Log In
Pineapple Crush Cross • Sep 11 2022 • Emmaus, PA
Series: PCX 2022
5
6.3
4.4
4.1
3.4
Possible Light Rain, 68 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
6.3
Moisture
4.4
Accel
4.1
Tech
3.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Martens Lititz Bikeworks 20:38
2 Gunnar Miller +1:13
3 Rocco Abruzzese CC Evesham +1:57
4 Penn Kametz Lititz Bikeworks +3:27
5 Brayden Wagner Lititz Bikeworks +7:10
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Fox Lititz Bikeworks 18:06
2 Dean Carl Team VeloShop 24
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcus Kennedy Team VeloShop 48:41:00
2 Johnny Pierron Cycle Craft Bulldogs +1:28
3 Daichi Yamashita +10:21
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Szymon Niemotko 58:33:00
2 Nat Amato The Valley Om p/b Two Rivers Brewin +3:03
3 Shannon Field Atlantic Fitness +4:04
4 David Lloyd +6:06
5 Seth Phillips Unattached Pirateer. Yarg +6:25
6 Josh Jones -1 LAP
7 Tom Dopkin -1 LAP
8 Lawrence Siu ROR p/b Rapha New York -1 LAP
9 Eric Williams Bicycle Therapy Racing -1 LAP
DNF Andrew Miller PROthirteen
DNF Ian Hertzler
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frankie Ross Sette Nove 50:31:00
2 Kelly Cline Philadelphia Ciclismo 4
3 David Grant ActiveYards/Piscitello Law p/b Vole 7
4 Martin Mrugal ActiveYards/Piscitello Law p/b GoCy 9
5 Marc Innella The Valley Om p/b Two Rivers Brewin +1:05
6 Edwin Bull on your inside +1:12
7 Ed Ceccolini +1:17
8 Sean Smith JBs Bike Shop Racing +1:56
9 Jason Livingood Philadelphia Ciclismo +2:05
10 Fred Grafe ActiveYards/Piscitello Law p/b GoCy +2:38
11 Brian Hazenski Cedar Bike +3:25
12 Mike Stevens Chester County Velo CX +3:35
13 Ryan Keown Shirk's Bike Shop +4:27
14 Tim Isle +4:40
15 Chris Facas The Valley Om p/b Two Rivers Brewin +5:09
16 Richard Leibfried ActiveYards / TREK +5:19
17 Eloy Anzola Kissena Cycling Club +6:27
18 Michael Grey Ruckus Racing +6:36
19 Piotr Bilik +7:09
20 Glen Kraft +8:02
21 Ed Figaniak Boss Racing -1 LAP
22 Joe Lanza Guys Racing Club -1 LAP
23 Igor Bystrycky Cycle Craft/Team Bulldog -1 LAP
DNF Barry Jones ActiveYards/Piscitello Law p/b GoCy
DNF Thomas Feehan Kissena Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 14   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Lowe Philadelphia Ciclismo 54:15:00
2 Jeffrey Appeltans ActiveYard/Piscitello Law/GoCycling 7
3 Rick Anderson Team Somerset 9
4 Kevin Saint clair Team SKYLINE 25
5 Neal Sapp Porsche Track Experience 34
6 David Schindler +3:51
7 Fafar Bayat Kelly Acres Speed Shop -1 LAP
8 Tom Burrows TREK Mid-Atlantic -1 LAP
9 Hector Hernandez Active Yards/Piscitello Law p/b Vol -1 LAP
10 Scott Gamble ActiveYards / Piscitello Law p/b Go -1 LAP
11 Paul Kornet ActiveYards / TREK -1 LAP
12 John Dzubinski Guy's Racing -1 LAP
13 Jim Mueller Bikesport/Sly Fox -1 LAP
14 Dusan Strika -1 LAP
15 John Hamilton Team Skyline Masters -1 LAP
16 Bob Wassell -2 LAPS
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christiano Jacelon Team T-Town 25:13:00
2 Jackson Martens Lititz Bikeworks +2:06
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mason Shirey Vitesse/Team Skyline 36:23:00
2 Ned Broersma Shark River Devo +1:08
3 Jeremy King Blue Mountain VELO +1:35
4 Alvaro Soltero Crca/to be determined +1:58
5 Adrian Marich Shark River Devo +2:16
6 Brian Fitzgerald West Chester Development Racing Tea +2:35
7 David Bach 717cycling +2:40
8 Ian Muller Shark River Devo +2:56
9 Brad Gorter Endo Cafe +3:19
10 Philip Brandt +3:23
11 Weindel Doug N/A +4:09
12 Brett Assise ReWild Outdoors +4:44
13 James Reeder Kissena Cycling Club +4:44
14 Alexander Hansrote +4:57
15 Greg Adomaitis Team CLXI +5:19
16 Ian Hertzler +5:24
17 William Weisser 717 Cycling +5:26
18 Jakob Wellner Action Wheels bike shop +5:26
19 Kenneth Fisher U.S Military Endurance Sports Team +5:31
20 Lawrence Siu ROR p/b Rapha New York +6:05
21 George Vlahogiannis Dont hassle me im a local +6:28
22 Joe Luby Cutters Bike Shop +6:29
23 Logan Heath NJCX Project +7:08
24 Dave Kleinschmidt CLXI +7:23
25 Wilmer Barndt Philadelphia Triathlon Club +7:42
26 Brendan Engelmann Team CLXI +7:56
27 Don Myers Instigators Cycling +8:02
28 Adam Hoff Lone Wolf Heavy Industries +8:21
29 Jacob Rosado Philadelphia Cyclocross Collective +8:47
30 Andrew Fletcher Summit Cycling Club/Peddlers Shop +9:16
31 Matthew Budofsky Kissena Cycling Club +9:35
32 Dan Valanzola Team CLXI +9:48
33 Alan Robinson +10:00
34 Jason Rinde +11:37
35 Erik Alvarez -1 LAP
36 Jeremy Borden ROR -1 LAP
37 Kevin Boyle JB's Bike Shop Racing Team -1 LAP
38 Christopher Huesman CCNS -1 LAP
39 Chris Schultz Team Action Wheels -1 LAP
40 Peyton Brockhoeft -1 LAP
41 Anson Wright Team T-Town -1 LAP
42 Colin Mcdonough CLXI -1 LAP
43 David Hull Team aistriu -1 LAP
44 Bob Joos Easy Riders Cycling -1 LAP
45 Anthony Tunnero -1 LAP
46 Jovian Yoh Team Aistriu -2 LAPS
DNF Nao Yamashita Team Alliance
DNF Amram Assayag Big foot endurance
Finishers: Cat 4: 28   Cat 5: 15   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Otis Engel Gotham Cyclists 54:39:00
2 Mike Festa Philadelphia Ciclismo 55
3 Trevor Raab RSCX - HOUSE INDUSTRIES +1:14
4 Alden Copley Ludwig and Larsen +1:23
5 William Murray 717 Cycling +4:16
6 Chad Shackelford ROR NYC p/b Rapha New York +4:31
7 William Heschl Donkey Label Racing +4:45
8 Beck Toro-gordon NJCX Project +4:49
9 Jeffrey Slade 717Cycling +6:09
10 Bennett Gentry +7:33
11 Scott Molnar Cutters Bike Shop +7:42
12 Sonny Lutz QCW p/b Cadence Cycling +8:47
13 Michael Brewer +9:01
14 Jake Looney Bad For Sport / Action wheels Bethl +9:14
15 Darrell Engel Long Tail Creative +9:26
16 Gregory Farmer 717cycling -1 LAP
17 Sean Gordon e2value p/b verge sport -1 LAP
18 Robert Mullen ROR NYC p/b Rapha New York -1 LAP
19 Osvaldo Capellan Karma Racing Team -1 LAP
DNF Ian Auger CRCA/KruisCX
DNF Grayson Hauck Star Track Racing
DNF Ben Millstein KING KOG / SUN AND AIR
DNF Benjamin Strine 717 Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 15   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcela Falquier NJCX Project 21:09
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grace Wagner Lititz Bikworks 21:04
2 Zoe Hawkes HEC - Health Education Cycling 51
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jillian Halm Team Ttown 42:55:00
2 Hannah Halm Team T-Town +4:31
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colette Sexton NJCX Project 40:35:00
2 Lisa Stefanelli +1:09
3 Kim Showers West Chester Development Racing Tea +2:15
4 Carol Kester +7:54
5 Jodie Pellish Sturdy Girl Cycling -1 LAP
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF ? Dnf Kendal CRAVEN
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Marich Shark River Devo 42:58:00
2 Haley Cline HEC - Health Education Cycling +1:55
3 Janelle Jacques Sturdy Girl Cycling +2:08
4 Elizabeth Tobey CRCA/KruisCX +2:12
5 Britney Polites-gordon KruisCX -1 LAP
6 Amanda Whittington Girls Get Gritty p/b The Feed -1 LAP
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stacey Barbossa NJCX Project 51:11:00
2 Laura Abbey Jalapeno Cycling +1:08
3 Erin Gordon Rare Disease Cycling +1:46
4 Barb Blakley CRCA/To Be Determined +3:13
5 Emma Fudge Kruiscx +4:03
6 Homare Yamashita Team Twenty24 Devo +5:09
7 Lauren Festa Rare Disease Cycling +6:30
8 Madeleine Knox KruisCX +8:14
9 Diane Akerman CRCA/To Be Determined +8:45
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 4