Log In
Ontario Cup #3 - Belleville Riverside Rumble Cross • Oct 10 2021 • Belleville, Ontario
Series: Ontario Cup
4.7
3.7
4.2
3.5
5.3
Mostly Cloudy, 19 degrees C, wind 21 kph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
3.7
Moisture
4.2
Accel
3.5
Tech
5.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8
1 Trevor O'donnell LAKESIDE STORAGE 1:03:48 7:54 (1) 7:53 (1) 7:54 (1) 8:00 (1) 8:00 (1) 7:58 (1) 8:02 (1) 8:04 (1)
2 Stephen Kirby FULL CYCLE 1:08:13 8:22 (3) 8:20 (3) 8:30 (3) 8:33 (2) 8:23 (2) 8:28 (2) 8:44 (2) 8:50 (2)
3 Connor Gregory ASCENT CYCLING 1:08:49 8:20 (2) 8:11 (2) 8:26 (2) 8:36 (3) 8:34 (3) 8:50 (3) 8:49 (4) 9:00 (3)
4 Clement Sollier HIGH GEAR SALES 1:10:32 8:41 (4) 8:36 (4) 8:48 (4) 8:48 (4) 8:55 (4) 8:53 (4) 8:46 (3) 9:01 (4)
5 Stephen Cooley INDEPENDENT 1:11:40 8:48 (5) 8:45 (7) 8:49 (5) 8:52 (5) 8:58 (5) 8:58 (5) 9:04 (6) 9:23 (5)
6 Christian Ricci DIGITAL COMMERCE BANK 1:12:51 9:02 (8) 8:55 (8) 8:57 (8) 9:04 (6) 9:03 (6) 9:10 (6) 8:56 (5) 9:40 (6)
7 Bronson Patychuk BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 1:13:12 8:50 (7) 8:44 (5) 8:54 (6) 9:08 (7) 9:12 (7) 9:20 (7) 9:09 (7) 9:51 (7)
8 Justin Minicola LAKESIDE SELF STORAGE BICYCLES PLUS 1:05:21 8:49 (6) 8:45 (6) 8:54 (7) 9:16 (8) 9:36 (8) 9:41 (8) 10:17 (8)
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Noah Ramsay BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 40:26:00 8:13 (1) 7:55 (1) 8:02 (1) 8:06 (1) 8:08 (1)
2 Lars Derstroff HARDWOOD NEXT WAVE 43:13:00 8:27 (2) 8:21 (2) 8:30 (2) 8:44 (2) 9:07 (5)
3 Nathan Hauber NORCO SHREDDERS 43:29:00 8:28 (3) 8:21 (3) 8:39 (3) 8:56 (4) 9:02 (3)
4 Zakariya Jackson NEWMARKET EAGLES CYCLING CLUB 44:27:00 8:53 (4) 8:43 (4) 8:49 (4) 8:55 (3) 9:06 (4)
5 Daniel Horn 45:06:00 9:07 (7) 8:44 (5) 8:50 (5) 8:59 (6) 9:24 (7)
6 Hudson Lubbers MARIPOSA - JETPOWER CYCLING TEAM 45:17:00 9:00 (6) 8:47 (6) 8:54 (6) 9:03 (7) 9:32 (9)
7 Andrew Lambert FACTION RACING-AUDI KW PB WCC 45:29:00 9:16 (8) 9:13 (9) 8:59 (7) 8:57 (5) 9:02 (2)
8 Isaac Mcmurray PETERBOROUGH CYCLING CLUB 46:09:00 8:59 (5) 9:05 (7) 9:20 (8) 9:27 (8) 9:17 (6)
9 Hinkel Yeung BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 47:12:00 9:29 (9) 9:08 (8) 9:29 (9) 9:34 (9) 9:29 (8)
10 Chris Angermann WATERLOO CYCLING CLUB 50:32:00 9:34 (10) 9:22 (10) 10:30 (10) 10:28 (10) 10:36 (10)
11 Greg Morrish BELLEVILLE 41:40:00 9:55 (11) 10:06 (11) 10:46 (12) 10:51 (12)
12 Thomas Pevalin TEAM HAMILTON 42:12:00 10:17 (12) 10:19 (12) 10:45 (11) 10:49 (11)
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Matthew Birchard BIRCHARD 36:14:00 9:04 (2) 8:56 (1) 8:58 (1) 9:15 (1)
2 Jack Goldman UNIVERSITY OF TORONTO ROAD RACING ( 36:38:00 9:05 (3) 9:06 (2) 9:07 (2) 9:18 (2)
3 Jacob Barnes DURHAM SHREDDERS 37:05:00 9:06 (4) 9:07 (3) 9:28 (3) 9:22 (3)
4 John Noble 37:37:00 9:03 (1) 9:09 (4) 9:36 (4) 9:47 (4)
5 Tommy Feng 39:22:00 9:39 (5) 9:43 (5) 9:54 (5) 10:04 (5)
6 Patrick Clancy BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 41:01:00 10:15 (6) 10:03 (6) 10:20 (6) 10:21 (6)
7 Richard Vinnels-bell 45:48:00 11:06 (7) 11:33 (7) 11:27 (7) 11:40 (7)
8 Kody Fanara 38:31:00 12:04 (8) 12:56 (8) 13:29 (8)
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8
1 Jon Barnes TREK BARRIE-AURORA 1:06:48 8:21 (1) 8:04 (1) 8:11 (1) 8:22 (1) 8:25 (1) 8:32 (1) 8:28 (1) 8:21 (1)
2 Tim Marshall MORNING GLORY CC 1:10:07 8:44 (3) 8:28 (2) 8:42 (2) 8:41 (2) 8:48 (2) 8:53 (2) 8:52 (2) 8:57 (2)
3 Chris White INDEPENDENT 1:11:09 8:42 (2) 8:36 (4) 8:48 (4) 8:45 (3) 8:52 (3) 8:58 (3) 9:09 (3) 9:15 (3)
4 Shane Jewiss NORCO DURHAM SHREDDERS 1:11:47 8:46 (4) 8:34 (3) 8:47 (3) 8:51 (4) 9:00 (4) 9:07 (4) 9:19 (4) 9:20 (4)
5 Ondrej Benjik ROCK AND ROAD CYCLE 1:04:37 9:07 (5) 8:57 (5) 9:13 (5) 9:22 (5) 9:20 (5) 9:14 (5) 9:21 (5)
6 Alex Sanchez LAPDOGS CYCLING CLUB 1:06:02 9:08 (6) 9:00 (6) 9:24 (6) 9:32 (6) 9:39 (6) 9:43 (6) 9:34 (6)
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Rolston Miller ASCENT CYCLING 46:28:00 9:14 (2) 9:08 (1) 9:16 (1) 9:25 (1) 9:23 (2)
2 Brook Smith BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 46:53:00 9:24 (3) 9:19 (2) 9:18 (2) 9:28 (2) 9:22 (1)
3 Jb Macgregor 47:57:00 9:13 (1) 9:34 (5) 9:36 (3) 9:40 (3) 9:52 (3)
4 Kevin Gibson FACTION RACING-AUDI KW PB WCC 48:27:00 9:33 (6) 9:24 (3) 9:45 (4) 9:46 (4) 9:58 (4)
5 Stephen Chester ERACE CANCER 48:42:00 9:28 (5) 9:31 (4) 9:45 (5) 9:49 (5) 10:07 (6)
6 Ryan Prystai BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 49:30:00 9:36 (7) 9:41 (6) 9:50 (6) 9:59 (6) 10:23 (7)
7 Markus Schroeter LAPDOGS CYCLING CLUB 49:48:00 9:55 (9) 9:52 (7) 9:50 (7) 10:11 (7) 9:59 (5)
8 Jamie Vrooman VELOCOLOUR 50:57:00 9:54 (8) 9:52 (8) 10:21 (8) 10:15 (8) 10:33 (8)
9 Phillip Torres BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 51:18:00 9:27 (4) 10:07 (9) 10:22 (9) 10:24 (10) 10:55 (9)
10 Ognjen Sokolovic LAPDOGS CYCLING CLUB 41:38:00 10:15 (10) 10:32 (10) 10:27 (10) 10:23 (9)
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Isaac Zelunka BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 38:43:00 9:32 (1) 9:36 (1) 9:45 (1) 9:48 (1)
2 Brandon Hune 40:00:00 9:52 (2) 10:04 (2) 9:59 (2) 10:05 (2)
3 Dave Wall 40:24:00 10:05 (3) 10:07 (6) 10:04 (3) 10:06 (3)
4 Mark Montgomery LAPDOGS CYCLING CLUB 40:47:00 10:16 (5) 10:04 (4) 10:19 (6) 10:06 (4)
5 Moise Bensimon CIRCA BICYCLE CO 40:48:00 10:19 (8) 10:05 (5) 10:14 (4) 10:08 (5)
6 Neil Walker-wells BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 41:21:00 10:18 (6) 10:04 (3) 10:16 (5) 10:42 (9)
7 Matiss Mezulis 41:26:00 10:13 (4) 10:19 (8) 10:33 (8) 10:20 (6)
8 Stuart Cureton SHIMANO 41:32:00 10:23 (9) 10:17 (7) 10:26 (7) 10:25 (7)
9 Michael Speare MIDWEEK CYCLING 41:56:00 10:18 (7) 10:26 (9) 10:34 (9) 10:37 (8)
10 Mark Ramsay BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 43:12:00 10:42 (10) 10:42 (10) 10:48 (10) 10:59 (10)
11 Barry Cox LAPDOGS CYCLING CLUB 47:37:00 11:02 (11) 11:26 (11) 11:39 (11) 13:28 (11)
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Chris Angermann WATERLOO CYCLING CLUB 48:23:00 10:57 (3) 8:42 (1) 9:08 (1) 9:34 (1) 9:59 (1)
2 Tommy Feng 49:35:00 10:58 (4) 9:01 (2) 9:39 (2) 9:50 (2) 10:04 (2)
3 Kevin Gibson FACTION RACING-AUDI KW PB WCC 51:06:00 10:58 (5) 9:19 (3) 9:53 (3) 10:10 (3) 10:43 (3)
4 Neil Walker-wells BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 52:30:00 10:57 (1) 9:37 (4) 10:08 (4) 10:36 (4) 11:08 (4)
5 Ryan Prystai BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 55:17:00 11:00 (6) 9:39 (5) 10:41 (5) 12:44 (6) 11:11 (5)
6 Joanne Beattie PEDAL HARDER P/B KING STREET CYCLES 55:34:00 11:06 (7) 10:53 (7) 11:03 (6) 11:13 (5) 11:16 (6)
DNF Jamie Vrooman VELOCOLOUR DNF 10:57 (2) 10:41 (6)
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Sophie Bradbury TEAM HAMILTON 38:46:00 9:34 (1) 9:34 (1) 9:42 (1) 9:55 (1)
2 Pauline Beaupre LANTERN ROUGE 40:14:00 9:58 (1) 9:57 (1) 10:06 (1) 10:11 (1)
3 Laine Bradley DURHAM SHREDDERS 41:30:00 9:52 (2) 10:16 (2) 10:36 (2) 10:44 (2)
4 Joanne Beattie PEDAL HARDER P/B KING STREET CYCLES 42:47:00 10:35 (1) 10:34 (1) 10:45 (1) 10:52 (1)
5 Stephanie Walker-wells BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 46:34:00 11:40 (2) 11:13 (2) 11:27 (2) 12:14 (2)
6 Klara Polom 48:11:00 11:50 (3) 12:02 (3) 12:09 (3) 12:08 (3)
7 Aurora Evans BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 50:20:00 12:28 (4) 12:31 (4) 12:40 (4) 12:40 (4)
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Ashlin Barry MARIPOSA - JETPOWER CYCLING TEAM 35:25:00 8:49 (1) 8:49 (1) 8:48 (1) 8:57 (1)
2 Danny Hune HARDWOOD NEXT WAVE 37:17:00 9:15 (2) 9:11 (2) 9:16 (2) 9:33 (2)
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Sophia Szafranski HARDWOOD NEXT WAVE 42:45:00 10:21 (1) 10:28 (1) 10:52 (1) 11:02 (1)
2 Clare Hauber NORCO SHREDDERS 44:22:00 10:34 (2) 10:53 (2) 11:19 (2) 11:34 (2)
3 Claire Thiebaud NORCO DURHAM SHREDDERS 47:19:00 11:37 (3) 11:53 (3) 11:42 (3) 12:07 (3)
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Brendan Hopkins HARDWOOD NEXT WAVE 27:07:00 8:51 (1) 9:01 (1) 9:14 (2)
2 Farland Lamont HARDWOOD NEXT WAVE 27:40:00 9:21 (3) 9:05 (2) 9:13 (1)
3 Samuel Bliss NORCO DURHAM SHREDDERS 28:02:00 9:11 (2) 9:15 (3) 9:35 (5)
4 Grayson Franks HARDWOOD NEXT WAVE 28:12:00 9:22 (4) 9:18 (4) 9:31 (4)
5 Luke Hune HARDWOOD NEXT WAVE 28:42:00 9:37 (5) 9:35 (5) 9:29 (3)
6 Grayson Jewiss NORCO DURHAM SHREDDERS 30:12:00 9:55 (6) 10:08 (6) 10:08 (6)
7 Peyton Bonney HARDWOOD NEXT WAVE 32:14:00 10:59 (8) 10:49 (7) 10:25 (7)
8 Finnley Cureton NORCO SHREDDERS 32:16:00 10:26 (7) 10:52 (8) 10:57 (8)
9 Jordon Milburn- tai NATIONAL CYCLING CENTRE HAMILTON 33:36:00 11:17 (9) 11:06 (9) 11:12 (9)
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Kate Thiebaud NORCO DURHAM SHREDDERS 37:38:00 12:29 (1) 12:24 (1) 12:44 (1)
2 Marlowe Cureton NORCO SHREDDERS 36:47:00 17:31 (2) 19:16 (2)
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Joshua Tyers DURHAM SHREDDERS 28:43:00 9:21 (1) 9:45 (1) 9:36 (1)
2 Jared Rauwerda NATIONAL CYCLING CENTRE HAMILTON 34:57:00 11:28 (2) 11:50 (3) 11:38 (2)
3 Iain Bliss NORCO DURHAM SHREDDERS 35:19:00 11:48 (3) 11:40 (2) 11:50 (3)
4 Emmett Jewiss NORCO DURHAM SHREDDERS 37:23:00 12:25 (4) 12:25 (4) 12:31 (4)
5 Karl Thiebaud NORCO DURHAM SHREDDERS 41:08:00 12:44 (5) 13:47 (5) 14:36 (5)
6 Jackson Smithson RIDE WITH RYAN P/B CYCLING ELEMENTS 28:02:00 12:56 (6) 15:06 (6)