Heathman bicycleattorney.com 49:54.00
6 Erin Goodall Showers Pass 37:33.00
7 Jill Hutchinson Green Submarine Records 37:44.00
8 Ingrid Dobson 38:38.00
9 Hannah Moore Green Submarine Records 38:47.00
10 Allison Medellin Hammer Velo 38:52.00
11 Alexandra Burton 39:11.00
12 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 40:36.00
13 Sarah Hunter Word-RCB 42:15.00
14 Michelle Kunec Sorella Forte 43:44.00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 11