Log In
Karma CX Day 1 • Oct 2 2021 • New Brighton, MN
Series: MCF RotY 2021
5
5.6
4.8
4.3
2.7
Overcast, 68 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
5.6
Moisture
4.8
Accel
4.3
Tech
2.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Heinlein iii Dunk Squad 1:03:06.4
2 Anton Smirnov University of Minnesota 1:03:08.9
3 Nick Carter NorthStar Development 1:03:14.1
4 Jesse Rients KUHL Cycling Team 1:05:01.4
5 Peter Olejniczak Dunk Squad 1:05:27.4
6 Matt Christiansen Burleigh county factory division 1:06:12.4
7 Ben Hey HOLIDAY CAMP CYCLING CLUB 1:07:20.0
8 Peter Maxwell DonkeyLabel 1:07:57.5
9 Bjorn Selander MNJRC 1:09:12.0
DNF Anthony Hilligoss NorthStar Development Cycling 0:15:25.0
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Satchell Mische richter 1:07:17.2
2 Eli Shank One On One 1:07:47.3
3 Andy Englesmith 1:04:02.2
4 Blake Nelson Synergy 1:05:03.3
5 Paul Krumrich 1:06:55.9
6 Chris Gibbs CTCC/LCR 1:09:12.5
7 Nick Forsha 1:05:38.2
8 Marc Wiken 1:03:56.7
DNF Nicholas Paglia CiS Training Systems p/b BRAVANE 0:22:04.2
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Rengo Synergy 0:46:16.2
2 Keir Stiegler Top Natchez Racing 0:46:43.8
3 Kyle Rickert Donkey Label 0:47:50.7
4 Brian Sprague Peace Coffee 0:48:08.2
5 Jacob Beissel 110 Racing 0:48:09.8
6 Daniel Nelson 0:48:12.0
7 Daniel Ayala 110 Racing 0:48:49.0
8 Evan Giannobile 0:48:58.6
9 Christoph Bruhn Holiday Camp Cycling Club 0:49:32.6
10 Marc Wiken 0:49:45.5
11 Lee Zettler Midtown Racing 0:49:48.7
12 Tyler Walker Bonsai Cycleworks 0:50:01.1
13 Charlie Spanjers Berd Spokes 0:50:42.7
14 John Sullivan THC 0:50:49.9
15 Guy Smith Midtown Cycling 0:51:05.1
16 Shaun Struntz Fulton Racing 0:51:06.0
17 Cole Stiegler Top Natchez Racing 0:51:42.5
18 Andrew Crane 0:46:17.6
19 Mitchell Stenoien 0:46:20.6
20 Keith Johnson Birchwood Cycling Team 0:46:31.3
21 James Halverson Minnesota Junior Cycling 0:46:43.6
22 Joseph Reeves Freewheel bike 0:46:45.9
23 Owen Eerdmans 0:47:10.9
24 Chris Van hoven Tonka Rough Riders 0:47:22.7
25 David Peterson NorthStar Development Cycling 0:48:04.6
26 Matthew Bossart Fulton-Behind Bars 0:48:15.8
27 Ryan Fahrmann Peace Coffee Racing 0:48:20.9
28 Nick Barth 0:48:24.1
29 Bennett Goiffon Peace Coffee Racing 0:48:37.8
30 Adam Fischer 0:48:46.0
31 Matt Nagel 0:49:57.2
32 Eliott Schloetel 0:51:23.1
33 Jeffrey Frane Fulton 0:47:29.5
34 James Berg 0:47:52.9
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 21   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Luna North Star development 0:27:53.9
2 Tanner Westmoreland Gear West 0:27:56.7
3 Guy Smith Midtown Cycling 0:28:04.8
4 Brian Jones Beyond Category Coaching 0:28:45.3
5 John Sullivan THC 0:28:56.1
6 Mitchell Stenoien 0:29:06.6
7 Lee Zettler Midtown Racing 0:29:17.8
8 Ryan Fahrmann Peace Coffee Racing 0:30:57.1
9 Brad Ingles Omnium Racing 0:31:03.5
10 Alan Klein Midtown 0:31:13.6
11 Aaron Collins Top Natchez Racing p/b TNR Tape 0:31:14.1
12 James Cooke 0:32:44.4
13 Nick Barth 0:32:57.3
14 Massimiliano Toffolon 0:33:00.6
15 Karl Saarela Founders Racing MN 0:33:05.2
16 Tim Kohls 0:33:40.4
17 Adam Riggall 0:33:53.8
18 Patrick Sheehan Fulton Racing 0:34:15.4
19 Tim Johnson 0:34:48.6
20 Matthew Watkins 0:34:58.0
21 Mark Overgaard Gopher Wheelman 0:29:01.8
DNF Robb Korhonen Founders MN 0:06:05.7
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 5   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Nelson 0:29:12.3
2 David Nagel Midtown Racing 0:30:51.9
3 Joel Benton Fulton Racing 0:32:17.3
4 Matt Nagel 0:32:59.3
5 James Berg 0:34:39.0
6 Theo Halvorson Lacorvus 0:28:02.1
7 Patrick Knox Freewheel 0:28:45.6
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruben Dayton-brantmeier MNRJC 0:31:58.1
2 Iban Drevlow North Star Development 0:33:17.0
3 Nathaniel Halverson Minnesota Junior Cycling 0:35:18.1
4 Anders Decker NorthStar Development 0:36:11.9
5 Gerik Nowlin 0:38:19.9
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nigel Nowlin Fix Studio 0:33:40.4
2 Lucien Randolph 0:36:19.4
3 Dan Reimann MNJRC 0:32:50.2
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pierce Meyer MNJRC 0:33:03.2
2 Everett Lauer NorthStar Development Cycling 0:31:59.6
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roczen Beissel NorthStar Devo 0:35:44.0
2 Grayson Rickert Donkey Label 0:34:19.4
3 August Lauer 0:36:38.7
4 Elliott Back Oklahoma Flyers 0:35:22.9
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Henderson THC 0:46:56.8
2 Aaron Drevlow Donkey Label 0:47:21.5
3 Nancy Klinger Peace Coffee Racing 0:47:28.5
4 Steve Marshall One Ten Cycles 0:48:49.0
5 Keith Bianchi Saint Paul Bicycle Racing Club 0:49:55.9
6 Andy Englesmith 0:49:56.8
7 Paul Schoening Team Pactimo 0:50:01.5
8 Eric Pirius Freewheel 0:50:11.2
9 Thomas Manderfeld Fitzharris 0:50:18.0
10 Scott Robertson N/a 0:50:18.2
11 Charles Townsend NorthStar Development 0:51:01.5
12 Brian Koeneman Donkey Label 0:51:11.2
13 Ladric D'schommer-grant Team Pactimo 0:51:54.4
14 Gregory Goblirsch Team Pactimo 0:52:23.0
15 Jason Fife Unattached 0:52:37.6
16 Jon Friedell Kenwood Racing 0:47:14.0
17 Brian Kozicki Top Natchez Racing p/b TNR Tape 0:47:39.6
18 David Nagel Midtown Racing 0:49:04.1
19 Chris Van ert Pack Filler United 0:49:33.9
20 Matt Stenerson 0:50:01.4
21 William Dick Top Natchez Racing 0:51:11.5
22 Adam Riggall 0:51:30.5
23 Mark Considine New Pioneer Food Co-op 0:56:46.2
24 Peter Anderson 0:49:39.4
25 Tom Bengel grand performance cyclocross/donkey 0:49:55.9
26 Mark Overgaard Gopher Wheelman 0:51:13.7
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 14   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barry Tungseth THC 0:48:46.7
2 Tanner Westmoreland Gear West 0:48:54.8
3 Levi Lowell CONVOY 0:49:04.9
4 Willem Krattley 0:50:44.3
5 Buckley Birkholz Gryphon Velo Racing 0:45:43.2
6 Andrew Hudacek One Ten Racing 0:46:06.9
7 Jared Sundstrom Convoy 0:46:27.0
8 John Sullivan THC 0:46:35.6
9 Robb Korhonen Founders MN 0:46:48.2
10 Wesley Kuhnley Fulton Racinrg 0:48:20.4
11 Ted Clausen Fulton Racing 0:50:09.9
12 Andrew Dayton 0:50:16.1
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Ayala Stamina 0:27:01.2
2 Mariya Mirzoyan Stamina racing collective 0:32:59.5
3 Christina Knudson Stamina racing collective 0:34:00.6
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Risa Hustad 0:46:49.8
2 Anna Luckow OneTen Racing 0:48:05.4
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristy Henderson Girl Fiend / THC* 0:49:44.9
2 Ellen Ryan 0:51:41.0
3 Niki Soderberg Gryphon velo racing 0:52:43.7
4 Gabrielle Russell Gear West 0:46:49.6
5 Sara Smith Fulton Racing 0:47:09.0
DNF Katie Paradis Guaranteed Rate Cycling 0:14:11.7
DNF Veronica Hudacek One Ten Racing 0:05:38.8
Finishers: Cat 3: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Nowlin 0:45:50.6
2 Lee Penn Tacocat 0:46:52.3
3 Kirsten Hoogenakker Tacocat 0:48:37.8
4 Claire O'Leary Fulton Racing 0:50:46.3
5 Xiayu Peng 0:45:59.5
6 Tricia Tofte Fulton Racing 0:52:01.7
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claire O'Leary Fulton Racing 0:26:18.1
2 Nikki Sudberry Founder's racing 0:27:24.8
3 Emma Schultz 0:28:26.7
4 Lisa Britton THC 0:29:12.6
5 Michelle Jordan Fulton Racing 0:30:41.6
6 Melissa Tangye 0:31:30.8
7 Jenny Huster 0:31:43.8
8 Claire Milldrum Taco Cat Racing 0:32:40.8
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alma Teske 0:33:34.1
2 Maya Ingles 0:34:21.0
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Ingles 0:33:40.8
2 Elsa Kuhnley 0:36:45.6
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Veronica Hudacek One Ten Racing 0:49:51.7
2 Renee Hoppe Fulton Racing 0:50:29.6
3 Sarah Bonneville Fulton 0:45:57.1
Finishers: Cat 3: 3