Log In
Kringle Kross at Wern Valley • Nov 6 2021 • Waukesha, WI
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Series: WICX 2021
4.2
2.5
4.2
4.6
5.1
Clear, 51 degrees, wind 13 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.2
Beers
2.5
Moisture
4.2
Accel
4.6
Tech
5.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Lackman
2 Finn Patenaude
3 Quinn Schroeder
4 Connor Polenske Adapt Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Butler
2 Marlo Hunter
3 Luke Johnson
4 Henry Flentye The Pony Shop
5 Caleb Butler
6 Charlie Rychlik
7 William Flentye The Pony Shop
8 Jonathan Wood Revolution Cycles Club
9 Andrew Bertram
10 Rocco Turnersturm Revolution Cycles Club
11 Tyler Butler
12 Liam Chentnik
13 Dante Turnersturm Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Riley Linear Sport MTB
2 Calhan Norman Lindenwood University
3 Tom Burke
4 Jimmy Panther Momo Riders Club
5 Gabriel Acab
6 Nick Dahl MoMo Riders' Club
7 Chad Cannon
8 Alex Vanias
9 Gregory Carver
DNF Elias Saigh Adapt Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Narayan Mahon Neff Cycle Service
2 Jason Bleedorn Neff Cycle Service
3 Chad Hartley
4 Ben Schreiber Linear Sport MTB
5 Mark Harms
6 Ben Marchewka Linear Sport MTB
7 Kyle Abernathy MoMo Riders' Club
8 Tim Hacker
9 Anderson Bortoletto LAPT CC
10 Christopher Morris
11 Chris Kinonen Brazen Dropouts
12 Andrew Richter Hollander Benelux Racing
13 Mark Vareschi Revolution Cycles Club
14 Jonathan Kloppenburg
15 Bill Street
16 Reed Cornia Neff Cycle Service
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 4   Cat 5: 1  
Classes: All | 50+  | 60+ 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Johnson
2 Arlen Spicer BELGIANWERKX
3 Tim Hacker
4 John Lirette Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
5 Paul Swinand
6 Brent Rohrs Diablo Cycling
7 Michael Jones Neff Cycle Service
8 Scott Ross
9 Michael Daws Project Echelon Racing
10 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
11 Jeff Sympson
12 Pj Braun
13 David Mcclenahan
14 John Boudry Velocause Centraal Cycling
15 Robert Garner Team Wisconsin
16 John Lutz Team Wisconsin
17 Peter Tampa
18 Joseph King Neff Cycle Service
19 Steve Gaffield
20 Sean Shields
21 Dominic Leone Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
22 Michael Berzinski
23 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
24 Reed Cornia Neff Cycle Service
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Fangman
2 Ethan Ley Revolution Cycles Club
3 Caitlin Hamer Palomino American Cyclocross
3 Alex Sukowaty Broken Spoke Racing
4 Mark Harms
5 Adam Raychel Team Wisconsin
6 Aaron Smith
7 Mike Lebeau Gryphon Velo Racing
8 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
9 Joshua Shough
Starters:9 Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Schroeder ASU Junior Development
2 Paul Johannes
3 Chad Cannon
4 Matthew Kosloske
5 Brad Sovinski Hollander Benelux Racing
6 Rob Reindl
7 Daniel Feuling Adapt Cycling
8 Mark Schiess
9 Owen Reich
10 Ian Hutchinson
11 Andrew Richter Hollander Benelux Racing
12 Nathan Johnson
13 Elias Macias Hollander Benelux Racing
14 Adam Raychel Team Wisconsin
15 Chan Barden
16 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
17 Andy Rossetto
18 Aaron Smith
19 Jason Mcdowell Palomino American Cyclocross
20 David Studner Trek Midwest Team
21 Andrew Hague Trek Midwest Team
22 Parker Mccoll Team Wisconsin
23 Nathan Abel
24 Erik Crook Hollander Benelux Racing
25 Mike Lebeau Gryphon Velo Racing
26 Zachary Redding Neff Cycle Service
27 Mark Morgan
28 Nicholas Roecker Trek Midwest Team
29 Przemyslaw Krol
30 Peter Tampa
31 Justin Cloute
32 David Decker xXx Racing
33 Dustin Leclaire
34 Luyang Gao Adapt Cycling
35 Doug Herrick
36 Craig Kuehl Colectivo Coffee
37 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
38 Richard Torine
39 Mark Wilson
DNF Alex Sukowaty Broken Spoke Racing
Finishers: Cat 3: 30   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jura Gerlach
2 Jaret Hendrickson
3 Alexander Hinman
4 Matthew Becker Gryphon Velo Racing
5 Matt Heppe
6 Connor Polenske Adapt Cycling
7 Luyang Gao Adapt Cycling
8 Elias Macias Hollander Benelux Racing
9 Michael Sublette
10 Jack Lackman
11 Trevor Akers
12 Nathan Danford
13 Jordan Richard
14 Russell Carpenter
15 Zach Andreski
16 Patrick Kolker
17 Allan Schimberg
18 Nicholas Platt
19 Daniel Valenza
20 Tim Featherstone
21 Matthew Harrison
22 Brian Runnells
23 Pat Scheckel
24 George Swinand The Pony Shop
25 Jamie Banks-george SUPERNICE
26 Craig Kuehl Colectivo Coffee
27 Matthew Lawrence
28 John Davis
29 Alexander Harris
30 Clint Woerishofer
31 John Krizek
32 John Cramer
33 Chris Brannin
34 Case Hultman Tower Racing
35 Patrick Knaus
36 Thomas Godiska
37 Steven John
38 Ryan Lemke
39 Paul Liesse Revolution Cycles Club
40 Raphael Allen
41 Scott Willms
42 Kurt Greenslit Colavita Racing Inc.
43 Jj Flairty
44 Mark Rude
45 Jeffrey Shawhan
46 Salvatore Graziano
47 Christopher Mcardle
48 Richard Torine
49 Tom Ruopp
50 Chris Martinez
51 Collin Buth
52 Nelson Rahn
53 James Kowalczyk
54 Andrew Rychlik
55 Anthony Sturm
56 Christopher Smith
57 Ryan Neitzel
58 Daniel Smith
59 Tim Zens
60 Armen Hadjinian Team ADHD America
61 Oliver Clements
62 Michael Fischer
63 Rick Huebschman
64 Thomas Silbernagel
65 Jeffrey Haag
66 Alan Berendt Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
67 Max Sawa
68 Darwin Chentnik
69 Bradley Poling
70 Tim Rodenkirch
71 Doug Rodenkirch
72 Dominic Rossetto
73 Henry Felerski
DNF Nate Perronne Team Wheel & Sprocket
DNF Jonathan Hayden Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
Finishers: Cat 4: 33   Cat 5: 29   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Becker Gryphon Velo Racing
2 Matt Heppe
3 Matthew Bruss Brazen Dropouts
4 Zach Andreski
5 Allan Schimberg
6 Dan Ellerkamp
7 Kayne Neigherbauer
8 Tim Featherstone
10 Alexander Harris
11 Matthew Lawrence
12 Brian Runnells
13 Jeffrey Lex BELGIANWERKX
14 John Krizek
15 Patrick Knaus
16 Myles Saigh
17 Chris Brannin
18 Salvatore Graziano
19 Jason Reimer Snakebite AC
20 Andrew Link
21 Gavin Lafave
22 Wade Cupkie Hollander Benelux Racing
23 Christopher Mcardle
24 Brett Nepper
25 Jason Bentley Brazen Dropouts
26 Karl Galko MoMo Riders' Club
27 Christopher Smith
28 Mark Schindel
DNF Eimantas Dubauskas
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 16   Cat 5: 9   Cat ?: 2  
Classes: All |   | 50+  | 60+ 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Eichelberger Gryphon Velo Racing
2 Kirk Jozwiak Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
3 Brian Hansen
4 Pat Scheckel
5 Jamie Banks-george SUPERNICE
6 Bruce Pagel Team Wisconsin
7 Kurt Greenslit Colavita Racing Inc.
8 Michael Welch Brazen Dropouts
9 Eric Huff
10 Jonathan Nehring
11 Daniel Valenza
12 Case Hultman Tower Racing
13 Paul Liesse Revolution Cycles Club
14 Scott Willms
15 Jay Iverson Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
16 John Cramer
17 Voytek Glinkowski Polish & Slavic FCU International C
18 Richard Torine
19 Jeffrey Shawhan
20 Chris Martinez
21 Andrew Rossa Team Wisconsin
22 Stephen Exner
23 Scott Palmerson
24 Peter Ackermann
25 Mark Rude
26 James Kowalczyk
27 Kevin Brown
28 William Finn Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
29 John Vorpagel
30 Mark Purcell
31 Pete Sullivan
32 Tim Zens
33 Doug Rodenkirch
34 Oliver Clements
35 Rick Huebschman
36 Alan Berendt Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
37 Thomas Silbernagel
38 Richard Wiegert
39 Armen Hadjinian Team ADHD America
40 Dale Cira
41 Todd Lorbecki
42 Darwin Chentnik
43 Dominic Rossetto
44 Brad Birkholz Angry Monkeys Racing
45 Donald Heckel
46 Robert Dunk
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 15   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Danford
2 Kevin Eichelberger Gryphon Velo Racing
3 Kayne Neigherbauer
4 David Hall
5 Mark Rude
6 Gavin Lafave
7 Doug Herrick
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meira Kalbas
DNF Jennifer Raychel Team Wisconsin
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abigail Johnson ASU Junior Development
2 Stella Hague
3 Abigail Wood Revolution Cycles Club
4 Issa Cohen
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Cyclocross Collective
2 Holly Lavesser
3 Heidi Curtes
4 Julie Phelps
5 Sarah Kelnhofer Colavita Racing Inc.
6 Heather Curnutt
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Cyclocross Collective
2 Holly Lavesser
3 Caitlin Neuman
4 Kristin Korevec Trek Midwest Team
5 Heidi Curtes
6 Emily Imdieke
7 Jamie Ertl
8 Amanda Mack Trek Midwest Team
9 Elle Artison
10 Julie Phelps
11 Lisa Harms
Finishers: Cat 2: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Phelps
2 Margaret Mcgill The Dropettes
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaitlyn Vanias
2 Sarah Swapinski
3 Morgan Golabowski Neff Cycle Service
4 Sarah Kelnhofer Colavita Racing Inc.
5 Heidi Stangl Hollander Benelux Racing
6 Caitlin Hamer Palomino American Cyclocross
7 Katie Krauska
8 Margaret Mcgill The Dropettes
9 Heather Curnutt
10 Bailey Rudolph
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Morgan Golabowski Neff Cycle Service
2 Stephanie Schiess
3 Megan Agnew
4 Lindsay Platt Brazen Dropouts
5 Trisha Kurtz
6 Anna Zolecki BELGIANWERKX
7 Elizabeth Stangl
8 Breanna Richard
9 Emily Raychel Team Wisconsin
10 Ellie Enghofer
11 Lisa Neubauer
12 Lea Ruopp
13 Celine Stichert
14 Lauren Meyer
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Geralts
2 Emily Raychel Team Wisconsin
3 Eva Raychel Team Wisconsin
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1