Log In
Lion Cross p/b LAPT Cycling • Sep 12 2021 • Waterford, WI
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Series: WICX 2021
5.1
1.6
3.3
4
4.2
Mostly Cloudy, 77 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
1.6
Moisture
3.3
Accel
4
Tech
4.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Juckem
2 Matthew Vander kooy
3 Rj Bast
4 Derek Moran Gryphon Velo Racing
5 Caleb Bush
6 Kayne Neigherbauer Revolution Cycles Club
7 Wayne Sletten xXx Racing
8 Kyle Brown Bad Bikes
9 Jason Reimer Snakebite AC
10 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
11 Matthew Eberly
12 Max Hertz Tuxedo Thunder Cycling
13 Patrick Knaus
14 Kevin Klein xXx Athletico
15 Tony Sturm
16 Raymond Krystal Spin Doctor Cyclewerks CX Team
17 Shannon Mortimer Angry Monkeys Racing
18 Jonathan Hunter
19 Dan Kocchi
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 12   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Finnley Sonnemann Revolution Cycles Club
2 Marlo Hunter Revolution Cycles Club
3 Henry Flentye The Pony Shop
4 Charlie Rychlik
5 Jonathan Wood Revolution Cycles Club
6 Ryder Kurth
7 Luke Wagliardo The Pony Shop
8 Will Rauch The Pony Shop
9 Rocco Turnersturm Revolution Cycles Club
10 William Flentye The Pony Shop
11 Ryder Kurth
12 Will Slowik
13 Dante Turnersturm Revolution Cycles Club
14 Kade Rychlik
15 Jonathan Knuth The Pony Shop
16 Charles Brown
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Matter
2 Casey Hildebrandt
3 Isaac Neff Neff Cycle Service
4 Michael Lambert
5 Cole House
6 Timothy Strelecki
7 Matthew Riley Linear Sport MTB
8 Ryder Uetrecht ASU Devo
9 Nathan Knowles ASU Devo
10 Gabriel Acab
11 Peter Swinand The Pony Shop
12 Narayan Mahon
13 Jimmy Panther MoMo Riders' Club
14 Mark Norton
15 Paul Johannes ASU Junior Development
16 Michael Lucas Adapt Cycling
17 Patrick Jungenblut Velocause Centraal Cycling
18 Brian Bierman
19 Nick Dahl MoMo Riders' Club
20 Paul Swinand The Pony Shop
21 Nolan Magsamen
22 Jacob Arrigoni Plus One Cycling
DNF Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
DNF Jacob Schilling Team Mack Racing Assoc. LTD
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 8   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Wendell Burnham Racing
2 Chad Hartley Adapt Cycling
3 Ben Schreiber Linear Sport / Trek
4 David Schuda F3 Cycling p/b 7 Mile Cycles
5 John Orlikowski Neff Cycle Service
6 Robert Gordon
7 Chris Kinonen Brazen Dropouts
8 Marc Moeller
9 Mark Harms Neff Cycle Service
10 Mark Vareschi Revolution Cycles Club
11 Michael Raasch
DNF Anderson Bortoletto LAPT CC
DNF Pj Cavoto jr PSIMET Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arlen Spicer BELGIANWERKX
2 Marc Moeller
3 Jarrod Kerkhoff F3 Cycling p/b 7 Mile Cycles
4 Michael Jones Neff Cycle Service
5 Omar Patalinghug F3 Cycling p/b 7 Mile Cycles
6 Brent Rohrs Diablo Cycling
7 Rich Kisseloff PSIMET Racing
8 Jim Groenhof F3 Cycling p/b 7 Mile Cycles
9 Danny Warner F3 Cycling p/b 7 Mile Cycles
10 John Lirette Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
11 John Neal PSIMET Racing
12 Pj Braun Fiets Club Flahute
13 John Boudry Velocause Centraal Cycling
14 Michael Mcmanus Gryphon Velo Racing
15 John Robertson Diablo Cycling
16 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
17 Frank Lofrano INTENT Race Team
18 David Mcclenahan Hampshire Cycle Club
19 James Linn Ten27 Cycling Club
20 John Lutz Team Wisconsin
21 Paul Warloski
22 Kurt Tromp
23 Jon Antonneau
24 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
25 Richard Prodans
26 Dominic Leone Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
DNF John Craychee Bicycle Heaven
DNF Walter Stoops
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 21   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole House
2 Josh Fangman Brazen Dropouts Cycling Team
3 Ethan Ley Revolution Cycles Club
4 Anderson Bortoletto LAPT CC
5 Chris Hill BELGIANWERKX
6 Aaron Smith
7 Alex Sukowaty Heavy Pedal Velo Club
8 Scott Ross
9 Ty Kurth Franco Factory Racing p/b BrightLea
10 Mark Harms Neff Cycle Service
11 Matthew Herr
12 Vince Mavrick Main Street Bicycles Sasquatch Squa
13 Thomas Normington
14 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
15 Christopher Osborne Team Extreme
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Knowles ASU Junior Development
2 Chad Cannon Gryphon Velo Racing
3 Brad Sovinski Hollander Benelux Racing
4 Brian Kaker Project Echelon Racing
5 Scott Hoyer Neff Cycle Service
6 Rob Reindl Heavy Pedal Velo Club
7 Matthew Kosloske
8 Erik Van leer
9 Adam Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
10 Adam Ptaszek
11 Colin Knowles ASU Junior Development
12 Chan Barden Fiets Club Flahute
13 John Orlikowski Neff Cycle Service
14 Owen Reich
15 Mike Bacino
16 Roscoe Guagliardo
17 Andy Rossetto
18 Eric Allen
19 Jason Mcdowell Palomino American CX
20 Aaron Smith
21 Ian Hutchinson SUPERNICE
22 David Decker
23 Nathan Abel
24 Benjamin Reynolds Tread Head Cycling
25 Peter Cherchian Neff Cycle Service
26 Andrew Hague Trek Midwest Team
27 Marcos Picchio Revolution Cycles Club
28 Paul Reidy
29 Parker Mccoll Midwest Orthopedic Specialty Hospit
30 Alex Sukowaty Heavy Pedal Velo Club
31 David Studner Trek Midwest Team
32 Thomas Martin Half Acre Cycling
33 Gregory Carver
34 Aaron Gabriel
35 Adam Koenig Diablo Cycling
36 Mark Schiess
37 Mark Lepich Broken Spoke Racing
38 Peter Meersman
39 David Fox Spidermonkey Cycling
40 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
41 Kurt Bentsen PSIMET Racing
42 Jacob Schilling Team Mack Racing Assoc. LTD
43 Eric Stuck PSIMET Racing
44 Dan Hendricks
45 Michael Matson PSIMET Racing
46 Alexander Novak
47 Steven Miceli PSIMET Racing
48 Anthony Mikos PSIMET Racing
Finishers: Cat 3: 32   Cat 4: 15   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Feuling Adapt Cycling
2 Owen Reich
3 Paul Juckem
4 Kevin Niles
5 Max Chilsen The Pony Shop
6 Samuel Cherchian
7 Dustin Leclaire MoMo Riders' Club
8 Alexander Hinman
9 Paul Reidy
10 Matthew Vander kooy
11 Rj Bast
12 Nate Perronne Team Wheel & Sprocket
13 Addison Sachse
14 Luyang Gao Adapt Cycling
15 Art Fessler Cycling Republic Racing Team
16 Derek Moran Gryphon Velo Racing
17 Daniel Valenza Hollander Benelux Racing
18 Michael Matson PSIMET Racing
19 Nick Penzenstadler
20 Patrick Kolker Spin Development Race Team
21 Jeff Gabbard PSIMET Racing
22 Mark Rickert
23 Jj Flairty
24 Tim Featherstone
25 Paul Liesse Revolution Cycles Club
26 Matthew Harrison
27 Andrew Kenth Lakes Area Physical Therapy
28 Eric Stuck PSIMET Racing
29 Collin Buth
30 Kurt Greenslit Colavita Racing
31 Peter Meersman
32 Wayne Sletten xXx Racing
33 Andrew Moore
34 James Groenhof F3 Cycling p/b 7 Mile Cycles
35 Michael Maier
36 Barry Batson Mox Multisport
37 Kevin Klein xXx Athletico
38 Steven Miceli PSIMET Racing
39 Richard Torine
40 Scott Willms
41 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
42 Alexander Novak
43 Anthony Mikos PSIMET Racing
44 Christopher Smith
45 Jack Ray
46 Kevin Dwyer
47 Andrew Rychlik
48 Thomas Silbernagel Team Extreme
49 Armen Hadjinian Team ADHD America
50 Jonathan Hayden
DNF Finnley Sonnemann Revolution Cycles Club
DNF Wesley Richerson Adapt Cycling
DNF Kyle Brown Bad Bikes
DNF Ty Cashen Adapt Cycling
DNF Alex Koconis
DNF Jamie Banks-george
DNF Andrew Meyer 3CB Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 39   Cat 5: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Gabbard PSIMET Racing
2 Jamie Banks-george SUPERNICE
3 Daniel Valenza Hollander Benelux Racing
4 Paul Liesse Revolution Cycles Club
5 Craig Billings Brazen Dropouts Cycling Team
6 Kurt Greenslit Colavita Racing
7 Andrew Rossa Midwest Orthopedic Specialty Hospit
8 Bruce Pagel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
9 Barry Batson Mox Multisport
10 Scott Willms
11 Erik Jensen Neff Cycle Service
12 Richard Torine
13 Peter Ackermann
14 John Senkerik
15 John Vorpagel
16 Andrew Meyer 3CB Racing
17 Edward Reed The Pony Shop
18 Joe Delude
19 Oliver Clements Colavita Racing Inc.
20 Armen Hadjinian Team ADHD America
21 Jeffrey Shepard xXx Racing
DNF Thomas Silbernagel Team Extreme
DNF Dominic Rossetto
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Hutchinson SUPERNICE
2 Mark Rickert
3 Kayne Neigherbauer Revolution Cycles Club
4 Christopher Osborne Team Extreme
5 Owen Neal PSIMET Racing
DNF George Swinand The Pony Shop
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Cyclocross Collective
2 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
3 Sarah Kelnhofer Colavita Racing
4 Theia Friestedt PSIMET Racing
5 Laura Shields Half Acre Cycling
6 Denise Karlin The Pony Shop
7 Stephanie Zuehls
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaitlin Keough Cannondale Cyclocrossworld
2 Austin Killips
3 Erin Feldhausen Trek Cyclocross Collective
4 Caitlin Neuman Brazen Dropouts Cycling Team
5 Katie Isermann PSIMET Racing
6 Sydney Guagliardo
7 Kristin Korevec Trek Midwest Team
8 Amy Schultz Neff Cycle Service
9 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
10 Jamie Ertl Midwest Orthopedic Specialty Hospit
11 Heidi Beck
12 Haley Engle Half Acre Cycling
13 Jodie Prestine
14 Lisa Johns
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Beck
2 Corrie Osborne
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lyllie Sonnemann Revolution Cycles Club
2 Kayla Clemons Adapt Cycling
3 Lydia Elbert The Pony Shop
4 Sarah Kelnhofer Colavita Racing
5 Jordan Austin xXx Racing
6 Isabella Moore The Pony Shop
7 Laura Shields Half Acre Cycling
8 Theia Friestedt PSIMET Racing
9 Rachel Headley Velocause Centraal Cycling
10 Caitlin Hamer Palomino American Cyclocross
11 Stephanie Ellingen
12 Bailey Rudolph Gryphon Velo Racing
13 Margaret Mcgill The Dropettes
14 Shannon Mortimer Angry Monkeys Racing
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Austin xXx Racing
2 Katie Krauska
3 Anna Pickerel
4 Megan Agnew
5 Margaret Mcgill The Dropettes
6 Ellen Ringle
7 Michal Watson Revolution Cycles Club
8 Emily Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
9 Corey Schumacher
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lyllie Sonnemann Revolution Cycles Club
2 Lucy Foss Kenosha Velosport Cycling
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grace Wasacz Revolution Cycles Club
2 Eva Raychel
3 Stella Hague
4 Abigail Wood
5 Issa Cohen
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1