Log In
Avalon Pontoons Alma Grand Prix of Cyclocross • Sep 11 2021 • Alma, MI
5
2.2
4.7
3.9
2.3
Clear, 74 degrees, wind 14 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
2.2
Moisture
4.7
Accel
3.9
Tech
2.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Smith ROGUE RACING 53:44.7
2 Dan Merian 54:15.6
3 Jeremy Daum FOREVER FIT CERTIFIED PERSONAL TRAI 55:47.9
4 Todd Freidinger NORTH COUNTRY CYCLE SPORT 55:53.9
5 Andrew Hillier 55:56.3
6 Nick Beard 56:07.4
7 Jason Koch CADIEUX BICYCLE CLUB 56:53.4
8 Matthew Hartsough ANN ARBOR VELO CLUB 58:03.0
9 Matt Stevens NORMAL RACING 51:06.5
10 Marc Langlois WHEELS IN MOTION ELITE 52:43.5
11 Aaron Savona MORNING CRANKS 53:46.3
12 Steven Blake ROLL MODELS BIKE SHOP/ BIG CAT RACI 56:44.0
13 Ryan Mckinnie ALMA GRAND PRIX 58:44.7
14 Matthew Henry FLYING RHINO CC 50:53.3
DNF Matt Henderson GIANT BICYCLE USA 31:50.5
DNF Ezra Henry FLYING RHINOS 26:09.3
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Bloyd-peshkin THE PONY SHOP P/B KPMG 51:42.3
2 Earl Hillaker ROGUE RACING 52:10.8
3 Frederick Junge BROOM WAGON WORKS 52:11.3
4 Jeremy Duffield ROGUE RACING 52:40.3
5 William Morris COSDI RACING P/B VELO LAW 56:34.6
6 Christopher Sumner ANN ARBOR VELO CLUB 57:29.6
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Smith ROGUE RACING 39:23.3
2 Simon Bailey WHEELS IN MOTION 41:02.4
3 Greg Johnson LUCKY 13 45:02.1
4 Michael Liechty 45:05.7
5 Matt Henderson GIANT BICYCLE USA 46:15.5
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Weinert Donkey Label Racing 39:23.7
2 Brian Harville KLM/COLD STONE 39:55.5
3 Brian Wachlarz REVOLUTION RACING 40:09.0
4 Brad Lako KLM/COLD STONE 40:13.7
5 Jeremy Daum FOREVER FIT CERTIFIED PERSONAL TRAI 40:21.0
6 John Osgood KLM/COLD STONE 40:29.6
7 Eric Mcbride WOLVERINE SPORTS CLUB 41:12.5
8 Scott Goocher JACKS BICYCLE 41:14.3
9 Ryan Mathews TEAM PETRI BIKES /TREK 41:17.7
10 Peter Thompson ALMA GRAND PRIX 41:21.4
11 Dan Ellis KOLOTC/UP.BIKE 42:00.3
12 Alex Monte-sano 42:40.7
13 Shaun Welch KLM/COLDSTONE 43:40.2
14 Ryan Christensen RACING GREYHOUNDS 43:55.6
15 Jeremy Meyersieck CADIUEX BICYCLE CLUB 44:00.7
16 Brian Neeley 44:20.7
17 Jim Hilditch RACING GREYHOUNDS 44:47.1
18 Jason Cotter KLM / COLD STONE RACING 45:12.3
19 James Mazey MAUMEE VALLEY WHEELMEN 40:07.5
20 Mark Lorenz FLAT RIVER CYCLING TEAM 40:09.6
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 10   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ed Altwies MAUMEE VALLEY WHEELMEN 40:25.2
2 John Meyers BELLS BEER 41:29.0
3 Craig Gietzen ROGUE RACING 41:38.8
4 William Guilbert ANN ARBOR VELO 42:17.2
5 Mark Olin ROCHESTER BIKE SHOP 44:12.7
6 Kenneth O'day AAVC 44:17.3
7 Brian Klippel ANN ARBOR VELO CLUB 45:16.9
8 Michael Belanger RACING GREYHOUNDS 45:35.2
9 Mark Wolowiec KINETIC FITNESS CYCLING ELITE MASTE 46:47.7
10 Timothy Fargo WOLVERINE SPORTS CLUB 47:07.8
11 Allen Duncan 47:23.5
12 Linc Wehrly WHEELS IN MOTION 40:46.3
13 Jeffery Hill 41:04.7
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ed Altwies MAUMEE VALLEY WHEELMEN 34:40.1
2 Scott Goocher JACKS BICYCLE 35:38.3
3 William Guilbert AAVC 36:36.8
4 Daniel Hoffman MICHIGAN BIKE LAW 39:47.8
5 Ray Martell JACKS BICYCLE OF MONROE 40:15.3
DNF Jeff Potter CAPITAL CITY CYCLING CLUB/CINNAIRE 31:41.5
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frederick Junge BROOM WAGON WORKS 33:33.7
2 Jeremy Duffield ROGUE RACING 33:39.0
3 Earl Hillaker ROGUE RACING 34:38.0
4 Dan Merian 35:29.0
5 Christopher Sumner ANN ARBOR VELO CLUB 36:58.9
6 Gabriel Reimer MOTORLESS MOTION 37:13.8
7 Brian Klippel ANN ARBOR VELO CLUB 38:11.9
8 Matt Henderson GIANT BICYCLE USA 42:38.8
9 Ryan Mckinnie ALMA GRAND PRIX 38:14.2
10 Douglas Knieper ANN ARBOR VELO CLUB 40:21.8
DNF Craig Gietzen ROGUE RACING 14:22.4
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frederick Junge BROOM WAGON WORKS 19:40.8
2 Alex Montoye 19:47.8
3 Malcolm Fox BIKE LEAGUE 23:35.6
4 Steven Key 25:35.9
5 Steve Burns 26:25.8
6 Ryan Mckinnie ALMA GRAND PRIX 26:32.1
7 Greg Berman ANN ARBOR VELO CLUB 27:59.9
8 Brent Walk KISSCROSS CYCLOCROSS 32:36.5
9 John Tupica 42:21.8
10 Aeric Ripley 11:42.3
11 John Meyers BELLS BEER 00:00.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Bourne 28:47.8
2 Ray Macko RACING GREYHOUNDS 29:01.6
3 Hideomi Adachi ANN ARBOR VELO CLUB 29:26.4
4 David Clifton MORNING CRANKS 29:27.9
5 Jack Klau HAGERTY CYCLING 30:00.3
6 Joseph Stoltz 30:03.0
7 Ezra Henry FLYING RHINOS 30:31.8
8 Greg Laman ANN ARBOR VELO CLUB 30:36.5
9 David Hesano MORNING CRANKS 31:41.5
10 Moritz Richter TERRYS CYCLE 31:44.0
11 Matthew Henry FLAT RIVER CYCLING TEAM 32:11.9
12 Phillip Wright 32:17.7
13 Adam Mcintyre JBS PALS 32:53.2
14 Joseph Adams ROGUE RACING 33:22.6
15 Ray Martell 34:50.8
16 David Serrano ANN ARBOR VELO CLUB 34:56.8
17 Brad Davison 35:55.9
18 Marc Dettman 37:30.4
19 Greg Berman ANN ARBOR VELO CLUB 38:45.6
20 Garrett Whitmore 30:26.4
21 Chris Kittle 30:49.7
22 Lionel O scott N/A 38:29.7
DNF Michael Liechty 07:38.5
DNF Mike Scheib NA 22:01.3
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 9   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Klau HAGERTY CYCLING 22:22.5
2 Donald Smith AAVC 23:50.3
3 Braden Tall ANN ARBOR VELO CLUB 23:55.8
4 Samendu Manoj ANN ARBOR VELO CLUB 30:45.2
5 Cedric Berman UNIVERSITY OF MICHIGAN 24:48.5
6 Fion Kiko mcenaney AAVC 25:06.9
7 Logan Kittle 26:04.3
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grady Ellis NORTE! 34:11.9
2 Ansel De jong ANN ARBOR VELO CLUB 40:36.8
3 Charlie Laman ANN ARBOR VELO CLUB 33:06.8
4 Aidan? Lafferty ANN ARBOR VELO CLUB 34:11.5
5 Isaac Moon ANN ARBOR VELO CLUB 38:38.0
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Whitmore 23:56.8
2 Gavin Brayman 29:14.1
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hideomi Adachi ANN ARBOR VELO CLUB 37:37.5
2 Jeffery Hill 37:47.5
3 Brandon Deline RACING GREYHOUNDS 37:47.9
4 James Mazey MAUMEE VALLEY WHEELMEN 37:48.4
5 Sky Foster 37:54.4
6 Edwin Ho WOLVERINE SPORTS CLUB 38:46.0
7 David Clifton MORNING CRANKS 38:56.3
8 Jeffrey Abernathy 39:04.9
9 Timothy Fargo WOLVERINE SPORTS CLUB 39:14.7
10 Jeff Potter CAPITAL CITY CYCLING CLUB/CINNAIRE 39:29.0
11 Wayne Harper KLM/COLD STONE 39:49.0
12 Roget Pozeznik VILLAGE CYCLERY 40:08.7
13 Daniel Hoffman MICHIGAN BIKE LAW 41:59.8
14 Paul Mann KLM/COLD STONE 42:05.8
15 David Hesano MORNING CRANKS 43:08.3
16 Earl Seelmann 39:35.3
17 Douglas Knieper ANN ARBOR VELO CLUB 41:34.0
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Snyder MORNING CRANKS 35:25.4
2 Aaron Savona MORNING CRANKS 35:42.3
3 Patrick Collins RACING GREYHOUNDS 35:48.3
4 Stephen Spry MORNING CRANKS 35:49.7
5 Daniel Smith TEAM INFINIT PERFORMANCE 35:57.4
6 Gabriel Reimer MOTORLESS MOTION 37:03.9
7 Eric Joseph RACING GREYHOUNDS 38:12.6
8 Steven Blake ROLL MODELS BIKE SHOP/ BIG CAT RACI 38:30.8
9 Matt Stevens NORMAL RACING 41:11.9
10 Jacob Dykema ANN ARBOR VELO CLUB 41:33.0
11 Joshua Duggan GRAND RAPIDS BICYCLE COMPANY 42:02.8
12 Steven Key 42:19.7
13 Benjamin Wasmuth XXX RACING-ATHLETICO 38:53.5
14 Moritz Richter TERRYS CYCLE 25:37.6
DNF Jason Koch CADIEUX BICYCLE CLUB 07:03.6
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marie Deline RACING GREYHOUNDS 46:22.6
2 Kari Alsager ANN ARBOR VELO CLUB 47:31.1
3 Susan Newmeyer 49:17.3
4 Tracy Berman ANN ARBOR VELO CLUB 49:50.4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sunny Gilbert BLUE COMPETITION CYCLES P/B BUILD 48:30.7
2 Maria Larkin DONKEY LABEL RACING 49:31.0
3 Valerie Hyrman HAGERTY CYCLING 52:03.7
4 Sarah Williams DIRTY KITTEN RACING P/B CHAMPION-SY 52:21.1
5 Amanda Schaap LIV/ROCKNROAD 53:19.3
6 Emma Schwab ATHLETIC MENTORS 46:29.5
7 Adrienne O'day 48:58.3
8 Jessica Bratus FITMI RACING 52:36.3
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Valerie Hyrman HAGERTY CYCLING TEAM 38:30.9
2 Middy Matthews ARBORMOVE 41:09.9
3 Tracy Berman ANN ARBOR VELO CLUB 41:31.8
4 Rika Adachi ANN ARBOR VELO CLUB 34:38.2
5 Heidi Snyder ARBOR MOVE 35:06.8
6 Rachael Allison 39:43.1
7 Sarah Garrett DIRTY KITTEN RACING P/B CHAMPION-SY 41:13.4
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kari Alsager ANN ARBOR VELO CLUB 39:43.9
2 Adrienne O'day 40:52.2
3 Tracy Berman ANN ARBOR VELO CLUB 41:14.2
4 Middy Matthews ARBORMOVE 33:34.8
5 Jessica Bratus FITMI RACING 34:27.5
6 Heidi Snyder ARBOR MOVE 36:05.4
7 Pam Bufe LATITUDE 45 / TWISTED STONE 40:15.3
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Lebron 23:23.2
2 Monica Fox BIKE LEAGUE 31:25.2
3 Grace Hancock 21:06.7
4 Nora Vozar 21:08.2
5 Robyn Cotting RACING GREYHOUNDS 00:00.0
6 Peggy Yates 00:00.0
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rika Adachi ANN ARBOR VELO CLUB 31:58.4
2 Julie Mackinnon RACING GREYHOUND 32:46.6
3 Mari Hemmer 35:36.8
4 Robyn Cotting RACING GREYHOUNDS 37:41.3
5 Charlotte Collins RACING GREYHOUNDS 37:51.2
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  

Women JUNIOR GIRLS 12-14 CATEGORY 3/4/5 GRIMPE

By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathryn Wolgast ANN ARBOR VELO CLUB 32:57.5
2 Amalia De jong ANN ARBOR VELO CLUB 25:44.5
DNF Fiona Lafferty ANN ARBOR VELO CLUB 00:00.0
Finishers: Cat 5: 3  

Women JUNIOR GIRLS 15-18 CATEGORY 2/3/4/5 LAKE

By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cosette Serrano ANN ARBOR VELO CLUB 41:24.2
Finishers: Cat 5: 1