Log In
2021 NCCX Race #7 Newton - pb BMW • Nov 6 2021 • Newton, NC
4.3
1.3
4.6
3.2
4.4
Partly Cloudy, 48 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.3
Beers
1.3
Moisture
4.6
Accel
3.2
Tech
4.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronald Jester
2 Kevin Freeman Great Pisgah Cattle Company
3 Rhylee Wittrock Piedmont
4 Elizabeth Harden Piedmont
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Levi Porter FreeFly Endurance
2 Parker Tinsley HopFly Cyclocross
3 Nicholas Barlow S P O K E E A S Y
4 Mark Zhu 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
5 Edward Porter Oak City Cycling Project Race Team
6 Josh Payne Living Water Cycling
7 Jacob Bernas Velocious Sport
8 Hans Stroven Hopfly Cyclocross
9 Jason Hooper Carolina Pedal Works
10 Clive Desousa Glory Cycles
11 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
DNF Frank Mandaro Beer City Bicycles
Finishers: Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Mcentire
2 Caleb Mccaskill Kelly Benefit Strategies/LSV
3 William Wilhelm Piedmont
4 Jensen Cervati NCTC
5 Klaas Van kempen NCTC
6 Styrling Tangusso Downtown Asheville Racing Club (DAR
7 Christopher Ostlund Speedshop
8 Samuel Rideout Piedmont
9 Delane Heath Foothills Cycling
10 Josiah Haskett The Bike Gallery
11 Tyler Ramer Berger Hardware Bikes
12 Lance Riddile Hickory Parks & Rec
13 Ariel Loder
14 Austin Parks Downtown Asheville Racing Club
15 Neal Caren NCTC
16 Adam Riddle
17 Alexander Fowler Flying Dog Racing
18 Albert Rosales
19 Steven Holl
20 Kevin Freeman Great Pisgah Cattle Company
21 David Fuhrer Newtype Cycling
22 Paul Stefanovics
23 Tyler Wetzel
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 10   Cat 5: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Strohmeyer Lees-McRae College
2 Owen Clark Brevard College
3 Ian Mcdonald Lees-McRae College
4 Tyler Clark Brevard College
5 Andrew Sparks Savannah College of Art and Design-
6 Michael Stocker Lees-McRae College
7 Owen Brenneman Lees-McRae College
8 Elijah Johnson Milligan University
9 Ryan Johnson Brevard College
10 Jacob Morales SCAD Atlanta
11 David Kahn Lees-McRae College
12 Eli Woodard North Carolina State University
13 Shay Wright Lees-McRae College
14 Adin Papell Milligan University
15 Georwill Perezroman SCAD Atlanta
16 Philip Ford Brevard College
17 Chase Vandeursen Lees-McRae College
18 William Wilhelm Piedmont
19 Grayson Wickel Lees-McRae College
20 Watt Hackney Brevard College
21 Isaac Bryant Milligan University
22 Dalton Collins Brevard College
23 Kyle Mcdonald Brevard College
DNF Tyler Miranda Brevard College
DNF Brody Mcdonald Milligan University
DNF William Seitz Milligan University
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Rideout Piedmont
2 Elias Dietrich Lees-McRae College
3 James Berkheimer Milligan University
4 Alex Trifunovic Lees-McRae College
5 Alex Casper Appalachian State Cycling Team
6 Solomon Myers Milligan University
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Willie Boynton Team HammerCross
2 Noah Brinson HammerCross
3 Isaac Long Constellation Cycling P/B Inland Co
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Hensley Recycles Bike Shop
2 Jensen Cervati NCTC
3 Will Zylstra Velocious Sport
4 Nicholas Dasilva NCTC
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Baxter Caress NCTC
2 Harrison Morosco Velocious Sport
3 Jensen Riddle Ride Smooth Brother
4 Hunter Dempsey Jigawatt Cycling
5 Conner Webster KW Cycleworks
6 Ceadmon Burford Velocious Sport
7 Gustaf Hamblen Velocious Sport
8 Ryder Molnar Hammercross
Finishers: Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Wyatt Motion Makers / DARC
2 Ophir Sefiha Cross Town Velo
3 Austin Walker Industry Nine Cycling Team
4 Keith Handlon Jigawatt Cycling
5 Justin Mckean Live it xtreme
6 Robb Peterson Cycleworks
7 Wojtek Dyszkiewicz Birdsong Brewing Cyclocross Team
8 Rod Stanton Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
9 Joseph Alachoyan Velosports Racing Asheville
10 Alan Wages Slippery Sasquatch
11 Cris Bifaro INDUSTRY NINE
12 Uri Camens Low Country Racing
13 John Emanuel Outpost Richmond
14 Thomas Esposito Back to Dirt
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Ray BLC Racing
2 Neal Caren NCTC
3 Isaac Blackburn
4 Adam Long Constellation Cycling P/B Inland Co
5 Joseph Bayse
6 Kyle Jones
7 Chris Gladora HopFly Cyclocross
8 Nicholas Morosco
9 Kelley Montoya
10 Tyler Robinson
11 Caleb Jonas Hopfly Cross & Brew
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Pittman Crosstown Velo
2 Brad Reed Team Rize
3 Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
4 James Carney Piedmont
5 Boyd Safrit Legion Brewing CX
6 Chris St peter Liberty Bikes
7 Joseph Cross Birdsong Brewing Cyclocross Team
8 Andrew Barnes Birdsong Brewing Cyclocross Team
9 David Gerrer
10 Dwight Smith Reedy Creek Cycles
11 Timothy Hopkin North Carolina Cyclo-Cross / NCCX
12 Tom Kolodziejski Vision Printing
13 Kevin Spradlin
14 Raymond Laffin Crosstown Velo
15 Jim Molnar Hammercross
16 Todd Davis KCOI Boulevard
17 Jonathan Dubel LSV/KELLY Benefits
18 Brian Smith
19 Kenneth Gillie Lexington Bicycle Shop-Pactimo-East
20 Bill Wenner Old North Cycling Team
21 Jeff Meier Legion Brewing
22 Ronald Jester
23 Brian Funk Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
24 Tom Pearman
DNF Michael O'Brien Mock Orange
DNF Kevin Egan Legion Brewing
DNF Dan Snedecor VeloSports Racing Asheville
Finishers: Cat 2: 11   Cat 3: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Laflin Red Monkey Sports
2 Joe Briscoe Constellation Cycling
3 Scott Sears Team 2 Cycling
4 Vincent Rega
5 Jeff Jordan Orange Bees
6 Charles Ball Team Bottom Split Cycling
7 Jay Capers Recycles Bike Shop
8 Brian Fife Birdsong Brewing Cyclocross Team
9 Guilford York Ultimate Bicycle
10 David Boynton Team HammerCross
11 Todd Tuescher Constellation Cycling
12 Tomas Kelemen Birdsong Brewing
13 Bevington Steve HammerCross
14 Stephen Knight Constellation pb Inland Constructio
15 Walter Pofahl EC Velo
16 Barry Evans Hammercross
17 Ed Gallagher Let's Go Brandon
18 Joel Eisner Constellation Cycling p/b Inland Co
19 Greg Sizemore
20 David Love Birdsong Brewing
21 David Brown Southeast Velo Racing
DNF Dave Cassen Legion Brewing
DNF John Bauer
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Andreaus Constellation Cycling = C2
2 Derek Bateson Team Spoke Cycles
3 Roger Payne Living Water Cycling
4 Daryl Rains MOB
5 Lonnie Brooks DeOro- Moses Cone- First Citizens/
6 Alan Lesage Fast Daddy Racing
7 Chuck Gillis Constellation Cycling pb Inland Con
8 James Lee 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
9 William Macy Cyclepath
10 Earl Anderson unattached
11 David Fuller GVC/Cycles deOro
12 Steven Baker Revolution Cycle Sports
13 Neil Ashton #RideHincapie
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Clark Brevard College
2 Tyler Clark Brevard College
3 Alex Ryan Ibis off Road p/b Eliel Cycling
4 Andrew Sparks Savannah College of Art and Design-
5 Cypress Gorry Brevard College
6 Nate Morse
7 Bradford Perley Brevard College
8 Dylan Richardson Brevard College
9 Doug Todd 0
10 Christopher Ragland Berger Hardware bikes
11 Ethan Doherty
12 Christopher Scallion Jigawatt Cycling
13 James Pearl
14 Miles De sousa Hincapie racing p/b ONTO cycling
15 Calvin Hinkle Hammercross
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Hamblen Project Echelon Racing
2 Nicholas Barlow S P O K E E A S Y
3 James Carney Piedmont
4 Daniel Cox Gvc
5 Hans Stroven Hopfly Cyclocross
6 Edward Porter Oak City Cycling Project Race Team
7 Bill Wenner Old North Cycling Team
8 Jim Molnar Hammercross
9 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
10 Jeff Jordan Orange Bees
11 Dwayne Deese Legion Brewing
12 Evie Edwards Inga Thompson Foundation/Save Women
13 Savannah Sill Hopfly Cyclocross
14 Kelley Montoya
15 Jacob Jarvis Appalachian State University
16 Caleb Jonas Hopfly Cross & Brew
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Walkerwicz Pure Velo Racing
2 Savannah Sill Hopfly Cyclocross
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hadley Molnar Hammercross
2 Nicole Clamann Blue Ridge Cross
3 Brooke Evans Hammercross
4 Nikki Steinsiek
5 Megan Baxter constellation cycling
6 Shelley Molnar Hammercross
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rhylee Wittrock Piedmont
2 Elizabeth Harden Piedmont
3 Jocie Funderburk Warren Wilson College
4 Katie Bullock Wake Forest University
5 Maverick Fisher-gormley Warren Wilson College
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Riley Webster KW Cycleworks
2 Gemma Edwards The Inga Thompson Foundation
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sheila Orem Trek Verge Racing
2 Tara Keefer Classic Cycling
3 Karen Tripp FinKraft Cycling Team
4 Patty Shoaf TriClean Cx
5 Naomi Haverlick Hammer Nutrition
6 Rachael Grant Legion Brewing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Arensman Sycamore Cycles
2 Ada Watson NCTC
3 Jane Burlew Motion Makers/DARC
4 Hannah Dickson Brevard College
5 Allie Warfel
6 Erin Necko
7 Abby Walker Industry Nine
8 Kelly Mclaughlin TriClean CX
9 Erica Leonard Highgate Racing
10 Evie Edwards Inga Thompson Foundation/Save Women
11 Laura Rice North Carolina Cyclo-Cross / NCCX
12 Riley Pearman Blue Ridge Cross
13 Kimberly Flynn Unicorn Women's Racing
14 Jennifer Ostlund Speedshop
15 Rebecca Bubp Vogelzang Velo
16 Hope Ann snyder-walsh Specialized p/b Bobcat Racing
17 Nina Mastandrea GRITS: Girls Racing in the South
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 6   Cat 5: 1