Log In
Fulton Star Cross Day 1 • Nov 6 2021 • Crystal, MN
0
0
0
0
0
Clear, 57 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Carter NorthStar development cycling 0:57:45.1
2 John Heinlein iii Dunk Squad 0:58:35.5
3 Josh Bauer Angry Catfish - Endura 0:59:39.3
4 Tyler Stein DNA Cycling 0:58:32.2
5 Anton Smirnov University of Minnesota 1:00:20.5
DNF Jake Helmbrecht Freewheel Bike 0:06:42.5
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Halverson Minnesota Junior Cycling 1:02:24.5
2 Eli Shank One On One 0:57:59.4
3 Satchell Mische richter 0:58:42.4
4 Ethan Nelson Saint Paul Bicycle Racing Club 0:58:46.0
5 Aaron Drevlow Donkey Label 0:58:49.1
6 Joseph Dundee 1:00:42.8
7 Charles Wolf Nicollet Bike & Ski 1:01:15.8
8 Kevin Thum 1:01:54.2
9 Erik Sorensen 1:03:51.7
10 Paul Krumrich Donkey Label Racing 0:58:25.9
11 Andrew Hudacek One Ten Racing 0:59:27.1
12 Chris Gibbs CTCC/LCR 1:00:18.6
DNF Alonzo Christensen Parallel 44 Racing p/b Sanford Powe 0:13:02.3
Finishers: Cat 3: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Christiansen Bcbc 0:40:47.4
2 Charles Wolf Nicollet Bike & Ski 0:41:10.4
3 Morgan Hendricks Donkey Label Racing 0:41:20.8
4 Tim Werts Team Hollywood Cycles 0:42:27.7
5 Kyle Rickert Donkey Label 0:43:03.3
6 Keir Stiegler Top Natchez Racing 0:43:19.9
7 Brian Jones Beyond Category Coaching 0:43:24.2
8 Christoph Bruhn Holiday Camp Cycling Club 0:44:31.2
9 Tyler Walker Bonsai Cycleworks 0:45:07.6
10 Nicholas Paglia CiS Training Systems p/b BRAVANE 0:45:38.8
11 Cole Stiegler Top Natchez Racing 0:46:02.6
12 John Hammje Top Natchez Racing p/b TNR Tape 0:46:02.7
13 Alonzo Christensen Parallel 44 Racing p/b Sanford Powe 0:46:24.6
14 Brad Ingles Omnium Racing 0:41:43.6
15 Rob Naramore Tonka Cycle and Ski 0:42:51.3
16 Ted Clausen FULTON 0:42:53.8
17 James Berg 0:47:35.8
DNF Willem Krattley 0:40:20.8
DNF Evan Giannobile 0:30:54.6
DNF Brian Sprague Peace Coffee 0:06:25.5
DNF Andrew Person Holiday Camp Cycling Club 0:26:36.1
DNF Zachary Schuster 0:19:28.9
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 7   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruben Dayton-brantmeier MNJRC 0:28:55.9
2 Everett Lauer NorthStar Development Cycling 0:29:12.3
3 Kevin Greimel Birchwood 0:29:47.3
4 Lee Zettler Midtown Racing 0:29:56.1
5 Jordan Truttschel Lemke Worldwide Racing 0:30:03.8
6 Alex Knutson Fulton Racing 0:30:09.6
7 Joseph Renier Turn Takers 0:30:26.2
8 Mitchell Stenoien 0:30:36.0
9 Anders Hopkins Fulton Racing 0:30:37.8
10 Alan Klein Midtown 0:30:38.2
11 Pierce Meyer MNJRC 0:31:10.4
12 Daniel Luoma Loppet 0:31:43.0
13 Matthew Bossart Fulton-Behind Bars 0:31:51.3
14 Kevin Bourgeault University of Minnesota cycling tea 0:31:52.7
15 Evan Wiebe St Olaf Cycling Club 0:32:13.2
16 Tim Kohls 0:32:54.4
17 Matt Stenerson 0:33:00.1
18 Justin Valenstein 110 Racing 0:33:05.0
19 Ryan Fahrmann Peace Coffee Racing 0:33:29.7
20 Connor Gunsbury 0:33:39.8
21 Adam Riggall 0:33:51.2
22 Andrew Lageson 0:33:57.7
23 William Pass Nicollet Bike Team 0:34:04.4
24 Andrew Dayton 0:34:06.5
25 David Pollitt 0:34:26.8
26 Burke Minahan 0:34:45.4
27 Jon Wiebe 0:34:51.2
28 Ben Sonquist Xerxes 0:35:02.7
29 Chris Romanowicz 0:36:02.2
30 Kevin Roof 0:36:18.1
31 Andrew Decker St. Olaf Cycling Club 0:30:20.9
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 6   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Kozicki Top Natchez Racing p/b TNR Tape 0:31:25.5
2 Marc Sontowski Founders Racing Mn 0:32:37.3
3 Dustin Bowman Nicollet Bike 0:32:37.5
4 David Nagel Midtown 0:33:03.8
5 Aaron Collins Top Natchez Racing 0:33:14.9
6 James Berg 0:35:15.3
7 William Dick Top Natchez Racing 0:35:25.2
8 Nate Zumach LaCorvus 0:35:31.7
9 Pete Goss Birchwood 0:30:00.8
10 Kevin Besikof 0:31:32.3
11 Theo Halvorson Lacorvus 0:31:38.5
DNF Joel Benton Fulton Racing 0:23:46.9
DNF Patrick Sheehan Fulton Racing 0:07:48.0
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel Halverson Minnesota Junior Cycling 0:32:36.4
2 Anders Decker NorthStar Development 0:32:38.0
3 Charles Sanderson 0:34:49.0
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Halverson Minnesota Junior Cycling 0:28:30.3
2 Ruben Dayton-brantmeier MNJRC 0:29:49.5
3 Judson Schulz Donkey Label Racing Team 0:31:33.4
4 Everett Lauer NorthStar Development Cycling 0:34:02.1
5 Pierce Meyer MNJRC 0:34:25.8
6 Lucien Randolph 0:28:24.2
7 Dan Reimann MNJRC 0:29:45.9
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roczen Beissel NorthStar Devo 0:28:44.0
2 Grayson Rickert Donkey Label 0:31:28.3
3 August Lauer Northstar Development 0:34:18.4
4 Oliver Rients KUHL Cycling Team 0:33:36.2
5 Isaac Greimel 0:31:02.5
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Thoele Angry Catfish 0:44:09.5
2 Jay Henderson THC 0:44:42.5
3 John Glynn TNR p/b TNR Tape & Frendz of HCCC 0:44:47.0
4 Matt Nelson Peace Coffee Racing 0:45:24.1
5 Steve Marshall One Ten Cycles 0:46:52.2
6 Tim Brandvold Hollywood cycles 0:47:49.9
7 Ben Hey HOLIDAY CAMP CYCLING CLUB - ELITE M 0:48:09.8
8 Eric Pirius Freewheel 0:48:22.1
9 Gregory Goblirsch Utepils Cycling 0:48:48.6
10 Marc Wiken EEC 0:49:06.0
11 Charles Townsend NorthStar Development 0:49:27.0
12 Paul Schoening Team Pactimo 0:49:57.5
13 Matt Stenerson 0:44:29.0
14 Brian Kozicki Top Natchez Racing p/b TNR Tape 0:44:34.3
15 Andrew Hudacek One Ten Racing 0:45:09.1
16 John Ericsson 0:45:15.4
17 Mark Rathbun 0:45:26.1
18 David Nagel Midtown 0:46:09.5
19 Chris Van hoven Tonka Cycle & Ski 0:46:10.0
20 Jake Helmbrecht Freewheel Bike 0:46:32.8
21 Robert Ogren The Fix Studio 0:46:39.6
22 Aaron Collins Top Natchez Racing 0:47:16.9
23 William Pass Nicollet Bike Team 0:47:29.3
24 Christopher Veum Midtown 0:47:31.9
25 David Pollitt 0:47:57.9
26 Chris Erickson Erik's Bike Shop 0:48:02.5
27 William Kuster Minnesota Masters Cycling (MMC) 0:48:13.8
28 Adam Riggall 0:48:55.4
29 Ted Clausen FULTON 0:50:40.3
30 Martin Andrusiak NorthStar Development 0:50:55.2
31 Mark Considine Goosetown Cycling Club / New Pionee 0:50:59.8
32 Mark Mlinar 0:51:34.1
33 Alan Klein Midtown 0:46:08.4
34 William Dick Top Natchez Racing 0:44:40.2
DNF Charles Hayes US Military Endurance Sports 0:33:45.9
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 19   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Cullen 0:47:40.2
2 Tyler Stein DNA Cycling 0:47:52.0
3 Barry Tungseth THC 0:49:42.7
4 Levi Lowell CONVOY 0:50:09.1
5 Tanner Westmoreland Gear west 0:45:05.9
6 Andrew Dayton 0:44:19.4
7 Conor Callaghan 0:49:01.0
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tricia Tofte Fulton Racing 0:29:24.6
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Luckow 110 Racing 0:44:57.4
2 Carol Seipp Orion Racing p/b Borah Teamwear 0:46:01.1
3 Risa Hustad Tacocat 0:47:24.6
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashley Busack Tonka Cycle & Ski 0:48:22.1
2 Jessica Santiago Corpse Whale Racing 0:48:42.7
3 Kristy Henderson Girl Fiend Cycling / The Hollywood 0:48:54.9
4 Veronica Hudacek One Ten Racing 0:44:03.5
5 Katie Paradis Guaranteed Rate Cycling 0:45:36.3
6 Erin Porter 0:46:03.8
7 Sarah Bonneville Koochella 0:50:42.3
8 Kadence Hampton Fulton 0:51:22.7
Finishers: Cat 3: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lee Penn tacocat 0:44:21.2
2 Nicole Brandt Girl Fiend 0:44:56.0
3 Xiayu Peng 0:48:26.6
4 Tricia Tofte Fulton Racing 0:40:51.2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirsten Hoogenakker Tacocat 0:27:01.6
2 Nikki Munvez 0:27:14.3
3 Xiayu Peng 0:27:34.8
4 Sarah Jamieson 0:27:44.0
5 Anna Truong 0:30:15.2
6 Yen Ong Fulton Racing 0:31:02.4
7 Lisa Britton THC*/Girl Fiend 0:33:45.0
8 Kathy Dooley 0:34:12.8
9 Maggie Simmons 0:27:29.6
10 Atsuko Fukushi Tacocat Racing 0:31:41.8
DNF Claire Milldrum Tacocat 0:09:10.9
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maya Ingles 0:31:31.3
2 Alma Teske 0:32:33.8
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Ingles 0:29:21.5
2 Rachel Dee 0:29:55.0
3 Elizabeth Dee 0:31:23.3
4 Megan Erickson 0:33:31.5
5 Penelope Rients 0:33:41.9
6 Lydia Dee 0:28:43.8
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Renee Hoppe Fulton Racing 0:44:30.4
2 Veronica Hudacek One Ten Racing 0:46:34.7
3 Sarah Bonneville Koochella 0:51:10.1
Finishers: Cat 3: 3