Log In
Surf City #5 - Aptos High • Jan 10 2010
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
0
0
0
0
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Johnson Cannondale/CyclocrossWorld 59:31.8
2 Andy Jacques-maynes Bissell Pro Cycling 01:10.6
3 Ben Jacques-maynes Bissell Pro Cycling 02:12.4
4 David Wyandt HRS / Rock Lobster 02:21.2
5 Don Myrah Ibis / Buy-Cell 02:53.5
6 Justin Robinson Cal Giant/Specialized 04:12.3
7 Josh Snead HRS / Rock Lobster 04:27.6
8 Scott Chapin HRS / Rock Lobster 04:40.5
9 James Coates Cal Giant/Specialized 04:49.5
10 Alex Work HRS / Rock Lobster 05:04.9
11 Aaron O'dell HRS / Rock Lobster 05:27.8
12 Aaron Kereluk HRS / Rock Lobster 06:21.9
13 Cody Kaiser Cal Giant/Specialized 06:57.3
14 Abe Rotstein -- 00:28.3
15 Jeff Kendall-weed bicycleweed.com 00:53.9
16 Brendan O'Brien Specialized 02:30.0
17 Johnny Mullane BSA 06:23.7
18 Shane Huntoon I C 3 Hammer 06:44.1
19 Engin Yesilyemis N/A 00:43.7
DNF Alex Wick Davis Bike Club --
DNF Meridith Miller Cal Giant --
DNF Kevin Crossley HRS / Rock Lobster --
DNF Dean Poshard Rock Lobster --
DNF Anastasio Flores jr Cal Giant/Specialized --
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meridith Miller Cal Giant 40:06.0
2 Karen Brems Webcor Builders 42:03.6
3 Katrina (Trina) Baumsteiger Team Rambuski Law 43:04.0
4 Stella Carey HRS / Rock Lobster 43:28.7
5 Ann Fitzsimmons Fox Racing / Shift 43:42.0
6 Corina Bigham Stone Racing 44:26.5
7 Courtney Shipman Cal Giant 46:08.2
8 Janel Lodge Black Market/Family Cycling 46:49.6
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Peterson Above Category Racing 39:41.6
2 Jonathan Schantz unattached 40:57.7
3 Derek Yarra Sports Basement 41:11.3
4 Doss Barnes Fox Racing Shox 41:32.8
5 Eric Richter Giro/Rocklobster 41:44.0
6 Alex Howard Above Category Racing 41:47.9
7 Mark Fitzsimmons Fox Racing Shox 41:49.8
8 Chris Stevens Godspeed Courier 42:01.6
9 Steven Sperling HRS / Rock Lobster 42:25.3
10 Skyler Taylor Above Category Racing 42:30.5
11 Rob Gaukel Bike Trip 42:53.5
12 Mark Acker Spin Cycling 42:58.8
13 Chris Atkinson Team Crash 43:06.5
14 Alex Mouton -- 43:52.4
15 Jeremiah Kille 44:50.0
16 Justin Drawbert Godspeed Courier 44:55.5
17 Matthew Triska Murray/Renaissance 45:20.0
18 Mike James unattached 46:10.4
19 Jon Palmer Team Crash / Warrant Rocks 46:32.1
DNF Bob Siegel Above Category Racing --
DNF Paul Guerra Webcor/Alto Velo --
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julianna Perry SCCCC Team Santa Cruz 48:24.8
2 Rachel Lambert 40:40.7
3 May Woo Sheila Moon 42:46.2
4 Christine Fort Quad Cycles 44:48.2
5 Miss_mary Perez Velo Bella 42:29.5
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Drawbert Godspeed Courier/Team Crash 30:07:00
2 Metrik Masuda Velo Bella 30:18:00
3 Justin James SCCCC Team Santa Cruz 30:51:00
4 Peter Fish -- 30:52:00
5 Matt Mcnelley Taleo Racing 31:12:00
6 Lee Slone Sheila Moon/Big Swingin' Cycles 31:13:00
7 Greg Wilson Bike Station Aptos 31:39:00
8 Chris Goodson SCCCC Team Santa Cruz 31:54:00
9 Peter Thomsen Jeremiah Kille 32:51:00
10 Greg Jackson Harmonic Landscapes 32:52:00
11 Rex Rose 33:02:00
12 Alexander Yasbek Bike Church 33:03:00
13 Matt Keil -- 33:07:00
14 Brett Atkinson Team Crash 33:56:00
15 Zach Schwartzbach -- 34:25:00
16 Matthew Adler 35:25:00
17 Daren Smith unattached 35:25:00
18 Brendan Gill SCCCC Team Santa Cruz 35:30:00
19 Matt Schwartz Slurker 35:54:00
20 Josh Tabije -- 35:56:00
21 Greg Trupler -- 36:38:00
22 Darrell Swiger -- 37:05:00
23 Francis Jose Team Crash 37:28:00
24 Dirk Wylie Bluebious 37:31:00
25 Lu Huang Shiela Moon 30:30:00
DNF Brad Basford -- --
DNF Kailin Waterman -- --
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Jump Specialized 42:55.0
2 Christine Lundy Zteam 43:32.9
3 E. Alia salim -- 44:06.0
4 Kathleen Boyle Roaring Mouse 45:38.1
5 Heather Langenfelder 46:24.6
6 Georgia Handleman 46:58.2
7 Rachel Sievert I've fallen and cant reach my beer 40:11.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Valencia Above Category Racing 33:06:00
2 Chance Tiner Bicycle Trip / SCJCC 34:30:00
3 Joe Dyer Bike Trip 28:04:00
4 Jacob Labosky Bike Trip 29:30:00
5 Ryan Chaney Roaring Mouse 32:53:00
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tobin Ortenblad Bicycle Trip / SCJCC 28:02:00
2 Ben Herken Bicycle Trip 28:21:00
3 Ryan Stevens unattached 31:04:00
4 Noah Dyer Bicycle Trip / SCJCC 31:08:00
5 Taylor Stewart Bicycle Trip / SCJCC 33:01:00
6 Keanan Mcsorley Bicycle Trip / SCJCC 33:07:00
7 Chase Cummings Bicycle Trip / SCJCC 34:34:00
8 Leon Markarian SCJCC 28:07:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxine Schimmel Bicycle Trip 43:54.8
2 Maddie Myall Cal Giant/Specialized 46:28.5
3 Nikki Hiltz Aptos High / SCCCC 41:47.6
4 Madeline Ortenblad SCJCC 47:21.8
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Don Myrah Ibis / Buy-Cell 43:29.7
2 Todd Hoefer Cal Giant/Specialized 44:38.6
3 Ken Gallardo Peninsula Velo / Pomodoro 44:45.9
4 Tao Bernardi Van Dessel 45:04.9
5 Gannon Myall Cal Giant/Specialized 45:15.1
6 Kevin Merrigan CVC/Otis Guy 45:15.4
7 Brock Dickie Buy-Cell 45:20.3
8 Pascal Bussières Warrior Racing 45:43.6
9 Jason Rahlwes HRS / Rock Lobster 45:43.9
10 Brij Lunine SCCCC/ ABS 46:01.9
11 Basil Moutsopoulos HUP United 46:33.5
12 Keith Defiebre 47:23.8
13 Stacey Sell unattached 47:26.5
14 Dean Poshard Rock Lobster 48:13.1
15 Phil Robert Kaiser Permanente / Team Oakland 48:31.6
16 Mitchell Bramlett Third Pillar 48:48.1
17 Robert Saybold Freewheel/Hunter 49:01.8
18 Jason Benford Hunter / Freewheel 49:04.0
19 Brian Vernor Hunter / Freewheel 49:40.0
20 Bo Barry Soulcraft 51:13.3
21 Daniel Horndasch 44:09.2
22 Blake Von knopka Wrench Science 44:55.7
23 David Pedersen Altezza 40 45:25.7
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Klingsporn HUP United 42:18.4
2 John Caletti Team Zissou 42:28.7
3 Joshua Rebol Specialized 42:51.2
4 Mark Shaw 43:03.9
5 Kieran Sherlock Webcor/Alto Velo 43:13.5
6 Mike Morgan SyCip Racing 43:24.3
7 Ted Burns 43:31.2
8 Denis Goeury Peninsula Velo / Pomodoro 43:43.1
9 Scott Zavack Buy-Cell 44:18.8
10 Scott Schlachter Team Wrong Way 44:32.2
11 James Rae Trey's True Wheel 45:05.3
12 Jesse Baliscao BSA Racing 45:05.8
13 Josh Pizzica SugarCRM 45:08.3
14 Jeff Totten SCCCC Team Santa Cruz 45:22.4
15 Deric Dangzalan OTC/Uglypads 45:28.3
16 Chad Rosser SJBC / Sugar CRM 45:47.3
17 Andrew Yee HUP United 46:04.6
18 Vincent Kurtis brown BSA Racing 46:12.0
19 Geoffrey Gunderson Kaiser Permanente / Team Oakland 46:24.6
20 Dave Schindehette Wells Fargo C4 46:44.1
21 Eric Lowe HUP United 46:47.1
22 Paul Pietryka Yahoo 48:06.4
23 Dennis Mcgovern SyCip Racing 48:41.8
24 Kjeld Christensem unattached 40:07.9
25 Brian Mckie Team Valley 40:08.3
26 John Bono SCCCC Team Santa Cruz 40:12.3
27 Michael Schaller LGBRC / Sugar CRM 40:31.4
28 Bruce Mckie Team Valley 42:13.3
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 7   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Howland Black Market Racing 46:41.0
2 Jim Gentes Team Rambuski Law 46:56.0
3 Thomas Feix Peninsula Velo / Pomodoro 47:01.7
4 Norm Kreiss Cal Giant/Specialized 47:09.2
5 Brett Lambert HRS / Rock Lobster 47:38.2
6 Rob Meighan Cal Giant/Specialized 47:42.3
7 Logan Kelsey Team Rambuski Law 47:48.1
8 Tim Watson HRS / Rock Lobster 48:02.9
9 Steve Hess SCCCC Team Santa Cruz 48:12.3
10 Philip Sims SCCCC/ ABS 48:28.4
11 Dan Sovereign Kenetics 48:30.5
12 John Kammeyer Alteza 40 48:31.9
13 Richard Stone Sterling Sports 48:46.7
14 Frank Kalcic HRS / Rock Lobster 49:24.1
15 Edwin Rambuski Team Rambuski Law 49:57.8
16 Mark Mastora Murray Renaissance 43:43.1
17 Shane Huntoon IC3 44:06.0
18 Jeffrey Bramlett Third Pillar 44:33.1
19 Courtney Grossman Vos Cycles Gladiator 44:50.2
20 Jon Suzuki Team Oakland/Kaiser 46:32.3
21 Farid Hamidieh Watsonville Cyclery 47:22.2
DNF David Anderson Cal Giant/Specialized --
DNF Chris Baker Bicycle Trip --
DNF Tim Brennan Paradigm Cycles --
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karl Ehlert Webcor/Alto Velo 43:56.0
2 Joe Fabris Plus 3 Network 44:45.4
3 Jeff Anderson 420 / Swamp 45:25.9
4 Casey O' brien Aptos Hi/Cal Giant 45:41.7
5 Brad Williamson Family Cycling Center 46:00.8
6 Jeff Traugott HRS / Rock Lobster 46:06.7
7 Steve Anderson NOAA Cycling 46:18.6
8 Alex Anderson SCCCC / Fox Racing Shox 47:04.2
9 Paul Sadoff HRS / Rock Lobster 47:24.5
10 Benoit Dubuisson SCCC 47:57.1
11 Gary Johnson -- 40:17.8
12 Steve Hubbard Bike Station Aptos 40:31.7
13 Jim Lentfer Plus 3 Network 40:33.5
14 Kem Akol Bicycle Trip 41:20.2
15 Dwight Goss Redwood Riders 42:00.6
16 Rex Rose 45:06.3
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Michel Bicycle Trip 47:14.8
2 Lawrence Broberg Team Bicycle Trip / Symantec 40:04.8
3 Thom Fox SF Sport & Spine 41:09.6
4 Joseph Crabtree Forest Hill Bike Shop 42:27.2
5 Tom Sullivan HRS / Rock Lobster 43:18.6
6 Reid Shantz 48:40.3
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Montgomery -- 48:59.4
2 Ron Riley SCCCC Team Santa Cruz 49:40.8
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Bortolussi HRS / Rock Lobster 41:31.1
2 Michelle Perez HRS / Rock Lobster 50:17.3
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Soni Andreini-poulsen Velo Bella 42:15.4
2 Lynn Zachreson -- 48:55.8
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cesar Chavez Buy-Cell 00:14.8
2 Tim Cannard Buy-Cell 03:08.7
3 Sean Coffey HRS / Rock Lobster 04:05.8
4 Sean White Verve Coffee 04:55.2
5 Paule Bates Roaring Mouse 05:58.2
6 Uri Friedman Chica Sexy/Shiela Moon 05:59.6
7 Rick Hunter Hunter / Freewheel 06:18.2
8 Mike Martin SCCCC Team Santa Cruz 07:49.4
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4