Log In
Left Coast CX • Aug 29 2021 • Rickreall, OR
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
4.8
1.2
2.6
3
3.6
Clear, 76 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.8
Beers
1.2
Moisture
2.6
Accel
3
Tech
3.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Umberhandt 50:45:00
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Frost Dialed Cycling Team 43:26:00
2 Jamie King Grouptrail Cycling 39:11:00
3 Joel Brinson 39:49:00
4 Denzel Lall 39:56:00
5 Todd Young 40:56:00
6 Stephen Bartnikowski Bonk Collective 42:32:00
7 Christopher Riehl 39:21:00
8 Marcelo Heredia 40:30:00
9 Alessandro Carrara 46:07:00
10 Chad d Mccuen 25:48:00
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Halterman Deschutes Brewery 45:13:00
2 Mackenzie Moss 46:58:00
3 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club 46:11:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 55:23:00
2 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 55:51:00
3 Zach Winter Pacific Office Automation cycling 56:45:00
4 Jed Schneider Team S+M 56:54:00
5 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 58:10:00
6 Christopher Ramsey Fast Fun Nice Racing p/b Wattie Ink 53:52:00
7 James Green Trusty Switchblade 56:04:00
8 Andrew Suchocki "Beermongers The"
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alicia Prusinski Murder of Crows 40:53:00
2 Mielle Blomberg 43:22:00
3 Ann Kennedy 43:39:00
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Landon Farnworth Dryve Racing 52:27:00
2 Max Ritzow Team Oregon p/b Rodda Paint 53:48:00
3 Felipe Nystrom Costa Rica 54:36:00
4 Josh Kelley Breadwinner Cycles 56:08:00
5 Paul Furst Dialed Cycling Team 56:47:00
6 Seth Patla 52:29:00
7 Josiah Zukowski 56:33:00
8 Cory Nann Planet PDX Cycling 58:53:00
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Halpin PDX TI p/b Elevator Coffee 39:56:00
2 Libby White Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 40:33:00
3 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 42:33:00
4 Molly Russell-Holmes 43:32:00
5 Jennifer Haliewicz Team Oregon p/b Rodda Paint 44:19:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Scholz 56:44:00
2 Aaron Mcclintock 58:04:00
3 Bradford Smith Speedvagen 51:49:00
4 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 52:01:00
5 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 52:16:00
6 Ben Taber Team 10 Barrel 52:29:00
7 Jacob Olsen 53:28:00
8 ? T90 53:59:00
9 Tygre Westerfield 57:03:00
10 Jason Whittington 57:44:00
11 Connor Shimamoto 51:37:00
12 Halen Harrison 52:08:00
13 Kieran Harden Mettle Cycling p/b Leave It On The 52:30:00
14 Dustin Henderson Deschutes Brewery 28:26:00
15 Greg Mcelravy Grouptrail Cycling 13:03
16 Ben Vanderzanden Pacific Office Automation cycling 6:37
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Hawes 44:04:00
2 Rachel Serslev Co-Motion Factory Racing Team 44:27:00
3 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The 45:01:00
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Whittington 47:14:00
2 Ryan Chase Deschutes Brewery 48:43:00
3 Ezekiel Mcfadin 49:01:00
4 Geoff Wittreich 49:11:00
5 Andy Letourneau 49:34:00
6 Benjamin Gagosian 49:45:00
7 Joshua Boelter Bonk Collective 49:55:00
8 Dan Froelich Team Fancy 50:21:00
9 Adam Vanarsdall 50:31:00
10 Ryan Morgan Trusty Switchblade 50:37:00
11 Bradley Pfeiffer 50:41:00
12 Rolland Hayden 54:06:00
13 David Dezellem 47:55:00
14 Garrett Tyburski 48:19:00
15 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 53:19:00
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Solana Bicycle Attorney 45:47:00
2 Shelly Boelter Bonk Collective 45:57:00
3 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 47:31:00
4 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 48:49:00
5 Victoria Vanderzanden 44:04:00
6 Renee Beard Co Motion factory racing 7:51
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Westerfield 29:35:00
2 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 30:55:00
3 Owen Valente 33:03:00
4 Nate Dezellem 33:56:00
5 Maurice Richey 26:23:00
6 Jase Henderson Deschutes Brewery 26:24:00
7 Konnor Elek 27:39:00
8 Austin Jackson 27:40:00
9 Leo Herriges Swift Racing PDX 29:17:00
10 Logan Trost Bicycle Attorney 30:08:00
11 Karter Snider 30:18:00
12 Keoni Padaca 31:22:00
13 Ezra White Mary Bicycle Club 33:02:00
14 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 34:10:00
15 Espen Eld-mathis 35:47:00
16 Walter Bartnikowski Bonk Collective 37:48:00
17 Keilan Snider 40:01:00
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 33:23:00
2 Kayden Mckee 25:58:00
3 Summer Westerfield 26:44:00
4 Lily Stover 28:00:00
5 Spring Westerfield 28:10:00
6 Helena Stedman Grouptrail Cycling 28:51:00
7 Kamea Padaca 36:01:00
8 Sunny Wittreich 10:57
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 43:12:00
2 Anthony Odell 43:31:00
3 Ben Vanderzanden Pacific Office Automation Cycling 43:36:00
4 Dominic Sherman 43:47:00
5 Nick Keane 48:56:00
6 Sam Pitcavage 49:16:00
7 Michael O'neil 49:26:00
8 Luke Soto Planet PDX Cycling 47:51:00
9 Joe Ergle 45:45:00
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shea Hawes 44:17:00
2 Tobias Eld 44:25:00
3 David Barna Dialed Cycling Team 44:50:00
4 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Lin 45:55:00
5 Gerardo Perez 46:14:00
6 David Kaysen Dialed Cycling Team 46:43:00
7 Shaun Stiles Dialed Cycling Team 47:05:00
8 Cody Herriges Swift Racing PDX 47:23:00
9 Brett Boyles Planet PDX Cycling 47:31:00
10 Brad Alderman Vancouver Cyclery 42:13:00
11 Jason Jones 45:04:00
12 Steven Soto Planet PDX Cycling 43:50:00
13 Colin Wilson 49:25:00
14 Chester Artman 39:07:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beverley Floyd Co-Motion Factory Racing Team 45:07:00
2 Shannon Herriges Swift Racing PDX 48:47:00
3 Dani Stiles Dialed Cycling Team 49:13:00
4 Lisa Timmerman 49:51:00
5 Sarah Stokes HiFi Sound Cycling Components 43:09:00
6 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 43:42:00
7 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 44:42:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Smith 49:45:00
2 Jaxon Williams Broadmark Mt Si Racing 50:15:00
3 Liam Carmichael Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 54:25:00
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Sather The Hub Cyclery Bend 53:58:00
2 Ian Stromquist Team Finger 46:12:00
3 Doug Bowmann Marys Bicycle Club 46:28:00
4 Timothy Breault Planet PDX Cycling 46:40:00
5 Jason Evans Walmart/ACEC Cyling Team 47:46:00
6 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team 48:07:00
7 Mike Reddig Dialed Cycling Team 48:26:00
8 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 50:54:00
9 Mark Westerfiled 48:07:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Brown WebCyclery Racing 39:17:00
2 John Mccaffrey 39:21:00
3 Dave Sjogren 39:27:00
4 Rick Metz Bicycle Attorney 40:05:00
5 James Coates 40:51:00
6 James Tervo Team S&M 40:53:00
7 Lance Heppler Dialed Cycling Team 41:16:00
8 Steve Glazer Planet PDX Cycling 42:06:00
9 Mke Hamness 42:39:00
10 John Hatfield Dialed Cycling Team 42:46:00
11 Nicholas Leritz 42:56:00
12 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 44:36:00
13 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 45:12:00
14 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi 39:15:00
15 Dave Torrance 43:18:00
16 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 34:58:00
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Unattached 41:10:00
2 Daniel Melkonian Rebound/Tireless Velo 38:43:00
3 Peter Spir 39:24:00
4 Walter Bianchini 39:48:00
5 Mark Schwyhart Team S&M 40:28:00
6 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 42:55:00
7 Brendan Quinlan 43:58:00
8 Rick Gregory Black Dog Velo 44:46:00
9 Stefan Furst Dialed Cycling Team 32:53:00
10 Darell Provencher Team Rose City 39:10:00
11 Brian Catterson 18:48
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Rearden Blondie Velo 42:08:00
2 Ron Strasser Team S&M 43:16:00
3 Tom Heywood Ridge Cycle Sports 38:28:00
4 Tad Hodgert Deschutes Brewery 40:22:00
5 Edward Lanton 37:55:00
6 Loren Russell Vegan Fleez! 39:00:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 43:59:00
2 Laura Mullen Dialed Cycling Team 44:09:00
3 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 45:57:00
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lora Melkonian Team Finger 46:28:00
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The 42:02:00
2 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 42:33:00
3 Adrian Bosch 42:48:00
4 Bradford Smith Speedvagen 43:14:00
5 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 44:48:00
6 Fred Mills 45:22:00
7 Dustin Henderson Deschutes Brewery 46:15:00
8 John Lin Swift Racing PDX 41:40:00
9 Salvatore Collura 41:58:00
10 Cesar Villegas Team 10 Barrel 44:34:00
11 James Green Trusty Switchblade 46:01:00
12 Ryan Morgan Trusty Switchblade 46:02:00
13 Billy Holcomb 46:03:00
14 Todd Young 46:22:00
15 Billy Thomas 48:01:00
16 Josue Jimenez 49:11:00
17 Zachary Holmes 13:36
18 Anthony O'dell 6:48
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mielle Blomberg Team S&M 43:35:00
2 Brittany Stover 48:45:00
3 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club 48:30:00
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1