Log In
Harvest Cyclocross Series: Washougal Cyclocross • Sep 24 2022 • Washougal, OR
Race uploaded by Max Smith csv | json
5.9
2.2
4.9
5.8
5.1
Clear, 68 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #zone5promotions

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.9
Beers
2.2
Moisture
4.9
Accel
5.8
Tech
5.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 47:12.3
2 Andrea Osterlund The Club Roule 43:09.0
3 Jennifer Rychlik Grouptrail Cycling 44:22.2
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Evans 39:42.9
2 Mike Garritson 40:52.5
3 Ben Keaty 43:18.8
4 Dustin Hunley 43:40.1
5 Mac Barr Grouptrail Cycling 44:27.0
6 Christopher Lapointe 44:33.6
7 Eric Schmidt 44:34.4
8 Nicholas Sergiwa 45:52.7
9 Kenny Gryp Team Oregon p/b Rodda Paint 46:07.7
10 Niels Dhollander-barclay Team Oregon p/b Rodda Paint 46:19.1
11 Truen Pence Mill A Cycling Club 46:21.7
12 Samuel Herrera 37:17.3
13 Stephen Bartnikowski Bonk Collective 38:47.1
14 Carl Hampson East Portland Youth Cycling 41:09.3
15 Miguel Lopez 41:23.3
16 Derrick Delliquadri 43:49.6
17 Jongwon Seo Dialed Cycling Team 44:23.1
18 Erik Carter Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 47:16.4
19 Austin Alling Dialed Cycling Team 49:00.2
20 Shawn Russell Bonk Collective 40:28.4
DNF Benito Guzman
DNF Kyle Morris
DNF Joseph Martin
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annalise Sturtevant Dialed Cycling Team 45:31.8
2 Camila Lopez-anido 39:09.0
3 Sarah Phillips 41:01.3
4 Julia Barna Dialed Cycling Team 42:12.2
5 Sydney Endow 42:27.0
6 Megan Elsberry Dialed Cycling Team 43:09.3
7 Alice Hall 46:19.4
8 Maia Hampson East Portland Youth Cycling 46:39.9
9 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team 47:05.3
10 Rebecca Heron 47:41.1
11 Lauren Coons Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 39:56.3
DNF Emily Zastrow
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt 55:32.9
2 Webster Wilson 56:29.2
3 Steven Westover 56:41.0
4 Randall Fransen Mettle Cycling 56:51.6
5 Brian Kesselman ANTHM Collective 57:09.9
6 Paul Bourcier Elliston Coaching - Success through 57:24.6
7 Adrian Bosch Biciclista US 58:54.8
8 Ben Pederson Grouptrail Cycling 51:36.2
9 John Weathers 52:19.9
10 Kevin Ryan 52:59.6
11 Peter Madsen 54:41.2
12 Matthew Smith Swift Racing PDX 55:53.6
13 Andrew Smith Swift Racing PDX 56:19.7
14 Peter Koonce Grouptrail Cycling 56:21.2
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Mullen Dialed Cycling Team 49:12.8
2 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 50:49.5
3 Nicole Beckwith 42:33.8
4 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 43:46.3
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Felipe Nystrom Biciclista US 52:49.1
2 Andrew Loaiza 53:28.4
3 Charlie Leveroni Mettle Cycling 53:34.2
4 Max Ritzow 53:52.8
5 Paul Furst Dialed Cycling Team 53:56.4
6 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling 54:00.0
7 Jordan Sirtoli 54:10.0
8 Finn Westover 54:14.7
9 Jade Rohde 54:30.7
10 Erik Tonkin Team S&M 55:15.8
11 Aran Connolly 55:38.8
12 Tanner Wescott ANTHM Collective 56:57.6
13 Colin Dunlap 57:42.5
14 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 58:03.3
15 Zane Strait 51:34.1
16 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 51:34.6
17 Tygre Westerfield 52:51.5
18 Andrzej Stadnik Biciclista US 53:24.4
19 Emmett Culp Biciclista US 56:09.6
DNF Landon Farnworth
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clara Honsinger 43:26.1
2 Jenna Lingwood 44:48.6
3 Allison Halpin Team S&M 45:06.7
4 Rachel Geiter 45:21.1
5 Brenna Wrye-simpson 45:51.4
6 Anne Davis usher 46:22.0
7 Hannah Allen 46:32.8
8 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 47:13.2
9 Molly Russell-Holmes Mettle Cycling 47:20.6
10 Rachel Serslev Biciclista US 48:04.3
11 Annick Chalier MOUNTAIN VIEW CYCLES 49:49.0
12 Madeline Stover 51:45.2
13 Sophie Russenberger 44:48.3
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Smith 44:34.8
2 Dylan Kuhl Landshark 46:35.3
3 Hunter Westerfield 49:10.0
4 Markus D'anna 49:56.1
5 Owen Kuhl Landshark 46:17.0
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Summer Westerfield 49:58.2
2 Helena Stedman Grouptrail Cycling 43:33.6
3 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club 48:47.9
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Smith Cascadia Junior Cycling 56:04.0
2 Jackson Hsu 56:20.2
3 Sylas Storer 56:55.2
4 John Chapman 56:57.9
5 Tyler Morgenson Cascadia Junior Cycling 57:03.9
6 Bradford Smith 57:31.1
7 Zac Garrard 50:42.6
8 Oscar Guevara Biciclista US 50:52.7
9 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 50:57.4
10 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 51:09.8
11 Owen Kuhl Landshark 51:36.7
12 Benicio Thorne 51:45.7
13 Gregory Kell 51:52.7
14 Reid Curry 52:09.2
15 Nate Scott Dialed Cycling Team 52:30.5
16 Jeremy Gomez Metropolis Cycle Repair 52:39.1
17 Adam Moore Grouptrail Cycling 53:00.1
18 Ryan P. gilles 53:08.0
19 Jaxon Williams 53:28.9
20 Pierce Martin Team Finger 54:32.3
21 Ben Vanderzanden Pacific Office Automation Cycling 54:39.0
22 Nolan Restivo ANTHM Collective 55:43.5
23 Dylan Kuhl Landshark 56:01.6
24 Greg Van amerongen 56:19.2
25 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 56:58.4
26 Dustin Henderson Deschutes Brewery Cycling Team 50:35.7
DNF Greg Mcelravy Grouptrail Cycling
DNF Josiah Langstaff
DNF Dean Proteau
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kellie Standish 49:22.2
2 Taylor Kennedy Team Finger 50:21.6
3 Charley Erickson 42:36.4
4 Hannah Thomas Pacific Office Automation Cycling 42:56.5
5 Layla Billowitz Team 10 Barrel 43:07.9
6 Sarah Livingston Trusty Switchblade 44:12.3
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pawel Rutkowski 43:53.5
2 Brent Morrow 45:57.3
3 Joel West Team Dr Will Bar 46:28.4
4 Steve Glazer 46:38.2
5 David Rasca Half Penny Cycling Team 47:09.5
6 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 47:15.5
7 Jeff Copus Team 10 Barrel 47:27.0
8 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 48:05.4
9 Giovanni Cafiso Team Dr Will Bar 48:11.5
10 Duncan Howell Mettle Cycling 48:11.8
11 Norm Swygert Planet PDX Cycling 48:42.3
12 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 48:49.3
13 Ryan Morgan Trusty Switchblade 49:33.1
14 Brett Golden Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 49:38.7
15 Eric Blankenship 49:49.6
16 Billy Holcomb Trusty Switchblade 50:06.9
17 Joshua Dinwiddie Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 50:13.2
18 Nicole Gunton Dialed Cycling Team 50:29.3
19 Benjamin Mergen Planet PDX Cycling 50:42.1
20 Cody Herriges Swift Racing PDX 42:20.6
21 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 42:26.4
22 Denny Burnett 43:03.0
23 Charlie Goldston 43:38.1
24 Adam Vanarsdall 43:48.5
25 Dan Froelich 43:57.6
26 Charles Barrett 45:17.1
27 Tony Thayer-osborne Grouptrail Cycling 45:21.7
DNF Chris Brannen Dialed Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenny Greeve Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 44:24.6
2 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 46:30.1
3 Shelly Boelter Bonk Collective 47:07.1
4 Marie Major ANTHM Collective 47:13.2
5 Erin Blenkiron BicycleAttorney.com 47:34.5
6 Sara Headley Swift Racing PDX 48:06.9
7 Shannon Herriges Swift Racing PDX 48:52.4
8 Christy Hawkins Mettle Cycling 41:56.8
9 Jordan Faulds 43:29.3
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kai Blankenship Mettle Cycling 24:00.8
2 Henry Linn Mettle Cycling 24:27.6
3 Liam Carmichael 24:50.6
4 Axel Weaver 25:23.1
5 Orion Souders Team S&M 25:46.5
6 Deegan Russell Bonk Collective 22:06.7
7 Keoni Padaca 22:32.6
8 Gilbert Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 22:34.0
9 Israel Jr. melson Dialed Cycling Team 23:54.8
10 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 24:02.0
11 Camden Storfa 24:19.6
12 Jase Henderson Deschutes Brewery Cycling Team 24:30.9
13 Leo Herriges Swift Racing PDX 25:55.9
14 Carter Hayden Dialed Cycling Team 25:57.8
15 Espen Eld-mathis 26:53.8
16 Richard Graves 28:15.7
17 Duncan Skiles 28:25.9
18 Edison Clarke-hoxey 29:53.3
19 Ángel Guevara 33:28.1
20 August Power Bonk Collective 23:02.9
21 Blake Mergen Planet PDX Cycling 23:15.9
22 Walter Bartnikowski Bonk Collective 23:38.1
23 Dylan Glazer 24:27.7
24 Bennett Baltazar 25:01.3
DNF Alex Usher
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 26:24.3
2 Morgan Filer 27:41.1
3 Hazel Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 27:54.1
4 Lily Stover 24:32.0
5 Helena Stedman Grouptrail Cycling 25:05.3
6 Charlotte Hayward 25:34.8
7 Stella Cafiso Team Dr Will Bar 25:37.5
8 Ada Souders Team S&M 30:08.2
9 Sophia Ferdaszewski 25:50.3
10 Kamea Padaca 26:27.6
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Howard Rainier Beer Cycling Team 38:55.4
2 Tobias Eld 40:09.4
3 Shaun Stiles Team 10 Barrel 40:32.9
4 David Staczek 40:42.9
5 Ryan Clay Grouptrail Cycling 41:21.4
6 Jamie King Grouptrail Cycling 41:44.6
7 Jason Richmond 41:51.8
8 Baker Lyon 41:56.5
9 Jason Evans 42:39.4
10 Ryan Coons Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 42:40.4
11 Brad Alderman 42:57.3
12 David Kaysen Dialed Cycling Team 44:07.5
13 David Barna Dialed Cycling Team 33:04.6
14 John Wolf BicycleAttorney.com 35:46.2
15 Tony Ruiz 36:31.6
16 Aaron Baraff 37:11.6
17 Dominic Chung 37:55.5
18 Ben Baltazar 38:09.0
19 James Stuckey 38:33.9
20 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 42:35.6
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Landon Holbert 36:41.6
2 Josiah Langstaff 37:22.7
3 Cesar Villegas Team 10 Barrel 38:04.5
4 Todd Young 39:26.0
5 Hunter Westerfield 39:28.4
6 Joe Ergle The Club Roule 39:28.9
7 Michael Metz 40:32.0
8 David Gissiner Team Oregon p/b Rodda Paint 40:37.9
9 Ben Vanderzanden Pacific Office Automation Cycling 40:40.5
10 Gregory Topete HiFi Sound Cycling Components 40:54.4
11 Erik Smith 41:13.0
12 Martin Taylor Team Oregon p/b Rodda Paint 41:15.3
13 Reece Parr 42:37.7
14 Jamey Gouin 42:52.3
15 Marcus Hughes 45:04.3
16 Matthew Berkompas Dialed Cycling Team 45:17.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Chin 44:14.4
2 Dani Stiles Team 10 Barrel 45:18.5
3 Airlia Oroszváry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 45:55.6
4 Emily Mcnary Team Oregon p/b Rodda Paint 46:55.6
5 Mary Smart 47:37.8
6 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 47:44.4
7 Kaitlin Littleford Rainier Beer Cycling Team 47:54.1
8 Spring Westerfield 39:04.3
9 Lisa Timmerman The Club Roule 39:16.8
10 Lindsey Kennedy 39:33.8
11 Katie Linton Planet PDX Cycling 41:04.1
12 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 41:34.3
13 Cassie Capone Swift Racing PDX 42:36.2
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 48:47.6
2 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES 41:56.2
3 Chris Wierman Dialed Cycling Team 43:03.0
4 Timothy Breault Planet PDX Cycling 43:26.5
5 Stephen Carter Planet PDX Cycling 44:04.6
6 Tim Hazen 46:42.3
7 Neil Carpenter 48:04.1
8 Mike Reddig Dialed Cycling Team 50:15.2
9 Christopher Riehl Dialed Cycling Team 50:40.0
10 Doug Brecht Team 10 Barrel 41:21.8
11 Jason Evans 46:42.3
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Brown 42:09.1
2 Rick Metz 42:29.0
3 Michael Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 43:00.4
4 Joel Wilson 43:33.5
5 Mike Hamness Dialed Cycling Team 45:29.6
6 Scott Trautman Dialed Cycling Team 45:46.3
7 Sal Collura 45:51.3
8 Chris Haverty Pacific Office Automation Cycling 45:51.8
9 John Hatfield Dialed Cycling Team 46:05.0
10 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 46:18.4
11 Lance Heppler Dialed Cycling Team 46:40.7
12 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 46:42.3
13 Dag Hinrichs 47:16.3
14 Sam Reynolds Bonk Collective 39:29.0
15 Derek S hoenisch Deschutes Brewery Cycling Team 39:54.3
16 Michael Rabinowitz 40:22.9
17 Paolo Dabbeni 40:35.2
18 Scott Mares 41:48.6
19 Paul Souders Team S&M 43:16.7
20 Tom Bird 43:22.7
21 Brett Edelen 43:50.2
22 Craig Carter 44:31.8
23 Chris Robison Bonk Collective 44:33.1
24 Erik Voldengen Pacific Office Automation Cycling 44:41.8
25 Tony Ruiz 45:00.3
26 Doug Brecht Team 10 Barrel 48:55.4
27 Patrick Van duser 39:10.7
28 Christopher Ramsey Bonk Collective 39:16.7
29 Nigel Blandford 40:47.6
30 James Webb 44:36.3
DNF Jeffrey Whitaker
DNF Grant Rochelle
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Melkonian Team Finger 38:45.0
2 Michael Metz 38:55.8
3 Kevin Johnson 39:10.0
4 Walter Bianchini 41:27.2
5 Eric Anderson Team Dr Will Bar 45:19.7
6 Billy Thomas Deschutes Brewery Cycling Team 45:57.5
7 Paul Mautner The Club Roule 47:19.2
8 Mark Hildebrandt 47:36.1
9 Mark Hand Planet PDX Cycling 38:48.7
10 Scott Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 40:52.0
11 Brian Catterson 41:20.0
12 Darell Provencher Team Rose City 45:23.2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Webb Team S&M 41:40.7
2 Rick Gregory 44:44.2
3 Ron Strasser Team S&M 47:43.7
4 Tom Heywood 38:38.7
5 Edward Lanton 47:13.8
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Trace BicycleAttorney.com 42:41.1
2 Heather Pola Team Finger 44:37.1
3 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 46:00.5
4 Lisa Zich Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 47:47.6
5 Victoria Vanderzanden 40:39.2
6 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 42:02.8
7 Donna Metz 44:03.6
8 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 44:44.4
9 Julie Ann smith-simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 48:56.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lora Melkonian Team Finger 42:34.8
2 Sheryl Johnson 42:11.0
3 Sue Hanna 41:14.1
4 Bonnie Rosenfeld The Club Roule 41:50.5
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Russell 40:22.5
2 Gabriel Linn Mettle Cycling 40:34.8
3 Seth Patla 40:39.2
4 Bradford Smith 40:50.9
5 Andrzej Stadnik Biciclista US 42:25.0
6 Scott Scholz Biciclista US 42:35.8
7 Danny Weikel Team S&M 42:42.6
8 Ryan Weaver 42:51.9
9 Travis Power Bonk Collective 42:57.8
10 Micah Melkonian Team Finger 43:09.1
11 Michael Brown 43:26.8
12 Dustin Henderson Deschutes Brewery Cycling Team 43:44.3
13 Todd Ace 44:05.2
14 Byron Breeden MOUNTAIN VIEW CYCLES 44:30.2
15 Jeremy Gomez 46:50.8
16 Dean Proteau 47:00.8
17 Jamey Gouin 47:08.8
18 Jeff Copus Team 10 Barrel 47:57.9
19 Joe Ergele 40:04.6
20 Carl Aldrich 40:10.9
21 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 40:14.2
22 Brad Alderman 40:16.6
23 Shaun Stiles Team 10 Barrel 40:30.7
24 Adrian Bosch 40:55.4
25 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 40:56.8
26 Brett Golden Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 41:03.6
27 Todd Young Trusty Switchblade 41:07.1
28 David Reitan 41:24.7
29 Tony Thayer-osborne Grouptrail Cycling 41:39.0
30 Adam Vanarsdall 42:05.2
31 Connor Shimamoto 42:41.5
32 Chris Brannen Dialed Cycling Team 42:54.2
33 Vincent Zitkovich 43:11.2
34 Erik Voldengen Pacific Office Automation Cycling 43:58.4
35 Billy Holcomb Trusty Switchblade 44:22.5
36 Ryan Morgan 45:14.4
37 Josue Jimenez 49:54.9
38 David Gissiner Team Oregon p/b Rodda Paint 41:35.9
DNF Robert Cummings Team S&M
DNF Eric Zugor
DNF Joel Wilson
DNF Mike Hamness Dialed Cycling Team
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Snider 46:40.1
2 Laura Schmitt 40:11.0
3 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 41:34.9
4 Rhonda Morin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 42:32.6
5 Kate Drennan 43:40.3
6 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 44:12.4
7 Katie Jenkins 45:13.6
8 Jenny Greeve Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 46:02.6
9 Dani Stiles Team 10 Barrel 47:08.7
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat ?: 5