Log In
Deer Farm CX • Sep 18 2021 • West Newfield, ME
Series: NECXSS 2021
5.2
2.5
3.7
4.5
5
Partly Cloudy, 74 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
2.5
Moisture
3.7
Accel
4.5
Tech
5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Warner Northampton Cycling Club 16:04.14
2 Elena Svenstrup AP Junior Development p/b Corne 17:25.90
3 Eleanor Goff AQCX 24:29.93
4 Max Lowry 26:49.42
5 Corinne Zigmont Coureurs des Bois 27:05.51
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angelo Carbone goodwin NHVT Jr Cycling 13:19.50
2 Beckett Rathbone Riverside Racing 13:40.31
3 Reese Berman Riverside Racing 13:46.57
4 Henri Zigmont Seacoast Velo 14:15.62
5 Everett Yannelli BMB 15:50.10
6 Liam Goff AP Junior Development p/b Corne 16:23.35
7 Finn Morton BMB 16:26.40
8 Lex Picillo NS Tridents 16:27.89
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Berman Riverside Racing 13:09.09
2 Luc Bannerman 13:56.15
3 Niklas Svenstrup AQCX 17:44.44
4 Fabian Cruz thompson 19:25.89
5 Eric Figueroa torres 1 PVD Cycling 19:30.20
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Follen Colonial 44:48.26
2 Pete Macleod I bet you won't click this 45:06.27
3 Craig Vettori Joe's Garage 48:33.29
4 Daniel Hocking Riverside Racing 49:21.83
5 Brian Albert Blue Hills Cycling Club 51:37.68
6 Dennis Claire 51:52.11
7 Jason Yannelli U.S. Military Endurance Sports 53:04.81
8 Mark Burns Nantucket Velo 53:15.27
9 David Crelling
10 Greg Mcpherson Portland Velo Club
11 Aasim Smith dukes county boneshakers
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kurt Perham PBMCoaching.com/BIkeman.com 48:09.36
2 Mike Rowell Bikeway Source Racing 48:15.47
3 Paul Richard CCB Racing 48:36.39
4 Sam Morse Corner Cycle 48:44.20
5 John Golden Corner Cycle 49:37.57
6 Christofer Curven Boston Racing Independent 50:00.17
7 Paul Vogel BMB Racing 50:12.87
8 Max Candidus Riverside Racing/Fincraft 50:37.51
9 Ciaran Mangan Euin creative 51:02.04
10 Tom Haines New England Devo p/b Cadence We 51:05.71
11 Tom Prugar Riverside Racing 51:07.71
12 Don Seib BMB Racing 51:16.70
13 Christopher Darling Portland Velo Club 51:58.64
14 Bruce Diehl Sunapee Racing Team 52:04.22
15 Anders Larson Bikeman.com 52:09.51
16 Nelson Repenning Cycle-Smart 52:58.05
17 Shawn Barber Dukes County Boneshakers 53:07.02
18 Colin Berry 56:52.56
19 Jeff Palleiko Riverside Racing
20 Christopher Zigmont The Alternate Route/Coureur des
21 Andrew Cooper Sunapee/Buchikaís/Canary Syst
22 Christopher White Sunapee
23 Michael Lowry
24 Daniel Donovan Riverside
25 Joe Orsino Pro Tune
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 12   Cat 4: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Curley Spin Arts/American Lung Associa 46:40.15
2 John Mosher Wheelworks Racing 46:51.82
3 Eugene Petrella CCC/Keltic Const./Zanes Cycles 46:52.23
4 Colman O'connor Riverside Racing 46:56.82
5 Michael Bradford State 9 Racing p/b Vittoria 47:06.43
6 Chris Scott Riverside Racing 47:09.42
7 Derek Griggs Recycled Sports 47:15.28
8 Steve Mcgrath 48:22.16
9 David Goodwin Northampton Cycling Club 49:10.43
10 Ron Dunn BMB RACING 49:32.37
11 Paul Denis TEAM BIG WATTS 50:25.08
12 Jim Dowling Maine Cycling Club
13 Robert Dillon BMB Racing
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Morgan Macleod B2C2 p/b JRA Cycles 32:36.2
2 Ryan Littlefield Bikeman.com 33:05.2
3 Andrew Abou-rjaily Daedalus / Allstonvelo & Somerv 33:08.2
4 Nolan Rogers BMB 33:09.9
5 Michael Wright 33:17.6
6 Carl Betz BMB Racing 33:25.3
7 Daniel Kosuk 33:39.9
8 Michael Chiauzzi Minuteman Road Club 34:47.8
9 Darren Piotrow New England Devo p/b Cadence We 34:53.4
10 Gregory Finn 36:02.3
11 Devin Frederick 39:08.3
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luciano Souza Class Act Racing 34:19.91
2 Owen Ballard Killington Mountain School 34:36.19
3 Tyler Berman Riverside Racing 34:42.45
4 Maxwell Mershimer BMB Racing 35:08.95
5 Colin Gould AP Junior Development p/b Corne 35:38.51
6 Luc Bannerman 35:51.34
7 Ben Kelley Deer Farm CX 35:52.35
8 Randy Boneta Blue Collar Racing 36:10.59
9 Christopher Tully 545 Velo 36:17.93
10 Peter O'brien Steve the Bike Guy 36:42.08
11 Michael Chiauzzi Minuteman Road Club 37:07.25
12 Luke Kaplan B2C2 p/b JRA Cycles 37:23.71
13 Reese Berman Riverside Racing 37:24.24
14 Michael Ravenelle 37:35.32
15 Kevin O'Brien Jackalope Northeast i/c The Ric 38:05.08
16 David Crelling 38:20.98
17 Garrison Parker State 9 Racing p/b Vittoria 38:27.81
18 Robert Briggs 38:30.75
19 Lucas Pozzetta 38:58.11
20 Jeff Dieffenbach 545 Velo 39:21.19
21 Jeff Kerr Rogue Cycling 39:26.92
22 Beckett Rathbone Riverside Racing 39:31.80
23 Keven Figueroa torres 1 PVD Cycling 39:34.49
24 Michael Wright 39:42.18
25 Everett Yannelli BMB 40:39.31
26 Kevin Mcguire HUP United 41:01.10
27 Colin Hoye 41:04.07
28 Andy Case Corner Cycle 41:12.13
29 Edz Lamy CompRacing / GC Coaching 41:23.63
30 Andre Lamothe 41:25.93
31 Liam Goff AP Junior Development p/b Corne 41:28.03
32 Lars Svenstrup AQCX 41:29.47
33 Jason Sullivan Killington Mountain School 41:43.19
34 Ben Haynes Slipping Gears 42:19.50
35 John Tannyhill Unattached 42:24.99
36 Frank Billings 42:52.82
37 Quinn Severs Slipping Gears Cycling
38 Martin Feeney Steve the Bike Guy
39 Skyler Fugelso
40 Victor Rosado Aquidneck Cyclocross
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 12   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Sampson Velocio 47:49.84
2 Kevin Bouchard-hall Velocio Northeast 49:19.81
3 Miles Mattern Cannondale p/b Cyclocrossworld. 49:44.37
4 Henry Coote Riverside Racing 49:49.22
5 Patrick Collins Assabet River Bicycles 50:00.77
6 Eric Follen Colonial 51:13.31
7 Michael Dietrich Velocio Northeast 51:45.10
8 Greg Dolbec Deer Farm CX 51:52.00
9 Adam Myerson Cycle-Smart 51:52.10
10 Gorgi Popstefanov Equipe CMI 52:40.09
11 Nick Hight-huf Northampton Cycling Club 52:40.60
12 Patrick Frank JAM / NCC 52:56.04
13 Nathaniel Gervez Rhino Bike Works 53:15.37
14 Craig Mattern Minuteman Empire Automation p/b 53:27.35
15 Daniel Mullen The Keystone Boys 53:48.88
16 Zechariah Brewton Colavita-Cowbell Racing 54:02.69
17 Donnie Seib BMB Racing 54:18.99
18 Alexander Scopinich-burgel New England Devo p/b Cadence We 54:22.11
19 Anthony Giguere BMB RACING
20 AJ Moran GREEN LINE VELO
21 Mike Rowell Bikeway Source Racing
22 Joshua Burgel Bikeway Source
23 Cole Ellison Pratt Racing
24 Jack Bernhard Minuteman/Empire Automation p/b
25 Pierre Gervez Rhino Bike Works
26 Benjamin Kramer The Wolf Is Friends With This B
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 7   Cat 3: 10   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donny Green 1 PVD Cycling 30:47.5
2 Nick Weigel Wellness In Motion Boston 30:55.1
3 Michael Wissell B2C2 p/b JRA Cycles 30:58.2
4 Herb Grignon Fritz's Bicycle Shop 32:29.2
5 Cary Fridrich 33:46.3
6 Eric Wyzga 33:58.9
7 Marcus Peabody Pratt Racing 34:40.7
8 Zachary Levy Velocio Apparel 36:04.5
9 Todd Aldrich B2C2 p/b JRA Cycles 36:17.0
10 Derek Griggs Recycled Sports 36:21.0
11 Jordan Greenberg Mighty Pemi - LAPPED
12 Joshua Calvi Fritz's Bicycle Shop
13 Stephanie Makoujy
14 David Howland Fritz's Bicycle Shop
15 Jennifer Minery Pedal Power Training
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Rusch Ten Speed Spokes 37:18.04
2 Joanna Dahl 37:38.37
3 Cathy Morton BMB Racing 38:21.89
4 Molly Dishong Columbia/Guipago Cycles 38:41.59
5 Annie Hines BikeReg | Share Coffee 38:49.06
6 Sara Katz Salty Women Off-Road Bicycle Team 39:00.19
7 Catey Mccann 39:15.14
8 Melissa Seib BMB Racing 39:57.80
9 Lili Morris Riverside Racing 40:12.30
10 Anne Raymond B2C2 p/b JRA Cycles 40:42.37
11 Bridget Wilson AP Junior Development p/b Corne 41:31.29
12 Jennifer Murphy Salty Women Off-Road Bicycle Te 41:41.80
13 Olivia Lord Salty Women off-road bicycle te 42:07.95
14 Meredith Moran GREEN LINE VELO 42:41.65
15 Emily Cole Portland Velo Club 43:11.08
16 Elizabeth Bouchard-hall BMB RACING 43:40.54
17 Taryn Morin BMB RACING 44:42.38
18 Kristen Lukach pedalpowertraining.com 46:00.15
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chanah Katz Killington Mountain School 32:38.99
2 Emma Kaplan 33:40.31
3 Melanie Ryals 545 Velo 35:15.48
4 Heather Abrams HUP United 36:31.26
5 Jenny Marcoux Portland Velo Club 43:41.29
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maghalie Rochette Specialized / Feedback Sports 46:35.36
2 Georgia Gould #HeckleMe 46:59.72
3 Samantha Fox Pratt Racing 48:11.86
4 Emily Curley Corner Cycle 50:33.50
5 Kerry Litka Sunapee/Buchika's/Canary System 51:01.87
6 Joanne Grogan BMB Racing 51:30.87
7 Dana Prey pedalpowertraining.com 52:19.07
8 Christin Reuter BikeReg | Share Coffee 52:54.70
9 Joanna Dahl 53:40.73
10 Katherine Rusch Ten Speed Spokes 54:15.17
11 Susan Mcdonough BMB Racing
12 Stephanie Makoujy
13 Sarah Gibertoni BikeReg | Share Coffee
14 Michele Satrowsky Riverside Racing
15 Betty Hasse AP Junior Development p/b Corne
16 Deidre Cullen Sunapee/Buchikas/Canary Systems
17 Jennifer Minery Pedal Power Training
18 Cathy Rowell Bikeway Source Racing
19 Melissa Akers BMB Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 2