Log In
Surf City #4 - Harbor High • Dec 20 2009
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
0
0
0
0
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Wyandt HRS / Rock Lobster 01:39.5
2 James Coates Cal Giant/Specialized 02:23.5
3 Scott Chapman HRS / Rock Lobster 02:31.4
4 Alex Work HRS / Rock Lobster 02:41.0
5 Josh Snead HRS / Rock Lobster 03:48.5
6 Abe Rotstein Hunter / Freewheel 03:59.2
7 Aaron Kereluk HRS / Rock Lobster 03:59.4
8 Jim Riley Godspeed Courier 04:14.2
9 Andrew Coe SUL Racing 04:33.7
10 Grant Cutler Altezza 40 05:12.2
11 Jason Rahlwes HRS / Rock Lobster 05:25.2
12 Ariel Lindsley Yeti 07:37.3
13 Dean Poshard Rock Lobster 08:49.7
DNF Eric Highlander HRS / Rock Lobster --
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerry Barnholt Ritchey-Scott 43:14.8
2 Karen Brems Webcor Builders 43:57.5
3 Stella Carey HRS / Rock Lobster 44:54.9
4 Ann Fitzsimmons Fox Racing / Shift 45:33.5
5 Corina Bigham Stone Racing 46:25.4
6 Janel Lodge Black Market/Family Cycling 47:27.6
7 Katie Melena Rock Lobster 48:56.4
Finishers: Cat 1: 3   Cat 3: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Schantz unattached 41:30.0
2 Dustin White Evergreen 42:07.7
3 Doss Barnes Fox Racing Shox 42:13.3
4 Jesse Freese Team Oakland/Kaiser 42:17.5
5 Derek Yarra Sports Basement 42:24.4
6 Nikita Petrov -- 42:37.0
7 Christon Dewan -- 42:44.9
8 Chris Atkinson Team Crash 42:56.2
9 Chris Stevens Godspeed Courier 42:59.1
10 Matthew Triska Murray/Renaissance 43:22.2
11 Steven Sperling HRS / Rock Lobster 43:32.1
12 Mark Fitzsimmons Fox Racing Shox 44:02.0
13 Alex Mouton -- 44:16.9
14 Rob Gaukel Bike Trip 44:47.7
15 Justin Drawbest Godspeed Courier 46:27.4
16 Justin Anderson Beer LA 47:05.4
17 William Steiger SCCCC Team Santa Cruz 48:00.6
18 Mark Acker Spin Cycling 48:08.5
19 Sante Pelot Fox Racing Shox 50:29.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julianna Perry SCCCC Team Santa Cruz 48:08.2
2 Angela Rebol Specialized 53:17.0
3 Miss_mary Perez Velo Bella 54:25.4
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Goodson SCCCC Team Santa Cruz 28:32.0
2 Jeremiah Kille -- 28:39.4
3 Justin Drawbert Godspeed Courier/Team Crash 28:51.1
4 Matt Mcnelley Taleo Racing 29:10.2
5 Tim Wesolowski Sports Basement 29:34.2
6 Greg Wilson Bike Station Aptos 29:37.0
7 Brad Basford -- 29:45.5
8 Peter Fish -- 29:46.2
9 Andy Leisner Ghost Tree Racing 29:53.4
10 Eric Smith unattached 29:56.3
11 Kailin Waterman -- 30:40.8
12 Charles Wolff unattached 31:05.3
13 Alexander Yasbek Bike Church 31:21.4
14 Matt Keil -- 31:47.2
15 Dan Winterberg Mission Cycling 32:18.4
16 Matt Schwartz Slurker 32:36.9
17 Peter Thomsen Jeremiah Kille 32:40.0
18 Zach Schwartzbach -- 32:41.8
19 Daren Smith unattached 32:42.7
20 Josh Tabije -- 33:46.6
21 Greg Jackson Harmonic Landscapes 33:54.5
22 Neal Rosenblum Santa Cruz Aleworks 33:55.4
23 Greg Trupler -- 34:03.1
24 Darrell Swiger -- 34:05.0
25 Brendan Gill SCCCC Team Santa Cruz 34:25.8
26 Brett Atkinson Team Crash 35:33.4
27 Francis Jose Team Crash 35:58.2
28 Joey Capra West End Posse 37:32.8
DNF Ryan Morgan -- --
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Jump unattached 43:35.2
2 E. Alia salim -- 43:35.4
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Valencia Above Category Racing 31:22.8
2 Chance Tiner Bicycle Trip / SCJCC 31:49.9
3 Jacob Labosky Bike Trip 36:36.0
4 Joe Van pykeren -- 37:25.6
5 Jacob Capra West End Posse 37:30.7
6 Johnny Capra West End Posse 37:32.5
7 Ryan Chaney Roaring Mouse 41:14.1
8 Jorge Pont -- 28:32.2
9 Spencer Chaney Roaring Mouse 30:42.1
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tobin Ortenblad Bicycle Trip / SCJCC 28:20.3
2 Johnny Mullane Bike Station Aptos 29:59.3
3 Ryan Stevens unattached 30:09.9
4 Noah Dyer Bicycle Trip / SCJCC 33:29.1
5 Leon Markarian SCJCC 37:32.2
6 Keanan Mcsorley Bicycle Trip / SCJCC 42:36.9
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxine Schimmel Bicycle Trip 51:36.6
2 Maddie Myall Cal Giant/Specialized 46:49.5
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Don Myrah Ibis / Buy-Cell 46:30.0
2 Todd Hoefer Cal Giant/Specialized 47:26.8
3 Gannon Myall Cal Giant/Specialized 47:39.0
4 Justin Robinson Cal Giant 47:48.9
5 Tao Bernardi Van Dessel 47:49.9
6 Brij Lunine SCCCC/ ABS 48:14.8
7 Ken Gallardo Peninsula Velo / Pomodoro 0:48:20
8 Basil Moutsopoulos HUP United 48:38.0
9 Kevin Merrigan CVC/Otis Guy 48:55.7
10 Mitchell Bramlett Third Pillar 48:59.2
11 Chavez Cesar Ibis 49:17.0
12 Rob Saybolt I like things and stuff 49:19.8
13 Shaun Locker Etna Brewing 49:20.1
14 Stacey Sell unattached 50:04.8
15 Frank Kalcic HRS / Rock Lobster 50:45.7
16 David Hopkins SCCCC / Spokesman 51:21.9
17 Mark Skew Vertical Pandas 51:30.1
18 Jason Benford Hunter / Freewheel 52:57.4
19 Brian Vernor -- 55:11.8
20 Monty Worthington Tifosi Wines 46:50.8
21 Chris Chaput unattached 48:29.6
22 Anastasio Flores jr Cal Giant/Specialized 48:36.3
DNF Bob Barwick Family Cycling Center --
DNF Murray Swanson Peninsula Velo / Pomodoro --
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Rosser SJBC / Sugar CRM 42:39.1
2 Mike Morgan SyCip Racing 44:00.7
3 Kieran Sherlock Webcor/Alto Velo 44:31.3
4 Joshua Rebol Specialized 44:44.6
5 Scott Schlachter Team Wrong Way 45:41.9
6 Denis Goeury Peninsula Velo / Pomodoro 45:44.5
7 Scott Zavack Buy-Cell 45:48.8
8 James Rae Trey's True Wheel 45:52.2
9 Josh Pizzica SugarCRM 46:06.5
10 Jeff Totten SCCCC Team Santa Cruz 46:35.3
11 Geoffrey Gunderson Kaiser Permanente / Team Oakland 46:55.5
12 Andrew Yee HUP United 47:22.7
13 Eric Lowe HUP United 47:42.2
14 Juan Ortiz Bianchi Team 48:47.5
15 Kjeld Christensem unattached 49:26.0
16 Bruce Mckie Team Valley 50:01.7
17 John Bono SCCCC Team Santa Cruz 50:23.7
18 Raj Crow Plumas Sierra Bikes 51:10.3
19 Tim Langlais Friends of HUP United 41:50.0
20 Dennis Mcgovern SyCip Racing 43:52.4
DNF Brian Mckie Team Valley --
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 8   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Howeland Black Market Racing 48:39.8
2 David Anderson Cal Giant/Specialized 49:01.4
3 Norm Kreiss Cal Giant/Specialized 49:53.5
4 Steve Hess SCCCC Team Santa Cruz 49:58.0
5 Philip Sims SCCCC/ ABS 50:06.7
6 Rob Meighan Cal Giant/Specialized 50:21.3
7 Richard Stone Sterling Sports 50:22.6
8 Thomas Feix Peninsula Velo / Pomodoro 50:42.8
9 Mark Mastora Murray Renaissance 51:08.8
10 Bill Sans SyCip Racing 51:27.0
11 Don Langley Giant Berry Farms Factory Team 52:18.0
12 Courtney Grossman Vos Cycles Gladiator 52:18.2
13 Scott Calley Vos Cycles Gladiator 53:09.6
14 Jim Gentes Team Rambuski Law 53:31.8
15 Chris Baker Bicycle Trip 53:38.8
DNF Mark Abele Rivendell --
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karl Ehlert Webcor/Alto Velo 45:40.5
2 Jeff Anderson 420 / Swamp 46:33.0
3 Steve Anderson NOAA Cycling 46:50.3
4 Kelly Silberg Divine Electric NorCal 47:07.7
5 Joe Fabris Plus 3 Network 47:13.4
6 Jorge Pont Webcore 47:52.3
7 Paul Sadoff HRS / Rock Lobster 47:55.2
8 Alex Anderson SCCCC / Fox Racing Shox 47:55.8
9 Benoit Dubuisson SCCC 47:57.6
10 Brad Williamson Family Cycling Center 48:10.5
11 Bruce Lodge Black Market/Family Cycling 48:12.6
12 Steve Hubbard Bike Station Aptos 49:26.1
13 Kem Akol Bicycle Trip 49:40.3
14 Dwight Goss Redwood Riders 50:33.7
15 Paul Musso Kaiser Permanente / Team Oakland 42:09.6
16 Tom Boss Deb Shred 42:19.7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Michel Bicycle Trip 48:20.6
2 Frank Cuaresma Cal Giant/Specialized 48:31.8
3 Lawrence Broberg Team Bicycle Trip / Symantec 48:35.5
4 Thom Fox SF Sport & Spine 48:39.2
5 Tom Sullivan HRS / Rock Lobster 50:00.8
6 Brent Harris HRS / Rock Lobster 42:00.0
7 Joseph Crabtree Forest Hill Bike Shop 42:37.3
8 Michael Gomez -- 50:37.4
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Riley SCCCC Team Santa Cruz 46:58.1
2 Richard Montgomery -- 46:59.8
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Goldstein Bicycle Trip 49:00.6
2 Siobhan Saunders SCCCC Team Santa Cruz 53:25.1
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Soni Andreini-poulsen Velo Bella 52:43.9
2 Yvonne Walbroehl Sterling Sports 43:32.9
3 Susan Francis Spokesman Bicycles 50:22.5
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cesar Chavez Buy-Cell 10:00.4
2 Sean Coffey HRS / Rock Lobster 01:56.2
3 Paule Bates Roaring Mouse 02:20.0
4 Mike Mann SCCCC Team Santa Cruz 02:55.2
5 Evan Sarna Sheila Moon 03:13.8
6 Ric Rodriguez -- 03:52.5
7 Jim Balkanloo SVCS 08:20.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3