Log In
Goldberg Properties GP Beverly Cyclocross p/b Old Planters Brewing Co • Sep 11 2021 • Beverly, MA
Race uploaded by CrossMgr csv | json
5.2
1.9
4
4.5
4.2
Clear, 72 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
1.9
Moisture
4
Accel
4.5
Tech
4.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Scott Davidson Blue Hills Cycling Club 0:41:00 08:02 08:14 08:10 08:21 08:12
2 Luciano Souza Class Act Racing 0:41:55 08:34 08:12 08:14 08:27 08:26
3 Michael Wright 0:42:14 08:49 08:11 08:14 08:27 08:31
4 Gregory Finn 0:42:45 08:20 08:26 08:32 08:45 08:39
5 Timothy Craddock Sea Sports Cyclery and Outdoor 0:42:46 08:36 08:34 08:31 08:42 08:21
6 Arun Kabir PEDAL POWER TRAINING 0:42:47 08:21 08:37 08:44 08:41 08:21
7 Thomas Urbanik Pedal Power 0:42:50 08:39 08:30 08:35 08:41 08:23
8 Niles Kuronen Engine Room Velo 0:43:13 08:38 08:33 08:37 08:45 08:38
9 Sean Weiss MSC Racing 0:43:20 08:35 08:41 08:34 08:41 08:46
10 Christopher Tully 0:43:23 09:07 08:29 08:36 08:42 08:27
11 Brian Massey Minuteman Road Club 0:43:39 08:27 08:40 08:50 08:55 08:44
12 Nicolas Arango 0:43:52 09:05 08:43 08:43 08:41 08:39
13 Paul Luttik Minuteman Road Club 0:44:21 08:58 08:34 08:43 08:58 09:07
14 Andrew Hashway Engine Room Velo 0:44:35 08:33 09:01 08:53 09:01 09:05
15 Ben Kelley Deer Farm CX 0:44:43 09:09 08:44 08:42 09:02 09:04
16 Alexander Duncan B2C2 p/b JRA Cycles 0:44:58 09:04 08:47 08:56 09:02 09:07
17 Luke Kaplan B2C2 p/b JRA Cycles 0:45:05 08:51 09:00 09:08 09:11 08:53
18 Michael Chiauzzi Minuteman Road Club 0:45:14 08:59 09:01 08:58 08:58 09:16
19 David Parmelee Team SD 0:45:17 08:37 08:52 09:16 09:28 09:01
20 Nicholas Tham MIT Cycling 0:45:48 08:54 09:06 09:17 09:24 09:04
21 David Jaffe Sunapee/Canary Systems/BUCHIKA’s 0:45:57 09:06 09:02 09:18 09:21 09:08
22 Beckett Rathbone Riverside Racing 0:46:00 08:56 09:05 09:18 09:20 09:19
23 Reese Berman ECV 0:46:02 09:02 09:11 09:09 09:19 09:19
24 Nicolas Amato 0:46:12 10:00 09:03 09:08 09:08 08:52
25 Kris Hopkins Stedman's/MeltSnow Racing 0:46:38 09:08 09:24 09:20 09:23 09:20
26 Jeff Dieffenbach 545 Velo 0:46:47 09:16 09:27 09:25 09:22 09:16
27 Alexander Warner BMB pb Lightning Blades Official 0:46:51 08:48 09:05 09:31 09:57 09:28
28 Jonathan Koopmann 0:47:02 09:44 09:10 09:20 09:25 09:21
29 Gregory Affsa 0:47:22 09:03 09:21 09:37 09:44 09:35
30 Jason Behringer NBX 0:47:34 09:04 09:26 09:43 09:40 09:39
31 Kyle Wilson Dirigo 0:47:59 09:10 09:21 09:26 09:53 10:07
32 Ashton Knight 0:48:26 10:15 09:30 09:27 09:31 09:40
33 Paul Rosenstrauch Community Bicycle Racing 0:48:56 08:56 09:33 09:48 10:12 10:25
34 Bruce Pierce KIT 0:49:09 09:52 09:49 10:05 09:40 09:41
35 Phil Pereira Minuteman Road Club 0:49:10 09:24 09:42 09:55 10:13 09:55
36 Tyler Berman ECV 0:49:28 08:53 09:59 11:11 10:10 09:13
37 Doug Dayhoff Keep It Tight 0:49:31 09:42 09:48 09:46 10:05 10:08
38 Justin Walsh IAF 0:50:06 09:58 09:59 10:02 10:03 10:03
39 Tim Henion Essex County Velo 0:50:19 09:28 09:56 10:09 10:21 10:23
40 Greg Mcpherson Portland Velo Club 0:50:25 10:02 09:50 10:07 10:19 10:05
41 Sean Ring 0:50:28 10:25 09:56 09:55 10:12 09:58
42 Jim Badershall 0:51:00 09:46 09:52 10:11 10:59 10:11
43 Edz Lamy CompRacing / GC Coaching 0:51:01 10:17 09:47 10:05 10:46 10:05
44 Joshua Green pedalpowertraining.com 0:51:06 09:29 09:53 10:20 11:02 10:20
45 Michael Olbrys Pedal Power 0:51:09 09:46 10:21 10:11 10:26 10:21
46 John Berlinger 0:51:16 09:45 10:09 10:20 10:39 10:20
47 Paul Wessel Minuteman Road Club / Drink Simple 0:41:04 10:20 09:59 10:18 10:25
48 Dmitro Martynowych B2C2 p/b JRA Cycles 0:41:27 09:31 10:17 10:49 10:49
49 Steven Bird 0:41:41 09:55 10:38 10:27 10:39
50 Jon Mcneill 545Velo 0:41:49 10:16 10:08 10:32 10:53
51 Noah Leavitt 0:41:54 10:01 10:06 10:29 11:17
52 David Alden-st. pierre Racer-X 0:42:10 10:11 10:09 10:44 11:04
53 Chris Stanchfield CompRacing/ GC Coaching 0:42:38 09:41 10:09 06:54 15:52
54 Nick Digangi 0:43:23 10:14 10:28 11:37 11:03
55 Matthew Lennon 0:44:08 11:00 10:52 10:54 11:20
56 Paul Quinn 0:45:04 10:42 11:02 11:44 11:35
57 David Lafond Gus’ CX 0:46:20 10:47 11:44 11:52 11:56
58 Skyler Fugelso 0:46:34 11:10 11:32 12:07 11:43
59 John Baron n/a 0:46:59 11:39 11:46 11:46 11:46
60 Austin Lanham WWMS 0:47:13 11:49 11:43 11:55 11:45
61 Gregg Edelstein Team MPI 0:47:26 11:42 11:55 12:06 11:42
62 Will Allen Engine Room Velo 0:48:26 10:59 12:11 12:27 12:48
63 Christopher Scanlon 0:49:47 11:24 12:05 13:30 12:47
64 Andy Huff Pedal Power Training Solutions 0:50:07 11:30 12:52 12:52 12:52
65 Ronald Hartfelder 0:51:22 11:58 12:22 13:16 13:44
66 Evan Berman Essex County Velo 0:52:27 11:34 13:15 14:19 13:18
67 Henry Buletza 0:55:16 12:24 13:32 15:01 14:17
DNF Nathaniel Summers Hamden Cheshire RailTrailers 10:18
DNF Matthew Rohr Thirsty Bois 10:49
Finishers: Cat 4: 43   Cat 5: 14   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Charlotte Lellman Northampton Cycling Club 0:46:25 09:54 08:55 09:07 09:11 09:15
2 Annie Hines BikeReg | Share Coffee 0:47:14 10:15 09:12 09:10 09:23 09:12
3 Lili Morris Riverside Racing 0:48:06 09:43 09:05 09:32 10:00 09:43
4 Catey Mccann 0:49:47 10:47 09:37 09:33 10:00 09:48
5 Bridget Wilson AP Junior Development p/b Corner Cy 0:50:42 10:13 10:00 10:04 10:10 10:14
6 Stephanie Aldrich B2C2 p/b JRA Cycles 0:51:37 10:14 09:58 10:29 10:25 10:29
7 Taryn Morin BMB RACING 0:53:20 10:54 10:04 10:53 10:57 10:30
8 Emma Kaplan 0:53:30 11:04 10:33 10:37 10:47 10:27
9 Sophie Cosper 0:54:40 10:52 10:12 10:39 11:16 11:39
10 Erica Marano pedalpowertraining.com 0:54:58 11:25 10:44 10:39 10:14 11:54
11 Anna Oleary Riverside 0:55:30 11:13 10:46 10:48 11:18 11:22
12 Michaela Pelletier 0:55:57 11:45 11:10 10:55 11:02 11:03
13 Carolina Rabbat GREEN LINE VELO 0:56:51 11:54 10:40 11:32 11:21 11:22
14 Chanah Katz Killington Mountain School 0:55:00 10:16 10:35 11:00 12:06 11:00
15 Kim Dubord Team ERRACE 0:46:36 11:29 11:22 11:46 11:58
16 Tanya Boulanova Apex Velo-Velocio 0:47:02 11:55 11:52 11:29 11:44
17 Erica Lesyshyn CompRacing / GC Coaching 0:48:08 12:27 11:42 12:01 11:57
18 Karen Lynn Keep It Tight 0:50:10 11:36 12:38 12:55 12:59
19 Ashley Hill Beverly Bikes 0:51:39 12:27 12:28 13:28 13:15
20 Linda Shelburne Cape Cod Racing C4 0:55:47 13:26 13:58 14:35 13:47
DNF Mimi Poupart Cape Cod Racing 13:36 13:46
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Curtis White Cannondale p/b Cyclocrossworld.com 0:47:10 06:54 06:46 06:30 06:45 06:40
2 Sam Noel 0:48:38 06:54 06:46 06:51 06:54 07:01
3 Jonathan Anderson J MONEYS ELITE FACTORY PROFESSIONAL 0:49:07 06:53 06:47 06:52 06:58 07:04
4 Tommy Servetas Competitive Edge Racing 0:49:53 07:00 06:55 07:02 07:09 07:08
5 Michael Dietrich Velocio Northeast 0:50:53 07:02 07:12 07:18 07:20 07:20
6 Miles Mattern Cannondale p/b Cyclocrossworld.com 0:50:54 07:06 07:08 07:19 07:20 07:21
7 Ben Stokes CCAP TTEndurance Junior Devo 0:50:55 07:26 07:13 07:20 07:10 07:21
8 Nick Lando Competitive Edge Racing 0:51:25 07:17 06:57 07:35 07:20 07:33
9 Jean-Francois Blais Trek Cyclocross Collective 0:51:41 07:27 07:15 07:21 07:22 07:29
10 Gabriel Anthony 0:51:43 07:44 07:44 07:21 07:18 07:14
11 Mark Hewitt JAM / NCC 0:51:49 07:25 07:28 07:27 07:27 07:22
12 Silas Anthony Cyclocrossworld 0:52:04 07:07 07:16 07:33 07:32 07:33
13 Jeremy Powers 0:52:17 07:31 07:32 07:31 07:28 07:21
14 Berk Ozturk B2C2 p/b JRA Cycles 0:52:54 07:58 07:27 07:22 07:25 07:28
15 Adam Myerson Cycle-Smart 0:53:01 07:36 07:26 07:32 07:31 07:33
16 Leigh Quilliams Trek Canada CXXC 0:53:03 07:37 07:20 07:29 07:36 07:33
17 Nathaniel Gervez Rhino Bike Works 0:53:11 08:05 07:17 07:19 07:20 07:22
18 Matthew Graham-o'regan 0:53:15 07:42 07:18 07:34 07:53 07:43
19 Michael Wissell B2C2 p/b JRA Cycles 0:53:18 07:39 07:23 07:33 07:31 07:42
20 Nick Weigel Wellness In Motion Boston 0:53:24 07:46 07:29 07:38 07:35 07:36
21 Patrick Frank JAM / NCC 0:53:33 07:37 07:24 07:45 07:48 07:40
22 Anthony Vecca Stage 1 / AirLine Cycles 0:53:45 07:44 07:31 07:56 07:23 07:43
23 Ryan Avery AP Junior Development p/b Corner Cy 0:53:55 07:41 07:41 07:32 07:48 07:41
24 Michael Marston Daedalus / Allstonvelo & Somervelo 0:53:56 07:28 07:28 07:25 07:32 07:40
25 John Sakalowsky Cycle-Smart + Romeo 0:54:09 07:40 07:44 07:10 08:25 07:47
26 Jacob Gilson AP Junior Development p/b Corner Cy 0:54:15 07:55 07:55 07:40 07:41 07:41
27 Henry Coote Riverside Racing 0:54:19 07:59 07:59 07:40 07:38 07:40
28 Josh Anthony Cyclocrossworld 0:54:42 07:28 07:34 07:45 07:44 08:04
29 Gregory Colby B2C2 p/b JRA Cycles 0:54:45 07:44 07:37 07:51 07:53 07:54
30 Justin Scott Team Horst Sports/CINCH 0:55:00 07:52 07:40 07:51 07:51 07:47
31 Craig Mattern Minuteman Empire Automation p/b Tom 0:55:10 07:53 07:33 07:47 07:51 07:52
32 Mike Morse Velocio Northeast 0:47:13 07:57 07:29 07:56 07:56 08:01
33 Colin Reuter B2C2 p/b JRA Cycles 0:47:16 08:13 07:51 07:49 07:51 07:51
34 Gorgi Popstefanov Equipe CMI 0:47:22 07:46 07:46 08:07 07:58 07:56
35 Jeff Craddock Sea Sports Cyclery 0:47:23 07:50 07:53 07:56 08:01 07:56
36 James Norris Colavita-Cowbell Racing 0:47:27 07:51 07:26 07:59 08:04 08:02
37 Alistair Sponsel Boston Racing Independent 0:47:31 08:11 07:39 07:46 08:01 07:59
38 Anthony Giguere BMB RACING 0:47:32 07:48 07:49 08:02 07:56 07:57
39 Jackson Heath RiversideRacing 0:47:42 07:38 07:42 08:33 07:57 07:59
40 Andrew Abou-rjaily Daedalus / Allstonvelo & Somervelo 0:47:47 07:59 07:47 07:55 07:59 07:52
41 Aiden Mapel Competitive Edge Racing 0:47:47 07:45 08:00 08:00 08:05 08:06
42 Kristof Hopkins Stedman's/Meltsnow Racing 0:47:52 08:06 07:41 08:00 08:08 08:09
43 Chris Field 0:48:23 09:01 07:38 07:48 06:44 08:27
44 Colm Mcmahon Wheelworks Racing 0:48:26 07:56 07:56 07:53 07:53 08:30
45 Don Seib BMB Racing 0:48:33 08:04 07:54 08:05 08:16 08:07
46 Stan Lezon EUIN Creative Racing Team 0:48:34 08:10 08:21 07:59 08:07 08:03
47 Lawrence Perera @hotbikesummer 0:48:44 08:09 07:56 07:56 08:18 08:11
48 Gus Lellman Joes Garage 0:48:52 08:14 07:50 08:00 08:11 08:14
49 Brad Walker 545 Velo 0:49:00 08:05 07:55 08:07 08:13 08:24
50 Dillon Cosper 0:49:13 08:17 08:03 08:17 08:20 08:10
51 Lewis Caskey B2C2 p/b JRA Cycles 0:49:22 08:24 07:59 08:11 08:14 08:13
52 Tommy Goguen RACE CF 0:49:45 07:50 07:43 07:57 08:38 08:31
53 Ned Connelly 0:49:49 07:59 07:59 08:17 08:30 08:40
54 Daniel Kosuk 0:50:09 08:30 08:21 08:03 08:20 08:25
55 Benjamin Kramer Full Gas Wolf p/b Flower Power 0:50:25 08:22 07:55 08:13 08:24 08:51
56 C Todd Lombardo HUP United 0:50:34 08:29 08:05 08:08 08:14 08:43
57 Tobias Ehrenberger B2C2 p/b JRA Cycles 0:50:38 08:23 08:07 08:15 08:28 08:47
58 Jon Greeley Riverside Racing 0:50:41 08:02 08:10 08:27 08:35 08:51
59 Brian Albert Blue Hills Cycling Club 0:51:11 08:31 08:17 08:33 08:32 08:40
60 Liam Howard pedalpowertraining.com 0:51:31 08:30 08:21 08:33 08:40 08:50
61 Pierre Gervez Rhino Bike Works 0:51:32 08:36 08:02 08:12 08:24 09:18
62 Harry Gordenstein B2C2 p/b JRA Cycles 0:52:58 08:08 08:08 08:23 09:05 09:50
63 Ian Bachman-sanders Block Island Sport Shop 0:52:58 08:46 08:35 08:49 08:48 08:52
64 Kurt Maw CompRacing/GC Coaching 0:54:21 09:02 08:48 09:02 09:08 08:32
65 Jeffrey Soderman RacerX 0:54:25 08:57 08:53 09:04 09:04 09:23
66 Jeffery Ziegler GPM 0:55:36 08:58 08:51 09:09 09:28 09:37
67 Elijah Markworth BMB/Lightning Blades 0:56:18 08:19 08:54 08:56 09:23 10:00
68 R. Michael Mckittrick pedalpowertraining.com 0:47:41 08:16 07:45 08:00 07:53 07:53
DNF Grant Halsey 09:13 09:22 09:58 10:05 09:58
DNF Daniel Fitzgibbons GREEN LINE VELO 08:44
DNF Patrick Cochran B2C2 p/b JRA Cycles 09:07
DNF Alan Sanfilippo Triangle Velo 10:49
DNF Daniel Coady BikeReg 15:17
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 16   Cat 3: 39   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Caitlin Bernstein Easton Overland 0:48:16 07:28 08:00 08:01 08:16 08:15
2 Regina Legge Trek Cyclocross Collective 0:48:55 07:43 08:02 08:12 08:17 08:19
3 Samantha Fox Pratt Racing 0:49:20 07:45 08:10 08:13 08:18 08:22
4 Meghan Owens Richard Sachs Cyclocross 0:49:47 07:53 08:11 08:20 08:22 08:24
5 Kim Coleman BMB Racing 0:51:06 08:09 08:23 08:28 08:37 08:41
6 Cassandra Maximenko GU Energy Labs 0:51:10 08:02 08:18 08:36 08:39 08:53
7 Emily Curley Corner Cycle 0:51:37 08:10 08:22 08:26 08:38 08:50
8 Danielle Power Corner Cycle 0:51:57 08:22 08:30 08:37 08:48 08:52
9 Dana Prey pedalpowertraining.com 0:53:20 08:22 08:48 08:55 09:00 09:07
10 Kelli Montgomery STAGE 1/AirLine Cycles 0:53:42 08:44 08:52 08:58 08:59 09:12
11 Joanna Dahl 0:53:45 08:46 08:46 08:59 09:16 09:03
12 Katherine Rusch Ten Speed Spokes 0:54:59 08:52 09:08 09:16 09:11 09:24
13 Sarah Gibertoni BikeReg | Share Coffee 0:55:09 08:45 09:04 09:10 09:28 09:28
14 Alix Norris Colavita-Cowbell Racing 0:55:25 08:43 09:24 09:18 09:18 09:30
15 Stephanie Makoujy Tall Sock Racing 0:55:28 08:59 09:20 09:17 09:14 09:18
16 Megan Pennington Stage 1/AirLine Cycles 0:55:33 09:12 09:30 09:19 09:22 09:06
17 Haylee Johnson Capital Bicycle Racing Club 0:56:30 08:38 08:56 09:23 09:31 10:01
18 Caitrin Huysman BikeReg | Share Coffee 0:57:07 08:47 09:10 09:27 09:35 09:59
19 Roni Vetter BikeReg | Share Coffee 0:57:48 08:50 09:15 09:36 09:53 10:07
20 Libby Greeley Riverside Racing 0:56:30 08:31 09:19 09:16 10:43 09:19
21 Jennifer Murphy Salty Women Off-Road Bicycle Team 0:48:46 09:07 09:34 09:58 09:51 10:14
22 Anne Raymond B2C2 p/b JRA Cycles 0:50:18 09:38 09:58 10:15 10:24 10:01
23 Molly Dishong Columbia/Guipago Cycles 0:51:25 09:24 10:40 10:09 10:38 10:34
24 Athena Moore B2C2 p/b JRA Cycles 0:51:55 09:50 10:13 10:36 10:28 10:47
25 Joy Franco Menlo Velo Cyclocross 0:52:39 09:39 09:59 10:38 10:54 11:27
26 Fiona Land pedalpowertraining.com 0:54:00 09:47 10:29 11:23 11:08 11:11
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 7   Cat 3: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Paul Richard CCB Racing 0:46:49 07:35 07:44 07:50 07:50 07:51
2 Sam Morse Corner Cycle 0:47:23 07:46 07:49 07:54 07:58 07:59
3 David Hildebrand Trek Cyclocross Collective 0:48:00 07:47 07:51 07:52 07:51 07:58
4 Bart Lipinski PROthirteen - Corner Cycle 0:48:01 08:03 07:45 08:01 08:10 08:04
5 Scott Livingston Team HORST Sports 0:48:02 08:08 07:50 07:53 08:06 08:02
6 William Shattuck AP Junior Development p/b Corner Cy 0:48:12 07:54 07:57 08:05 08:05 08:05
7 Christofer Curven Boston Racing Independent 0:48:24 07:50 07:45 08:05 08:13 08:15
8 Torben Berwald Rippers 0:48:26 07:54 07:51 08:02 08:14 08:10
9 Mike Rowell Bikeway Source Racing 0:48:28 08:20 08:05 07:27 08:06 08:42
10 Sean Silva Northeast Bicycle Club 0:48:30 07:58 07:54 08:04 08:18 08:13
11 Ciaran Mangan Euin creative 0:49:32 08:06 07:50 08:03 08:24 08:20
12 Peter Abdinoor Riverside 0:49:37 08:52 07:58 08:05 08:04 08:21
13 John Vogel BMB Racing 0:49:43 08:32 08:14 08:16 08:22 08:05
14 Wade Summers Team Horst Sports 0:50:00 08:15 08:15 08:21 08:17 08:22
15 John Golden Corner Cycle 0:50:10 07:55 08:33 08:21 08:34 08:25
16 Christopher White Sunapee 0:50:11 08:02 08:04 08:20 08:40 08:33
17 Christopher Darling Portland Velo Club 0:50:12 08:32 08:19 08:29 08:20 08:18
18 Vincent Bolt Corner Cycle / FINKRAFT 0:50:13 07:59 07:58 08:06 09:22 08:34
19 Geoff Mcintosh Riverside Racing 0:50:37 08:07 08:08 08:39 08:33 08:30
20 Lewis Collins 545 Velo 0:51:55 08:41 08:28 08:37 08:37 08:41
21 James Carrington Breakaway Athletics 0:52:13 08:56 08:42 08:40 08:38 08:33
22 Benjamin Koyle Minuteman Road Club 0:52:21 08:59 08:33 08:51 08:43 08:40
23 Brant Hornberger BikeReg 0:52:22 08:37 08:23 08:46 08:54 08:56
24 Jeremy Brazeal EUIN Creative Racing Team 0:52:35 08:19 08:38 08:56 08:50 08:48
25 Chris Cosper Joe's Bike Shop Racing Team 0:55:16 09:01 09:25 09:16 09:27 09:11
26 Colin Piepgras New England Devo p/b Cadence Wealth 0:47:05 09:01 09:13 09:28 09:31 09:51
27 Geoff Williams NBX 0:47:15 09:08 08:53 09:43 09:52 09:38
28 Andrew Cooper Sunapee/Buchika’s/Canary Systems 0:47:37 09:02 09:22 09:41 09:53 09:37
29 Paul Cox Riverside Racing 0:47:38 08:54 12:01 08:56 08:55 08:50
30 Paul Debitetto bikeway source bell lap racing 0:47:50 09:04 09:32 09:37 09:54 09:42
31 Mike O'connor Pedalpowertraining.com 0:48:22 09:06 09:24 09:49 09:57 10:02
32 John Tannyhill Unattached 0:51:36 09:56 10:07 10:20 10:40 10:32
DNF David Lafond Gus’ CX 13:57 14:22 15:33 12:43
DNF Eli Levine JRA Cycles 11:48
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 20   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Jay Trojan Arc En Ciel Racing Team 0:49:08 08:12 08:04 08:12 08:17 08:16
2 Phillip Kenealy GUS CX 0:50:38 08:22 08:23 08:21 08:27 08:32
3 Colman O'connor Riverside Racing 0:51:36 08:46 08:26 08:42 08:28 08:42
4 David Belknap Cycle Lodge 0:51:36 08:34 08:32 08:38 08:40 08:38
5 Eric Derivera Peak Racing / Valley Bike & Ski We 0:51:47 08:39 08:35 08:57 08:13 08:36
6 Paul Curley Spin Arts/American Lung Association 0:52:08 08:15 08:42 08:56 08:33 08:46
7 Eiric Marro Sunapee/Buchika’s/Canary Systems 0:52:48 08:13 08:31 08:38 09:09 09:12
8 Daniel Russell Cycle Lodge 0:52:51 08:35 08:32 08:49 08:43 09:05
9 Derek Griggs Recycled Sports 0:52:53 08:51 08:35 08:54 08:52 08:57
10 Eugene Petrella CCC/Keltic Const./Zanes Cycles 0:52:59 08:30 08:46 09:06 08:58 08:53
11 Chris Scott Riverside Racing 0:53:10 08:37 08:33 08:39 08:47 09:09
12 Keith Enderle Team Horst Sports 0:53:30 08:45 08:32 08:54 09:08 09:05
13 Ron Dunn BMB RACING 0:53:41 08:50 08:55 08:54 09:04 08:59
14 Michael Bradford State 9 Racing p/b Vittoria 0:53:48 09:01 08:49 08:59 09:00 08:59
15 John Mosher Wheelworks Racing 0:53:58 08:59 08:44 08:55 09:08 09:04
16 David Goodwin Northampton Cycling Club 0:54:11 08:18 08:40 08:48 09:38 09:32
17 Gary Passler Riverside Racing 0:46:10 09:12 09:08 09:05 09:18 09:25
18 Tom Catalano Essex County Velo 0:47:10 08:49 09:40 09:30 09:34 09:35
19 Timothy Shea Sunapee/Buchika’s/Canary Systems 0:48:14 09:10 09:23 09:37 09:54 10:08
20 George Benington Portland Velo Club/Cyclemania 0:49:50 09:05 09:33 10:39 10:21 10:10
21 Tom Stevens Spin Arts Cycling 0:53:18 09:40 09:59 10:39 11:31 11:27
22 J.d. Hale The Rippers 0:46:26 11:02 11:53 11:37 11:52
23 George Dickerson Stage One - Airline Cycles 0:50:25 11:52 12:23 13:09 13:00
24 Joe Rapuano Essex County Velo 0:51:49 10:29 12:40 14:30 14:08
DNF Kevin Callahan CYCLE LODGE 08:17 08:39 08:57
DNF Ken Coleman BCA/Linen 09:19 10:02
DNF John Plump Bell Lap/Bikeway Source 09:55 10:52
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 17   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Kerry Litka Sunapee/Buchika’s/Canary Systems 0:53:05 08:41 08:39 08:48 08:56 08:56
2 Jenny Wojewoda pedalpowertraining.com 0:55:32 09:08 08:57 09:15 09:19 09:21
3 Susan Mcdonough BMB Racing 0:56:05 09:28 09:08 09:20 09:20 09:19
4 Kim Shattuck AP Junior Development p/b Corner Cy 0:56:32 09:28 09:11 09:13 09:24 09:39
5 Michele Smith Hup United 0:47:20 09:08 09:22 09:20 09:31 09:58
6 Michele Satrowsky Riverside Racing 0:47:32 09:29 09:10 09:39 09:35 09:37
7 Sara Katz 0:47:48 09:30 09:17 09:32 09:42 09:46
8 Cathy Rowell Bikeway Source Racing 0:48:44 09:32 09:26 09:54 10:04 09:47
9 Cathy Morton BMB Racing 0:49:02 09:49 09:37 09:51 09:58 09:46
10 Karen Nash Riverside Racing 0:50:00 10:05 09:37 09:54 10:09 10:13
11 Olivia Lord Salty Women off-road bicycle team 0:51:32 09:56 09:55 10:15 10:41 10:43
12 Sandra Delgrosso ERRACE 0:52:51 09:48 10:37 10:37 11:10 10:38
13 Nicole Vassar BMB Racing 0:48:40 09:06 09:46 09:52 10:02 09:52
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 1