Log In
NCCX Race #9 Charlotte - p/b BMW • Nov 14 2021 • Midland, NC
Race uploaded by Frank Deal csv | json
5.2
2.3
4.2
5.1
4.4
Clear, 53 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
2.3
Moisture
4.2
Accel
5.1
Tech
4.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Handlon Jigawatt Cycling
2 Christopher Wyatt Motion Makers / DARC
3 Frank Deal Deschutes Brewery
4 Joshua Stevens Unattached
5 Jason Biggs Jigawatt Cycling P/B Carolina Ale H
6 Robb Peterson Cycleworks
7 Joseph Alachoyan Velosports Racing Asheville
8 Wojtek Dyszkiewicz Birdsong Brewing Cyclocross Team
9 Brett Rumble Slippery Sasquatch
10 Uri Camens Low Country Racing
DNF Justin Mckean Live it xtreme
DNF Eric Flowe Unknown Cyclocross
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Pittman Crosstown Velo
2 Brad Reed Team Rize
3 Mike King Carolina Cycling Team
4 Curt Dosier Leitner RIGd
5 Boyd Safrit Legion Brewing CX
6 Andrew Barnes Birdsong Brewing Cyclocross Team
7 Chris St peter Liberty Bikes
8 Dwight Smith Reedy Creek Cycles
9 Joseph Cross Birdsong Brewing Cyclocross Team
10 Philip Kielty
11 Timothy Hopkin North Carolina Cyclocross / NCCX
12 Robert Wick iii Birdsong Brewing Cyclocross Team
13 Brian Smith
14 Kevin Spradlin
15 Todd Davis KCOI Boulevard
16 Tom Kolodziejski Vision Printing
17 Jeff Meier Legion Brewing
18 David Gerrer North Carolina Cyclocross / NCCX
19 Michael O'Brien Mock Orange
DNF Raymond Laffin Crosstown Velo
DNF Ronald Jester
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Mead Cyclepath
2 Daryl Rains MOB
3 Lonnie Brooks DeOro- First Citizens/ Greensboro V
4 James Lee 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
5 Derek Bateson Team Spoke Cycles
6 Todd Thornton Constellation Cycling
7 Alan Lesage Fast Daddy Racing
8 Robert Cole Live It Xtreme Team
9 Neil Ashton Clemmons Bicycle Racing
10 David Fuller GVC/Cycles deOro
11 Earl Anderson unattached
12 Steven Baker Revolution Cycle Sports
13 Chuck Gillis Constellation Cycling pb Inland Con
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Smith Live IT Extreme
2 Levi Porter FreeFly Endurance
3 Asher Strauss NCTC
4 Kyle Mitchell Deschutes Brewing
5 Parker Tinsley HopFly Cyclocross
6 Kyle Kimball
7 Nicholas Barlow S P O K E E A S Y
8 Hans Stroven Hopfly Cyclocross
9 Mark Zhu 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
10 Jacob Bernas Velocious Sport
11 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
Finishers: Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Mcentire
2 Jensen Cervati NCTC
3 Klaas Van kempen NCTC
4 Caleb Mccaskill Brevard College
5 Luke Mcmurtrey
6 Brian Kaluf Birdsong Brewing
7 Delane Heath Foothills Cycling
8 Tyler Ramer Berger Hardware Bikes
9 Michael Briles Benissimo
10 Ariel Loder
11 Trevor Childs Velocious Sport
12 Jim Otto HammerCross
13 Ben Eyckmans
14 Willie Boynton Team HammerCross
15 Ian Bundy Constellation Cycling
16 Jarred Stacey Newtype Cycling
17 Braxton Wilson Old North Cycling Team p/b Amino Vi
18 Albert Rosales HopFly Cyclocross
19 Adam Riddle
20 Arturo Johnson Warren Wilson College
21 Bryan Hight Charlotte Sport Cycling/ The Cycle
22 David Fuhrer Newtype Cycling
23 Tyler Wetzel
24 Rick Chakra Armada IQ
DNF David Boynton Team HammerCross
DNF Jamie Arkfeld
DNF Jeff Montgomerie Birdsong Brewing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 16   Cat 5: 6   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Brinson ServiceMaster by Santosha
2 Willie Boynton Team HammerCross
3 Hudson Young HammerCross
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Otto HammerCross
2 Will Zylstra Velocious Sport
3 Jensen Cervati NCTC
4 Austin Boswell
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harrison Morosco Velocious Sport
2 Jensen Riddle Ride Smooth Brother
3 Lucius Hamblen Velocious Sport
4 Hunter Dempsey Jigawatt Cycling
5 Conner Webster KW Cycleworks
6 Robert Kelly Velocious Sport
7 Gustaf Hamblen Velocious Sport
8 Logan Mcdonald HammerCross
9 Stratton Deal
10 Peter Hartingh HammerCross
11 Theodore Morosco Velocious Sport
Finishers: Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Kelly
2 Jason Ray BLC Racing
3 Luke Mcmurtrey
4 Neal Caren NCTC
5 Soren Johnson
6 Isaac Blackburn
7 Joseph Bayse
8 Kelley Montoya Partypace
9 Theodore Hall Voglezang Velo/Birdsong Brewing
10 Kyle Jones Tie it Tighter
11 Chris Gladora HopFly Cyclocross
12 Craig Young HammerCross
13 Bart Cant The Flandriens
14 Caleb Jonas Hopfly Cross & Brew
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Otto HammerCross
2 Charles Ball Team Bottom Split Cycling
3 Chris Black Berger Hardware Bikes
4 Andy Mitchell Birdsong Brewing p/b Excite Bikes &
5 Vincent Rega
6 Ricky Austin
7 Joe Briscoe Constellation Cycling
8 David Boynton Team HammerCross
9 Jay Capers Recycles Bike Shop
10 Tomas Kelemen Birdsong Brewing Cyclocross Team
11 Chris Hill Paul's Racing/Paul's Cycling & Fitn
12 Bevington Steve HammerCross
13 Stephen Knight Constellation pb Inland Constructio
14 Evan Myers HammerCross
15 David Love Birdsong Brewing
16 Timothy Skelding RevolutionCycleSports p/b LoneRider
17 Fred Perrino Mock Orange Bikes
18 Bryan Hight Charlotte Sport Cycling/ The Cycle
19 Jeff Jordan Orange Bees
DNF Ed Gallagher
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Clark Brevard College
2 Owen Clark Brevard College
3 Travis Livermon
4 Cypress Gorry Brevard College
5 Tyler Miranda Brevard College
6 John Paul amalong USAC ODA
7 Nate Morse
8 Bradford Perley Brevard College
9 Dylan Richardson Brevard College
10 Dalton Collins Brevard College
11 Garret Thompson Oak City Cycling Project Race Team
12 Devin Clancy Birdsong Brewing
13 Christopher Ragland Berger Hardware bikes
14 Chad Mckonly
15 Ryan Johnson Brevard College
16 Joseph Alachoyan Velosports Racing Asheville
17 Joe Otto HammerCross
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Holomoucky Queens Tri
2 Roger Fenwick Excite Bikes
3 Ed Gallagher
4 Greg Sizemore
5 Erin Necko
6 Caleb Jonas Hopfly Cross & Brew
7 Albert Rosales HopFly Cyclocross
DNF Eric Flowe Unknown Cyclocross
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Hamblen Project Echelon Racing
2 Nicholas Barlow S P O K E E A S Y
3 James Pearl
4 Parker Tinsley HopFly Cyclocross
5 Charles Prezioso Legion Brewing
6 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
7 Hans Stroven Hopfly Cyclocross
8 Jeff Jordan Orange Bees
9 Todd Thornton Constellation Cycling
10 Christian Ambjorn Team Hungry*
11 Savannah Sill Hopfly Cyclocross
12 Cooper Ambjorn Team Hungry*
13 Rebecca Bubp Vogelzang Velo
14 Kelley Montoya Partypace
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 10   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sheila Orem Trek Verge Racing
2 Karen Tripp FinKraft Cycling Team
3 Patty Shoaf TriClean CX
4 Tara Keefer Classic Cycling
5 Lynn Weller NCTC
6 Naomi Haverlick Hammer Nutrition
7 Alison Weidner Hammercross
8 Lorri Warlick Mock Orange Bikes
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mason Hopkins Warren Wilson College
2 Savannah Sill Hopfly Cyclocross
3 Luca Kaminski NCTC
4 Madison Altman Brevard College
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Thompson Warren Wilson College
2 Samantha Goldenstein US Military Endurance Sports
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Riley Webster KW Cycleworks
2 Vivienne Myers HammerCross
3 Anabelle Flowe
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Arensman Sycamore Cycles
2 Allie Warfel
3 Jane Burlew Motion Makers/DARC
4 Erin Necko
5 Erica Leonard Brevard College
6 Hannah Dickson Brevard College
7 Angelina Stevens Unicorn Racing
8 Paige Edwards Brevard College
9 Kelly Mclaughlin TriClean CX
10 Laura Rice North Carolina Cyclo-Cross / NCCX
11 Abby Walker Industry Nine
12 Evie Edwards Inga Thompson Foundation/Save Women
13 Adeline Brinkley Oak City Cycling Project Race Team
14 Hope Ann snyder-walsh Bobcat Racing p/b Specializex
15 Darcy Grimes Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
16 Alison Mckeithan Blue Ridge Cross
17 Natalie Arkfeld
18 Rebecca Bubp Vogelzang Velo
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat 5: 1