Log In
2021 NCCX Race#1 Boone - pb BWM • Oct 3 2021 • Boone, NC
4.3
3.7
5.4
4.1
4.2
Partly Cloudy, 69 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.3
Beers
3.7
Moisture
5.4
Accel
4.1
Tech
4.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Clancy Birdsong Brewing
2 Raul Gutierrezgarcia GVC/Cyles de Oro
3 Kelly Holmes Carolina Masters
4 Jack Kosma Bvrnr
5 Gordon Jones Crosstown Velo
6 Anthony Stauffer Cycleworks Performance Bike Shop
7 Jordan Gates
DNF John Smith CTS
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eli Woodard North Carolina State University at
2 Grayson Wickel Lees-McRae College
3 Eli Elk Team Hammer Cross
4 Jacob Bernas Velocious Sport
5 Luke Woodard
6 Josh Payne Living Water Cycling
7 Mark Zhu 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
8 Nathan Mullins Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
9 Stephen Huddle Hopfly
10 Scott Richardson Clemmons Bike shop
11 Jason Epstein 12th State Cycling Team p/b Trophy
12 Jay Capers
13 Hans Stroven Hopfly Cyclocross
Finishers: Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Smith
2 Ethan White Recycles Bike Shop
3 Jesse Mcentire
4 Brad Yewer The Bike Shop / 423 Cycling
5 William Myers First Flight Devo
6 Blake Hovis Trek of CLT / SLF motion
7 James Spencer
8 Styrling Tangusso Downtown Asheville Racing Club (DAR
9 Edward Porter Oak City Cycling Project Race Team
10 Soren Johnson 530
11 Erik Appareti
12 Joe Otto Hammercross
13 Michael Briles Benissimo
14 Delane Heath Foothills Cycling
15 Neal Caren NCTC
16 Jarred Stacey Newtype Cycling
17 Coleman Hamrick DARC (Downtown Asheville Racing Clu
18 Scott Sears Team 2 Cycling
19 Spencer Cathey NC State Club Cycling
20 Austin Parks
21 Kerry Martin 0
22 Jim Siemens DARC
23 Tommy Tuescher Constellation Cycling
24 Jim Otto HammerCross
25 James Lee 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
26 Baxter Caress NCTC
27 Guilford York Ultimate Bicycle
28 Chris Lathrop
29 Adam Riddle
30 Chris Gladora HopFly Cyclocross
31 Alex Casper Appalachian State University
32 Kevin Freeman Great Pisgah Cattle Company
33 Charles Nunn HammerCross
34 Bevington Steve HammerCross
35 Parrish Matthews
DNF David Fuhrer Newtype Cycling
DNF Bryant Evans
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Willie Boynton Southern Energy Management
2 Noah Brinson HammerCross
3 Reason Townsend Gulo Composites
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jensen Cervati NCTC
2 Hunter Hensley Recycles Bike Shop
3 Parks Harrison Carolina Pedal Works
4 Will Zylstra Velocious Sport
5 Andrew Mcintyre Live it Xtreme
6 Riley Richardson
7 Austin Boswell
8 Nicholas Dasilva
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Baxter Caress NCTC
2 Harrison Morosco Velocious Sport
3 Lucius Hamblen Velocious Sport
4 Jensen Riddle
5 Hunter Dempsey Jigawatt Cycling
6 Robert Kelly Velocious
7 Jasper Nunn HammerCross
8 Conner Webster KW Cycleworks
9 Gustaf Hamblen Velocious Sport
10 Logan Mcdonald HammerCross
11 Ryder Molnar Hammercross
Finishers: Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ophir Sefiha CrossTown Velo
2 Austin Walker Industry Nine Cycling Team
3 Reny Townsend Gulo Composites
4 Keith Handlon Jigawatt Cycling
5 Chris Tries The Bike Shop/423 Cycling
6 Christopher Wyatt Motion Makers / DARC
7 Ben Hill Carmichael Training Systems
8 Sean Gordon Hopfly
9 Justin Mckean Live it xtreme
10 Kevin Egan Legion Brewing
11 Joseph Alachoyan Velosports Racing Asheville
12 Rod Stanton Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
13 Uri Camens Low Country Racing
14 Keith Isenberg BSG Bicycle
15 Thomas Esposito Back to Dirt
Finishers: Cat 2: 10   Cat 3: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Yewer The Bike Shop / 423 Cycling
2 Gordon Jones Crosstown Velo
3 Delane Heath Foothills Cycling
4 Matthew Franks WVMBA
5 Soren Johnson 530
6 Chris Shields Constellation Cycling
7 Neal Caren NCTC
8 Adam Long Constellation Cycling P/B Inland Co
9 John Smith CTS
10 Jason Pendse Nova Ding Dong
11 Nathan Cuka Sherwood Forest Cycling Club
12 Nicholas Morosco
13 Chris Gladora HopFly Cyclocross
14 Brett Fisher Asheville Bicycle Racing Club
15 Walter Whitfield Ken's Bike and Hair Care
16 Caleb Jonas Hopfly Cross & Brew
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Troy Fenderson
2 James Pittman CROSSTOWN VELO
3 Robb Peterson
4 Brad Reed Team Rize
5 Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
6 Boyd Safrit Legion Brewing CX
7 Philip Kielty
8 Barney Baxter Revolution Cycling
9 Dwight Smith
10 Jonathan Dubel LSV/KELLY Benefits
11 Timothy Hopkin North Carolina Cyclo-Cross / NCCX
12 Todd Davis KCOI Boulevard
13 David Gerrer NCCX
14 Kenneth Gillie Lexington Bicycle Shop-Pactimo-East
15 Paul Paisant Mock Orange Bikes
16 Michael O'Brien Mock Orange
DNF Jeff Mcconaghy Legion Brewing/Bike Source
DNF Robert Wick iii Birdsong Brewing Cyclocross Team
Finishers: Cat 2: 10   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Meier Legion Brewing
2 Phil Graves MatchBurner CX
3 Robert Peters Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
4 Dave Cassen Legion Brewing
5 Jeff Jordan Orange Bees
6 Jim Otto HammerCross
7 Scott Sears Team 2 Cycling
8 James Lee 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
9 Joe Briscoe Constellation cycling
10 Jeff Montgomerie Birdsong Brewing
11 Ronald Jester PPOSC Cycling Team
12 Charles Ball Team Bottom Split Cycling
13 Parrish Matthews
14 Todd Tuescher Constellation Cycling
15 Vincent Rega
16 Stephen Knight Constellation / Inland Constructio
17 Chris Hill Paul's Racing/Paul's Cycling & Fitn
18 Kevin Freeman Great Pisgah Cattle Company
19 Walter Pofahl EC Velo
20 Joel Eisner Constellation Cycling p/b Inland Co
21 Charles Nunn HammerCross
22 Evan Myers HammerCross
23 John Woodward
24 Barry Evans Hammercross
25 Fred Perrino Mock Orange Bikes
26 Ed Gallagher
27 David Boynton Team HammerCross
28 Steven Robbins
29 Bryan Hight Charlotte Sport Cycling/ The Cycle
30 Kevin Appareti
31 Gregg Marland Boone Area Cyclists
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris St peter
2 James Mead Cyclepath
3 Derek Bateson Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
4 Lonnie Brooks Cone Health / Cycles DeOro
5 Roger Payne Living Water Cycling
6 Robert Cole Live It Xtreme Team
7 Daryl Rains MOB
8 Chuck Gillis Constellation Cycling
9 Phillip Jerome All Terrain Cycling
10 Neil Ashton #RideHincapie
11 Earl Anderson
12 Steven Baker Revolution Cycle Sports
13 David Fuller Cycles deOro/Greensboro Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garret Thompson Oak City Cycling Project Race Team
2 Byron Rice Unattached
3 Nate Morse Unattached
4 Gus Michaels
5 Gus Walker Industry Nine
6 Noah Niwinski Boone Area Cyclists
7 Ethan Doherty
8 Keith Handlon Jigawatt Cycling
9 William Hardin Project Echelon Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Hamblen Project Echelon Racing
2 Eli Woodard North Carolina State University at
3 Parker Tinsley HopFly Cyclocross
4 Nick Christofalos Industry Nine Cycling Team/AVL T&T
5 Ben Hill Carmichael Training Systems
6 Nicholas Barlow HorneyGoatWeed p/b InfoWars
7 Hans Stroven Hopfly Cyclocross
8 Jim Molnar Hammercross
9 Charles Prezioso Legion Brewing
10 Raymond Laffin Crosstown Velo
11 Stephen Huddle Hopfly
12 Luke Woodard
13 Dwayne Deese Legion Brewing
14 Savannah Sill Hopfly Cyclocross
15 Ann Kota RRT4G
DNF David Thomas Industry Nine
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adeline Brinkley Oak City Cycling Project Race Team
2 Darcy Grimes Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
3 Savannah Sill Hopfly Cyclocross
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Riley Pearman Blue Ridge Cross
2 Hadley Molnar Hammercross
3 Christine Walkerwicz Pure Velo Racing
4 Meredith Janelle
5 Amanda Alston Newtype Cycling
6 Nikki Steinsiek
7 Taylor Broyhill 0
8 Ali Otto HammerCross
9 Brooke Evans Hammercross
10 Megan Baxter constellation cycling
11 Liza Williams
12 Shelley Molnar Hammercross
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chloe West The Bike Shop JC
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Riley Webster KW Cycleworks
2 Vivienne Myers HammerCross
3 Gemma Edwards
4 Stratton Jonas Hopfly Cross & Brew
5 Sophie Whitfield Ken's Bike Shop
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Tripp FinKraft Cycling Team
2 Tara Keefer Classic Cycling
3 Patty Shoaf TriClean CX
4 Naomi Haverlick Hammer Nutrition
5 Rachael Grant Legion Brewing
6 Alison Weidner Hammercross
7 Sue Bransky CRANDIC racing club
8 Tanya Harris Team Spokescycle
9 Lorri Warlick Mock Orange Bikes
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Burlew Motion Makers/DARC/AVLCX
2 Grace Chappell The RiderBox p/b The Happy Tooth Fo
3 Erin Necko Vic Chisholm Racing Inc
4 Kelly Mclaughlin TriClean CX
5 Meghan Korol Lead Out Services/Industry Nine
6 Kimberly Flynn Unicorn Women's Racing
7 Evie Edwards
8 Abby Walker Industry Nine
9 Laura Rice North Carolina Cyclo-Cross
10 Nina Mastandrea GRITS: Girls Racing in the South
11 Natalie Arkfeld Lady Gnar Shredders
DNF Allie Warfel
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 3